Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Systém pro mazání řetězů olejem
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Systém pro mazání řetězů olejem

Statistiky dokazují, že šedesát procent všech závad řetězů je způsobeno nesprávným promazáváním. Vhodným řešením tohoto problému je bezvzdušný systém pro vstřikování oleje CLK od společnosti SKF.

 

Systém CLK (SKF ChainLube) představuje jednoduché a spolehlivé řešení se snadnou instalací určené k promazávání válečkových řetězů průmyslových dopravníků.

Systém CLK pro vstřikování oleje

Zařízení CLK je sestaveno z centrální jednotky se zásobníkem, automatického systému, volumetrického čerpadla na dávkování přesného množství maziva přes vstřikovací trysky do každého místa tření pohybujících se článků a detailního návodu s podrobnými obrázky k instalaci, kterou uživatelé snadno zvládnou vlastními silami.
Žádná ze součástí systému není v přímém mechanickém kontaktu s řetězem, čímž se předchází riziku opotřebení a potenciálního hromadění nečistot. Všechny součásti systému jsou korozivzdorné. Trysky a rozvody jsou uzpůsobeny i pro vysoké teploty (200 °C nebo 400 °F).

Výhody systému CLK:

  • snižuje náklady na údržbu ve srovnání s ručním mazáním (nižší spotřeba maziva a práce);
  • eliminuje ruční mazání a související rizika pro pracovníky;
  • zvyšuje produktivitu omezením neplánovaných odstávek;
  • prodlužuje provozní životnost díky menšímu opotřebení řetězu;
  • díky menšímu tření snižuje spotřebu energie;
  • zvyšuje bezpečnost obsluhy;
  • zvyšuje čistotu odstraněním nadbytečného maziva.


Výsledky zkoušky prodloužení řetězu ve zkušebních podmínkách. (Zdroj: SKF)

Legenda:
a) chod bez promazávání
b) promazání na začátku chodu bez opakování
c) dočasný chod nasucho, příliš dlouhé intervaly mezi promazáváním
d) nedostatečné promazávání
e) dostatečné promazávání

Prodloužení z důvodu opotřebení:
a) 30 mm
b) 14 mm
c) 6 mm
d) 1 mm
e) 0,5 mm

Oblasti aplikací

Systém CLK nachází uplatnění při mazání průmyslových řetězů do pecí v pekárnách, u dopravníků sloužících k třídění, čištění, vaření a pasterizaci ovoce a zeleniny, řetězů v pecích a sušičkách v mnoha různých oborech (např. zpracování potravin, dřeva, výroba stavebních materiálů), u manipulačních dopravníků, podlahových dopravníkových řetězů v automobilovém průmyslu apod.Senzor a tryska systému CLK pro vstřikování oleje. (Zdroj: SKF)

Prodloužení řetězu a životnost

Pro zjištění vlivu správného mazání na životnost řetězu byly provedeny zkoušky napodobující skutečné provozní podmínky, které byly součástí výzkumu provedeného Dr. W. Coenenem na technické univerzitě RWTH v Cáchách. V rámci zkoušek byla sledována životnost řetězů daná povoleným prodloužením řetězu ve zkušebních podmínkách, což v daném případě činilo 30 mm (3 % délky řetězu). Výsledky jsou znázorněny v přiloženém grafu. Vyplývá z nich 12násobné prodloužení životnosti při optimálním promazávání (křivka e) ve srovnání s běžným stavem, kdy jsou řetězy občasně mazány (křivka c), neboť prodloužení řetězu na konci zkoušky pokleslo ze 6 na 0,5 mm.

SKF CZ

www.skf.com/cz

Další články

Průmyslové kapaliny
Převody/pohony/ložiska/spojky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: