Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Představení nového frézovacího centra
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Představení nového frézovacího centra

Společnost Fanuc Czech představila odborné veřejnosti obráběcí centrum Robodrill řady Alpha DiA. Akce, během níž si mohli účastníci nový stroj prohlédnout v činnosti, se konala v sídle společnosti v pražských Vysočanech.

Na showroomu byla představena aplikace frézování kruhových hliníkových destiček na obráběcím centru Robodrill Alpha D21MiA5, které bylo obsluhováno robotem R-1000iA 100F. Úlohou robota bylo vložit polotovar do stroje, po obrobení z jedné strany jej otočit, vložit pro obrobení z druhé strany a hotový díl vyjmout a uložit do přepravky. Odtud jej jako suvenýr mohl získat některý z účastníků akce. Aplikace v předvedeném uspořádání je ovšem využívána i v běžné výrobní praxi, konkrétně pro frézování nerezových klapek zpětných ventilů.


Frézovací centrum Robodrill Alpha D21MiA5 s robotem R-1000iA 100F


Robotické zakládání obrobků

Frézovací centra Robodrill Alpha DiA

Frézovací centra Robodrill řady Alpha DiA jsou kompaktní modulární konstrukce a vyrábějí se ve třech základních provedeních, která se liší především délkou pojezdu v ose X. Ta u nejmenšího provedení D21SiA5 činí 300 mm, u prostřední velikosti D21MiA5 je 500 mm a u největšího stroje řady – D21LiA5 – 700 mm. Pojezd v ose Y je u nejmenšího stroje 300 mm (v základním provedení), u ostatních 400 mm a v ose Z je to jednotně 330 mm. Podle potřeb zákazníků lze obráběcí centra vybavit přídavným otočným stolem s funkcí 4., popřípadě i 5. osy.

K přednostem frézovacích center Robodrill patří přímo poháněné osy s akcelerací až 1,5 G a rychloposuvem 54 m.min-1. K dispozici je několik typů vřeten od standardního 11kW s 10 000 ot.min-1 až po vysoce výkonné 26kW vřeteno s 24 000 ot.min-1, jež mohou být dodána i ve verzi s chlazením středem vřetena. Dalším z typických znaků obráběcích center této řady je patentovaný zásobník pro velmi rychlou výměnu nástrojů. Těch se do zásobníku vejde 21 a čas výměny od řezu do řezu činí pouhých 1,6 s. To vše přispívá ke zkrácení pracovního cyklu a efektivitě výroby. Velký průtok chladiva a promyšlené krytování zlepšuje odvod třísek a prodlužuje tak potřebné servisní intervaly. Přídavný oplach třísek odstraní i třísky přilepené na krytování. Stroje jsou standardně vybaveny řídicí jednotkou Fanuc 31i-B5.


Robodrill v akci: hliníkový polotovar, fréza Iscar, upínací zařízení Schunk, vysokotlaké chlazení ChipBlaster

Frézovací centra Robodrill Alpha DiA jsou uzpůsobena pro robotickou obsluhu s možností zakládání obrobků shora nebo v podlahovém provedení se zakládáním bočními dveřmi. Toto provedení bylo představeno na showroomu.

Pavel Marek

Foto: autor

pavel.marek@mmspektrum.com

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: