Témata
Reklama

Rada vlády pro výzkum a vývoj může pomoci našemu průmyslu

09. 10. 2007

V České republice chybí aktuální strategie růstu průmyslu s vysokou přidanou hodnotou, který by zvyšoval konkurenceschopnost naší země na světovém trhu. Chybí nám nejen reálný plán definující cíle v oborech náročné produkce a souvisejících vědních oborech, ale i projekt, jak k dosažení stanovených cílů upravit proces odborného vzdělávání.

Činnost Rady vlády pro výzkum a vývoj zasluhuje větší pozornost

Hlavním cílem Rady vlády pro výzkum a vývoj v minulosti zanedbávaným je vypracování strategického plánu rozvoje výzkumu a vývoje jako podkladu pro rozsáhlou náročnou produkci, která obstojí na světovém trhu a znatelně zvýší konkurenceschopnost České republiky. Posilování výzkumu, vývoje a produkce výrobků uvažovaných pro světový trh má velký význam i s ohledem na skutečnost, že dravá soutěž výrobců o výhodné pozice na světovém trhu vede k potlačování až zániku slabých a k dalšímu posílení kapitálově mocných výrobců, kteří více investují do výrobních procesů. Tento stav je trvalý a často nejde jen o konkurenci mezi firmami, ale i o konkurenci na úrovni světadílů. Například na úrovni Evropské unie a Spojených států.

Reklama
Reklama
Reklama
Podnikatelská filozofie založená na výzkumu a vývoji stála za úspěchem firmy SHM. Ten by však byl nemyslitelný bez podpory českých i mezinárodních projektů zaměřených na výzkum a podnikání.

Uvědomujeme-li si snahu průmyslových států uspět na světovém trhu, musíme se maximálně snažit v této soutěži obstát a rozšiřovat počet excelentních podniků s náročnou produkcí, která se na světovém trhu uplatní. Naše situace je o to složitější, že desítky let trvající odtržení Československa od západní techniky a nedomyšlený způsob privatizace našeho průmyslu v devadesátých letech ztížily jeho rozvoj. I v pozdějších letech působením nekvalifikovaných vedoucích pracovníků jsme za účasti nevhodných partnerů v leteckém průmyslu (Boeing, Ayres Corp.) promarnili šanci uplatnit se na světovém trhu. Nezastírejme, že nezanedbatelná část významných pozic v našem průmyslu a v dalších řídicích orgánech je dosud obsazena netvůrčími pracovníky, kteří rozhodují s nepřehlédnutelnou tolerancí chabých výsledků své činnosti.

Máme průmyslové výrobky, které obstojí na světovém trhu

Důležité je soustředit se na obory, ve kterých se u nás dosud v málo vyhovujících podmínkách vyvíjejí a vyrábějí kvalitní výrobky s vysokou přidanou hodnotou s možnostmi zlepšit jejich technické parametry a produkci rozšířit za předpokladu státní podpory.

V současné době směřují naše naděje například ke kunovickému podniku Evektor a k Leteckému ústavu na VUT v Brně. Bylo dokončeno pětimístné letadlo VUT 100 Cobra, které má vzhledem k originálnímu řešení a vysokým technickým parametrům předpoklady uplatnit se na světovém trhu. Probíhá vývoj malého dopravního letadla EV 55 pro 9 až 14 pasažérů, pro nějž je zaveden rozsáhlý průzkum světového trhu.

Naše veřejnost není příliš informována, že náš průmysl ultralehkých a lehkých letadel patřících pod Leteckou amatérskou asociaci je na světové špičce. V roce 2006 vyrobilo 15 malých finálních podniků v České republice cca 500 ultralehkých letadel a lehkých sportovních letadel, z nichž cca 450 bylo exportováno. Tržby podniků za uvedený export se pohybují kolem jedné miliardy korun. Konstrukce těchto letadel již nejsou stavebnice ze dřeva a trubek, ale nejčastěji jsou konstruovány s kompozitovým trupem a křídly a jejich výroba je v porovnání s výrobou v ostatních státech nejrozsáhlejší a stejně nebo více náročná.

Další úspěšné obory

Nepochybně jsou v České republice produkovány další pozoruhodné výrobky, které vzbudily značnou pozornost ve většině průmyslových států. Jsou to například počítačově řízené elektrohydraulické systémy, které dříve dodávaly na světový trh především firmy Carl Schenck z Německa a Material Testing Systems ze Spojených států. Dnes má vedoucí postavení v dodávkách těchto systémů k automatizaci funkce různých strojů a k buzení kmitání mechanických soustav dynamicky namáhaných strojů ve výzkumu jejich životnosti a bezpečnosti česká firma Inova Praha, která ovládla trh ve státech Evropské unie a se svými výrobky pronikla i na Dálný východ.

Fascinující je také příklad šumperské firmy SHM, která začínala v 90. letech se čtyřmi zaměstnanci. Dokázala vyvinout PVD povlaky patřící ke špičce na světové úrovni. Založila dceřinou společnost Pivot, která již vyrobila více než 70 povlakovacích zařízení používaných v celém světě. Technicky velmi zajímavé výrobky jsou produkovány rovněž v průmyslu obráběcích strojů, v automobilovém průmyslu i v některých dalších průmyslových oborech.

Chybí kvalifikované řízení

Je více důvodů, proč musejí být v České republice zdokonalována kritéria výběru témat průmyslového výzkumu a vývoje podporovaných ze státního rozpočtu a přitom srozumitelně popsány dosahované výsledky a očekávané efekty jejich využití v průmyslu. V minulosti nebyl tento požadavek plněn na potřebné úrovni a připravil náš stát o značné částky.

Zásadní podmínkou pro úspěšný rozvoj vědy, techniky a produkce je kvalifikované řízení daného oboru s ohledem na jeho kvalitu v porovnání se zahraničními výsledky a správné ocenění jeho postavení na světovém trhu. Stručně řečeno: Je mnoho důležitých důvodů pro zabezpečování patřičného vzdělání budoucích řídicích pracovníků a zohledňování jejich talentu při umísťování do významných technických a národohospodářských pozic. Jak zařídit, aby mimořádně významné osobnosti svým intelektem a pracovitostí rychle získávaly možnost věnovat se odborné činnosti přinášející užitek a kvalifikovaně rozhodnout, kde je toho nejvíce třeba – to je úkol té nejvyšší exekutivy iniciované Radou vlády pro výzkum a vývoj.

Modernizace vysokých škol technického zaměření rozhodne o našem pokroku

Součástí náprav strategie rozvoje konkurenceschopnosti naší země a významným úkolem Rady vlády pro výzkum a vývoj je správně rozložit odborné zaměření našich vysokých škol charakterizovaných pojmem „Ekonomická výkonnost vysokých škol“ podle toho, zda škola produkuje potřebný počet absolventů se žádanou specializací na vysoké úrovni. V současné době je z odpovědných míst konstatováno, že chybí prostředky i pro současný počet vysokoškolských studentů, který je třeba zvýšit. Podle sdělení tisku jde o částku převyšující 2 miliardy Kč. Výuka moderních oborů vyžaduje zvýšenou kvalifikaci vysokoškolských učitelů, kteří v prosazování nejnovějších výsledků aplikací vědy a techniky spatřují základní činnost svého odborného působení. Většině vysokých technických škol chybí modernizace zkušeben a laboratoří. Nepodařilo se zavést efektivní spolupráci studentů s výzkumem a vývojem ve výrobních podnicích. Finanční ohodnocení našich vysokoškolských učitelů zaostává za ohodnocením běžným v technicky vyspělých státech.

Z ministerstva školství nepřicházejí do denního tisku zprávy o řešení zmíněných aktuálních problémů. V tisku je široce komentován problém maturit a v posledních dnech i další nepodstatné informace. Je na MŠMT řešena s potřebnými prioritami základní problematika vysokých škol technického zaměření?

Na závěr

K činnosti naší Rady vlády pro výzkum a vývoj je třeba připomenout: Její nespornou předností je skutečnost, že jejím předsedou je v současné době osobnost zastávající pozici předsedy vlády. Činnost Rady vlády pro výzkum a vývoj se musí stát produktem jeho tvůrčí činnosti.

I v ostatních průmyslových státech existují na úrovni nejvyšší exekutivy útvary obdobné naší Radě pro výzkum a vývoj s cílem zdokonalovat technický rozvoj. Např. velmi úspěšná je Rada pro vědu a technologie ve Finsku, která má excelentní složení. Radu řídí předseda vlády, členy jsou ministři resortů, kteří mají co dělat s technickým rozvojem a financemi, vědci s prokazatelnými výsledky ve vědecké práci a úspěšní zástupci průmyslu a podnikatelů. Za jejího působení se Finsko změnilo z agrární země s dřevozpracujícím průmyslem na zemi s rozvinutou mikroelektronikou, informační technikou a rozsáhlou moderní strojírenskou výrobou. V souladu s rozvojem průmyslu se rozšířilo odborné školství těsně spolupracující s průmyslem.

Ing. Jiří Černohorský, DrSc.

cernohorsky.jiri@gmail.com

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 71003
Datum: 09. 10. 2007
Rubrika: Servis / Věda a výzkum
Autor:
Firmy
Související články
Mezi vědou a rodinou

S Mgr. Kseniyí Illkovou, Ph.D., mladou vědkyní působící v Praze, jsem se potkala při příležitosti předávání cen Wernera von Siemense. Získala totiž ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce. Na tom by jistě nebylo nic zarážejícího – vynikající práce byla oceněna, tak to bývá. Na první pohled však všechny přítomné zaujal doprovod mladé ženy – několikaměsíční miminko. A tak mě samozřejmě zajímalo, jak vlastně lze skloubit práci na špičkové úrovni a rodinu...

Modernizace laboratoře pro měření emisí

Od listopadu 2011 je v Roztokách u Prahy otevřen objekt VTP Roztoky. Objekt o celkové ploše 4 200 m2 využívá pro k realizaci svých aktivit zejména Centrum vozidel udržitelné mobility (CVUM), založené při ČVUT v Praze, Fakultě strojní. Budova vznikala právě na základě požadavků vědeckých a akademických pracovníků z ČVUT, kteří hledali nové laboratorní a kancelářské prostory se záměrem vytvořit špičkové výzkumné pracoviště a navázat tak na projekty Výzkumných center spalovacích motorů a automobilů Josefa Božka I, II, úspěšně řešené v  letech 2000 až 2011 pod vedením prof. Jana Macka. Záměr se podařilo realizovat také díky synergii projektů, využitých pro financování výstavby objektu a následně vybavení jednotlivých laboratoří. V loňském roce, sedm let po oficiálním otevření, byla realizována přístavba a obnova emisního vybavení v laboratoři s válcovou brzdou.

Podpora mezinárodního výzkumu

Inženýrská akademie České republiky, z. s., (IA ČR) je organizace sdružující odborníky, jejichž společným zájmem je podpora a rozvoj technických disciplín odrážející technické, ekonomické, sociální, environmentální a kulturní potřeby společnosti. Byla založena v roce 1995 a jedním z jejích hlavních úkolů je rozvíjet a propagovat technické vědy a sbližovat výzkumnou sféru se sférou průmyslovou. Toho dosahují mimo jiné naplňováním cílů projektů, jejichž jsou řešiteli. Jedním z těchto projektů je „Podpora mezinárodní spolupráce v inženýrském výzkumu“ programu EUPRO Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který bude ukončen koncem (byl ukončen v závěru???) roku 2016.

Související články
Inženýrská akademie ČR nabízí spolupráci, Sekce Czech Knowledge Transfer Office

Obecným posláním Inženýrské akademie ČR je odborná podpora rozvoje technických věd a technického školství a zejména využívání nových poznatků vědy a výzkumu a teoretických znalostí průmyslovou sférou. Cílem je přispívat k růstu ekonomického potenciálu a konkurenceschopnosti české ekonomiky. Specializované odborné sekce IA ČR sdružují přední specialisty daného oboru a poskytují expertní a poradenské služby. Vyjadřují se k závažným technickým řešením a rozhodnutím, která vycházejí z univerzitní oblasti, průmyslu, vládních i nevládních institucí. Během celého letošního roku jsme zde jednotlivé odborné sekce představovali, dnes tak činíme naposledy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Inženýrská akademie ČR nabízí spolupráci, Sekce Strategie výzkumu a vývoje

Obecným posláním Inženýrské akademie ČR je odborná podpora rozvoje technických věd a technického školství a zejména využívání nových poznatků vědy a výzkumu a teoretických znalostí průmyslovou sférou. Cílem je přispívat k růstu ekonomického potenciálu a konkurenceschopnosti české ekonomiky. Specializované odborné sekce IA ČR sdružují přední specialisty daného oboru a poskytují expertní a poradenské služby. Vyjadřují se k závažným technickým řešením a rozhodnutím, která vycházejí z univerzitní oblasti, průmyslu, vládních i nevládních institucí. Na stránkách MM Průmyslového spektra jednotlivé odborné sekce představujeme.

Inženýrská akademie ČR nabízí spolupráci

Obecným posláním Inženýrské akademie ČR je odborná podpora rozvoje technických věd a technického školství a zejména využívání nových poznatků vědy a výzkumu a teoretických znalostí průmyslovou sférou. Cílem je přispívat k růstu ekonomického potenciálu a konkurenceschopnosti české ekonomiky. Specializované odborné sekce IA ČR sdružují přední specialisty daného oboru a poskytují expertní a poradenské služby. Vyjadřují se k závažným technickým řešením a rozhodnutím, která vycházejí z univerzitní oblasti, průmyslu, vládních i nevládních institucí. Na stránkách MM Průmyslového spektra jednotlivé odborné sekce představujeme.

Trendy v nabídce doprovodných služeb a v koordinaci podniku

V současné době se řada výrobních podniků snaží být konkurenceschopná ve využívání nejnovějších trendů, ale i vědeckých poznatků. Tyto jsou markantní zejména v oblasti technologické, ovšem nelze se upnout pouze na přijímání technologických novinek a přitom opomíjet ostatní obory, neboť i tyto mohou podnikatelům nabízet zásadní poznatky a mít vliv na celkovou úspěšnost daného podniku. O tom, že je prospěšné, jak pro zákazníka, tak pro samotný podnik nabízet doprovodné služby k dodávaným výrobkům (jako např. montáž, zaškolení, servis), je asi dnes už zbytečné hovořit. Tyto služby jsou dnes téměř všude samozřejmostí a nabývají na významu i v průmyslovém sektoru.

Inženýrská akademie ČR nabízí spolupráci - sekce Elektrotechnika

Obecným posláním Inženýrské akademie ČR je odborně podporovat rozvoj technických věd a technického školství a zejména využívání nových poznatků vědy a výzkumu a teoretických znalostí průmyslovou sférou. Cílem je přispívat k růstu ekonomického potenciálu a konkurenceschopnosti české ekonomiky. Specializované odborné sekce IA ČR, sdružující přední specialisty daného oboru, poskytují expertní a poradenské služby a vyjadřují se k závažným technickým řešením a rozhodnutím vycházejícím z univerzitní oblasti, průmyslu, vládních i nevládních institucí. Na stránkách MM Průmyslového spektra v průběhu roku 2016 postupně představujeme jednotlivé odborné sekce.

Inženýrská akademie ČR nabízí spolupráci Sekce stavebnictví a architektura

Poslání Inženýrské akademie ČR (IA ČR) spočívá v odborné podpoře a rozvoji technických věd a technického školství, jakož i aplikaci nových poznatků vědy a výzkumu. Naším cílem je přispívat k růstu ekonomického potenciálu a konkurenceschopnosti české ekonomiky. Tentokrát se zaměříme na stavebnictví a architekturu.

Mechanika na VŠ

V nynějším vydaní jsme o strukturovanou prezentaci požádali ústavy zaměřené na mechaniku a mechatroniku. Naši nabídku vyslyšelo pracoviště na Strojní fakultě v Brně.

Strojírenské konstruování na VŠ

V nynějším vydání jsme o strukturovanou prezentaci požádali ústavy zaměřené na výrobní stroje a komponenty. Naši nabídku vyslyšela pracoviště na strojních fakultách v Praze, Brně a Liberci.

Energetika na VŠ

V nynějším vydání jsme o strukturovanou prezentaci požádali ústavy zaměřené na výrobní stroje a komponenty. Naší nabídku vyslyšela pracoviště na strojních fakultách v Ostravě a Plzni.

Materiálové inženýrství na VŠ

V nynějším vydání jsme o strukturovanou prezentaci požádali ústavy zaměřené na výrobní systémy a techniku. Naší nabídku vyslyšela pracoviště na strojních fakultách v Praze a Brně.

Výrobní technika na VŠ

S ohledem na hlavní téma tohoto vydání jsme o strukturovanou prezentaci požádali ústavy zaměřené na výrobní systémy a techniku. Naši nabídku vyslyšela pracoviště na strojních fakultách v Brně, Ostravě a Liberci.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit