Témata
Reklama

Manažer je jen člověk, Část 5. Specifika náboru v dnešní době

Řada představitelů firem žije v přesvědčení, že „chybí lidi“. V důsledku toho personalisté často přijímají i uchazeče, kteří na danou pozici nejsou vhodní, jen aby obsadili prázdné místo.

Tento článek je součástí seriálu:
Manažer je jen člověk
Díly
Michaela Píšková

Po studiu psychologie a psychoterapeutických studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity si Michaela vybrala cestu aplikované pracovní psychologie. Se svým týmem se věnuje poznání člověka za účelem posouzení jeho vhodnosti pro pracovní roli i za účelem jeho rozvoje. Trénuje lidi zejména v tématech komunikace, zvládání emocí a sebepoznání. Životním posláním Michaely je pomáhat druhým, realizovat jejich potenciál a podpořit je v tom, aby na sobě pracovali a rozvíjeli se jak po profesní stránce, tak po té lidské. 

Mnozí si však neuvědomují, že dopady takového rozhodnutí mohou být pro firmu spíše přítěží. Původní smysl výběrového řízení se vytrácí a stává se nutnou formalitou. S kandidáty je zacházeno tak, aby nebyli zbytečně zatěžováni. Firmy se vzájemně předhánějí v množství benefitů a soupeří o to, koho si nakonec uchazeč vybere. Skutečnost, zda je onen člověk opravdu tím, koho firma potřebuje, je ve výběrovém řízení upozaděna. A tak se do firem dostávají lidé, kteří tam nepatří…

Představte si situaci, kdy takového nevhodného člověka zaměstnáte. Z hlediska materiálního zajištění pro něj potřebujete připravit pracovní místo, pomůcky, váš personalita a účetní do něj investují čas, aby mohli vytvořit patřičné dokumenty a vyřešit nezbytné záležitosti. Pak jej potřebujete začlenit do týmu, představit mu pracovní činnosti, provést ho procesem zaučování tak, aby byl v přiměřené době schopen podat odpovídající pracovní výkon (na toto období se specificky zaměříme v dalším článku). To stojí spoustu času a energie, a proto je třeba, abyste pečlivě zvážili, komu chcete dát příležitost stát se součástí vašeho týmu.

Reklama
Reklama

Naslouchat vnitřnímu hlasu

Určitě jste již někdy zažili situaci, kdy jste při vstupním pohovoru zaznamenali takový vnitřní hlas, který vás nabádal, abyste se více doptávali, a třeba i zapochybovali, že to, co vám kandidát říká, nemusí být v souladu s realitou. Kdybyste se rozhodli udělat krok dál a například si ověřili reference, třeba by vaše rozhodnutí bylo jiné. Vy jste se však tento vnitřní hlas rozhodli ignorovat. Vaše volba. Nicméně on stále nemizí, ba naopak. Postupně se k němu přidávají i praktické důkazy podporující vaše pochybnosti. Nový kolega neplní úkoly podle vašich představ a nekomunikuje s ostatními, jak byste potřebovali. Zkušební dobu jste přečkali a cítíte, jak vám spadl kámen ze srdce. Špatně řešené situace a úkoly se však opakují, nabírají na intenzitě, přicházejí stížnosti, a to nejen od kolegů, ale i od klientů. Všechno, na co vás upozorňoval váš vnitřní hlas, se nyní potvrzuje v praxi. Poté, co jste tomuto zaměstnanci hodili další „záchranné lano“, následuje fatální selhání, za které ještě ke všemu odmítá převzít zodpovědnost (!). Pohár vaší trpělivosti již přetekl, a tak se rozhodnete učinit všemu přítrž a pracovní poměr ukončit. V této fázi vás prvotní omyl přijde na 1,8násobek roční mzdy zaměstnance, protože musíte počítat také s odstupným. Na jedné straně je vám to přirozeně líto. Ztrácíte člověka, kterému jste se s dobře míněným úmyslem rozhodli dát šanci. Člověka, do něhož jste investovali spoustu úsilí, času a finančních prostředků, a možná jste si k němu také vytvořili určitý vztah. Na straně druhé však sami sobě vyčítáte, že jste si tuto zkušenost mohli ušetřit. Stačilo, abyste skutečně naslouchali tomu, co jste vnímali na samém počátku.

Buďte důslední v ověřování poskytnutých informací a posuzujte, zda to, co vám uchazeč říká, skutečně odpovídá realitě.

Proč právě on?

Jak tomu všemu předejít? Udělejte si jasno v tom, koho přesně do týmu potřebujete a bez jakých kvalit se u nového kolegy neobejdete. Přistupujte k výběru tak, že nevhodná volba člověka má zákonitě dopad na fungování firmy jako takové, to znamená také na vás a váš tým. Cesta k výběru kompetentního zaměstnance vede skrze opravdové poznání člověka. Oslovujte vše, co ve vás vzbuzuje jakoukoliv pochybnost. Buďte důslední v ověřování poskytnutých informací a posuzujte, zda to, co vám uchazeč říká, skutečně odpovídá realitě. Nebojte se v rámci výběrového řízení zařadit také praktický úkol, skrze nějž si budete moci ověřit dovednosti, které by jako váš budoucí zaměstnanec měl zvládat. Veďte s uchazečem hloubkový pohovor, při němž budete klást otevřené otázky, které kandidáta povedou k zamyšlení, a nespokojte se s první, často velmi obecnou, odpovědí, kterou vám poskytne. Nepodceňujte ani význam psychologického testování. Kvalitní psychodiagnostika vám o kandidátovi může podat spoustu informací, které byste na základě osobního pohovoru nezjistili, a může být rovněž užitečným pomocníkem při zvažování jeho vhodnosti na danou pozici, případně nástrojem k jeho snadnější adaptaci. Zajímejte se také o to, jaké hodnoty vzhledem k pracovní oblasti zastává a zda jsou v souladu s firemní a týmovou kulturou.

Až se tedy příště rozhodnete „dát někomu šanci“, neignorujte svůj vnitřní hlas a odpovězte si na otázku, proč by se právě tento člověk měl stát součástí vašeho týmu.

Institute of Applied Psychology je česká firma s tradicí od roku 2008. Využívá psychologii aplikovanou do firemního prostředí k poznání stávajících i nových zaměstnanců a jejich rozvoji. Za tímto účelem vyvíjí vlastní psychodiagnostické metody, ať už pro online, či pro offline využití. Všechny získané dovednosti předává v rámci vzdělávání manažerům a HR pracovníkům.

Institute of Applied Psychology

Mgr. et Mgr. Michaela Píšková (Slavíková), MBA

mp@psychometry.cz

Reklama
Související články
Lidé: Nejen je získat, ale i udržet

(Ne)dostatek pracovníků. To je problém, který musí dnes a denně řešit majitelé a manažeři snad všech výrobních firem. Univerzální recept jistě neexistuje, ale inspiraci lze čerpat u lidí s hlubokými zkušenostmi na trhu s lidskými zdroji. Jedním z nich je Jacek Kowalak, ředitel personálně poradenské agentury Randstad.

Manažer je jen člověk, Část 10. Vzdělávání v soft skills

Měkké vzdělávání bývá v technických profesích často takovou popelkou. Technika a věda míří stále kupředu, a proto je právě v této oblasti množství různých školení, kurzů a výukových programů širší než v některých jiných oborech. A protože lidé z technických profesí mají přirozený zájem právě o techniku, bývá oblast měkkých dovedností často zanedbávána. Dá se ale říci, že jsou v technických profesích měkké dovednosti méně důležité?

Digitalizace stravenkových systémů

Zaměstnanecké stravování v současné době legislativně podporují vlády 40 zemí světa, přičemž tento systém funguje již přes 50 let. S přicházejícím vývojem technologií se velká část poskytovatelů zaměstnaneckých benefitů rozhodla své produkty digitalizovat.

Související články
Manažer je jen člověk, Část 9. Vzdělávat se chytře

Současná doba je dobou neustálého růstu a rozvoje. Rostou firmy, sdružení, projekty, plány, a občas rostou i lidé.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Manažer je jen člověk, Část 8. Leadership nebo management?

V dnešní době jsou pojmy management a leadership hojně skloňovány. Ve světě se hovoří o významných inspirativních leaderech, kteří určovali trendy ve svém oboru. Jsou napsány knihy o tom, jaké vlastnosti měli, jak se dívali na svět, jakými zkušenostmi museli projít, aby se dostali na vrchol.

Manažer je jen člověk, Část 7. Bez motivace není akce

Motivace je z dlouhodobého hlediska jedním z nejvíce diskutovaných témat. O motivaci mluvíme v kontextu svého vlastního fungování, v kontextu fungování s druhými lidmi, mluvíme o ní v práci, v rodině, u dětí i u dospělých. Proč tomu tak je?

Manažer je jen člověk, Část 6. Adaptace nového pracovníka

Výběrové řízení máte úspěšně za sebou. Pozici jste obsadili, nová posila vašeho týmu podepsala smlouvu a nastoupila. Může se zdát, že je „ruka v rukávu“ a máte vyhráno… Nenechte se mýlit!

Jak přilákat mladé a talentované

Mladí lidé jsou dnes často nabádáni k tomu, aby pečlivě studovali, při studiu získávali potřebnou praxi a zkrátka dělali vše pro to, aby do budoucna měli uplatnění na pracovním trhu. Tento přístup je pochopitelně správný, nicméně v současné době, kdy se nezaměstnanost u nás pochybuje na minimu, je spíše na firmách, aby mladé a talentované zaměstnance pro svůj byznys ulovily.

Výzkum a vývoj: nedostatek lidí

Ačkoli zahraniční firmy s oblibou otvírají svá vývojová centra v České republice, v poslední době narážejí na nedostatek expertů. Počet absolventů českých technických škol totiž stále klesá a situaci komplikuje i rostoucí fluktuace.

Manažer je jen člověk, Část 4. Plánování, které opravdu funguje

Vzpomeňte si na své pracovní dny. Kdy naposledy jste v rámci svého dne dělali něco bez plánu? Kdy naposledy jste se prostě ráno vzbudili a řekli si „uvidíme, co vše se dnes bude dít“? Že už je to opravdu dlouho?

Manažer je jen člověk, Část 2. Základ pro skutečného leadera

Být manažerem je někdy opravdu náročné. Být dobrým manažerem, to už je výzva. A být z manažera leaderem, to už je úkol jen pro ty nejlepší.

Manažer je jen člověk, Část 1. Úvodní

Pamatuji si jako včera, když jsem se poprvé potkal s panem strojařem, velkým praktikem a zároveň odborníkem i znalcem, prof. Jiřím Markem z VUT v Brně. Zadání od tehdejšího ředitele společnosti bylo jasné; potřebujeme psychologicky poznat několik osob (Jiří byl mezi nimi), abychom je mohli rozvíjet.

Inovace v boji proti stresu

V dnešní době každodenního stresu, formální logiky, razantního rozvoje vnějších technologií a neustálého zapojení vědomí se často stává, že lidé aktivně potlačují své pocity a věnují se spíše neustálému chodu myšlenek. Alespoň tak to většinou bývá ve střední a západní Evropě.

Průmysl ČR očima analytika pracovního trhu_1.díl

Ani před několika lety, kdy na úřadech práce stály fronty uchazečů o volná místa, nebylo obsazování náročných technických pozic nijak jednoduché. Již od roku 2011 byla česká výroba se strojírenstvím v čele ve velmi dobré kondici, hlad po lidech rychle rostl. Dnes, kdy je kvalifikovaných lidí obecně velmi silný nedostatek, je nabírání nových zaměstnanců v průmyslu ještě mnohem obtížnější.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit