Témata
Reklama

Polyuretanové transportní řemeny na zakázku

V posledních letech se stále častěji používají polyuretanové ozubené řemeny pro lineární techniku, transportní techniku a také pro přenos výkonu. Tyto řemeny umožňují přenášet vysoký výkon, dosahují vysoké přesnosti polohování a mají nízké prodloužení i při vysokém zatížení. Používají se například ve sklářském, potravinářském, dřevozpracujícím průmyslu, na balicích strojích a u dopravníků a manipulačních zařízení ve všech průmyslových oblastech.

Velmi často je nutné zajistit výrobu nekonečného transportního ozubeného řemenu na zakázku v různých profilech a ve velmi krátké lhůtě. Z tohoto důvodu pořídila firma Tyma CZ stabilní svařovací zařízení, které je umístěno ve vlastních prostorách v sídle firmy. Tato technologie je již několik let umístěna přímo ve výrobní hale v sídle společnosti v Ústí nad Labem. Tyma CZ byla jednou z prvních firem ve východní Evropě, která toto zařízení používá a je schopná okamžitě poskytovat službu výroby spojených transportních ozubených řemenů na zakázku.

Detail vyseknutého spoje, který je připraven pro svařování.
Reklama
Reklama
Reklama
Svařovací zařízení pro spojování ozubených řemenů
Hotový nekonečný transportní ozubený řemen

Způsob výroby

Výroba polyuretanových transportních řemenů spočívá ve spojování řemenů za tepla pomocí speciálního jednoúčelového svařovacího zařízení. Toto zařízení je schopno svařovat řemeny vyrobené z termoplastického polyuretanu prakticky všech profilů – od nejmenšího profilu T2,5 mm, který má pevnost v tahu jen několik kg, až do nejodolnějších řemenů profilu AT20 a HTD-14 M, který má provozní zatížení v řádu několika desítek kN. Svařovat je možno řemeny v šířkách od 6 mm až do maximální šířky 100 mm, resp. 115 mm.

Svařování se provádí tak, že je nejprve připraven spoj na speciálním vysekávacím přístroji a přesně odměřena délka hotového řemenu. Oba konce svařovaného řemenu jsou poté vloženy do přesné svařovací formy, která má tvar odpovídající tvaru ozubení příslušného profilu. Forma je pak vložena do svařovacího zařízení, kde pod nastaveným tlakem v rozsahu od 65 do 400 kg v závislosti na velikosti řemenu a při přesně stanovených teplotách v rozsahu dle materiálu od 170 °C do 185 °C dojde ke spojení řemenu v nekonečný řemen.

Stroj má přesně nastaven algoritmus svařování a chladnutí v závislosti na čase. Rozhodující je nastavení přesné teploty na spodní a vrchní ohřívací desce a době, po kterou je udržována konstantní teplota. Tento čas se pohybuje v rozsahu od 100 s do 400 s. Po postupném vychladnutí se nekonečný řemen vyjme z formy a vyrobený spoj je na hotovém řemenu prakticky neznatelný. Takto vyrobený řemen přenáší asi 50–60 % celkové síly metráže, ze které je vyroben. S tím je nutno při konstrukci počítat a musí být zohledněno při návrhu transportního zařízení. Tímto způsobem je možno spojovat například i řemeny s povrchovou vrstvou

Materiály ozubených řemenů

Materiál řemenu je termoplastický polyuretan, který má nejčastěji bílou barvu a tvrdost 92 Shore A. Metráž se vyrábí na extrudéru. V případě zvláštních požadavků může být na zakázku použit jiný materiál, např. pro nízké teploty nebo pro použití v potravinářském průmyslu, kde se používá transparentní provedení. Řemeny mají ocelové tažné vlákno, které má minimální prodloužení, v případě požadavků lze vyrobit i řemeny s kevlarovým nebo nerezovým tažným vláknem. Na zakázku lze vyrobit i řemeny se speciálním vláknem se zvýšenou pružností HFE, u kterých je možno použít až o 30 % menší průměr řemenice, nebo provedení se zvýšenou odolností pro lineární mechanismy HPL.

Vlastnosti polyuretanových řemenů

Polyuretanové ozubené řemeny mají vynikající fyzikální i chemickou odolnost, vzdorují teplotám od –40 °C až do +80 °C. Mají výbornou odolnost proti oleji, která je podstatně vyšší než u řemenů vyráběných ze syntetického kaučuku, a proti otěru. Polyuretanové řemeny jsou také vysoce odolné proti UV záření.

Přehled základních profilů:

  • T2,5, T5, T10, T20, AT5, AT10, AT20
  • HTD v profilech 3M, 5M, 8M, 14M
  • STD v profilech S3M, S5M, S8M

Ing. Bohumil Kaplan

Reklama
Související články
Žíhání termoplastů

Moderní nauka o plastech v mnoha směrech vychází z nauky o kovech. Příkladem je žíhání, jeden ze způsobů tepelného zpracování. Společným účelem žíhání kovů i plastů je pomocí řízených teplotních změn dosáhnout rovnovážných stavů struktury a tím i cíleně ovlivňovat vlastnosti.

Makroplasty versus mikroplasty

Plasty se staly nenahraditelným materiálem sloužícím téměř všem oblastem lidské činnosti. V poslední době se pozornost odborníků i veřejnosti soustřeďuje na zcela nový ekologický fenomén, zvaný mikroplasty. Ve smyslu ekologické terminologie je pak možné výrobky z plastů označovat jako makroplasty.

Plasty a kompozity v inovaci strojírenských výrobků

Plasty a kompozity s polymerní matricí přinesly revoluci v materiálových přístupech ke konstrukci strojírenských výrobků a zařízení. Nepřetržitě probíhající materiálové inovace v oblasti plastů a kompozitů spoluvytvářejí inovativní řešení ve strojírenství. Reagují na potřeby strojírenského průmyslu a stávají se kontinuálním procesem s jasnou perspektivou do budoucna.

Související články
Optimalizace plastových výlisků s obsahem přírodních vláken

V průmyslové výrobě, především v automobilovém průmyslu, se začíná prosazovat trend nasměrovaný k využívání obnovitelných materiálů, ke kterým mj. patří přírodní vlákna. Vývojáři nových výrobků se setkávají s požadavky na aplikační využití plastových materiálů vyztužených přírodními vlákny, jako jsou sisal, konopí, len atd.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Horké trysky jako nový standard

Studené plnicí kanály doprovázejí odvětví vstřikování plastů od prvopočátku. I dnes často vypadá tento způsob plnění dutiny jako ten nejjednodušší a nejelegantnější. Proč má tedy smysl zabývat se aplikací horkých trysek i do malých sérií a malých forem? Srovnejme oba způsoby plnění a porovnejme ekonomické přínosy.

Inteligentní řešení pro vstřikování plastů

Automatizace, výrobní technologie, optimalizace procesů a služby jsou nedílnou součástí filozofie rakouské společnosti Engel. Ta svá systémová řešení v oblasti zpracování plastů představila v říjnu pod mottem „více než stroj“ na veletrhu Fakuma 2015 v německém Friedrichshafenu.

Plasty pomáhají modernizovat strojírenství

S pokračujícím vývojem nových materiálů se mění i materiálová skladba strojírenských výrobků a zařízení. V současné době si již nelze rozvoj téměř všech strojírenských odvětví bez použití plastových materiálů představit. Vývoj pak ukazuje, že plasty budou hrát ve strojírenství stále významnější úlohu.

Laserové řešení pro plastikářský průmysl

Konvenční technologie opracování plastů již v mnoha případech nevyhovuje požadavkům koncových uživatelů. Moderní lasery posouvají kvalitu výroby plastů na zcela novou úroveň. Lastic představuje implementaci nejmodernějších laserových technologií a ergonomického ovládání do jediného produktu, jenž je navržen tak, aby jeho aplikace do stávajících výrobních linek byla zcela bezproblémová.

Absorbér energie, izolace nebo kreativní materiál?

Vypadá jako polystyren, ale není to polystyren. Rozdíl poznáte nejpozději ve chvíli, kdy jej vezmete do ruky. Řeč je o expandovaném polypropylenu, materiálu, který pod obchodním názvem Arpro vyrábí globálně působící japonská společnost JSP. Vnitřní struktura dílů z něj vyrobených na první pohled připomíná díly z pěnového polystyrenu, ale jejich vlastnosti jsou zcela rozdílné.

Nové vstřikovací jednotky pro vstřikovací stroje

Společnost Engel Austria od základu přepracovala své hydraulické vstřikovací jednotky a na veletrhu K 2016 od 19. do 26. října v Düsseldorfu představila novou generaci úspěšných řad vstřikovacích strojů Engel victory a Engel duo, které díky inovativním funkcím dosahují vyšší přesnosti, ergonomie a účinnosti.

Sledování forem ve výrobě, skladu i údržbě

Jednou z nejdůležitějších věcí, které firmy pracující v oblasti výroby výlisků řeší, je sledování forem a řešení problémů, které při výrobě nastanou. Důležité je problémy řešit tak, aby příště, pokud se stejný problém objeví znovu, bylo možné sáhnout do databáze a problém vyřešit ihned, bez zbytečných časových prodlev. To umožňuje systém MachineLOG IT, jenž maximálně zjednodušuje sledování pohybu forem, jejich oprav i nasazení ve výrobě.

Příprava pracovníků pro výrobu technologií vstřikování plastů

Následující příspěvek představuje jeden ze způsobů přípravy pracovníků ve firmách, jejichž hlavní pracovní náplní je technologie vstřikování plastů

Uniplast Brno vstoupil do druhé padesátky

V roce 2015 vstoupil Uniplast Brno do druhé padesátky let své činnosti, proto mi dovolte ohlédnout se za jeho pracovní činností v uplynulém roce. V souladu s prací v předešlém období navázal na tradiční konference, konzultace, exkurze, semináře a publikační činnost.

Plasty a robot – jde to dohromady?

Žijeme v době, kdy nás plasty provázejí na každém kroku. Možná si ani neuvědomujeme, kde všude nám pomáhají, kde nás ovlivňují. Od tužky či propisky přes klávesnici, u které sedíme skoro každý den, po stravování a umělohmotné vařečky, které nahradily ty dřevěné, jež používaly naše babičky. Snažíme se usnadnit si život. Těžké díly ze železa vyměnit za lehčí, plastové. Stejně tak i tvůrci softwaru se snaží zjednodušit výrobu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit