Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Stoupá zájem o plastové armatury a čerpadla
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Stoupá zájem o plastové armatury a čerpadla

Již předloňský ročník veletrhu Achema potvrdil stoupající zájem o celoplastové armatury a čerpadla, která patří ke stále žádanějším výrobkům pro chemickou, vodoinstalační a sanitární techniku. Důvodem jsou vyšší požadavky na čistotu médií, nová konstrukční řešení, nové materiály a vedle mechanického spojování zlepšení technologie spojování lepením a zvláště svařováním.

Mezi výrobce, kteří se vývoji a výrobě celoplastových armatur a čerpadel již desetiletí věnují, patří německá firma ASV Stübbe z Vlotho v Dolním Sasku. Jako již tradičně v oboru armatur jejich novinky využívají nová řešení kulových kohoutů. V oboru čerpadel se zaměřuje na zvýšení výkonu stávajících provedení.

Kompaktní kulový kohout Profi 101

Nový kulový kohout z termoplastů PVC a PP pro průmysl a úpravny vody je řešen jako kompaktní armatura plně využívající možnosti ekonomického a spolehlivého svařování k dosažení výhodného poměru ceny k výkonu. Jak je obvyklé u všech kulových armatur ASV Stübbe, mají největší možné vrtání koule s cílem dosažení nejvyšších hodnot kv. S přivařovanými závitovými hrdly podle DIN 8063 se vyrábí v provedení DN 15 až DN 50 pro pracovní tlak do PN 16. Přírubová provedení se připravují. Na přání může být řešen s rozhraním pro ovládání pohony dle ISO 5211.

Kulový PE kohout pro pitnou vodu

S novým kulovým kohoutem C 122-W z termoplastického polyetylenu PE 100 (PE-HD o pevnosti Rm min. 10 MPa) představuje ASV Stübbe první kulový kohout pro pracovní tlak PN 16, schválený organizací DVGW (Deutsches Verband des Gas- und Wasserfaches) pro pitnou vodu s certifikátem DW-6210BM0178. Vyrábí se v provedeních DN 32 až DN 180. Maximální vrtání koule je u všech provedení přizpůsobeno světlosti používaných PE trubek s cílem minimálních tlakových ztrát. Koule armatury je opatřena po obvodě drážkou, která při otevření zajišťuje proplachování vnitřních prostor armatury, a brání tak růstu mikroorganismů ve stojaté vodě. Způsob utěsnění vřetena vylučuje netěsnosti, řešení převodu od ND 63 brání vzniku tlakových rázů a jeho hermeticky těsné zapouzdření omezuje korozní účinky média a vylučuje přenos ovládacích sil na těleso armatury. Přivařování hrdel je možné obvodovým ohřevem fúzním svařováním nebo na tupo.

Vyšší výkon ponorných čerpadel řady ET

Již šest let vyráběná plastová vertikální ponorná čerpadla řady ET s hloubkou ponoru 500 až 2000 mm dopravují médium s následujícími parametry: motory s otáčkami 1450 min-1 u typu 65-200 max. 65 m3.h-1 do výše 8,5 m (při max. výšce čerpání 18 m), u typu 50-160 s motory s otáčkami 2900 min-1 max. 85 m3.h-1 do výše 22 m (při max. výšce čerpání 36 m).
Nová čerpadla řady ET typu 80-250 umožňují s otáčkami motoru 1450 min-1 dopravu až 100 m3.h-1, typu 65-200 s otáčkami motoru 2900 min-1 dopravu až 120 m3.h-1. Hloubka ponoru se novými typy zvyšuje až na 2500 mm, přičemž je odstupňována jednotlivými členy řady po 250 mm.
Celoplastová čerpadla jsou vyráběna z chemicky odolných termoplastů - polypropylenu (PP), polyvinylidenfluoridu (PVDF) a pro dopravu médií s abrazivním působením i z ultravysokomolekulárního polyetylenu (PE-UHMW) a jejich provedení odpovídá ISO 2858. Oběžné kolo je vyrobeno vstřikováním. Hnací hřídel z korozivzdorné oceli je opláštěna plastem a dvakrát uložena v kluzných ložiskách z plněného PTFE a SiC/SiC mazaného médiem. Díky užití plastů a nekovových ložiskových materiálů nepřichází médium do styku s kovem. Vrchní labyrintové kapalinové těsnění slouží pouze k zachycení plynných emisí a nepřichází do kontaktu s médiem; u plynujících tlakových médií je provedení s těsnicím kroužkem.
Čerpadla řada ET jsou určena pro použití v chemickém průmyslu a dalších průmyslových oborech, kde rozhodujícím požadavkem je korozní odolnost materiálu a čistota dopravovaného média.

Další články

Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: