Témata

Manažer je jen člověk, Část 9. Vzdělávat se chytře

Současná doba je dobou neustálého růstu a rozvoje. Rostou firmy, sdružení, projekty, plány, a občas rostou i lidé.

Tento článek je součástí seriálu:
Manažer je jen člověk
Díly
Daniela Kolomazníková

Od roku 1999 se zabývá otázkami výběru lidí, komunikace a managementu, převážně v komerční sféře. Při práci s lidmi ve firmách se Daniela věnuje všem důležitým aspektům, od správného výběru zaměstnanců, přes skupinový rozvoj a komplexní vzdělávací programy až po individuální formu konzultací v podobě koučingu a mentoringu.
Z předcházející praxe má Daniela zkušenosti s vedením malých a středních obchodně a projektově orientovaných týmů a komplexním řízením SMB firem v ČR a Evropě. Konzultace a školení provádí v češtině, angličtině a italštině.

Téměř by se dalo hovořit o módě. Je moderní rozvíjet se v nejrůznějších oblastech. A protože nabídka obvykle pokrývá poptávku, s jejím růstem se na současném trhu objevilo velké množství nejrůznějších kurzů, workshopů, tréninků a vzdělávacích programů. A s tím se také objevil problém, jak si vybrat takové vzdělávání, které bude opravdu fungovat a které vám něco přinese.

První úskalí na vás čeká již na začátku, při samotném výběru vzdělávacího programu. Množství nabízených programů je obrovské a existuje jen málo nápověd, jak vybrat ty opravdu kvalitní. Protože lidé dají na reference, často se na internetu a sociálních sítích objevují dotazy na kvalitu různých vzdělávacích programů. A obvykle jsou u nich vyjádřeny názory z obou krajních mezí – tedy ty do nebe vynášející i ty naprosto zatracující. Nic mezi tím. To vám ale ve výběru příliš nepomůže. Můžete samozřejmě pročítat všechny diskuze, ale ani to není asi to pravé. Dobré je hledat odborná vyjádření a názory lidí, kteří danou oblast opravdu znají.

Zkušenost a praxe

Co tedy můžete udělat? Hledejte, jak osoby kompetentní vyjadřovat se ke vzdělání, zkušené a mnoha kurzy protřelé, hodnotí jednotlivé dodavatele vzdělávání. To vám může napovědět. Ale hlavně experimentujte. Neváhejte domluvit si zkušební hodinu nebo alespoň možnost vidět záznam z výuky. Požádejte o kontakty na reálné a živé absolventy, kteří vám mohou odpovědět na vaše konkrétní dotazy. Pozvěte je na kávu a ptejte se i na nejmenší detaily. Věnujte dostatek času výběru samotnému, protože následná účast na vzdělávání, které nesplňuje vaše očekávání a nudí vás, je obrovskou ztrátou času, peněz a vaší další motivace.

Druhým úskalím je praktičnost. Množství teoretických kurzů je v mnohonásobné přesile oproti kurzům z praxe.Druhým úskalím je praktičnost. Množství teoretických kurzů je v mnohonásobné přesile oproti kurzům z praxe. A co doopravdy potřebujete? Získat encyklopedické znalosti, nebo si osvojit dovednosti? Tuto otázku si při výběru vzdělávání pokládejte vždy. Jakým způsobem budete dovednosti používat v praxi a jak s tím začít již při vzdělávání samotném? Už vás nejspíše nebude bavit studovat několik měsíců či let, abyste praktické výsledky viděli až po ukončení studia. Naopak, současný a ve své podstatě jediný rozumný trend, je přímé propojení vzdělávání s praxí. Díky tomu získáváte nejen vědomosti, ale hlavně dovednosti a zkušenosti. A teprve díky nim v každodenním životě budete nově získané informace používat v praxi. Nenechte se tedy zahltit teorií, a pokud to přednášející sám nedělá, buďte to vy, kdo se bude neustále ptát, jak vše, co slyšíte, převést do praktického života.

Udělat chybu není chyba

Nebojte se zkoušet. Opravdu si můžete dovolit chybu, pokud se jedná o chybu ve jménu růstu a rozvoje. Pokud díky ní objevíte nové cesty a stanete se někým lepším, je pro vás taková chyba neocenitelná. A současně tím také ukážete cestu ostatním. Protože pokud si dovolíte udělat chybu, následně se z ní poučíte a příště uděláte věci jinak a lépe než druzí, budete pro ně nedocenitelnou inspirací. Postavíte se totiž proti zažitému paradigmatu, že chybovat je špatné. Byla to často právě naše výchova, ve které zazníval apel na bezchybnost a dokonalost, která nás dovedla až k tomu, že jsme se chyb začali obávat a nikdy jsme se nenaučili plně využít jejich potenciál. Nebojte se proto vystoupit z řady a změnit tento hloupý návyk. Chybujte, protože díky tomu budete růst.

A jak zpracovat strach a obavy z nového, z experimentů, z chyb? I zde existuje jednoduchá nápověda. Víte, kdo se nebojí experimentovat, neustále prozkoumává vše nové a dělá spousty chyb? Malé děti. Dovolte si tedy být občas malými dětmi. Sami sebe se zeptejte, co by v dané situaci udělalo malé dítě. Jak by se chovalo a co vše by vyzkoušelo? Mělo by nějaké limity či omezení? Většina odpovědí na tyto otázky je jasná. A vypovídá o tom, že dovednost chybovat a z našich chyb růst, máme již od narození. Jen ji nesmíme potlačovat. Pokud stále ještě váháte, je čas pustit se do akce. Je čas zkusit něco nového. Začít právě teď. A vyzkoušet v praxi, kde jsou vaše hranice a co vše se můžete naučit. Sami. Protože vy sami jste sobě těmi nejlepšími učiteli. Neutečete před sebou. Nemůžete si lhát, pokud sami nechcete. Znáte se nejlépe na celém světě. Máte tedy vše pro to, abyste sami sebe vedli k tomu nejlepšímu. Nebojte se být sami sobě učiteli a leadery. Máte větší moc, než jste si kdy mysleli. Máte moc stát se tím, kým opravdu chcete být. Kdy tedy začnete?

Institute of Applied Psychology

Mgr. Daniela Kolomazníková, MBA

daniela.kolomaznikova@vzdelavanizazitkem.cz

Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit