Témata
Zdroj: ZF Electronics Klášterec

Velké výzvy pro malé společnosti

Automatizace je fenomén, který je výsledkem přirozené lidské touhy posouvat technologický pokrok kupředu ve snaze ulehčit si vlastní život. Byť je automatizace skloňována v mnoha odvětvích, je stále v počátcích svého vývoje. To, co určuje stupeň technologické evoluce, je náročnost člověka jako uživatele a zákazníka. Automatizovat se dá prakticky jakýkoli proces. Například i koupě chytrého telefonu je ve své podstatě automatizace určitého procesu. Chytrý telefon dokáže nahradit běžný telefon, diář, hudební přehrávač a mnoho dalších aplikací. To vše lze nosit v jedné malé krabičce, která se vejde do kapsy.

Tento článek je součástí seriálu:
Fenomén automatizace
Díly
František Zimmermann

Pracuje na vedoucí pozici ve společnosti ZF Electronics Klášterec, hlavního výrobního závodu divize E-mobility mezinárodní společnosti ZF Group. Vede čtyři vývojové týmy pracovníků pro vývoj a výrobu výkonové elektroniky pro e-mobily. Předtím 14 let pracoval ve společnosti Škoda Auto na různých operátorských a později vedoucích pozicích. Je zakladatelem poradenské společnosti FZ Consulting.

Nejzákladnější otázkou všech malých firem a soukromníků je otázka financí. Automatizace s sebou přináší náklady, ovšem dnešní doba poskytuje bezpočet možností, jak automatizovat v menších firmách. I když malá společnost za sebou nemá silný korporát, není investice tolik obtížná. Dnešní sofistikovaná doba nabízí mnohá řešení, počínaje podnikatelskými půjčkami přes investiční společnosti, podporující startupy až po získání dotací. Hlavním cílem je vize a poptávka na trhu po určitém produktu v rukou vizionářských manažerů s dobrými nápady v hlavě a odvahou uvádět je v praxi. Je-li automatizace řízena správným směrem, jsou náklady velmi rychle nahrazeny zisky. Ať už má firma či společnost za zády silný koncern, či nikoli, investice není vše –za každým úspěchem vždy stojí silný lídr, odvážný manažer a správný vizionář. V tomto případě lze automatizovat prakticky cokoli. Příkladem z praxe budiž malá, neznámá firma v Klášterci nad Ohří, která expandovala do kolosálních rozměrů.

Za poslední roky v ZF Electronics Klášterec byl zrealizován mimořádný projekt industrializace, který umožnil automatizovat a zvýšit kapacitu unikátní výroby produktu 6–7krát. (Zdroj: ZF Electronics Klášterec)

Vyšší požadavky na obsluhu i její vzdělání

Automatizace je obklopena mnoha mýty a jedním z nich je společenské dogma o tom, že automatizace bere práci lidem. Mnoho českých firem, v čele se Škodou Auto a mnoha dodavatelskými koncerny, potvrzuje fakt, že automatizace a robotizace lidem práci paradoxně přináší. Žijeme v konzumní společnosti a poptávka stále převyšuje nabídku. Hlavním znakem automatizace však je, že ve všech směrech a ohledech zvyšuje požadavky na obsluhu a zvyšuje nároky na vyšší vzdělání a úroveň znalostí i zkušeností. Pro efektivnější představu lze uvést příklad z praxe – výše zmíněnou, ještě před patnácti lety malou a neznámou společnost z Klášterce nad Ohří. Firma vznikla již v roce 1992 a původně zde byly vyráběny elektrosoučástky do domácích spotřebičů a až následně autodíly. V roce 2008 se prostřednictvím fúze společnosti ZF Friedrichshafen AG stala klášterecká pobočka součástí automobilového koncernu. Do roku 2017 byla dceřinou firmou ZF Auerbach v Německu, poté se stala tato česká pobočka samostatnou společností. V letech 2018 a 2019 společnost ZF zrealizovala několik investic do pobočky v Klášterci nad Ohří, které přispěly ke ztrojnásobení výrobní plochy. Investice směřovaly i do výrobních linek, testovacích zařízení a logistického vybavení. Díky tomu se dosavadní výrobní možnosti zásadně rozšířily. Vznikají zde sofistikované výrobní haly s unikátními výrobními linkami. Výroba v tomto nově rozšířeném závodě probíhá v laboratorně čistém prostředí. Vysoký důraz je kladen především na přesnost vyráběných dílů –automatizace a robotizace se proto podílí na většině výrobního procesu . Na konci roku 2020 tak firma zaměstnávala z původních 280 zaměstnanců už 480, z toho většinu v technických a vysoce kvalifikovaných profesích v oblasti elektrotechniky. V posledních letech byl v ZF Electronics Klášterec zrealizován mimořádný projekt industrializace, který umožnil automatizovat a zvýšit kapacitu unikátní výroby produktu 6–7krát. Klášterci se tak podařilo vydobýt si mimořádné postavení nejen v rámci nejlepších zaměstnavatelů v západních Čechách a v rámci koncernu ZF, ale také výsadní místo v očích prestižních automobilek.

I sebemenší společnost, která má vizi a produkt, o který je na trhu zájem, může přemýšlet o ,sci-fi‘ budoucnosti a o tom, zda se vydat cestou automatizace pro zefektivnění výroby, navýšení produktivity a výroby pro zvýšení zisků.

Závěrem lze tedy říci, že toto vše poukazuje na fakt, že i sebemenší společnost, která má vizi a produkt, o nějž je na trhu zájem, může přemýšlet o "sci-fi" budoucnosti a o tom, zda se vydat cestou automatizace pro zefektivnění výroby, navýšení produktivity a výroby pro zvýšení zisků. Nejpodstatnějším aspektem je vize, odvaha a produkt. Produkty, o které je a vždy bude zájem, nejsou jen dopravní prostředky, jsou jimi veškeré produkty zásobující náročnou konzumní společnost.

Nejdražší komodita na světě

Dle mého názoru není pochyb o tom, že výrobci a firmy kvůli šíření covidu-19 čelí nebývalé míře nejistoty. Pandemie, doprovodná omezení a požadavky na sociální distancování a nedostatek pracovních sil jsou skutečnou výzvou pro kontinuitu podnikání. Roboty a automatizace společně nabízejí flexibilitu, bezpečnost, snadné použití a různé rozměry, které lze přizpůsobit a pomoci přežít v těchto nepředvídatelných dobách. Automatizace přináší do života člověka nejen peníze, ale i tu nejdražší komoditu na světě –je jí čas. Čas, který nikdy nikdo za peníze nekoupí…Avšak automatizace umožní získat více času každému, kdo jej chce využít pro sebe, rodinu a přátele.

Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit