Témata
Zdroj: ZF Electronics Klášterec

Výběr správného partnera má zásadní význam

Při výběru dodavatele automatizace pro velký závod či malou dílnu je nutné nejprve důsledně definovat požadavky na očekávané aplikace, včetně základních parametrů řízení a případné škálovatelnosti do budoucna. Benefity automatizace jsou již z předchozích dílů seriálu Fenomén automatizace jasné – šetření nákladů, minimalizace lidské chyby, urychlení procesů a zvýšení jejich efektivity. Kolik času však zabere dostat se ke kýžené vizualizaci a implementaci plánu a vize? Úspěch není vždy jen o dodavateli a technologiích, důležité je také připravit klíčové lidi ve firmě na to, co je čeká, a dát jim prostředky pro pochopení představených plánů.

Tento článek je součástí seriálu:
Fenomén automatizace
Díly
František Zimmermann

Pracuje na vedoucí pozici ve společnosti ZF Electronics Klášterec, hlavního výrobního závodu divize E-mobility mezinárodní společnosti ZF Group. Vede čtyři vývojové týmy pracovníků pro vývoj a výrobu výkonové elektroniky pro e-mobily. Předtím 14 let pracoval ve společnosti Škoda Auto na různých operátorských a později vedoucích pozicích. Je zakladatelem poradenské společnosti FZ Consulting.

Reklama

Přestože dodavatelé a technologie hrají důležitou roli při zavádění automatizace, zásadní pilíř, bohužel často opomíjený, se skrývá jinde. Je to v nastavení myšlení celé společnosti a ztotožnění se s vizí už od středního managmentu, což jsou manažeři výroby, kvality a vedoucí logistiky, ale hlavně lidé v provozu. Právě ti potřebují mít naprosto jasno v tom, jaká je vize a proč se firma pro automatizaci rozhoduje. Pokud není vize dostatečně vysvětlena a význam automatizace není u pracovníků v provozu pochopen, dochází ke zbytečným matoucím dezinformacím o tom, že automatizace „bere lidem práci“. Automatizace se poté může proměnit v nutné zlo nebo se projekt vůbec nezdaří. Dále je potřeba zaměřit se na technology, inženýry nebo vedoucí výroby, kteří v menších společnostech zastávají pozici všech dříve uvedených. Tito pracovníci by měli mít předem vyčleněnou kapacitu, aby se mohli projektu věnovat tak, že bude využit veškerý potenciál jejich znalostí a zkušeností s výrobními procesy. Automatizace může bohužel velmi často pohořet už na chybách u zadavatele.

Reklama
Reklama

Pro případ, že firmě chybí tento personál nebo je automatizace důvodem k tomu, aby se v první řadě ulevilo všem klíčovým pracovníkům společnosti, lze využít externí pomoc. Pro úspěch automatizačního projektu zejména v menších společnostech je vhodné využít osvědčené partnery a dodavatele, aby se minimalizovala rizika. Český trh nabízí nejen špičkové výrobce technologií pro automatizaci a robotizaci, ale i řadu velmi zkušených poradců na výrobní, logistické či montážní procesy.

Mnoho dodavatelů je dnes už schopno vypracovat návrh robotických pracovišť včetně vizualizace a simulace, zajistit konstrukci, výrobu a instalaci pracovišť a samotné nasazení průmyslových robotů. (Zdroj: ZF Electronics Klášterec)

Být o krok dál

Nikdy neexistuje dokonale přesné zadání dodavateli. Přesto je důležité pokusit se udělat to co nejlépe. Pojďme si společně projít několik běžně se odehrávajících scénářů. Jedná se o skutečné případy, které jsou častější, než by se mohlo na první pohled zdát. Mnohokrát se stane, že zákazníci si nastaví cíl, skvělou vizi a jako takovou ihned vystřelí do světa. Ne vždy se podaří v této vizi zohlednit veškeré prvky a potřeby automatizace pro dané procesy –perfektní identifikace potřeb ihned na začátku projektu je totiž klíčem k úspěchu. Pak dochází k tomu, že pozdější přepracování projektu může posunout termín spuštění, cožs sebou přináší vícenáklady, méně času na prototypování, testování a na procesní a provozní testy. Systém tedy nemusí být v rámci přípravy správně odladěn. To později bohužel vrhá i negativní pohled na automatizaci. V horších případech se stává i to, že dochází k rozepřím a z firem odchází kvalitní personál a s ním i léta střádané know-how.

Reklama

Specialista poradí

Díky konzultacím se specialisty na vybrané procesy se lze těmto scénářům vyhnout. Je tak možné efektivnějí specifikovat potřeby a připravit se na velké výzvy– a také vybrat vhodného dodavatele. Vždy rozhodují finance a ochota riskovat a posouvat hranice dál. Mnoho dodavatelů je dnes již schopno vypracovat návrh robotických pracovišť včetně vizualizace a simulace, zajistit konstrukci, výrobu a instalaci pracovišť a samotné nasazení průmyslových robotů. Dnes je naprogramování celé robotické aplikace možné i offline. Každý projekt s sebou nese mnohá úskalí a ta je potřeba jasně definovat. Práce poradce či dodavatele by měla spočívat v tak trochu přátelském, a přesto psychologickém kontaktu se zákazníkem. Slovo zákazníka by mělo být vždy na prvním místě– a prací poradce, popřípadě přímého dodavatele, je zákazníka vyslyšet. Správný poradce naslouchá a nasává vizi zákazníka, a pokud zákazník hledá vhodná slova nebo si nemůže vzpomenout, vždy pomůže správnou otázkou ve správnou chvíli. Takto zákazník vždy získá to, co požaduje, a dodavatel je schopen zajistit všechna jeho přání. Výsledkem spolupráce mezi zákazníkem a dodavatelem musí být jasně definovaná vize a jasně pochopený požadavek.

Komunikace a kompatibilita

Dalším velmi důležitým aspektem je neustálá komunikace s dodavatelem, popřípadě s dodavateli, je-li potřeba zajistit profesionalitu na poli sofistikovanějších procesů, které jeden dodavatel není schopen zabezpečit. Technologie různých dodavatelů nemusejí být vždy kompatibilní na úrovni SW a HW, což je naprosto běžné a není ničím neobvyklé. Zde je však nejdůležitější paralelní komunikace se všemi dodavateli, hledání kompromisů a koncensů každý den, někdy i každou další hodinu. Komunikace a zaštiťování přenosu informací je naprostý základ, který je stavebním kamenem a zároveň majákem pro každý projekt.

Související články
Proporcionální ventily s IO-Link technologií

Emerson Aventics proporcionální ventily Sentronic Plus (614 serie) a Sentronic LP (617) jsou nyní k dispozici s integrovanou IO-Link komunikační technologií.

Slabina subdodavatelských řetězců

Díky pandemii koronaviru si v uplynulém roce našlo cestu k cyklistice spousta lidí a trh s koly, komponenty a cyklistickými doplňky, který dlouhodobě roste, nyní zažívá obrovský boom. To, že začíná více a více lidí jezdit na kole, se ale děje kontinuálně posledních několik let. Pandemie však tento nárůst zájmu výrazně urychlila. Zároveň však ale také odhalila některé slabiny globálního cyklistického trhu, které budou s největší pravděpodobností mít pro některé výrobce a prodejce kol či cyklo servisy vážné následky. Co se tedy vlastně stalo a co nás zřejmě čeká?  

Čtrnáctý ročník soutěže Ocenění českých podnikatelek úspěšně odstartován

Ve čtvrtek 3. června 2021 byl zahájen další ročník prestižní soutěže Ocenění českých podnikatelek, který odstartovala online konference Women in Business s podtitulem Nová realita roku 2021 a společný (re)start, most k jednotě a spolupráci. Tuto soutěž již tradičně vyhlašuje podnikatelská platforma Helas – Budujeme hrdé Česko. Patronkou letošního ročníku je Kateřina Kadlecová, generální ředitelka společnosti USSPA. 

Související články
Třpytivý svět krystalů

Turnovská společnost Crytur patří svým pojetím ke světovému unikátu. V přesně definovaných podmínkách pěstuje umělé krystaly z vlastního výzkumu a vývoje, které následně po opracování dodává buď jako specifické optické díly pro další celky, nebo přímo kompletní výrobky.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Implantáty z Čech až na konec světa

V 70. letech minulého století stál u zrodu prvních ortopedických implantátů v Čechách. V roce 1992 pak v rámci privatizace založil vlastní firmu téhož zaměření, jejíž výrobky dodnes pomáhají lidem znovu se hýbat. Ano, hovoříme o Stanislavu Beznoskovi a české firmě téhož jména, kterou dnes úspěšně řídí členové rodiny zakladatele.

MM Podcast: Glosa - Když se země otřásají v základech

Krize vyvolaná pandemií koronaviru v řadě oborů působí jako urychlovač trendů patrných před jejím vypuknutím. Mnoho odvětví si prochází zásadní strukturální transformací, ale část z nich – které se stát snaží podpůrnými prostředky za každou cenu stále držet nad vodou, zanikne. 

Vývoj UHT nástrojů
v plném proudu krizi navzdory

Hlavním motivem založení VaV centra Rotana byla připravenost na nové trendy v automobilovém a leteckém průmyslu a výroba vlastních produktů s vysokou přidanou hodnotou – konkrétně ultratvrdých (UHT) nástrojů pro speciální aplikace. Centrum je vybaveno nejmodernějšími technologiemi a stále se rozrůstá. Na kontě má několik úspěšně zakončených projektů v podobě prototypových nástrojů a užitných vzorů. O tom, na jakých projektech v centru pracují nyní a jaké mají plány do budoucna, jsme si povídali se třemi hlavními osobnostmi celého projektu vývoje a výroby UHT nástrojů.

Odměřovací pravítka, lanovka a Ferrari

Odměřovací pravítko je jednou z klíčových komponent obráběcího stroje. Zpravidla je ukryto hluboko uvnitř stroje a většina uživatelů obráběcích strojů jej nikdy na vlastní oči neviděla. Přesto jsou na ně kladeny velmi vysoké nároky. Musejí pracovat spolehlivě po dobu mnoha let, zaručovat očekávanou přesnost a rozlišení, a musejí být odolná proti znečištění, pronikání kapalin, prachu i třískám a proti spoustě dalších faktorů. A kdyby se náhodou něco pokazilo, musejí být snadno vyměnitelná.

Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu obráběcích strojů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.
Čas jsou peníze. Každá minuta prostoje výrobního zařízení je nežádoucí, proto se dnes vedle vysoké produktivity u strojů očekává také jejich vysoká spolehlivost.

Stroje v pohybu – Sledování zásilek na dálku

Takzvaný internet věcí (IoT) nabízí mnoho možností. Základem této technologie je bezdrátová komunikace velkého počtu autonomních zařízení prostřednictvím datových sítí, jež jsou navrženy tak, aby datový přenos spotřeboval co nejméně energie. Toho využívají i moderní sledovací jednotky (lokátory), které mohou díky energetické úspornosti pracovat i několik let bez dobíjení baterií.

Fórum výrobních průmyslníků

Jakým způsobem se po 15 měsících od vypuknutí pandemie koronaviru tento stav projevuje ve vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a ekonomiky jako takové (např. vlivem navýšení cen vstupních materiálů, nedostatku některých komponent)? Dokážete predikovat, jak se bude situace ve vaší komoditě vyvíjet ve druhé polovině roku, na čem bude záviset?

Fórum děkanů strojních fakult

Jak současná doba ovlivňuje realizaci smluvního výzkumu na již hotových projektech, resp. při akvizici nových? Zaznamenáváte aktuálně pokles zájmu firem o spolupráci?

Semináře nově s high-tech technologiemi

Školicí a tréninkové centrum společnosti Ceratizit ve Velkém Meziříčí prošlo v loňském roce rozsáhlou modernizací. Nové Technické centrum i technologie v něm bohužel kvůli pandemii covid-19 nemělo možnost navštívit mnoho zákazníků. Všichni pevně věříme, že se to brzy změní. Než se tomu tak stane, požádali jsme Jana Gryče, technického ředitele společnosti Ceratizit, aby nám představil, co je v centru nového a na co se mohou zákazníci těšit. Při té příležitosti jsme oslovili také Pavla Němečka, obchodně-technického zástupce společnosti Hermle, aby pohovořil o pětiosém stroji C 32 U, které je v centru nové.

Švédové jsou féroví a přímí obchodníci

Celosvětová pandemie covid-19 mění světa vytváří nové příležitosti a výzvy pro exportně orientované firmy. Zahraniční kanceláře CzechTrade registrují příležitosti v daných destinacích a vytvářejí partnerství českým výrobním společnostem a jsou jim nápomocni při vstupu na trh a upevnění jejich pozice.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit