Témata
Reklama

Trendy ve výrobě? Optimalizací procesů ke spojenému zákazníkovi

„Jsme tu pro vás, vaše potřeby nás zajímají a rádi jim vyhovíme.“ Firmy, které uplatňují tento přístup, mají v dnešní silně konkurenční době zelenou. K tomu, aby mohly dílčí zákaznické požadavky uspokojit, potřebují platformu v podobě ERP systému, která přesně a bez průtahů plní všechna zákaznická přání. Informační systém QI s integrovaným nástrojem pro pokročilé plánování výroby APS zajistí efektivní a optimalizovanou výrobu, na jejímž konci bude spokojený zákazník.

Jaké eso v rukávě mají zavedené výrobní společnosti? Obvykle uplatňují zodpovědný přístup ke svým zákazníkům, ke kterému přispívá efektivně naplánovaná výroba. I z toho důvodu stále častěji spoléhají na ERP systémy. Automatizace procesů se totiž stala nutností. Důležité je však zároveň myslet i na jejich optimalizaci. A právě zde možnosti běžných ERP systémů končí. Obvykle totiž nezahrnují nástroj pro pokročilé plánování výroby APS. Jeden z mála softwarů na českém trhu, který tento nástroj integruje, je QI. Nyní pomáhá ve stovkách českých i slovenských společností, a to nejen s procesem plánování, ale také s celkovým zvýšením efektivity a ziskovosti.

Reklama
Reklama
Reklama

Nutnost zvládnout i nepředvídatelné situace

V oblasti informačních systémů je QI unikátní, protože jeho 30 modulů obsáhne všechny podnikové procesy, navíc zahrnuje projektové řízení, internetový obchod, docházkový systém a již zmiňované APS, které umožňuje automaticky sestavovat různé typy výrobních plánů i výhledů a vytvářet simulace různých událostí i změn. Firmy se tak efektivněji připraví na nenadálé situace a zvládnou se lépe přizpůsobit podmínkám trhu. Také získají aktuální přehled o svých zdrojích, kapacitách a rozpracovanosti jednotlivých zakázek, proto je možné okamžitě reagovat nejen na nepředvídatelné komplikace.

Jak to chodí v praxi

Zavedení moderního ERP systému bývá často zásadním impulzem k dalšímu firemnímu rozvoji, který otevírá dveře novým možnostem a kapacitám. A jak to funguje v praxi?

Výhody integrovaného APS: včasné plnění zákaznických termínů, krátké dodací lhůty, efektivní užívání zdrojů

Vyrábějte podle optimalizovaných front práce

Efektivní oběh informací a jejich archivaci obstarává QI. Samotnou komputační analýzu dat, která jsou klíčová pro propočítání optimálního průběhu výroby, má na starosti APS. Technické i lidské zdroje každé organizace jsou omezené, proto je nutné s předstihem pečlivě rozvrhnout jejich možnosti. Manažer pro řízení zdrojů díky analýzám z QI může přesně rozhodnout o nastavení jednotlivých zdrojových kapacit. QI pomáhá i s přípravou detailních front práce pro jednotlivá pracoviště a hlídá nákupní objednávky.

Přizpůsobujte zdroje poptávce

U mnohých společností se setkáváme s neschopností získat nebo realizovat zakázky i přesto, že poptávka po jejich výrobcích roste. Příčinou tohoto neúspěchu může být nedostatečná výkonnost při výrobě nebo absence flexibility výrobních kapacit. S QI má společnost k dispozici aktuální analýzy ve formě detailních přehledných soupisů a tabulek nebo v časově vizualizovaných grafech. Každodenní simulace pak u všech dodávek zpřesní aktuální termín očekávaného dodání. Jednotlivé zakázky a jejich termíny jsou tak neustále pod dohledem.

Slibujte zvládnutelné termíny

Přínosy systému se výrazně odrážejí i v jednání se zákazníky. Skutečně reálné a splnitelné lhůty dodání jsou s QI totiž samozřejmostí. Pro každou objednávku je už před jejím přijetím důkladně ověřen termín možného dodání. Aby přislíbené termíny odpovídaly skutečně dosažitelnému výhledu, je třeba pokaždé konzultovat několik klíčových údajů. Zohlednit se musejí dříve slíbené dodávky, ale i aktuální či projektované stavy skladů. Adekvátní využití všech analytických možností tak umožňuje například i zkracování dodacích dob, protože detailní přehled o kapacitní vytíženosti, který QI vždy aktualizovaně propočítává, dovoluje optimalizovat dodací lhůty polotovarů vhodných pro výrobu. Jejich výběr je přitom veden tak, aby se na skladě dlouho neohřály. Při využití detailně rozpisovaných front práce, které dodává QI, lze kalkulovat s již zadanými, aktuálně však třeba s ani nezahájenými budoucími zakázkami. Detailní řízení seznamu povolených polotovarů a jejich maximálních povolených hladin přitom zajišťuje, že do výroby je vázán pouze předem stanovený kapitál. Uvážlivé včlenění polotovarové výroby do firemního života tak poskytuje klíčový manipulační prostor pro flexibilní využití kapacit a pro efektivní kompenzaci fluktuace poptávky.

Naráz projektově i procesně

V QI je APS navíc propojeno s projektovým řízením. Toto spojení je výhodné, protože z praxe víme, že ve většině organizací probíhají vedle procesního řízení i složité jednorázové akce, které je nutné vést projektově. Díky tomuto propojení lze firmu řídit z jediného počítače – všechna data jsou provázána a společnost může lépe a rychleji reagovat na nenadálé situace. Kombinaci APS a projektového řízení však nabízí pouze omezený počet výrobců informačních systémů.

Martin Bubeníček

Recept na úspěch? Projektové a procesní řízení naráz

Základem každého úspěšného projektu je detailní příprava, efektivní plánování a přesné stanovení cílů. A protože při sledování kapacit projektu Excel ani tužka s papírem neobstojí, přicházejí na řadu ERP systémy s integrovaným projektovým řízením. Na trhu sice existuje spousta softwarů i aplikací, obvykle se však jedná o nástroje, které nemají vazby na podnikový informační systém. A právě to může být kámen úrazu. Velkou nevýhodou je například potřeba duplicitního vkládání dat, která výrazně snižuje efektivnost těchto nástrojů. Řešení složené z jednoho nástroje na procesy, druhého na projekty, třetího na ekonomiku, čtvrtého na výrobu a pátého na řízení rizik tudíž v denní praxi neobstojí. Nevítaným vedlejším účinkem je totiž chaos a plýtvání finančními i lidskými zdroji na propojení každé dílčí aplikace.

Výhody integrace

Proto dnes firmy stále častěji hledají nástroj pro podporu projektového řízení integrovaný přímo v ERP systému, který by mohly využít jak pro řízení zakázek v rámci hlavní činnosti společnosti, tak pro realizaci rozsáhlejších interních změn. Mezi významné výhody takovéto integrace patří datová provázanost s ostatními aplikacemi informačního systému. Díky tomu je možné projekt průběžně vyhodnocovat, hlídat jeho rozpočet, vyčíslit cash flow nebo sledovat využití strojů či vytížení zaměstnanců, aniž by bylo nutné pořizovat do systému duplicitní data. Všechna potřebná data jsou k dispozici v reálném čase v rámci ostatních aplikací.

Co řídit projektově a co procesně?

Pokud má ERP systém zabudované jak projektové, tak procesní řízení, jsou všechna data propojena a společnost může lépe a rychleji reagovat na nenadálé situace. Efektivita výsledku ovšem závisí na zapojení obou způsobů řízení do správného kontextu. Projektově je vhodné řídit jednorázové aktivity s časovým ohraničením, jasně daným rozpočtem a cíli. Oproti tomu opakující se aktivity je lépe vést procesně. Některé firmy tyto dva přístupy kombinují. Příkladem může být společnost, která vyrábí a dodává elektrické rozvodny. Zakázka na dodávku rozvodny je jako celek řízena projektově, ale v jejím rámci probíhá výroba potřebných komponent, které firma produkuje za pomoci zaběhlých procesů. Řízení lidí v rámci procesů výrazně usnadní zabudovaná podpora workflow, řešená jako nadstavba procesů. Umožňuje automaticky zadávat úkoly přesně podle určených podmínek. Informace jsou předány ve správném čase a pořadí konkrétním realizátorům.

Implementace jako výzva

Dobrou zprávou je, že zavádění komplexních řešení není pro většinu společností časově ani finančně náročné. Rychlost implementace se odvíjí od stávající úrovně řízení dané firmy. Pokud je společnost zvyklá s procesy i projekty pracovat již před zavedením informačního systému, nepředstavuje implementace žádný problém, navíc ji lze vnímat jako výzvu – během procesní analýzy se totiž často objeví činnosti, které se dělají už víceméně pouze ze zvyku. Implementace nového systému se tak stává jedinečnou příležitostí, která dokáže firmu od procesního balastu očistit. Návratnost investice do potřebných funkcí je v těchto případech prakticky okamžitá. Složitější situace nastává, pokud není ve společnosti procesní ani projektové řízení zavedeno. Ani sebelepší nástroj totiž neumí vyřešit zásadní otázky fungování jakékoli firmy.

Martin Bubeníček

DC Concept

vladimira.krejsova@dcconcept.cz

www.qi.cz

Reklama
Vydání #11
Kód článku: 151133
Datum: 11. 11. 2015
Rubrika: Monotematická příloha / Software pro strojaře
Autor:
Firmy
Související články
TPV2000 plus - flexibilní systém pro plánování a řízení výroby

Dnes se na každém kroku setkáváme s informačními systémy, jejichž hlavním účelem je uchovat konzistentní data a poskytnout co nejvíce aktuálních a přesných informací tam, kde jsou právě potřeba. Aby toho bylo možné docílit, musejí být tyto systémy také správně používány a především plněny přesnými daty.

Může se snoubit víno s rozšířenou realitou?

Rozšířená realita si hledá cestu do technické praxe. Námětem následujícího článku je aplikace, kterou si můžete sami vyzkoušet. Technologii Vuforia, na níž je postavena, však lze využít v řadě dalších oblastí, včetně průmyslových aplikací.

Virtuálně zprovozněný Merkur

Prostředí virtuální reality je dnes v technické praxi zcela běžně používaný nástroj – pro design a konstrukci, tvorbu obráběcích programů či pro virtuální pevnostní simulace, simulace přenosu tepla, proudění kapalin apod.

Související články
Všelék pro vaši firmu? Kvalitní data

Stejně jako bez kvalitních surovin nepřipravíte chutný pokrm, nelze bez kvalitních informací efektivně řídit firmu. Přesná data jsou nejlepší podnikovou investicí, bez nichž vás nespasí ani sebelépe optimalizované procesy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Plánování výroby: jak to nedělat

Autoři textu již více než 10 let působí na českém trhu a pomáhají výrobním firmám zlepšovat proces plánování, a tím i dosahovat klasického výrobního trojimperativu „včas, rychle, efektivně“. Během těchto let jsme zjistili, že ve výrobě je zcela zásadní umět rozeznat správné postupy od špatných. Přitom pro významné zlepšení u většiny firem není nutné hned dělat vše nejlépe na světě, stačí jednoduše eliminovat špatné postupy.

Ideální manipulační systém za pouhých 20 minut

Nový softwarový nástroj Handling Guide Online rekordně urychluje návrh a vytvoření modelu správného manipulačního systému připraveného k přímé instalaci. Software je součástí internetového katalogu a pomůže zkrátit cestu od prvního nápadu až ke konečnému uvedení manipulátoru do provozu.

Monitoring výroby a vyhodnocování efektivity CNC strojů

V dnešní době, která klade velké nároky na rychlost dodávek, kvalitu provedení a co nejnižší cenu, je nezanedbatelnou konkurenční výhodou monitoring výroby.

Mobilní aplikace a snímač vibrací pro sběr technických dat

Společnost SKF vyvinula systém SKF Enlight tvořený novou výkonnou mobilní aplikací a snímačem s rozhraním Bluetooth. Tento produkt umožňuje pracovníkům bez odborných znalostí pořizovat technická data, jako jsou například informace o vibracích a teplotě, pomocí běžných mobilních zařízení. Získané údaje lze použít pro přístup ke specializovaným analýzám společnosti SKF.

Software pro strojaře 2014 - úvod

Je rok dlouhá doba, či nikoliv? Vánoce už pomalu klepou na dveře, a přitom ty minulé, jako kdyby byly včera. Opět po roce je tu i Software pro strojaře, oborová příloha časopisu MM Průmyslové spektrum, a přitom ta loňská jako by ještě voněla čerstvou tiskařskou černí...

Data z měřicích přístrojů do mobilu a do cloudu

Fluke Connect představuje nový způsob, jak bezdrátově přenášet naměřená data z měřicích přístrojů do chytrých telefonů a do cloudu, zlepšuje udržování týmové komunikace, bezpečnost a produktivitu.

Pokročilé měření obrobků v obráběcím stroji

Zvyšování efektivity a přesnosti výroby patří mezi hlavní směry v oblasti výrobních strojů. Vysoké požadavky na přesnost si vynucují důkladnou kontrolu rozměrů vyráběných dílců na souřadnicových měřicích strojích (CMM). To je zejména u velkých a těžkých dílců spojeno s velkými časovými prodlevami nutnými pro jejich manipulaci a ustavení na obráběcím stroji (OS) a CMM. Z tohoto důvodu byl vyvinut systém inprocesního měření obrobku přímo v obráběcím stroji, který využívá plnohodnotný software pro CMM.

Nová bezdrátová 3D myš pro profesionály

Společnost 3Dconnexion uvedla na trh další bezdrátovou 3D myš s plným výběrem profesionálních funkcí – 3Dconnexion SpaceMouse Pro Wireless.

TDS-Technik pro DraftSight

V dnešní době mají uživatelé na výběr mnoho CAD systémů, které umožňují vytvářet výkresy ve formátu DWG. Jedním z nich je DraftSight, který si i u nás získal řadu příznivců. Jeho uživatelé mají nyní k dispozici nový produkt, který jim vytváření výkresů usnadní – strojírenskou nadstavbu TDS-Technik pro DraftSight.

Jaké otázky si pokládat při volbě ERP systému?

Největší výzvou současnosti je změna. Trh je neustále v pohybu a výrobní podniky stejně jako high-tech společnosti se už neobejdou bez kvalitního podnikového softwaru. ERP systémy se tak stávají nezbytnou platformou, která podporuje efektivní fungování společnosti od výroby, obchodu až po servis.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit