Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> I ten největší dodán v celku
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

I ten největší dodán v celku

Vývoj a výroba plastových dílů a celků především pro automobilový průmysl – to je hlavní výrobní směr společnosti ATEK z Moravské Třebové. Tentokrát se nepodíváme do lisovny, ale pozvání jsme přijali při příležitosti dodání nového frézovacího centra Hermle C 62 U do jejich nástrojárny. Na dodání nového stroje by nebylo nic tak nevídaného, kdyby se nejednalo o centrum s rozměry 6,2 m x 3,53 m a výškou přes 4 metry, které bylo na místo dopraveno smontované v celku.

V automobilech bude ještě více plastových dílů. Zatímco ekologicky smýšlející lidé se snaží poslední dobou spíše spotřebu plastů v běžném životě redukovat, prognózy automobilek naopak říkají, že objem plastů v automobilech se bude zvyšovat (ovšem nelze tvrdit, že by byly neekologické – termoplasty je možné dobře recyklovat). V roce 2020 by měly plasty tvořit až čtvrtinu celkové hmotnosti automobilu. A právě dodávka plastových dílů pro automobilový průmysl je hlavním zaměřením společnosti ATEK z Moravské Třebové. Zvyšující se objem výroby tohoto výrobce dokazuje tvrzení uvedené výše. Jako přímá úměra ke zvyšující se poptávce i objemu výroby se také rozrůstá strojový park vlastní nástrojárny, která již od roku 2016 napomáhá společnosti ATEK k vyšší konkurenceschopnosti a nezávislosti na externích dodavatelích. Díky novému frézovacímu centru Hermle C 62 U mohou dnes obrábět díly forem do hmotnosti až 2 500 kg. Jen málokdo si však umí představit, jak se takto velký stroj dostane od výrobce až na své místo v nástrojárně.

V zářijovém vydání MM Průmyslového spektra pan Zieger ze společnosti Zenit cituje jednatele společnosti ATEK Miroslava Kolíska, který tvrdí, že úspěch společnosti ATEK spočívá v tom, že od začátku vsadila na silné partnery (www.mmspektrum.com/180922). Z tohoto důvodu lisovna obsahuje 31 vstřikovacích lisů jediné značky Engle s uzavírací silou od 50 tun do 3 200 tun. Velká část forem je vyráběna ve vlastní nástrojárně, která disponuje elektroerozivními technologiemi od společnosti Sodic a přesné obrábění forem je prováděno na strojích Hermle nástroji dodávanými společností Somatec. Při hodnotě jedné formy až půl milionu eur není prostor ke kompromisům.

Nový přírůstek do rodiny Hermle

Ke třem stávajícím pětiosým frézovacím centrům Hermle letos v září přibyl nejmladší, zato největší člen rodiny: pětiosé frézovací centrum C 62 U. Měla jsem tu možnost být přímo u dodávky tohoto velkého stroje a musím přiznat, že mě dříve ani nenapadlo, kolik práce a koordinačních a logistických kroků je potřeba zvládnout při tak zdánlivě banální operaci, jako je dodávka stroje na jeho místo v nástrojárně. Centrum o hmotnosti 30 tun a výšce 4,10 m bylo totiž vyexpedováno z německého Gosheimu a dodáno do Moravské Třebové smontované v kuse (!). To již vyžaduje speciální nákladní vůz pro nadměrný náklad, který se po státních komunikacích může pohybovat pouze v nočních hodinách a za doprovodu policie. Transport strojů Hermle zajišťuje dlouholetý partner společnost H&W Spedition GmbH a ustavení stroje na místo pak další ze spřátelených firem VLM s. r. o.

Když už tedy centrum zvládlo bez újmy přes osm set kilometrů dlouhou cestu (a smekám před řidičem, který po cestě musel čelit mnoha zúžením vozovky a jiným omezením), zbývá pomocí jeřábu (v tomto případě byly dva) stroj z nákladního vozu sundat a dostat jej skrz vrata haly nástrojárny dovnitř. Na první pohled bych asi tvrdila, že vraty nástrojárny ATEK nikdy nemůže projít, avšak opak byl posléze dokázán. Na doprovodných fotografiích je zřetelné, že stroj prošel vraty opravdu na milimetry a potřeba byla každá volná ruka (zatlačit stroj skrz vrata přispěchala pomoci také Barbara Hermann, která společně s technickým zástupcem Pavlem Němečkem dodávku stroje Hermle dozorovala). Uvnitř nástrojárny byl pohyb stroje na místo určení zprostředkován pomocí portálového jeřábu nástrojárny a transportních vozíků. Také uvnitř nástrojárny bylo potřeba opatrně prokličkovat okolo stávajících technologií. Posledním krokem umístění stroje je jeho usazení na čtyři speciální stavěcí klíny. V německém jazyce se nazývají maschinenschuhe (laický překlad boty stroje).

Tímto instalace stroje ještě nekončí, ale lze říci, že nejtěžší část je již hotova. Ke stroji je v dalším kroku potřeba doinstalovat celou řadu příslušenství, které putovalo z Německa na samostatném kamionu, a nakonec stroj ještě tzv. oživit (uvést do provozu). To zabezpečil servisní technik ze společnosti Hermle. Vedoucí nástrojárny Petr Kolísek na závěr se spokojeným úsměvem děkuje všem zapojeným za dobře odvedenou práci. „To, že byl stroj doručen ve smontovaném stavu, značně urychlí jeho zapojení do výrobního programu,“ pochvaluje si.

Touto dobou je již nové pětiosé centrum Hermle C 62 U v provozu a pomáhá při výrobě forem o hmotnosti až deset tun (vyrábějí se po částech) pro díly jednoho nejmenovaného světového výrobce automobilů. Přeji společnosti ATEK, ať nové centrum Hermle dobře slouží. O správnosti výběru tohoto partnera není pochyb.


Eva Buzková

Eva.buzkova@mmspektrum.com

Další články

Štíhlá výroba a logistika
Automobilový průmysl
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie
Technologie zpracování pryže/ plastů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: