Témata
Reklama

Plovoucí držák pro zdvojnásobení řezné rychlosti

Při používání výstružníků na soustruhu je často nutné kompenzovat axiální chybu mezi adaptérem nástroje a průměrem, který se má obrábět. Tuto chybu lze korigovat buďto zarovnáním nástroje na stroji nebo použitím plovoucího držáku.

Plovoucí držák je zvláště vhodný v případech, kdy se odsazení mění souvisle kvůli roztahování stroje teplem nebo v různých místech na otáčejícím se revolveru. Plovoucí držáky známé z minulosti měly ale významnou slabinu při použití s vysoce výkonnými výstružníky s několika břity. Kvůli funkci a konstrukci těchto plovoucích držáků bylo nutné při zahájení obrábění průměru nejprve použít velmi nízkou řeznou rychlost maximálně 15 m.min-1. Po obrobení prvních několika milimetrů bylo teprve možné zvýšit rychlost cca na 80 m.min-1, v závislosti na materiálu a podmínkách na stroji. Tyto rychlosti však neodpovídají možnostem moderních vysoce výkonných výstružníků, jako jsou například výstružníky Mapal HPR.

Reklama
Reklama
Reklama

Přesnost důležitá pro zahájení řezu

Proto společnost Mapal vyvinula nový plovoucí držák pro tuto speciální aplikaci. Mechanismus uvnitř plovoucího držáku je konstruován tak, aby směr kompenzace, směr posunu a síla nezbytná pro odklonění byly optimální pro stanovený rozsah průměrů nástrojů použitých v držáku. Tato přesnost je zvláště důležitá pro zahájení řezu. Umožňuje vysokou řeznou rychlost i na začátku vystružování. Nový plovoucí držák pro výstružníky s více břity byl již úspěšně použit při obrábění s řeznou rychlostí až 160 m.min-1. Speciální design a klidný chod na začátku řezu také zajišťují vyšší kvalitu povrchu a geometrie. Tak jako vždy při obrábění i zde platí, že menší vibrace znamenají delší životnost nástroje.

Plovoucí držák s vysoce výkonným výstružníkem s více břity pro použití na soustruhu

Kompaktní, modulární a snadno použitelný nastavovací přípravek

Řada nastavovacích přípravků Mapal se rozšířila o nový produkt Uniset-V standard. V porovnání s Uniset-V vision, špičkovým produktem v řadě nastavovacích přípravků, používá tato verze portálové řešení a patku pro nastavení nástrojů s velkou vzdáleností mezi středy. Uniset-V standard je určen pro přesné nastavení nástrojů s délkou až 800 mm a průměrem 400 mm. Přípravek kombinuje vysokou přesnost se snadností použití a ergonomickým designem. Stejně jako všechny nastavovací přípravky Mapal lze nový Uniset-V standard nakonfigurovat podle požadavků zákazníka. Existuje mnoho rozličných možností, ať již s řídicí jednotkou CNC nebo bez, s kontaktním a optickým měřením nebo pouze s jednou z těchto možností.

Nový kompaktní modulární nastavovací přípravek Uniset-V standard

Všechna měření s jedním přípravkem

Optické měření je vhodné pro rychlé a snadné přednastavení nástroje. Kontaktní měření rozšiřuje možnosti měření s přesností na mikrometry, zvláště u přesných nástrojů s vodicími lištami. Tímto způsobem je možné provést všechna měření pouze s jedním přípravkem. Při použití dotykového měření lze dosáhnout přesnosti měření <3 µm. Díky speciálním úchytům jsou tlaky při kontaktu tak malé, že i tak citlivé řezné materiály, jako jsou PCD a CBN, mohou být nastaveny bez rizika poškození. Z toho vyplývá, že kontaktním způsobem mohou být měřeny a nastaveny všechny přesné nástroje.

Kontaktní nastavení a měření s přesností na mikrometry kombinované s optickým měřením

Kvalitní materiály

K mimořádné mechanické přesnosti také přispívá použití vysoce kvalitních materiálů, jako je karbon nebo granit. Výsledkem kombinace robustního základu mechanického nastavení s přesnou a spolehlivou elektronikou a zpracováním obrazu je přesné a univerzální nastavení na Uniset-V standard – dokonce bez softwarové kompenzace.

Jiří Šimůnek
Mapal C&S
jiri.simunek@cz.mapal.com
www.mapal.com

Reklama
Související články
Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Věnujte pozornost vedlejším časům při obrábění

Firma Grumant se již 25 let zabývá prodejem nástrojů a strojů pro třískové obrábění. Zároveň je již známo to, že klade silný důraz na podporu svých zákazníků. 25 let zkušeností jejích techniků ukazuje, že řada zákazníků se soustředí hlavně na kontrolu a optimalizaci strojního času a přehlíží ztráty časů vedlejších. A právě zkrácení vedlejších časů je klíčem k razantnímu zvýšení produktivity, zisku a překvapivě i cesta jak odlehčit problému nedostatku kvalifikovaných obráběčů.

Budoucnost nástrojových materiálů bez kritických kovů

V současné době jsou nejrozšířenějšími nástrojovými materiály slinuté karbidy a nástrojové oceli. Slinuté karbidy, tedy cermety tvořené vysokým podílem karbidů, převážně karbidu wolframu, a dále TiC, TaC a NbC, a kobaltem jako pojivem jsou využívány především pro výrobu výměnných břitových destiček pro strojní obrábění, případně vrtáků do zdiva a betonu. Díky výborné otěruvzdornosti a velmi dobré lomové houževnatosti jsou v poslední době tyto materiály využívány pro různé aplikace, jako je obrábění ocelí, litin i neželezných kovů.

Související články
Nástroje pro přesné a výkonné obrábění

Společnost WNT v nedávné době uvedla na trh celou řadu novinek v oblasti technologie obrábění, které mají pro své uživatele řešení pro svoji univerzálnost v použití, stabilitu procesu obrábění, ekonomičnost provozu a v neposlední řadě procesní spolehlivost.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nový utvařeč třísek

Neustále probíhající vývoj nové technologie povlakování, známé pod obchodním označením Dragonskin, pokračuje ve společnosti WNT vytvořením nové řady vyměnitelných břitových destiček pro soustružení s inovativní geometrií utvařeče třísky -XU. Zaměřením na tvarové a všeobecné soustružení řeší tento utvařeč mnoho problémů zejména v operacích, kde je vyžadováno dokonalé utváření třísky.

Cesty k vyšší energetické účinnosti v třískovém obrábění

Energie je stále dražší. Z analýzy spotřeby energie u obráběcích strojů a z návazného procesu obrábění je možné odvodit konkrétní závěry pro zvýšení energetické účinnosti a stanovit, co je základem pro optimalizaci nástrojů a procesu obrábění.

Nesousledné frézování

K výrobě zákaznických nástrojů neodmyslitelně patří rozvaha o životnosti a údržbě navrhovaných nástrojů. Její součástí je doporučení strategie obrábění včetně jeho smyslu. A to je zase přizpůsobeno konstrukčním možnostem obráběcího stroje. Konvenční stroje, které zajišťují posuv pomocí prosté soustavy šroub-matice, umožňují pouze nesousledný způsob frézování. Důvodem je obtížně odstranitelná vůle mezi šroubem a maticí. Ta by při volbě sousledného obrábění vedla v mezích této vůle ke vtažení obrobku pod frézovací nástroj a jeho jistou destrukci.

Patrick De Vos

Patrick De Vos se narodil v roce 1959 v Belgii. Už při studiu se věnoval oboru výrobní technologie. Po jeho skončení na škole zůstal ještě dva roky jako učitel a vědecký pracovník a věnoval se optimalizaci obráběcího procesu a výrobních technologií. Od roku 1983 pracuje pro Seco, kde vystřídal několik různých pozic. Od roku 2006 zastává svoji současnou funkci manažera výuky, kde je zodpovědný za vzdělávání zaměstnanců i zákazníků.

Sputtering v oblasti moderního PVD povlakování

V současné době jsou vysoce výkonné povlaky vyráběny celou škálou metod. Proces magnetronového naprašování (sputtering) umožňuje kombinovat různé povlakovací materiály a přitom poskytuje optimální pružnost a tvrdost povlaku. Ukázal se tak velmi efektivním pro mnoho aplikací.

Vyvrtávací tyče s tlumením zvyšují kvalitu obrábění

Pro některé operace obrábění jsou potřebné dlouhé vyvrtávací tyče a upínače. Ty jsou však náchylné k vibracím, což snižuje výkon obrábění a přesnost výroby. Vyvrtávací tyče s tlumením zlepšují značně kvalitu obrábění.

Produktivní a hospodárné obrábění vláknových kompozitů

S potřebou snižovat hmotnost výrobků při zachování jejich mechanických a dalších vlastností roste počet konkrétních aplikací pro použití specifických konstrukčních materiálů. Jedním z příkladů materiálů s rozšiřujícím se využitím jsou vláknové kompozitní materiály s polymerní matricí. Tyto materiály dnes již nejsou využívány výhradně v leteckém průmyslu, ale rozšiřují se dále například v oblasti automobilového průmyslu, energetice, stavebnictví nebo pro spotřební a sportovní zboží.

PKD a CBN nástroje

Nástroje s řeznými hranami z PKD (polykrystalického diamantu) a CBN (kubického nitridu boru) jsou obzvlášť vhodné pro opracování hůře obrobitelných a vysoce abrazivních materiálů. V těchto případech dosahují vysokých kvalitativních parametrů zároveň při velké efektivnosti, tj. enormních trvanlivostí spolu s vynikající kvalitou obrobených povrchů při extrémní procesní spolehlivosti.

Rychlejší výměna nástrojových držáků

Výměna nástroje na stroji musí být provedena ve správný okamžik a rychle. Modulární rychlovýměnné systémy a technika polohování nástrojových držáků na stroji zjednodušují výměnu, čímž se zároveň zkracují vedlejší časy.

Výběr správného závitníku

Nejdůležitějším faktorem při jakémkoliv moderním obrábění je výběr nejvhodnějšího obráběcího nástroje pro danou aplikaci. Vzhledem k tomu, že nabídka závitníků umožňujících vytvoření závitu v obráběné díře je obrovská, může se nalezení správné volby jevit jako obtížné.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit