Témata
Reklama

Stroje a technologie pro závod s časem

VSC 600 M+C. Tak se jmenuje sofistikovaný vertikální soustruh, který vznikl ve výrobních halách brněnské rodinné firmy TDZ Turn. Letos na jaře jsme byli pozváni přímo do centra dění této firmy, abychom stroj mohli vidět na vlastní oči.

Měli jsme však možnost vidět nejen úspěšný stroj, ale také hovořit s jeho tvůrci i zákazníkem. Soustruh VSC 600 M+C byl tehdy umístěný na výrobní hale TDZ Turn, ale již měl svého zákazníka, firmu Kovo Jandl. Ta jej zakoupila jako skladový stroj přímo na stánku brněnské firmy při příležitosti konání MSV Brno. Jedním z přítomných byl také top manažer společnosti Siwatec, Miroslav Študent. Společnost Siwatec je jedním ze spokojených uživatelů strojů z produkce TDZ Turn a v letošním roce přibude do strojního vybavení této společnosti také soustruh typové řady VSC.

V době naší návštěvy současně probíhalo poslední ladění funkčnosti stroje ve spojení s řídicím systémem Sinumerik 840 D sl. Tento systém podporuje technologii soustružení ve všech možných verzích strojů. V tomto konkrétním případě, u společnosti TDZ Turn, řídí multifunkční stroj, který je schopen soustružit, vrtat, řezat závity, a za určitých okolností i brousit.

Řídicí systémy pro obráběcí stroje dnes totiž musí být vybaveny nejen standardním vybavením a nástroji tak, jak je známe z historie, ale i softwarovými prostředky (opcemi), které otvírají dveře netradičním způsobům obrábění. Sem patří například kruhová interpolace, synchronní akce, virtuální osy, elektronické vazby mezi osami a další.

Hlavním důvodem, proč je důležitý nejen dokonalý stroj sám o sobě, ale též perfektní řídicí systém, je čas,“ vysvětluje nám Petr Bačák, zakladatel a jednatel společnosti TDZ Turn. „Maximálního zkrácení doby výroby dosahujeme využitím mechanických vlastností stroje, řídicího systému Siemens a dalších atributů.“
Jeden zákazník za druhým

Reklama
Reklama
Reklama
Zleva: Miroslav Študent, Siwatec, a Petr Bačák, TDZ Turn. V letošním roce přibude do strojního vybavení společnosti Siwatec soustruh typové řady VSC.Stroj VSC 600 M+C se může pochlubit zajímavým příběhem z loňského MSV.

„Přišel potenciální zákazník,“ vzpomíná Petr Bačák, „vytáhl výkresy a chtěl si popovídat o možnostech. Já mu říkám: pane Jandl, pokud koupíte tenhle stroj, tak budete moci okamžitě vyrábět. Seděl tam ještě hodinu. Pak se zvedl, aby obešel další expozice veletrhu. Těsně před tím, než BVV zavřelo brány, přišel, natáhl ruku a řekl, tak já ten stroj od vás kupuju. Den poté, ve středu, volal další zákazník, že by jej také chtěl, ale stroj byl už prodaný. Objednal si tedy další. Avšak ještě na témže veletrhu následoval jiný zákazník, který má od nás už čtyři stroje, a objednal rovnou pět dalších. To, že jsme dokázali prodat vystavený exponát přímo na veletrhu a získat objednávku na mnohé další, svědčí o skutečné úspěšnosti stroje. Běžně to na veletrhu totiž bývá tak, že obchod je již předem dojednaný a na stánku se pouze oficiálně uskuteční.“

Úspěch ale není jen zásluhou kvality strojů. Společnost TDZ Turn se vyznačuje kombinací vlastností, kterou se rozhodně nemůže chlubit každý výrobce. Pro své zákazníky neustále vyvíjí nové technologie, které jim pomáhají v jejich činnosti. Je zde k dispozici lety zdokonalované know-how a přání i potřeby zákazníků jsou pro zdejší vedení i všechny pracovníky zákonem.

Například jeden z našich českých zákazníků – společnost ABO valve – nás neustále tlačí do vylepšování technologií,“ říká Petr Bačák. „Tahle firma má enormní snahu být lepší a lepší (i když je dnes nejlepší) ve výrobě uzavíracích technologií klapek těsnicích armatur. A my, díky technologii, kterou lze využívat právě na stroji VSC 600 M+C, jsme schopni poskytnout velkou konkurenční výhodu. Přitom náš stroj je řádově v troj až čtyřnásobně levnějších pořizovacích cenách, než jsou technologie, na kterých se doposud vyrábí,“ dodává.

Ve hře však nejsou jen samotné technologie. Jedním z tajemství úspěchu Turnu je i fakt, že se zde každý může cítit doslova jako člen rodiny. A to nejen zákazníci, ale i zdejší zaměstnanci. I při naší návštěvě byla rodinná atmosféra znát doslova na každém kroku.

„Hlavním důvodem, proč je důležitý nejen dokonalý stroj sám o sobě, ale též perfektní řídicí systém, je čas,“ říká Petr Bačák.

Lidé kolem stroje

Ostatně i první myšlenka na vznik VSC 600 M+C se zrodila v hlavě Petra Bačáka díky vztahu s jeho zákazníky.

Asi před čtyřmi lety za mnou přišel manažer z jedné polské firmy,“ vzpomíná pan Bačák. „Funguje jako kooperační centrum pro výrobce armatur. To znamená, že je přímo nevyrábí, ale vyrábí pro ně komponenty. Dostali jsme od nich požadavek na stroj pro výrobu komponentu, který se běžně vyráběl frézováním. Řekl mi: my to frézujeme nějakých 12 hodin a rádi bychom si od vás koupili stroj, na kterém by to bylo rychlejší. Je nám jedno, zda budeme obrábět soustružením, nebo frézováním, hlavně ať je to rychlejší. A já jsem řekl, že to zvládneme…“

Výsledkem byl stroj s technologií, který umí soustružit, vrtat, řezat závity a za určitých okolností je schopen i brousit. Patří k produkci klasických velkých karuselů série VLC s průměrem upínací desky 1 600 mm. Jeho zhruba čtyřletý vývoj provázela od začátku spolupráce se společností Siemens.

„Ta je naším sousedem ve vedlejším objektu,“ vysvětluje Petr Bačák. „Často sem přicházeli jejich technici a spolupracovali s našimi lidmi, například s technologem Vladimírem Antelem, který je vlastně duchovním otcem technologie, kterou máme i na VSC 600 M+C. Velmi významně mu přitom pomohli i další z našich lidí. Ale bez spolupráce a aktivní podpory Siemensu bychom to zřejmě nedotáhli. Dnes je pan Antel už zaměstnancem Technology support, ale s námi stále spolupracuje. Ačkoli velmi mladý, je geniální technolog.“

Tehdy jsme vyráběli stroje ve velikostech od upínací desky 800 mm po čtyři metry,“ doplňuje jej věcně Vladimír Antel. „To byly naše standardní karusely. Před těmi čtyřmi lety ale vznikla myšlenka karusel mírně upgradovat a udělat něco, co tady v Evropě prakticky nikdo nedělá. Takto upgradovaný karusel je už vlastně něco mezi obráběcím centrem a karuselem.“

Neuvěřitelná čtverná excentricita

Technologii excentrického soustružení za využití trojité i čtverné excentricity, využitá při výrobě VSC 600 M+C, je aplikovatelná i na větší stroje ze série VLC a od loňského roku též na stroje modelové řady VSC.

Vývoj čtverné excentricity, která se považuje za špičku tohoto tvaru pro těsnicí klapky, jsme dokončili letos,“ říká Petr Bačák a dodává: „A to i přesto, že konkurenti říkali, že to prostě není možné.“

K tomu dodává Vladimír Antel: „Všechno má specifika, jde jen o to sladit více faktorů dohromady, od nástrojů až po nastavení toho stroje samotného. Je potřeba nachystat správný technologický program. Ten je závislý na tom, jak se nastaví stroj a jeho řídicí systém. Faktorů je mnoho. Jedním z nich jsou nástroje. A potýkáme se též s řeznou geometrií, která je definována řezným plátkem. Je určena ke standardnímu obrábění, jenže tady standardní není, protože nám se tady mění podstata jak geometrie, tak řezného plátku nebo řezné hrany. Tedy veškeré zásady, které platí ve standardním obrábění, zde neplatí. Technologický program je jedna věc, ale musíme přizpůsobit i řezné podmínky, respektive počítat s nějakou odchylkou, kterou musíme kompenzovat softwarově nebo přímo na stroji.“

„Všechno má specifika, jde jen o to sladit více faktorů dohromady, od nástrojů až po nastavení toho stroje samotného,“ vysvětluje Vladimír Antel.

Pro dokonalé armatury

Stroj VSC 600 M+C stojí zhruba 6,5 milionu korun, což není, ve srovnání s produkcí obráběcích strojů například z Německa, extrémně vysoká částka.

Zástupce společnosti Siwatec, Miroslav Študent, k tématu armatur podotýká: „Úspěch je podmíněn technologií. Jen nejmodernější technologie vám umožní obstát před konkurencí. Tento stroj jsme koupili, abychom měli konkurenční výhodu – technologii, bude obrábět díly pro výrobu našich armatur kvalitněji a rychleji než kterákoli jiná. Vloni jsme získali od Hospodářské komory ČR titul Exportér roku. Exportujeme 85 % svých výrobků do 60 zemí světa a tahle nová technologie, kterou získáme nákupem tohoto karuselu, by nám měla pomoci i nadále zůstat na špičce. A samozřejmě spoléháme také na Sinumerik, který máme i ve všech starších strojích.“

Část uzavírací klapky s excentrickým tvarem

Podle slov Miroslava Študenta je čtverná excentricita vrcholem high tech v oblasti uzavíracích armatur na vysoké teploty a vysoké tlaky. Věří, že díky ní dokáží udržet vysoce kvalitní armatury za dobré ceny.

Sinumerik v TDZ Turn řídí například multifunkční stroj VSC 600 M+C, který je schopen soustružit, vrtat, řezat závity, a za určitých okolností i brousit. Zleva: Jaroslav Bachan, Erik Szcotka, Petr Bačák ml., Petr Bačák st., Martin Bačák„

Jsem přesvědčen,“ dodává, „že do pěti let můžeme až ztrojnásobit výrobu svých speciálních armatur. Ty se mohou uplatnit všude tam, kde jsou vysoké teploty a tlaky, tedy v oblastech, jako jsou energetika, petrochemie, odsolování mořské vody a podobně. Proto jich hodně vyvážíme například do Brazílie či do Ruska… Všude, kde nemůže být použita běžná armatura, nastoupí tato, která je především bezpečnostně spolehlivější. Mimo jiné je i ohnivzdorná.“

Petr Bačák představuje model horizontálního soustruhu HLC 1800/6000 + C.Hana Janišová
Reklama
Související články
CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

Související články
Symposium brousicích strojů a technologií

Již čtvrté symposium v historii skupiny United Grinding (UG), která sdružuje osm výrobců přesných brousicích strojů, se uskutečnilo začátkem května ve švýcarském Thunu. Akce se konala na 4 000 m2 plochy výstaviště Thun-Expo a hostila 1 500 návštěvníků z celého světa po tři dny. Šestnáct vystavených strojů bylo detailně zájemcům představeno specialisty z UG ve čtyřech světových jazycích a akci doprovázel bohatý program. Tento článek si klade za cíl nastínit atmosféru symposia a představit některé z prezentovaných novinek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Made in Japan

V sídle společnosti Misan v Lysé nad Labem se pravidelně konají odborné semináře, které se těší veliké oblibě. Partnerem toho posledního jarního, který byl nazván Stroje, nástroje, automatizace – otevřené možnosti, byla společnost Tungaloy. „Dnešní seminář se ponese v duchu řešení ze země vycházejícího slunce,“ uvedl jednatel společnosti Misan Ondřej Svoboda.

Slinutý karbid z českých rukou

Když v létě roku 2011 Ing. Pavel Straka založil v Hulíně s podporou několika blízkých lidí dnes velmi úspěšnou, inovativní firmu Pilana Karbid, netušil, co jej v nejbližších letech čeká. Například 15hodinové pracovní dny, boj s lidskou neférovostí či s nedostatkem financí. Všechny překážky však překonal a dnes je jednatelem rodinné firmy s 45 zaměstnanci, která se může pochlubit lecčíms, co jiné firmy nemají nebo nedokážou...

Strojírenské fórum 2018: Inteligentní výroba

Další z již tradičních setkání odborníků (nejen) z oblasti výroby – podzimní Strojírenské fórum – se odehrálo 8. listopadu, tentokrát v prostorách Ústavu výrobních strojů a zařízení a RCMT FS ČVUT v Praze.

Den plný inovací

Nabídka uspořádat seminář o posledních novinkách v oblasti řídicí a pohonové techniky firmy Siemens právě v TOS Čelákovice nebyla náhodou. Úroveň znalostí či ochota hledat nestandardní řešení se staly předpokladem pro dobrou spolupráci mezi oběma firmami. Seminář Innovation Day, který se konal letošního 16. října byl jejím logickým pokračováním.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Technologie roku 2018

Další z řady odborných seminářů společnosti Misan v jejím sídle v Lysé nad Labem s názvem Technologie roku 2018 se uskutečnil v únoru ve spolupráci se společností Tungaloy. Hlavními tématy byly automatizace výrobních procesů, monitorování a propojování výrobních strojů a systémů a představení nových výrobních zařízení, nástrojů a technologií, které pak byly následně předvedeny v praktické části semináře při ukázkách obrábění. Bonusem na semináři byla přítomnost chairmana a CEO Okuma Europe a Okuma America Corporation Takeshiho Yamamota a senior manažera z oddělení obchodu Okuma Europe Ralfa Baumanna, kteří poskytli MM Průmyslovému spektru exkluzivní rozhovor.

Obráběcí stroje pro produkční výrobu

Po sérii článků v minulém vydání se v posledním poohlédnutí po letošním hannoverském veletrhu EMO věnujeme důležité oblasti, a to jednoúčelovým strojům. I v letošním ročníku byla část expozic věnována této komoditě pro produkční výrobu a my se podíváme, co trh zákazníkům nabídl. Proč? Menším dílem proto, že se jim dlouhá léta autor (nejen) profesně věnuje, dílem podstatným proto, že jsou na nich „bytostně“ závislé veškeré obory nejen strojírenské či technické, ale i stavebnictví, telekomunikace, zdravotnictví a další.

Aplikace moderních postupů a technologií v obrábění

Společnost Hofmeister pravidelně svým zákazníkům představuje novinky a inovace nejen vlastní, ale také svých obchodních partnerů. Účast na listopadových zákaznických dnech svědčí o velkém zájmu.

Transparentní továrna usnadňuje přístup k datům z výroby

Před pěti lety prošel vrchlabský závod Škoda Auto kompletní proměnou z výroby automobilů na výrobu high-tech automatické dvouspojkové převodovky DSG. Samozřejmě musel být vymyšlen zcela nový layout všech jednotlivých výrobních úseků, důkladně byl navržen tok materiálu až do posledního centimetru a myšleno bylo již od počátku také na přicházející digitalizaci a éru Průmyslu 4.0. Postupné zavádění prvků moderní výroby později pomohlo k vyšší efektivitě. Dnes se namísto původního 1 000 převodovek denně vyrábí více než dvojnásobek.

Kroky k excelentní spolupráci akademické a průmyslové sféry

Pracovníci Ústavu výrobních strojů systémů a robotiky z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně usilují o těsné sepětí školy s praxí, které nelze realizovat jinak než úzkou spoluprací s průmyslem. Transfer výsledků této praktické činnosti přenesený do některých částí výuky je potom zárukou, že studenti budou mít aktuální informace o stavu strojního průmyslu, vědy a techniky.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit