Projekt Národní centrum kompetence - STROJÍRENSTVÍ (NCKS) byl realizován od ledna 2019 do prosince 2022. V konsorciu bylo zapojeno celkem 26 účastníků, z toho 9 výzkumných organizací a 17 průmyslových partnerů.
Firma Zoller, výrobce měřicích, seřizovacích, kontrolních, tepelných a vyvažovacích přístrojů pro řezné nástroje, se zaměřila na inovaci a na snížení energetické náročnosti. Výsledkem je nová série přístrojů Zoller powerShrink pro tepelné upínání nástrojů.
Společnost Zoller rozšířila svoji produktovou paletu o nové indukční systémy powerShrink 400 a powerShrink 600 pro tepelné upínání řezných nástrojů. Oproti stávajícím systémům nabízí nová série vyvinutá firmou Zoller mnoho výhod, mezi něž patří kompaktní konstrukce, optimální ergonomie, jednoduchá a srozumitelná obsluha díky navádění uživatele, nejvyšší energetická efektivita nebo maximální bezpečnost.
Ve vývoji této nové série přístrojů se projevilo více než 20 let zkušeností s indukčními systémy. Zásadním vývojem však byla úspora energie. Podařilo se snížit energetickou náročnost o přibližně 30 % oproti předchozímu modelu. To vše díky vývoji řízení indukčního ohřevu a chlazení, nové regulovatelné indukční cívce a díky vlastnímu softwaru pilot. To vše bylo kompletně vyvinuto u firmy Zoller.
Dobu ohřevu a výkon lze individuálně nastavit pro každý proces tepelného upínání. To zkracuje potřebnou dobu ohřevu, nedochází ke zbytečnému přehřívání a šetří se tím tepelné nástrojové držáky. Díky rychlovýměnnému rozhraní lze rychle vyměnit 14kVA indukční cívku za cívku 22kVA. Nízká výška cívky s velkým vnitřním průměrem umožňuje také tepelné upínání krátkých vrtacích a frézovacích nástrojů v tepelných držácích dodavatelů, které jsou běžně na trhu. O nejvyšší ergonomii a lehkost chodu cívky se stará vertikální lineární vedení s protizávažím.
Při ohřevu dochází k výparu kapalin. Z důvodu ochrany zdraví obsluhy je možné přístroj vybavit odsáváním, které odsává výpary přes indukční cívku. Rychlé a procesně bezpečné tepelné upínání různých nástrojů v libovolném pořadí umožňuje inovativní ovládací koncept actbyLight. Systém navádí uživatele jednotlivými pracovními kroky procesu tepelného upínání. Funkce shrinkbyLight a coolbyLight zobrazují obsluze barevné LED signály a provádí ji celým procesem nebo ukazují stav při ohřevu a chlazení. Během několika kroků jsou nastaveny potřebné parametry a lze spustit tepelné upínání. Obsluha bezpečně rozezná začátek i konec indukčního upínání a chlazení.
V nabídce je několik možností chlazení. Nejjednodušším a nejkomfortnějším provedením je chlazení s lineálním vedením. Chladicí zvony lze lehce vertikálně polohovat na nástrojový tepelný držák, který lze jednoduše polohovat na pozici chlazení po nerezové kluzné desce. Vyvinutý kontrolní systém chlazení coolbyLight obsluhu opticky informuje o stavu procesu chlazení. Manager chlazení dokáže řídit chlazení, takže chlazení se sepne až v momentu tepelného upínání. Tím se šetří samotné chladicí zařízení i spotřeba energie.
Tepelné upínací systémy powerShrink jsou již koncipovány pro digitální tok nástrojových dat napříč celou výrobou. Nástroje vybavené čipem idChip nebo kódem DataMatrix lze jednoduše naskenovat a software pilot automaticky zvolí potřebné parametry z databáze. Tento automatizovaný systém nevyžaduje ruční vstup od obsluhy.
Indukční systémy powerShrink pro tepelné upínání řezných nástrojů odpovídají bezpečnosti práce podle směrnic v Německu nebo Severní Americe a jsou certifikovány dle TÜV a UL/CSA dle aktuálních mezinárodních směrnic IEC 61010 a cNRTLus.
Automatizace má za úkol usnadnit život lidem pracujícím u obráběcích center a samozřejmě zvýšit produktivitu, zajistit stabilní kvalitu výroby a stát se úsporným opatřením v nelehkých časech. Pokud se podíváte správným směrem, nemusí být robotizace frézky nikterak nedosažitelná, i když jste třeba společnost skromnějších poměrů.
V tomto vydání MM Průmyslového spektra jsme zaměřili anketní otázku opět na téma energetické efektivity.
Setkáváte se u svých zákazníků s požadavky na zvýšení energetické efektivity vámi dodávaných produktů a služeb? Jak tyto potřeby při vývoji svých produktů zohledňujete?
Globální oteplování se stalo velmi diskutovaným tématem. I když bylo provedeno mnoho vědeckých studií a napsáno neméně vědeckých článků, dosud se odborná komunita nesjednotila v celkovém názoru na globální změny klimatu. Navíc zde hrají roli politika a byznysové zájmy, a tak je velmi obtížné se ve všech, často protichůdných, informacích vyznat.
Ačkoli se zdá, že největší vlna zdražování energií už začíná opadat, potřeba energetických úspor v průmyslu je stále velice naléhavá, a v příštích desetiletích tato naléhavost ještě poroste. Příčinou není jen rostoucí tlak na snižování finančních nákladů na výrobu, ale zejména nutnost omezovat její negativní dopady na životní prostředí, a to při očekávaném zvyšování celkové produkce. Abychom si zajistili udržitelný rozvoj, musíme už nyní hledat možnosti, jak zvýšit energetickou účinnost výroby, a těchto možností využívat.
Nové technologie prodlužují průměrný i maximální věk člověka a zvyšují jeho schopnosti. Jejich použití je přitom v podstatě oborově neomezené a neexistuje snad oblast výzkumu, která by se nějakým způsobem nepromítla do vývoje pro medicínu – od elektroniky až po strojírenství.
Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?
Harmonický výrobní proces není jen iluze. Cest a možností, jak dosáhnout souladu ve výrobě, je i v současné nelehké situaci bezpočet.
S obráběním, vrtáním pomocí nástroje začali pravděpodobně jako první už staří Egypťané cca 4 000 let před naším letopočtem, přičemž využívali tětivu luku – základ smyčcového soustruhu. Potom přišel středověk, dále Leonardo da Vinci a návrh prvního soustruhu… Technologie třískového obrábění ale v porovnání s dnešní dynamikou vývoje postupovala jen pomalu.
Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.
Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.
Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem.
Proč jsme nejlepší?
a mnoho dalších benefitů.
... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou