Témata
Reklama

Řezné mikro- a nanonástroje s monokrystalickým diamantem

Ultrapřesné obrábění diamanty s přesností nanometrů (10-9 m) je nutným předpokladem pro výrobu špičkové optomechaniky, fotoniky, mikrooptiky a LCD displejů s vysokým rozlišením, tedy displejů počítačů, mobilů, kamer a mikrochirurgické techniky. Význam dnes řadí mikro- a nanoobrábění mezi průlomové technologie.

Nejnovější nabídka řezných nástrojů Sumitomo Electric Carbide, která byla představena na IMTS 2006, zahrnuje mikro- a nanonástroje s diamantovými monokrystaly japonské firmy A.L.M.T. Corp., Tokio. Společnost, založená v roce 1939, má vlastní know-how zpracování diamantů a výroby diamantových nástrojů. Základem je znalost strukturních a fyzikálních vlastností diamantu, kde o kvalitě nástroje pro danou aplikaci rozhoduje výběr optimálního krystalu podle mřížkového parametru.

Reklama
Reklama
Reklama
Obr. 1. Řezné nástroje s diamantovými monokrystaly od japonské firmy A.L.M.T. Corp., určené pro různé obráběcí operace

Řezné mikro- a nanonástroje

Nástroje UPC-R

Podle aplikací zařazuje výrobce do této kategorie nástroje na výrobu forem pro snímací laserovou optiku CD/DVD, forem pro optické systémy kamer, pro sférickou a asférickou optiku - čočky a zrcadla laserových a rentgenových zařízení, přesné výrobky pro MEMS vyráběné na dvouosém soustruhu. Nástroje se vyrábí ve dvou typech: UPC-RT (řady Ultraprecision a Precision) a UPC-RR (řady Ultraprecision a Precision), podle tvaru špičky. Řady Ultraprecision se vyznačují šířkou záběru ostří do 0,05 µm (při úhlu špičky do 90°, poloměru špičky 0,01 - 3 mm, a = 0 - 20° a ß = -30 - 10°). Řady Precision mají šířku o řád vyšší. Diamantové krystaly jsou pájeny na držáky různých nožových jednotek, např. 6,35 x 6,35 mm a délky 50,8 mm (obr. 1). Tloušťka třísky se podle případu pohybuje v řádu 100 nm.

Obr. 2. Leštěná řezná hrana diamantového nástroje s detailem špičky 20 µm ve srovnání s tuhou mikrotužky ø 0,5 mm ve stejném zvětšení. Vpravo je snímek povrchu formy polygonálního zrcadla vyrobeného nástrojem s kruhovým držákem.
Obr. 3. Řezné nástroje s diamantovými monokrystaly, určené k výrobě forem pro mikrooptiku

Nástroje UPC-F

Nástroje UPC-T

Nástroje s povlaky PCD

-1-1-1

Speciální nástroje z diamantu

Standardními výrobky jsou diamantové kružní pily pro ruční a strojní rozbrušování kovů, kamene a betonu. Velkoprůměrové kotouče Osaka Diamond pro profesionální strojní řezání kamene na obklady staveb a pro kamenickou výrobu mají průměr až 3,5 m. Speciálním výrobkem jsou lanové pily na řezání kamene a betonu za mokra ve stavební výrobě, v lomech a při demontáži staveb. Zrna diamantového prachu jsou zde impregnována do lan vrstvou speciální pryže.

Obr. 4. Jednou z aplikací diamantových nástrojů je výroba Fresnelových mikročoček.

Vyráběny jsou také diamantové dráty pro drátové pily k řezání drahokamů, skla a keramiky, magnetických materiálů, silikonů a dalších obtížně dělitelných materiálů. Drát pily tloušťky 0,25 mm tvoří ocelový pianový drát se zrny prachu z přírodního diamantu (velikost zrna do 0,05 mm).

-ab-

Reklama
Vydání #12
Kód článku: 61207
Datum: 19. 12. 2006
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Přesnost zvyšující produktivitu

Zakoupení obráběcího centra Pama umožnilo společnosti Tajmac-ZPS zvýšit nejen její celkovou produktivitu, ale také geometrickou přesnost při výrobě důležitých komponent pro její vícevřetenové automaty.

Související články
Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Novinka z varnsdorfské líhně

Přední evropský výrobce obráběcích strojů, TOS Varnsdorf, letos představil nečekanou novinku, která významně rozšiřuje nabídku výkonných obráběcích strojů z varnsdorfské líhně.

Československá stopa u nového rekordu

Nový rekord počtu návštěvníků jsme zaznamenali na letošním technologickém setkání WFL Millturn Technologies.

Vlajková loď pětiosého obrábění

Český výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS v letošním roce slaví úspěch se svojí high-tech produkcí, zejména s pětiosými vertikálními obráběcími centry řady MCU. Tyto stroje se daří firmě umísťovat na náročné trhy Evropské unie i jinde ve světě, cenné reference sbírají především v leteckém průmyslu.

Pro větší efektivitu ve výrobě

Spolupráce mezi výrobcem obráběcích strojů Hurco a dodavateli automatizovaných nakládacích systémů má za následek vyšší produktivitu a větší výnosy. Automatizované nakládání umožňuje rozšíření kapacity v kusové a malosériové výrobě bez potřeby dalšího personálu pro obsluhu strojů. Nakládací roboty je možno také využít v bezobslužných směnách nebo o víkendech.

Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Optimalizace soustružení korozivzdorných ocelí

Použití korozivzdorných ocelí pro inženýrské aplikace vždy do určité míry vedlo k technickému paradoxu. Zatímco konstruktéři jsou nadmíru spokojeni s tím, jaké pevnostní vlastnosti a korozní odolnost tyto běžně používané materiály nabízejí, výrobní inženýři už jsou asi méně okouzleni jejich typickým deformačním zpevňováním a všeobecně špatnou obrobitelností. Avšak průmyslovými odvětvími, jako jsou výroba čerpadel a ventilů, výroba zařízení pro ropný a plynárenský průmysl, automobilový a letecký průmysl, jsou součásti z korozivzdorných ocelí výslovně požadovány i nadále.

Plnění požadavků na čistotu ve výrobě

Firma Rosler vyvinula pro výrobce systémů škrticích a výfukových klapek kompletní systém automatizovaného obrábění. Tento systém pokrývá operace od převzetí obrobku po třískovém obrábění přes proces surf finishingu a jemného čištění, nanesení kódu datové matice až po zabalení dílů do KLT obalů a jejich přesun do stohovacích kontejnerů.

CNC řízení pro rychlostní a multifunkční obrábění

Výsledek obráběcího procesu v parametrech přesnost/rychlost/povrch je dán mnoha faktory na straně stroje, nástrojů, způsobu programování a upínání, přičemž může existovat i více cest k jednomu stanovenému cíli. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na CNC řídicí systém, který je dnes bezpochyby podstatnou a nenahraditelnou složkou tohoto procesu. Řídicím systémem přitom většinou rozumíme jak vlastní řídicí počítač, tak i pohony os a vřeten a systémy odměřování polohy.

Efektivní likvidace obráběcích kapalin

Obráběcí emulze jsou klíčovým prvkem celé řady obráběcích procesů. Emulze zajišťují chlazení, odvod vznikajících třísek, dočasně pasivují obrobky v průběhu operací a mají spoustu dalších funkcí. Na konci životnosti emulze je nutné zajistit jejich likvidaci. Vyčerpané emulze jsou klasifikovány jako nebezpečný kapalný odpad, takže je nelze jednoduše vylít do kanalizace. Článek pojednává o možnostech likvidace obráběcích kapalin.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit