Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> To nejlepší z japonského vývoje
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

To nejlepší z japonského vývoje

VVždy v lichém roce není větší výstavy strojírenské výrobní techniky, než je veletrh EMO. Pakliže k tomu ještě vyjde konání výstavy v německém Hannoveru, platí předchozí tvrzení přinejmenším dvojnásob. Podívejme se nyní blíže na několik zajímavých exponátů, které bude možné spatřit na letošním veletrhu EMO na stáncích Okumy a Brotheru.

Pro japonské výrobce špičkových číslicově řízených obráběcích strojů představuje evropský trh technicky nejnáročnější teritorium, kde se odehrávají souboje s těmi nejpokrokovějšími zbraněmi typu víceúčelových strojů, pokročilé automatizace, sofistikované diagnostiky atd. Není tedy divu, že firmy, jako je Okuma či Brother, přivezou do Hannoveru opravdu to nejlepší a nejpokrokovější, čím disponují.

Multifunkční zařízení

Nejstarší a současně i jeden z největších japonských výrobců obráběcích strojů – nagojská společnost Okuma – si stejně jako všichni ostatní ze světové špičky nenechá uniknout příležitost představit nové super víceúčelové stroje pro komplexní výrobu součásti na jediném samostatném výrobním zařízení. Z řady 5osých center s laserovou technikou představí typ MU6300V Laser EX s nadstavbovou možností provádět kromě 5osého obrábění i kalení, broušení, nanášení kovových materiálů a 3D tisk pomocí LMD (Laser Metal Deposition) metody. Na pracovní stůl o velikosti 630 mm lze upnout díl o průměru až 830 mm. Implementovaná laserová hlava disponuje dvěma výměnnými tryskami o výkonu 2 kW.

Z řady víceúčelových soustružnických center bude představen typ Okuma Multus U 5000 Laser EX s integrovaným laserovým kalením a následným broušením. Stroj s výkonem hlavního vřetena 37 kW a krouticím momentem hlavního vřetena 1 413 Nm je vhodný na obrábění součástí do průměru 650 mm a délky 1 500, 2 000 nebo až 3 000 mm. Integrovaný laser dosahuje výkonu 4 kW.

Oba výše uvedené stroje s laserovými technologiemi jsou vybaveny inteligentní funkcí Thermo Friendly Concept pro potlačení vlivu teplotních šoků při použití laseru.

Součástí expozice víceúčelových strojů Okuma bude i zcela nové kompaktní soustružnické centrum Multus B250II s šikmým ložem a zvětšeným zdvihem osy Y na 200 mm a extrémně malou zastavěnou plochou. Vystavena budou také další dvě 5osá centra – velké MU 10000H s dvoupaletovým výměníkem (paleta 1 000 x 1 000 mm), motorem na vřetenu o výkonu 55 kW dosahujícím až 20 000 otáček za minutu a vysoce přesnou osou B pro precizní a produktivní obrábění součástí v leteckém průmyslu. Kompaktní MU S600V je určeno pro zástavbu do výrobních linek pro malo- a středněsériovou výrobu. MU S600V vyniká sofistikovanou konstrukcí umožňující předávání rozpracovaných dílců mezi jednotlivými stroji bez použití jakýchkoliv automatizačních prostředků.


Víceúčelové hybridní soustružnické centrum Okuma Multus U5000 Laser EX


Okuma MU-S600V – pětiosé obráběcí centrum pro zástavbu do výrobních lnek

 

Další stroje, které budou na stánku Okumy také vystaveny, zapadají do současných automatizačních trendů Průmyslu 4.0. Stroje tvoří autonomní celek a svou otevřenou strukturou řídicích systémů Okuma OSP vybízejí k propojení do větších automatizovaných výrobních celků nebo smart factory. Celkem bude vystaveno pět nových soustružnických center Okuma. Většina z nich je vybavena automatickým zakládáním a vyjímáním obrobků. Expozici ještě doplní bruska pro vnější rotační plochy a pracoviště s demonstrací softwaru Okuma a řídicích systémů OSP pro smart factory a předvádění inteligentních funkcí.


Víceúčelové hybridní obráběcí centrum Okuma MU-6300V Laser EX a ukázky technologií

 

Druhá japonská expozice

Na stánku dalšího japonského výrobce Brother jistě zaujme automatizovaný obslužný systém vyvinutý ve spolupráci s ABB pod názvem Feedio, předváděný ve spojení se strojem Brother S700X1, který je určen pro sériovou výrobu středně velkých dílů. Autonomní systém Feedio se dvěma pásy pro násyp polotovarů a vynášení hotových obrobků má vlastní ABB robot (hmotnost polotovaru do 10 kg nebo 20 kg), autonomní PC řízení využívající kameru a systém rozpoznání polohy ABB PickMT.

 


Výrobní buňka složená ze dvou strojů Brother S700X1 a automatizovaného obslužného systému Feedio

 

V expozici Brother budou také dva stroje Brother Speedio s paletovým výměníkem pro zařazení do automatizovaných výrobních systémů: Brother Speedio R450X1 a Brother Speedio R650X1.

Za pozornost stojí také svislé obráběcí centrum s nástrojovým systémem ISO30 s největším pracovním prostorem ve své třídě Brother Speedio S1000X1 (upínací plocha stolu 1 100 x 500 mm) a nejvyšší rychlostí výměny nástroje (tříska–tříska za 1,4 sekundy).

Bude představena také nová verze 5osého svislého obráběcího centra Brother M140X2 s upínáním nástrojů ISO 30 s modifikací pro soustružnické operace.


Misan
Umístění na EMO: hala 27, stánek D20; Brother, umístění na EMO: hala 27, stánek B45; Misan, umístění na MSV: pavilon P, stánek 152

Ing.Ondřej Svoboda, ,Ph.D.

o.svoboda@misan.cz

www.misan.cz
 

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Automatizace, regulace
Nekonvenční technologie
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: