Témata
Reklama

Speciální vyhřívané vtokové systémy forem pro zpracování termoplastů v

V oboru zpracování termoplastů dnes dominují aplikace především pro automobilový průmysl a oblast elektrotechniky. Dále je to např. sektor ručního nářadí, výrobky tzv. bílé techniky (vysavače, ledničky, pračky, fritézy apod.) a v neposlední řadě i výrobky spotřebního charakteru (domácnost, sport, volný čas).

Pro všechny díly z plastů v uvedených oborech je společným jmenovatelem kvalita. Kvalitou je myšlena nejen vlastní kvalita technická, ale zároveň kvalita vzhledová. Technické parametry jsou dány volbou vhodného typu plastu a jeho zpracováním, pomocí kvalitních nástrojů, tj. forem a strojního zařízení. Ale udržet kvalitu povrchového vzhledu si žádá i následná opatření pomocí dalších moderních technických prostředků.
Reklama
Reklama
Reklama

Studené spoje

Jednou z nejčastějších povrchových vad bývají tzv. studené spoje. Studené spoje na plastových dílech vznikají spojením dvou proudů taveniny, vstřikované do tvarové dutiny formy. Příčiny mohou být různé: spojení proudů taveniny vlivem více vtoků na jednom výlisku, vlivem překážky proudu taveniny (např. vložky), vlivem různých hydraulických odporů v rozdílných tloušťkách stěn apod.
Většinou je studený spoj v kombinaci s uzavřeným vzduchem, který zůstane mezi dvěma proudy taveniny bez možnosti jeho úniku. Tyto studené spoje způsobují nejen snížení mechanických vlastností v daném místě, ale i nežádoucí vzhledové vady. Tyto vady vystupují zvláště na lesklém povrchu výlisků, u tmavých barev a na dílech, které se mají následně pokovovat.

Sekvenční a kaskádové vstřikování

Pro eliminaci uvedených vad plastových dílů lze použít vstřikovací systémy pro sekvenční a kaskádové vstřikování. Používají se např. při výrobě přístrojových desek, nárazníků, krytů apod. To znamená, že jsou tyto systémy vhodné u plošně rozměrných dílů a dílů dlouhých či větších dílů s extrémním požadavkem na vzhled. Tyto vstřikovací systémy jsou založeny na horkých vtokových tryskách uzavíraných pomocí jehel. Každá jehla procházející vnitřním kanálem trysky je ovládaná samostatným hydraulickým válcem. Každou trysku je možno samostatně otevřít nebo uzavřít v jakékoliv době plnění dílu.
Kaskádový a sekvenční způsob vstřikování je principiálně shodný. Sekvenční způsob se používá u rozměrných a složitých dílů s průlisy, tvarovými vložkami apod. Vhodným načasováním otevření jednotlivých trysek můžeme proud taveniny v dutině formy usměrnit tak, abychom studené spoje buď úplně potlačili či je posunuli do míst, kde nebudou mít vliv na celkovou kvalitu dílu. Kaskádní způsob se používá u dlouhých dílů, kde lze postupným otevíráním vtoků eliminovat studené spoje úplně.
Na obrázku je princip kaskádního vstřikování dílů při použití tří trysek s jehlami ovládanými hydraulickými válci. Trysky 1 a 3 se otevírají v době, kdy proud taveniny z trysky 2 je za vtoky 1 a 3. Studený spoj nemá možnost vzniku. Pokud by nebylo použito postupného vstřikování, pak by v místech mezi jednotlivými tryskami vznikl studený spoj s uzavřeným vzduchem. Abychom předem znali místa studených spojů a postupným otevíráním vtoků je mohli v průběhu vstřikování eliminovat, k tomu nám slouží počítačová simulační analýza. Tato je schopna všechny varianty analyzovat a vypracovat optimální postup nástřiku. Pro simulaci se používá např. simulačních programů Cadmould Full Expert.
Ukázku časového průběhu plnění dle simulačního programu nám poskytuje následující obrázek. Zde je znázorněno plnění dlouhého plastového dílu Cassette (délky 1150 mm, z materiálu PC/ABS) pomocí pěti hydraulicky řízených trysek. Dodavatelem vtokové soustavy včetně zařízení pro ovládání hydraulických válců byla firma Synventive moulding solutions. Výrobcem dílu Cassette je firma Advanced Plastics, s. r. o., Vrbno pod Pradědem, a tento díl je určen pro osobní automobil Škoda Fabia.
Poslední obrázek ukazuje jednu z horkých trysek systému, jejímž vtokovým kanálem probíhá jehla ovládaná programově pomocí hydraulických válců. Postupné ovládání jehel (dle předem zpracovaného simulačního programu) zajišťuje zařízení pro ovládání hydraulických válců dodávané spolu s vtokovou soustavou (pokud již není součástí vstřikovacího stroje). Výše uvedený postupný nástřik plastových dílů je jedním z více možných opatření dodržení technické a vzhledové kvality při vysokých požadavcích našich odběratelů.
Na tomto obrázku je konkrétně znázorněna horká tryska s jehlovým uzavíráním. Pohyb jehel je zajišťován pomocí pístů hydraulického válce. Tavenina je přiváděna z plastikační jednotky stroje pomocí rozvodného bloku s elektrickým ohřevem. Regulace teploty rozvodného bloku a horkých trysek je zajištěna pomocí termoelektrických čidel Fe-Ko, umístěných v rozvodném bloku a v jednotlivých tryskách systému.
Zdeněk Řehulka
Advanced Plastics, s. r. o.
Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 50126
Datum: 02. 02. 2005
Rubrika: Komerční příloha / Plasty
Autor:
Firmy
Související články
Plasty pomáhají modernizovat strojírenství

S pokračujícím vývojem nových materiálů se mění i materiálová skladba strojírenských výrobků a zařízení. V současné době si již nelze rozvoj téměř všech strojírenských odvětví bez použití plastových materiálů představit. Vývoj pak ukazuje, že plasty budou hrát ve strojírenství stále významnější úlohu.

Makroplasty versus mikroplasty

Plasty se staly nenahraditelným materiálem sloužícím téměř všem oblastem lidské činnosti. V poslední době se pozornost odborníků i veřejnosti soustřeďuje na zcela nový ekologický fenomén, zvaný mikroplasty. Ve smyslu ekologické terminologie je pak možné výrobky z plastů označovat jako makroplasty.

Žíhání termoplastů

Moderní nauka o plastech v mnoha směrech vychází z nauky o kovech. Příkladem je žíhání, jeden ze způsobů tepelného zpracování. Společným účelem žíhání kovů i plastů je pomocí řízených teplotních změn dosáhnout rovnovážných stavů struktury a tím i cíleně ovlivňovat vlastnosti.

Související články
Plasty a kompozity v inovaci strojírenských výrobků

Plasty a kompozity s polymerní matricí přinesly revoluci v materiálových přístupech ke konstrukci strojírenských výrobků a zařízení. Nepřetržitě probíhající materiálové inovace v oblasti plastů a kompozitů spoluvytvářejí inovativní řešení ve strojírenství. Reagují na potřeby strojírenského průmyslu a stávají se kontinuálním procesem s jasnou perspektivou do budoucna.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Horké trysky jako nový standard

Studené plnicí kanály doprovázejí odvětví vstřikování plastů od prvopočátku. I dnes často vypadá tento způsob plnění dutiny jako ten nejjednodušší a nejelegantnější. Proč má tedy smysl zabývat se aplikací horkých trysek i do malých sérií a malých forem? Srovnejme oba způsoby plnění a porovnejme ekonomické přínosy.

Optimalizace plastových výlisků s obsahem přírodních vláken

V průmyslové výrobě, především v automobilovém průmyslu, se začíná prosazovat trend nasměrovaný k využívání obnovitelných materiálů, ke kterým mj. patří přírodní vlákna. Vývojáři nových výrobků se setkávají s požadavky na aplikační využití plastových materiálů vyztužených přírodními vlákny, jako jsou sisal, konopí, len atd.

Laserové řešení pro plastikářský průmysl

Konvenční technologie opracování plastů již v mnoha případech nevyhovuje požadavkům koncových uživatelů. Moderní lasery posouvají kvalitu výroby plastů na zcela novou úroveň. Lastic představuje implementaci nejmodernějších laserových technologií a ergonomického ovládání do jediného produktu, jenž je navržen tak, aby jeho aplikace do stávajících výrobních linek byla zcela bezproblémová.

Absorbér energie, izolace nebo kreativní materiál?

Vypadá jako polystyren, ale není to polystyren. Rozdíl poznáte nejpozději ve chvíli, kdy jej vezmete do ruky. Řeč je o expandovaném polypropylenu, materiálu, který pod obchodním názvem Arpro vyrábí globálně působící japonská společnost JSP. Vnitřní struktura dílů z něj vyrobených na první pohled připomíná díly z pěnového polystyrenu, ale jejich vlastnosti jsou zcela rozdílné.

Nové vstřikovací jednotky pro vstřikovací stroje

Společnost Engel Austria od základu přepracovala své hydraulické vstřikovací jednotky a na veletrhu K 2016 od 19. do 26. října v Düsseldorfu představila novou generaci úspěšných řad vstřikovacích strojů Engel victory a Engel duo, které díky inovativním funkcím dosahují vyšší přesnosti, ergonomie a účinnosti.

Problematika dějů při svařování plastů vybranými technologiemi

V současnosti průmyslově využívané technologie svařování plastů mohou do výrobního procesu vnést neočekávané problémy. Cílem článku je seznámit čtenáře s možnými úskalími, která mohou nastat při svařování některých typů plastů vybranými technologiemi.

Příprava pracovníků pro výrobu technologií vstřikování plastů

Následující příspěvek představuje jeden ze způsobů přípravy pracovníků ve firmách, jejichž hlavní pracovní náplní je technologie vstřikování plastů

Zavedení nového softwaru zefektivnilo konstrukci forem

Společnost Dramco Tool & Die Co. z Grand Islandu se specializuje na výrobu komplexních vstřikovacích forem pro automobilový a spotřební průmysl. S ohledem na potřebu upgradovat a změnit systém konstrukce a výroby forem za účelem zvýšení efektivity začala hledat systém, který by umožňoval rychlou konstrukci forem, automatizaci některých procesů a umožňoval práci jak s objemovými tělesy, tak s volnými plochami.

Výroba stavebnic leteckých modelů

Pamětníci si možná vzpomenou na reportáž o výrobě plastikových leteckých modelů, která vyšla v MM Průmyslovém spektru 1, 2/2004. Když jsem loni na setkání uživatelů softwaru NX potkal pana Vladimíra Šulce, jednoho ze zakladatelů společnosti Eduard – Model Accessories, pozval mě, ať se k nim do Obrnic přijedu znovu podívat, protože za tu dobu se mnohé změnilo.

Plazmová povrchová úprava nanovlákených polymerních struktur

Technologie plazmových povrchových úprav spočívá v navázání funkčních skupin na povrch řetězce polymeru v plazmovém výboji. Jedná se převážně o hydroxylové skupiny. Nepolární charakter povrchu materiálu se tímto mění na polární, tedy hydrofobní povrch se stává hydrofilním či naopak. Tato technologie nachází stále širší uplatnění v různých průmyslových, ale i medicínských aplikacích.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit