Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Tungaloy International Seminar 2012, Den druhý

Tungaloy International Seminar 2012, Den druhý


18.05.2012

Dnešek ráno začíná velmi častně, neboť v osm hodin již musíme být s kufry před hotelem a nastoupit do autobusu, který nás odeveze na námi již známé místo do výrobního závodu Iwaki firmy Tungaloy. Včerejší den se opakuje ve dvou věcech. Jednak v noci, tentokráte těsně po půlnoci opět někteří z nás zaznamenají menší záchvěvy země, které však již po včerejších zkušenosti berou s určitým nadhledem. Druhá záležitost se týká dochvilnosti. Máme určité "zkušenosti" s našimi indickými kolegy, na něž jsme opakovaně při odjezdech čekali, ale jejich "notu" naladil i jeden český nejmenovaný kolega, jenž na sebe též pravidelně nechává čekat. Dnes ráno jsme tedy vsázeli na jendoho z nich a ON nás nezklamal. Stejnou zkušenost jsme pak měli i navečer v Tokiu při odjezdu od Tokyo Tower. Jestliže ráno to bylo cca 10 minut, navečer již 30 (!).

Před devátou projíždíme branami závodu Tungaloy. Dnes nás, kromě exkurze, čeká podobný scénář jako včera. Prezentace a ukázky obrábění jsou zaměřeny na silnou oblast firmy Tungaloy a to soustružení TurnLine a vrtání DrillLine. Při příchodu nás však čeká na našich místech v konferenční místnosti milé překvapení v podobě společné fotky CZ týmu i všech účastníků, pocházející ze včerejšího společného focení. Hezká vzpomínka.

 


Nová část závodu Tungaloy v Iwaki byla postavena na zelené louce paralelně se stavajícími halami tohoto závodu.


Vše má svoji preciznost.

 


Dnešni den byl v rámci ukázek obrábění věnován soustruzení a vrtaní. Technologie byly předváděny celkem na šesti strojích, všechny osazeny kamerou pro přímé snímání pracovního prostoru.

Ranní části bloků přednášek se neúčastním, neboť mám  na devátou hodinu sjednaný rozhovor s prezidentem Tungaloy panem Yoshito Uehara. Jedná se o velmi sympatického člověka. Strávím s ním a jeho kolegou, ředitelem marketingu panem Uenem,  příjemných 40 minut. Hovoříme hlavně o nových výrobních prostorech, dozvídám se, že jsou schopni navýšit produktivitu o dalších 50 %, rádi by stávající poměr produkce Japonsko/svět v poměru 50/50 zvýšili na 65/35 ve prospěch světa, hovoříme o problémech s dostatečným počtem kvalitních absolventů technických oborů, kteří jim tento nárůst pomůžou uskutečnit, dozvídám se o skutečnosti, že ve vyspělém technickém měste Iwaka se nenachází žádná technická univerzita, o podpoře vědy a výzkumu jejich vládou, o zvyšování konkurenceschopnosti, atd. Problémy mají stejné jak přes kopírák s evropskými, asijskými či americkými firmami, s jejichž zástupci jsem měl možnost se na svých cestách setkat a hovořit. Japonsko není jiné, i když by se na první pohled mohl zdát opak. Když však pak hovoříte z konkrétními kompetentními osobami, dozvídáte se tuto realitu. Podrobné informace z úst prezidenta Uehara plánuji zveřejnit v celkové reportáži z této cesty v některém z příštích vydání MM Průmyslového spektra.

 

Prezident firmy Tungaloy pan Yoshito Uehara

 


Zázemí posluchačů semináře během přestávek by bylo nemyslitelné bez různých japonských pochutin na sladký či slaný způsob. A samozřejme jejich zelený čaj...

 

Loučení s účastníky semináře. Na záběru si podává ruku ředitel Tungaloy Czech republic Petr Galuška s prezidentem Tungaloy panem Yoshito Uehara

Náš čas vymezený pro dnešní pobyt se po pěti hodinách nachýlil, my nasedáme do autobusu a vyprovázení máváním velkého množství zaměstnanců v čele s prezidentem Ueharem opouštíme brány závodu. Tato skutečnost ještě více podtrhne přístup Japonců ke svým partnerům. Ať si kde jaký český manažér sáhne do svědomí, zda by byl schopen společně po boku svých zaměstnanců něco podobného vykonat...

Cesta do Tokia trvá necelé tři hodiny. Centrum města nás vítá jak silnou dopravní zácpou v podlažních silničních přivaděčích, tak i na horizontu se tyčící novou tokijskou chloubou Tokyo Sky Tree, se svými 634 metry je nejvyšší budovou Japonska a druhou nejvyšší budovou světa. Má být slavnostně otevřena jen týden po naši návštěvě - 22. května 2012.  My však nesmíme pohrdnout tojiskou věží z roku 1958, do jejíž Speciální Observatoře ve výšce  250 metrů se komfortně dopravíme dvěma výtahy oddělenými dvojpodlažným technickým zázemím. Celková výška věže je 333 metrů a váží 4 tisíce tun. Konstrukce je podobná jako u Eiffelovy věže v Paříži, která je o deset metrů nižší, ale naopak o tři tisíce tun těžší. Japonci tedy drží oba kladné primáty.

Tokyo Tower

Impozantní výhledy s 250 metrové výšky tokijské věže.

 

Jen pro silné nervy. Prvníh patro Main Observatory, výška "pouhých" 150 metrů a člověk má sevření srdce stoupnout si na průhledný element podlahy...

Moje včerejší obavy o viditelnost díky špatnému počasí byly naštěstí liché a celý den bylo krásné slunečno a proto nám 250-ti metrová výška poskytla nádherný pohled na celé panorama Tokia. Po necelé hodině pobytu jsme byli nuceni z časových důvodů nasednout opět do autobusu a nechat se dopravit na naše druhé místo ubytování, luxusního Prince Hotel v části Šiagawa. Jedná se velkolepý hotel složený z několika navzájem propojených budov, kde část výtahů jezdí do níže položených pater a druhá naopak do výše položených. To znamená, nejen že musíte najít od hlavní recepce tu "svoji" věž, ale v ní pak odpovídající výtahy, které vás dovezou do vašeho patra. Pominu-li celou řadu zábavných atrakcí, heren, obrovské bowlingové haly snad s 50-ti dráhami, nachází se zde i delfinárium včetně několika velkých propojených akvárií s obrovským množstvím ryb, co do druhu tak i počtu.

 

Hotel Shinagawa Prince Hotel se skládá z komplexu několika budov. Hlavní tvoří čtyři věže, východní East Tower s 17-ti patry, druhá hlavní Main Tower s 39-ti patry, dále pak 17-ti patrová severní věž Nord Tower a západně situovaná Annex Tower s 32-mi patry na niž přímo navazuje Aqua stadium - obrovský vodní ráj v centru Shinagawi včetně delfinária.

Třešničkou na dortu celého náročného dne je pak večeře v monstrozní restauraci v přízemí hotelu, kde se nachází snad veškeré druhy japonské kuchyně, o kterých pravděpodobně ani rodilí Japonci nemají představu.

Ryby na všechny způsoby

 

Pokračování zítra

Roman Dvořák, Shinagawa, Tokio

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: