Témata
Reklama

Cesta tablety do blistru

Blistr je průhledné balení, díky kterému může zákazník vidět ještě zabalený výrobek. Rozšířenou formou blistrů jsou protlačovací obaly na tablety a kapsle. V nich jsou léky zabaleny po jednotlivých dávkách. Výhodou tohoto balení je, že pacient může dobře sledovat užívání svých léků.

Reklama
Reklama
Reklama

V Německu se v roce 2020 prodalo 41,1 mil. balení Ibuprofenu. Sice ho míváme pravidelně v ruce, ale málokdo ví, jak se vlastně jednotlivé tablety do blistru dostanou. Výroba musí být rychlá, bezpečná a cenově výhodná. K tomu mohou přispět i použité blistrovací stroje.

Při balení tablet je nejvyšší prioritou čistota a zajištění kvality. To je možné i s použitými výrobními zařízeními. (Zdroj: Cergios/Shutterstock.com)

Expanze farmakologie

Výroba léčiv představuje rostoucí trh. Jedním z důvodů je demografický vývoj a s tím spojený nárůst věkem podmíněných onemocnění. Na druhou stranu se zvyšuje zdravotní péče. Polovina všech občanů EU užívala v roce 2019 léky na předpis a třetina léky volně prodejné. Ochota k samoléčbě roste a lze ji pozorovat zejména v segmentu léků na nachlazení. Ty tvoří největší podíl volně prodejných léků v Evropě, a to přibližně jednu třetinu, za nimi následují léky proti bolesti se zhruba 20 %.

Blistrovací balicí stroj BF50 PLUS od firmy Omar, je malý, ale šikovný. Krátká doba výměny je rentabilní i u malých šarží. (Zdroj: Surplex)

Přesný a přitom jednoduchý

Když vezmete dvě fólie, tablety a blistrovací stroj, vyjdou zabalené léky. Zní to jednoduše a vlastně to tak i je. Vyžaduje to ovšem obsáhlé sledování procesu.

V prvním kroku výroby se vyrobí blistrová miska. Ta je většinou z PVC nebo z hliníku. Fólie se odvíjí, natahuje a poté se mechanicky lisuje do požadovaného tvaru pomocí razníků a v případě potřeby se tepelně formuje. Vzniká souvisle běžící fólie s prohlubněmi pro tablety v celé její šířce.

Paralelně s tím se připravují tablety. Jsou opatrně přemísťovány pomocí vibračních desek nebo obíhajících pásů, aby nedošlo k jejich poškození. Slepené kapsle od sebe oddělují kartáče. Proud tablet se musí rozdělit tak, aby se do každé vylisované buňky blistrové fólie dostala pouze jedna jediná tableta. Kamerový systém sleduje, zda je v každé prohlubni přesně jedna tableta.

Ve třetím kroku se vyrobí krycí fólie. Ta je většinou z tvrdého hliníku a má tloušťku pouhých 20 µm. A to je ta potíž: fólie musí být na jednu stranu tak tenká, aby bylo možné lék bez problémů vyjmout. Na druhou stranu musí být natolik stabilní, aby byl lék chráněn před vnějšími vlivy. Kontroluje se, zda není hliníková fólie poškozená. Bezpečnostní systém přitom rozezná i mikrootvory. Do blistrovacího stroje je kromě toho zabudovaná tisková jednotka. Na fólii totiž musí být uveden název léku a datum expirace.

Krycí fólie se navaří na blistrovou misku. V případě léčivých přípravků s tištěným rozpisem užívání musí být tento výrobní krok natolik přesný, aby potisk odpovídal buňkám. Známým příkladem jsou antikoncepční pilulky s vytištěnými dny v týdnu.

V posledním kroku se blistry vyseknou a vydají z blistrovacího stroje. Nahromaděné blistry se pak předávají dál do balicí jednotky, kde jsou společně s příbalovým letákem baleny do krabiček.

Vylisované prohlubně v blistrové misce. Dva stroje FAMARTEC RM250 (rok výroby 2021) jsou nyní k dostání na trhu použitých strojů Surplex. Mohou vyrábět až 300 blistrů za minutu. (Zdroj: Surplex)

Maximální flexibilita

V blistrovacím stroji musí být možné zpracovávat pokud možno nejrůznější materiály. Blistrová miska může být z polymeru (PVC, PP, PE a PET) nebo také ze sloučeniny PVC a hliníku. Také krycí materiály se podle použití pohybují od tvrdého a měkkého hliníku až po kombinaci z hliníku, papíru a/nebo PET.

Pomocí PLC řízení mohou automatizované blistrovací stroje realizovat všechny požadavky na balení. Aby bylo možné vyrábět blistry rentabilně i u malých výrobních šarží, je nezbytná krátká doba výměny lisovacích a vysekávacích nástrojů. Nejmenší tablety váží pouhých 100 mg, tedy 0,1 g. To je zhruba hmotnost jedné mouchy. Velké tablety mohou být delší než 2 cm. Podstatně se také liší počet tablet v blistru a jejich uspořádání.

Aby bylo zajištěno, že do každé buňky blistrové misky spadne pouze jedna tableta, je třeba je před vložením oddělit. Slepené kapsle od sebe opatrně oddělují kartáče. (Zdroj: Surplex)

Rychlost & výhoda & bezpečnost

V roce 2021 byla přibližně třetina vadných léků v Německu reklamována kvůli chybě balení. Mezi bezpečností a výrobními náklady vede velice tenká hranice. Každý nedostatek v kvalitě představuje riziko pro příjemce. Přesto musejí blistrovací stroje pracovat tak, aby byly rentabilní. Ačkoli totiž již desetiletí ceny zboží denní potřeby stoupají, u léků klesají.

Kdo klade optimalizaci nákladů na první místo v plánování investic, nemusí vždy spolknout hořkou pilulku. I ve farmakologii lze totiž rozpočet snížit nasazením použitých strojů. V porovnání s novými stroji jsou totiž použitá zařízení výrazně levnější a okamžitě dostupná. To platí i pro taková specializovaná výrobní zařízení jako jsou blistrovací stroje. Aktuálně (únor 2023) jsou v nabídce k přímé koupi na Surplex.com tyto tři blistrovací balicí stroje:

  • RM250 od firmy FAMARTEC (2 ks)
  • BF50 PLUS od firmy Omar (1 ks)

    Zařízení jsou roku výroby 2021 a odpovídají tak nejmodernějším technologiím. Pocházejí z výroby jednoho producenta kosmetiky a doplňků stravy v oblasti Trienta (Itálie) a jsou dobře udržovaná. Série RM vyrábí až 300 blistrů za minutu a zpracovává běžné materiály. To poslední platí také pro BF50. Ten je menší, ale snadno se přestavuje a výroba s ním je rentabilní již u malých výrobních šarží.


    Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy společnosti Surplex.

    Související články
    Technologické trendy 2021 #3 Transformace dodavatelských řetězců

    Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na třetí trend, který práve nyní v době pandemie koronaviru hraje jednu z klíčovích rolí a to transformace dodavatelských řetězců.

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Předplatné MM

    Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

    Proč jsme nejlepší?

    • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
    • Vysoký podíl redakčního obsahu
    • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

    a mnoho dalších benefitů.

    ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

        Předplatit