Témata
Reklama

V čem tkví tajemství úspěchu vedoucího manažera?

Když se slavný Marco Polo dotazoval neméně slavného Čingischána, co očekává od svých důstojníků, aby měli úspěch, dostalo se mu této odpovědi: "Od důstojníka očekávám, že se nejdříve postará o své vojáky a pak sám o sebe. Od generála očekávám, že se nejdříve postará o koně a pak o lidi." Když se Marco Polo tázal, proč takové pořadí v péči, tak mu mocný vládce řekl: "Důstojník vede své lidi tím, co dělá. Ale generál svým příkladem."

Stejně jako v uvedeném citátu by tomu mělo být i u manažerů všech stupňů, kteří chtějí dosáhnout úspěchu. Výkon jim svěřeného týmu, ať je to armádní jednotka či výrobní podnik, je přímo úměrný především tomu, jakým dokážou být příkladem. Měli by si stále uvědomovat, že vést rozhodně neznamená jen vydávat pokyny. Vedení je vskutku záležitost vzoru v osobě nadřízeného, neboť podřízeného nic tak nedokáže přesvědčit o smyslu jeho práce jako skutečnost, že se jeho šéf chová a jedná cílevědomě, že je odvážný i směrem nahoru, že dovede logicky myslet a je energický, iniciativní a že jeho vztah k podřízeným je úctou k lidské osobnosti. Opravdový vedoucí manažer musí tedy svým příkladným počínáním dnes a denně dokazovat, že umí nejen přikazovat, ale také spravovat, motivovat a snažit se v každém okamžiku věnovat svým spolupracovníkům.
Reklama
Reklama
Reklama

Důvěra

Na druhé straně ovšem zkušenosti ukazují, že ani respekt, ba dokonce ani úcta k vedoucímu manažerovi ještě nestačí k tomu, aby byl tento šéf uznáván za příkladného vůdce, kterého budou ostatní následovat. Nejvíce záleží na důvěře. Tu si ovšem nelze vynutit ani koupit. Vedoucí manažer ji může pouze získat, ale pouze tehdy, jestliže i podřízený vycítí, že mu nadřízený plně věří, spoléhá na něho a považuje ho za spolupracovníka a nikoli za robota slepě vykonávajícího rozkazy. Nikdy by neměl žádný manažer zapomínat na významný zákon mezilidských vztahů, že žádná jejich hodnota není tak křehká jako důvěra. Dlouho a těžce se vytváří, ale k její ztrátě může dojít snadno během jediného okamžiku.

Mezilidská komunikace

Vedoucí pracovníci musí být také vzorem i v situaci, kdy dávají šanci podřízeným. Ten, kdo nezvládne abecedu mezilidské komunikace, kdo při jejím prosazování neumí být příkladem nebo se nechce učit umění stát se jím, ten je odsouzen k nezdaru a s ním mnohdy i celý podnik.
V čem tedy tkví tajemství úspěchu? "Není žádné takové tajemství," říká John Rutledge, předseda správní rady obchodní banky Rutledge & Company v Greenwichi v americkém státě Connecticut a dodává: "Ale existují jistá pravidla. Chovejte se tak, aby se lidé, kteří vám svěřují úkoly, mohli spolehnout, že se dobře vypořádáte se všemi svými povinnostmi. Snažte se být vypočitatelní stejným způsobem jako Coca-Cola, kde každá plechovka chutná přesně stejně jako ta minulá."

Zvyšování kvalifikace

Vedoucí manažer musí jít příkladem i svým úsilím o poznávání nových věcí v oboru a vůbec dalším zvyšováním kvalifikace. Vždyť doslova dramatické přeměny v technologiích, ve struktuře práce a ve formách organizace práce radikálně mění všechny typy práce, v první řadě lidí v klíčových funkcích, což si zcela objektivně žádá i změnu jejich řídicího stylu. A právě v takové situaci, kdy ještě navíc na něho narůstají tlaky jak shora, tak z horizontálních poloh, je nesmírně důležité, aby se učil umění selektivního příjmu nosných informací. Proto je v tomto ohledu důležité, aby se vedoucí manažer zdokonaloval i v umění četby, lépe řečeno v racionálním stylu čtení. Nejeden zkušený praktik z oboru personalistiky doporučuje právě manažerům, kteří věčně zápasí s časem, aby se nebáli učit se číst nejen všechno potřebné, ale hlavně kriticky. Určitě by jim neškodilo, bez ohledu na postavení a věk, aby navštěvovali moderní kursy rychločtení a organizace času.
Zajímavé jsou i názory na jazykové zdokonalování. Všeobecně vládne představa, že hlavní a vlastně snad jedinou rozhodující dorozumívací řečí manažerů je a bude angličtina. Je to jistě pravda, ačkoliv moudří lidé, kteří hledají v cizím jazyce nejen nutný nástroj byznysu, ale i své kulturní obohacení, jdou dál.

Pozitivní inovace

Tajemství úspěchu vedoucího manažera tkví také v té skutečnosti, že sám usiluje o tvůrčí aktivity, anebo se alespoň snaží být příkladem v prosazování tolik potřebného procesu inovace. Samozřejmě i zde platí stará osvědčená zásada, že nikoli každá navržená změna nebo novota se automaticky stává převratným objevem. Vedoucí manažer by si měl být současně vědom, že tvůrčí nápad či inovace sice ještě nemusí znamenat záruku vytvoření úplně nového produktu, ale že každopádně stojí za zvážení. To za prvé. A za druhé by měl dbát o to, aby všechny tvůrčí nápady, inovace a vynálezy, se kterými přijdou jeho lidé, byly přínosem ke stále pružnému přizpůsobování firemní organizace vůči vnějším vlivům, situaci ve společnosti, státním regulacím, nárokům zákazníků a v neposlední řadě i vzhledem k činnosti konkurence.

Rozvoj firemních vědomostí

Důležitou součástí práce úspěšného vedoucího manažera musí být rovněž důraz na rozvoj firemních vědomostí, vědění a znalostí. Dokonce se lze dnes setkat i s natolik osvícenými vedoucími manažery, kteří pokládají lidské dovednosti, intuici a rozum za mnohem důležitější zdroj firemních úspěchů než samotný finanční kapitál. K jejich cti patří, že se snaží rozmnožit tato aktiva po celé společnosti a s jejich pomocí povzbudit firemní inovace. A co je velmi důležité, jejich práce již mnohde tvoří integrální součásti samostatného útvaru, kterému se říká managament vědomostí nebo znalostí.
Zavádění tohoto systému není nikterak samoúčelné, protože odpovídá poslednímu vývoji procesu vyhledávání, výběru, organizace, koncentrace a předkládání vědomostí takovou formou, která odpovídá potřebám firem ke zvyšování úrovně aplikace informací k inovacím a vůbec k rozvoji vlastní produktivity. Právě vedoucí manažer by měl být doslova štikou v prosazování progresivních idejí nových trendů, včetně systémů umělé inteligence, a prvním z těch, kdo vysvětlují filozofii vzdělávání ostatním členům vedení a samozřejmě i samotné správní radě. V tomto duchu také by měl usilovat o získání patřičných finančních zdrojů pro vzdělávací projekty v rámci firmy a dokázat je patřičně zdůvodnit. Na úrovni zaměstnanců by měl po celé firmě prosazovat pružnost jednotlivých pracovních míst tak, aby všichni pracovníci získali sebedůvěru, že když sami přijdou s nějakým nápadem, že bude rychle rozhodnuto o jeho realizaci. Tím se má na mysli, že pokud talentovaný tým zaměstnanců přijde s něčím neobvyklým, mělo by vedení firmy právě z jeho popudu rozhodnout, že tito lidé vytvoří samostatnou divizi nebo filiálku zaměřenou jen na vývoj této ideje a na její převod do vlastní produkce. Také musí rovněž dbát o to, aby na všech stupních firemní hierarchie byly rázně odbourávány všechny byrokratické překážky, které až dosud brání všem zaměstnancům bez rozdílu přicházet s vlastními představami o běhu firmy.

Změny v hierarchii managementu

Nutno tedy konstatovat, že rostoucí složitost řídicích procesů v podnikání všech oborů vyžaduje doslova dramatické změny i v hierarchii managementu. Stát v čele výrobní nebo obchodní společnosti snad nikdy předtím nebylo tak náročné jako dnes, o budoucnosti nemluvě. Špičkoví manažeři mohou sice požívat velkou autoritu a být vybaveni velkými rozhodovacími pravomocemi, ale stát u kormidla společnosti v nejistých vodách prvního období 21. století bude i v jejich případě vyžadovat více znalostí, více informací a nakonec již i osobních poznatků a zkušeností z oborů, které se týkají výzkumu umělé inteligence, anebo jsou dokonce jejich organickými součástmi. Stačí se rozhlédnout po světě a zjistit si, jak v tomto ohledu asi spolupracují kapitáni korporací se svými spolupracovníky, kteří působí v managementu znalostí. Není třeba chodit daleko, protože k vedoucím zemím ve špičkových technologiích náleží vedle USA, Japonska a Číny také některé evropské státy - například Německo a Finsko.

Trendy 21. století

Jestliže hovoříme o bezpodmínečně nutné sumě nových znalostí pro náročné první období 21. století, máme tím na mysli souhrn nových možných trendů asi tak do roku 2020. S čím by měli vedoucí manažeři počítat? Určitě by měli počítat s různorodými a zejména náročnými variantami scénářů řízení, které se již neobejdou bez kvantových a DNA počítačů. Již dnes je téměř jisté, že se v praxi osvědčí systémy zajišťující ovládání inteligentních sítí a osobních počítačů hlasem. Ředitelé organizací se budou muset přizpůsobovat i takovým požadavkům doby, že marketingovou komunikaci a auditorskou činnost, jakož i e-byznys, e-správu a e-justici, budou zajišťovat expertní systémy založené na umělé inteligenci. Obdobné expertní systémy budou s to zabezpečovat tok informací a směrnic, jakož i všech legislativních produktů z centra Evropské unie (Bruselu), včetně obchodního zákona. Budou zformulovány právní úpravy pro využívání domácích robotů. Vedoucí manažeři budou muset více dbát na ekologii a vůbec na všechno, co souvisí s ochranou životního prostředí a samozřejmě i s prevencí před škodlivými následky jejich produkce na místní obce a přírodu. Zřejmě se to bude týkat hlavně zavádění zařízení chránících před elektromagnetickým a elektronickým smogem a to všechno opět v těsné koordinaci s legální úpravou. Toto období bude jistě také ve znamení takového kvalitativně nového stupně vývoje, že další rozvoj internetu, televize, rozhlasu, mobilní telefonie, komplexu zdravotnických zařízení a dalších služeb bude ovládán umělými inteligentními počítačovými a telekomunikačními sítěmi. Z dalších "novinek" to bude například uplatnění vodíkové ekonomiky anebo umělých inteligentních programů, které budou schopny řešit všechny podstatné ekologické problémy, nadprodukci energie a potravin. Lze se setkat i s názorem, že ještě v této první fázi 21. století se některé obory řízení společenských procesů budou odehrávat za pomoci tzv. nezávislých regulátorů.
Zajímavým pomocníkem pro vytváření představ o možných konkrétních aplikacích výše uvedených trendů v blízké perspektivě se ukazuje být pochopitelně odborná literatura. V tomto případě se jedná o přenášení nejnovějších poznatků z oblasti informačních a komunikačních technologií a předpovědi jejích zásadních dopadů na vývoj společnosti obecně a jednotlivých podnikatelských oborů zvlášť. Zabývá se tím již celá řada renomovaných badatelů ve světově proslulých univerzitách a vědeckých institucích. Ale současně lze tvrdit, že hodně zajímavých impulzů přinášejí v tomto ohledu i čeští odborníci.

Na závěr...

A existuje ještě jedno tajemství úspěšného vedoucího manažera - umění vypřáhnout. Lépe řečeno odvaha, která by se měla stát zvykem přeladit občas na jinou vlnovou délku v oblasti tvořivosti.
Reklama
Vydání #3
Kód článku: 40303
Datum: 10. 03. 2004
Rubrika: Management / Ekonomika
Autor:
Firmy
Související články
Silný výkon českého zpracovatelského sektoru

Od začátku roku na internetových stránkách www.mmspektrum.com ve speciální sekci přinášíme ve spolupráci se společností IHS Markit měsíční reporty indexu nákupních manažerů (PMI), který je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem. Tento text přináší shrnutí prvního pololetí a výhled na další období.

Jaké má české strojírenství potenciál?

Analytická a výzkumná společnost CEEC Research opět po roce realizovala průzkum, který se zabýval mapováním potenciálu českého strojírenství. Vznikla Studie českého strojírenství 2017/H2, která přináší výsledky 101 uskutečněných osobních a telefonických interview realizovaných s klíčovými představiteli vybraných strojírenských společností. Studie byla slavnostně představena opět v prostorách Pražského hradu, tentokrát v Míčovně, za účasti generálních ředitelů českých firem, zástupců profesních svazů a organizací a politické sféry.

Investiční plán pro Evropu představen v Praze

Na pražském Žofíně se uskutečnila mezinárodní konference pod názvem Investiční plán pro Evropu, jež byla realizována Zastoupením Evropské komise ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Evropskou investiční bankou (EIB). Cílem setkání bylo přiblížit tzv. Junckerův balíček určený k posílení investic a tvorbě nových pracovních míst v Evropě. Konference se konala při příležitosti slavnostního otevření pražské kanceláře Evropské investiční banky, která chce posilovat svou přítomnost ve všech členských zemích EU.

Související články
Každá čtvrtá faktura v Evropě je zaplacena pozdě

Stálý přísun zakázek je pro firmu známkou úspěchu a dobře odvedené práce. Úspěch se ale stěží dostaví, pokud zákazníci za výrobky neplatí včas, v horším případě vůbec. Obchod je totiž dokončen až se zaplacenou fakturou. Podle průzkumu platební morálky, který uskutečnila mezinárodní inkasní agentura EOS KSI ve 12 zemích Evropy, je pozdě splacena téměř čtvrtina pohledávek. Nejvíce pozdních plateb v roce 2014 zaznamenaly firmy v Bulharsku a Polsku, nejméně v Německu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Internetový vyhledávač dotací

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky nabízí jednoduchý vyhledávač dotací. Na internetové adrese www.podporapodniku.cz najdete přehlednou webovou aplikaci, která dokáže zobrazit všechny aktuálně platné dotační nabídky. Zadáte stáří firmy, její velikost, místo realizace projektu a zvolíte oblast podpory a aplikace vyhledá nabídky, které zadaným parametrům odpovídají.

Podnikatelské prostředí není stabilní. Nemáme cenovou stabilitu

Mojmír Hampl je přední český ekonom, který se většinu svého profesního života věnuje problematice financí, měnové a fiskální politiky. MM Průmyslovému spektru poskytl rozhovor, kde se mimo jiné vyjadřuje k současné politice ČNB, k důvodům, proč Česká republika aktuálně nesplňuje podmínky pro přijetí eura, a proč je nutné provést zásadní reformy tak, aby veřejný dluh byl udržitelný.

Žijeme na dluh dalších generací

Petr Novák aktuálně zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

Současné ceny energií jsou pro firmy likvidační

Pavel Janeček působí v energetice celý svůj profesní život. S redakcí MM Průmyslového spektra se podělil o své dlouholeté zkušenosti z plynárenského byznysu a o názory na řešení energetické krize v České republice. Navrhuje konkrétní východiska a apeluje na rychlé jednání české vlády.

Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Fórum výrobních manažerů

Co vám v současné době dělá především v operativě řízení firmy největší vrásky na čele? Jsou to ceny energetických a materiálových vstupů, nedostatek surovin, plnění termínů zakázek, personální otázka či něco jiného? A jak se s tím potýkáte? Co se vám již podařilo stabilizovat?

Byznys je o přidané hodnotě

Česká ekonomika dlouhodobě vykazuje nerovnovážný stav. Budoucnost montoven, a to i úspěšných, nemá z dlouhodobého hlediska perspektivu. Pokud nezvýšíme konkurenceschopnost našich produktů, více se nezačleníme do ekonomiky eurozóny a pokud bude ČNB dále diktovat českému trhu, problémy budou podle kybernetika, podnikatele a manažera Libora Witasska přetrvávat.

Fórum výrobních manažerů

Silné rozkolísání cen energetických a materiálových vstupů stále není ustáleno, a bohužel se nezdá, že by tomu tak mělo v blízké budoucnosti být. Jak se vám daří tato skutečnost ve střednědobém výhledu promítat do stability vaší firmy? Byli jste již nuceni tento fakt zohlednit do cen vašich produktů? Spatřujete zde určitou nápomocnou roli státu?

Fórum výrobních manažerů

Jakým způsobem se projevuje navýšení energetických a materiálových vstupů v ekonomice vaší firmy? Daří se vám tento fakt promítat do cen vašich produktů? Je tato situace pro vás střednědobě udržitelná a jak by se podle vás měl stát v takových případech zachovat?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit