Témata
Zdroj: Předvýběr.CZ

Jak správně (před)vybrat lidi: Personální agentura jinak!

Skutečnost, že „nejsou lidi“, není třeba nijak zvlášť zdůrazňovat. Zejména v technických oborech je to bolest prakticky všech firem. A nepomůže od ní zcela ani ta nejsofistikovanější automatizace a umělá inteligence. Kdo však určitě pomůže, jsou zase lidé – v tomto případě ti, kteří se dokonale orientují na trhu práce a umí šikovné, zkušené a pracovité lidi najít a vybrat. Přesněji řečeno „předvybrat“. O tom, co to obnáší, jsme měli v prvním díle našeho seriálu Jak správně (před)vybrat lidi možnost hovořit s Františkem Boudným, zakladatelem a ředitelem personální agentury Předvýběr.CZ, jejímž mottem je: „Personální agentura jinak!“.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama

MM: Vaše společnost působí na trhu již od roku 2008, což byla mj. doba první ekonomické recese u nás. Jaké byly vaše začátky, s čím jste se museli poprat, než jste se zařadili mezi úspěšné firmy podnikající v oblasti personalistiky?

F. Boudný: Svým způsobem se dá říct, že recese pro nás byla výhodou. Jestliže dokážete obstát na trhu, když vládnou nepříznivé podmínky, vytvoří to dobré základy firmy. Ale nebyl to faktor, se kterým jsem počítal při zakládání společnosti. Po letech práce jako zaměstnanec jsem zatoužil podnikat sám. Každé začátky představují těžké období, ale myslím, že výhodou bylo, že už jsem z oboru měl nějaké zkušenosti a věděl jsem, co zaměstnavatelé potřebují.

Věřím tomu, že i když automatizace hodně změní, pořád bude základem personalistiky práce živých lidí,“ říká František Boudný.
(Zdroj: Předvýběr.CZ)

MM: V čem zásadním se liší způsob vaší činnosti, odpovídající vašemu názvu, od toho, co nabízejí běžné personální agentury? A proč jste se vydali právě tímto směrem?

F. Boudný: Určitě to byla snaha odlišit se od zavedených konkurentů. A zároveň jsem vnímal jako příležitost propojit nové technologie a způsoby komunikace, ve kterých už tehdy byla jasně vidět budoucnost. Šéfům firem a personalistům nabízíme spolehlivost, rychlost a ohromnou úsporu jejich času.

MM: Máte celkem čtyři kanceláře. Proč se nacházejí právě v Praze, v Brtnici na Vysočině, v Brně a v Ostravě? Laik by očekával, že v dnešní době se činnost, jako je ta vaše, může dělat online a z jediného místa, nebo naopak odkudkoli...

F. Boudný: Částečně máte pravdu, ale někde ti lidé pracující online musí sedět. Po covidu je sice většina zaměstnavatelů k práci z domova vstřícnější, ale zároveň si firmy uvědomují, že spousta důležitých věcí vznikne díky tomu, že spolu lidé tráví čas. A naštěstí i velká část lidí cítí potřebu osobního kontaktu. Vysočina je místo, kde mám rodinu, Praha jako hlavní město představuje největší poptávku a otevřením kanceláří v Brně a Ostravě se snažíme být co nejblíž lokálním klientům.

Reklama
Reklama
Reklama

MM: Můžete nám ve stručnosti přiblížit, kudy vedla vaše profesní cesta, než jste se dostal k personalistice? A myslíte, že to je cesta, kterou byste doporučil dnešním mladým lidem?

F. Boudný: Po studiu jsem se začal věnovat obchodu, pracoval ve výrobě, ale také na place v restauraci nebo ve fast foodu. Když jsem dostal nabídku z personální společnosti, bral jsem to jako přestupní stanici k zamýšlenému odchodu do Ameriky, a nakonec jsem v oboru zůstal. Každý mladý člověk je jiný, každému vyhovuje něco jiného, ale myslím, že je dobré nebát se vyzkoušet různé příležitosti, než se definitivně pro něco rozhodnu.

MM: Které hlavní zásady uplatňujete při předvýběru uchazečů?

F. Boudný: Nedá se to zevšeobecňovat, každý klient má jinou představu o ideálním kandidátovi. I každý uchazeč má jinou představu o dobré práci. Po prvotním „papírovém“ předvýběru je důležité si s vytipovaným zájemcem důkladně promluvit a poznat jeho motivace, což umožní posoudit, jestli existuje shoda s představou potenciálního zaměstnavatele.

Novoroční předávání šeku paní Angelice Nevěřilové, šéfce neziskovky Dobré víly dětem. (Zdroj: Předvýběr.CZ)

MM: Které vy sám máte silné a které slabé stránky? A jakou výhodu pro vás která z nich v průběhu vašeho života představovala?

F. Boudný: Ne vždycky jsem dostatečně asertivní, neumím krotit svoje emoce. To se dá určitě považovat za slabou stránku. Ale současně je to i silná stránka, dokážu ocenit úspěch, mám rád výhry, nerad končím u nedodělané práce. Jsem vytrvalý, dotahuju věci do konce. S emocemi souvisejí i moje sociální sklony, někdy až přílišná benevolentnost k situacím v práci, se kterými bych neměl být spokojený, ale chápu, že za nimi jsou konkrétní lidé. Posuďte, jestli je to slabá, nebo silná stránka.

MM: Četla jsem, že jednou z vašich hlavních zásad je „nikdy neříkej nikdy“. Proč?

F. Boudný: Vlastně to souvisí s mojí „slabou“ stránkou, že někdy měním názory. Jenže už kolikrát jsem si ověřil, že někdo, s kým jsem původně vůbec nechtěl spolupracovat, se po čase stal nejlepším klientem nebo dodavatelem.

Reklama

MM: Jak vnímáte v současnosti postoje firem k otázce muži vs. ženy a mladí vs. senioři?

F. Boudný: O tom se mluví pořád dokola. Určitě dneska firmy nabízejí férovější přístup, ale pořád jsou tady velké rezervy. V mnohém i oprávněně, představy jednotlivých skupin zaměstnanců se liší.

MM: Jak byste stručně charakterizoval termín „šťastný zaměstnanec“? A proč je důležité, aby byli zaměstnanci šťastní, a jak zařídit, aby byli?

F. Boudný: Když pominu, že lidé, které jejich práce netěší, vám stejně dřív nebo později utečou, tak dneska už se má za prokázané, že šťastní zaměstnanci jsou výkonnější. Vztah mezi výkonem a možností seberealizace zná psychologie už dlouho. Proto je to důležité, jde o výsledky firmy. Zařídit to není zase tak moc těžké – dejte lidem prostor. Svoji práci samozřejmě musejí odvést, ale nechte trochu i na nich, jak to udělají.

MM: Co dnes podle průzkumů nejvíce přispívá ke spokojenosti zaměstnanců?

F. Boudný: Jestli člověka baví jeho práce, je přinejmenším stejně důležité jako dobrá výplata. Lidé také silně vnímají důležitost dobrého pracovního týmu, a i když občas na šéfy nadáváme, roste vliv dobrého šéfa na spokojenost zaměstnanců. A čím dál víc se ozývá volání po kratším pracovním týdnu.

MM: Jaký je váš názor na fenomén dnešní doby – home office, případně čím dál rozšířenější „kdekoli“ office?

F. Boudný: Už jsme to nakousli. Home office je realita doby, ale zároveň existuje potřeba lidí vídat se živě. Je dobré to kombinovat, lpět jenom na jednom modelu je omezující. Osobně nejsem velkým fanouškem home office.

František Boudný s rodinou. (Zdroj: Předvýběr.CZ)

MM: Které stěžejní vlastnosti podle vás člověk musí mít, aby se mohl stát dobrým šéfem?

F. Boudný: Zaměstnanci nejvíc oceňují odbornost a zkušenosti, schopnost být oporou týmu, držet slovo, mít přirozenou autoritu, a umět i pochválit.

MM: Která jsou dnes největší lákadla pro získání zaměstnanců? Existuje něco, co je pro ně významnější než peníze?

F. Boudný: Lidé se chtějí rozvíjet, mít před sebou nějakou zajímavou příležitost. A v poslední době je znát, že si zase začínají vážit stabilního místa.

MM: Co konkrétně nabízíte vašim klientům a kdo mezi ně patří?

F. Boudný: Klientům šetříme čas, za přiměřený fixní poplatek projdeme naše neustále rostoucí databáze kandidátů a zveřejníme jejich pozici na 10 největších pracovních serverech. S nejzajímavějšími ze zájemců o práci uskutečníme telefonický pohovor a do pěti dnů posíláme zaměstnavatelům první životopisy. Oborově se nijak nespecializujeme, pracujeme pro retail i služby, najdeme účetní i „ajťáka“, umíme obsadit dělnické pozice i zdravotnické profese.

MM: Kde vidíte trh práce v ČR za 10 let?

F. Boudný: Bez křišťálové koule se na zdánlivě jednoduchou otázku nedá odpovědět. Kdo z nás před 10 lety tušil, že vypukne koronavirová pandemie nebo že se do našich každodenních úvah vrátí válka? Ale buďme optimisté, všichni v HR teď mluví o umělé inteligenci a ta možná, za pár let, nějakým způsobem změní trh práce. Lidé si nakonec se vším poradí. Věřím tomu, že i když automatizace hodně změní, pořád bude základem personalistiky práce živých lidí.

Související články
O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Je nutné stanovit diagnózu a následně zvolit léčbu

Bohdan Wojnar vždy razil zásadu, že je třeba si všechno řádně odpracovat a každý den zkusit udělat něco navíc. Nikdy se nebránil novým věcem, trpělivě se je učil a s potřebnou dávkou štěstí se pak dostával k zajímavým pracovním příležitostem. Během čtyřiceti profesních let ušel cestu od chemického inženýra, přes dlouhou kariérou ve Volkswagenu Slovakia ve financích a controllingu až po člena představenstva za oblast HR ve Škoda Auto. Toto je dle jeho slov výhodou velkého koncernu, kdy nemusíte zůstat na jednom místě, u jednoho oboru a v jedné zemi. Tyto zkušenosti mu poskytly velký profesní přehled, ze kterého vycházejí témata aktuálního otevíracího rozhovoru MM Průmyslového spektra.

Je něco shnilého ve státě dánském

Historička ekonomie Antonie Doležalová tvrdí, že to, co prožíváme, je příležitostí. Čas prý ukáže, jestli bude promarněná, nebo využitá. My Češi jsme byli obdivováni pro svůj podnikatelský zápal. Jak jsme pilní a pracovití. Jak jsme jednotní a soudržní. Jak umíme odhodit své osobní zájmy ve prospěch celku. Jak jsme kulturní a vzdělaní. Jaká je ale současná realita?

Související články
Krize jako cesta k žádoucí změně

Hlavním životním mottem Ing. Vlastislava Břízy, majitele a generálního ředitele společnosti Koh-i-noor, je tvrzení, že kdo je připraven, není zaskočen. Společný rozhovor probíhal v intencích této jeho celoživotní strategie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kvalitní subdodavatelé se nemusí bát o zakázky

Energetická krize a válka na Ukrajině zasáhla především evropskou ekonomiku. Hospodářské kormidlo se den ze dne otočilo a jednotlivé státy začaly posilovat svoji obranyschopnost. Průmysl je více soustředěn na oblast obranného a bezpečnostního charakteru, a subdodavatelé tak mají šanci svůj byznys diverzifikovat. Co se podařilo a co by mohlo být lepší, v tomto zajímavém segmentu podnikání, jsme diskutovali s prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřím Hynkem.

Musíme mít dovednosti orientačního běžce

S krizovým manažerem Petrem Karáskem, viceprezidentem České asociace interim managementu, jsme se sešli po pěti letech od posledního otevíracího rozhovoru pro náš časopis. Zajímalo nás, jakými turbulencemi z pohledu krizového manažera český průmysl za tu dobu prošel. Zda majitelé firem mění směr a portfolio svého podnikání. Zda se za pětileté období navýšil počet produktů s tuzemskou přidanou hodnotou, a jaké jsou aktuální podmínky pro podnikání v ČR.

Průmysl a jeho lidé: Nikdy nepolevující zodpovědnost

Jen málo firem dnes disponuje tolika lidmi a takových profesí, které potřebuje, a to včetně pozic vrcholových manažerů. Přitom bez fundovaných lidí se žádná firma neobejde. Jak je získat a jak udržet? O své názory se s námi podělila Lucie Teisler, CEO společnosti Anderson Willinger.

Žijeme na dluh dalších generací

Petr Novák aktuálně zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

Ve zdravém těle zdravý duch

Ředitel Ústavu leteckého zdravotnictví MUDr. Petr Chmátal, Ph.D. MBA nám v následujícím rozhovoru řekl, že pokud si odmyslíme genetickou výbavu, kterou nemůžeme ovlivnit, tak v blízké budoucnosti z hlediska zdravotního stavu budou mít "darwinovskou" výhodu určitě ti jedinci, kteří si dokáží zachovat jednotu těla a ducha. Přežijí ti, kteří si svým snažením dokáží udržet racionální smýšlení a správnou péči o tělesnou schránku. První krok je však vždy na naší straně a tak věříme, že výběr diskutovaných témat vám přinese zajímavá poznání a možná i doporučení, která si vezmeme k srdci.

Jsem optimista, letos se přikláním k mírnému růstu

Evropa, včetně České republiky, se potýká s ekonomickými problémy. České firmy a domácnosti bojují s téměř 20% inflací, vysokými cenami energií a zdražování nemá konce. Růst hrubého domácího produktu má na letošní i příští rok klesající tendenci a oživení se jeví v nedohlednu. Přesto, ekonom Petr Zahradník hlubokou recesi v 2. pololetí 2022 neočekává. Doufá, že na konci roku budeme aspoň mírně růst, a máme příležitosti se z recese proinvestovat.

Deset zastavení s JK:
Dobrý Pastier

Série 10 rozhovorů s legendou inovační sféry Jánem Košturiakem je retrospektivou dílčích milníků, které jej na jeho osobní a profesní cestě potkaly a umožnily mu realizovat jeho sny, touhy a přání. Nahlížejme postupně do minulosti a hledejme společně okamžiky, které vytvářely Jánovu budoucnost a umožňovaly mu vidět za horizont zřetelněji než nám ostatním.

Pravděpodobně jsme na prahu stagflace

Český export tvoří 80 % HDP a polovina všech tuzemských zaměstnanců působí v oblastech propojených s exportem. Jaká je současná situace u českých výrobců a exportérů? Jsou kroky ČNB pro ně přijatelné? Vyřeší migrační vlna situaci na českém trhu práce, a proč musí byznys počítat s politikou více než kdy jindy? Redakce MM Průmyslového spektra tentokrát diskutovala s místopředsedou Asociace exportérů České republiky Ing. Otto Daňkem.

Fórum výrobních manažerů

Kde vy osobně spatřujete případnou Achillovu patu českého průmyslu, která jej destabilizuje v krizových časech? Pokud stále existuje cesta nápravy, jaká by to podle vás byla?

Fórum výrobních manažerů

Co vám v současné době dělá především v operativě řízení firmy největší vrásky na čele? Jsou to ceny energetických a materiálových vstupů, nedostatek surovin, plnění termínů zakázek, personální otázka či něco jiného? A jak se s tím potýkáte? Co se vám již podařilo stabilizovat?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit