Témata
Reklama

Karoserie nové Škody Octavie

Nová Škoda Octavia si od svého uvedení na trh razí úspěšně cestu ke svým zákazníkům a navazuje tak na vynikající úspěch své předchůdkyně. Ne však každý ví, co se skrývá pod pláštěm tohoto vozu, a proto vám v následujících řádcích trochu přizvedneme pomyslnou pokličku a podíváme se do hrnce, kde se "vaří" karoserie.

Nejdříve pár slov k designu. Při návrhu byl zcela záměrně zvolen evoluční přístup tak, aby se navázalo na úspěšný nadčasový design předchůdce. Dokonalý elegantní vzhled a táhlý tvar připomínající kupé jsou dva základní stavební prvky úspěšného designu.
Dynamičnost vozu podtrhuje spolu se sklonem A a B sloupků také šípovitý V tvar spáry kapoty a blatníků . Nepřehlédnutelným prvkem je speciální "C" noční design zadních světlometů.
Reklama
Reklama
Reklama

Package

Pod tímto termínem se rozumí základní rozměry vozu jak v interiéru, tak i v exteriéru.
Nová octavia je vůz stejné třídy jako její předchůdce. To znamená na pomezí A a B třídy. Přesto je o něco větší.
Vůz je delší, širší, vyšší a především zvětšením rozvoru o 66 mm bylo dosaženo zvětšení prostoru pro zadní cestující. Není to však na úkor zavazadlového prostoru, který se zvětšil o 32 litrů. Zvětšení rozchodu vpředu i vzadu dává vozu potenciál pro optimalizaci jízdních vlastností. To se odráží samozřejmě i v hmotnosti vozu, která je při srovnatelné výbavě o 25 kg větší.Užitečný náklad je větší o 75 kg. Velikost vozu je z hlediska aerodynamického odporu kompenzována lepším cw.

Virtuální vývoj

Virtuální vývojový proces je v současné době nezbytnou podmínkou úspěšného procesu vzniku nového výrobku. Již v rané fázi projektu byl postaven koncepční virtuální model karoserie, na němž je možné reálně doprovázet vznik designu vozu a definovat základní principy karoserie pro konstrukci prototypu. V této prvotní fázi vývoje je nasazení virtuálních metod velice efektivní a vede k včasným rozhodnutím o tom, jak bude nový vůz vypadat.
Prvotní myšlenka vzniká na základě know-how konstruktéra, analýzy předešlých typů a technického zadání. V tomto případě šlo o řešení uzlu C sloupku a příčníku střechy, který je klíčový pro torzní tuhost tohoto typu karoserie.

Podlaha - platformová strategie

Koncernová platformová strategie je shodným základem pro vozy Audi A3, Seat Altea, Toledo, VW Golf a pro novou Škodu Octavia. Cílem společné platformy je především vývoj technicky komplexní struktury z dílů, které splňují náročné požadavky za optimálních nákladů.
Je přirozené, že mnoho uživatelů platformy znamená mnoho různých požadavků a občas bylo třeba hledat společná kompromisní řešení.

Materiálový koncept

Při vývoji karoserie nové Octavie se od prvopočátku postupovalo cestou masivního nasazení pevnostních a vysokopevnostních materiálů. Důvodem pro toto rozhodnutí byly stále rostoucí požadavky na pevnost karoserie a zároveň snižování hmotnosti vozu a nákladů na výrobu. Zároveň se dalo vhodně využít zkušeností z předchozího typu a vozu Fabia, kde byly již některé materiálové koncepty nasazeny.
Jak je vidět z detailního znázornění materiálového konceptu oblasti tzv. klobouku karoserie, jsou zde zastoupeny ocelové plechy od hlubokotažných materiálů (nevybarvené) přes mikrolegované, DP, Trip, CPW oceli až po díly tvářené za tepla. Na volbu materiálu má vliv mnoho parametrů, jako například požadavky na funkci dílu, hmotnost, vyrobitelnost, cena a v neposlední řadě dostupnost materiálu na trhu v požadované kvalitě a tloušťce. Pokud se na tuto úlohu budeme dívat pouze technicky, lze vlastnosti materiálu popsat podrobným paprskovým diagramem. Požadavky na díl lze odhadnout podobně a takto lze optimalizovat i výběr materiálu.

Bezpečnost

Jedním z hlavních požadavků na karoserii je zajistit bezpečnost posádky,pokud dojde k nehodě. Tím mají konstruktéři na mysli mimo jiné i základní testy dle konfigurace EURO NCAP na čelní a boční náraz a ochranu chodců.
U čelního nárazu je důležité zachytit maximum nárazové energie deformací přední části vozu až po A sloupek. Zbytek struktury musí zůstat prakticky bez poškození tak, aby byl zaručen prostor pro bezpečnost posádky.
Pro dimenzování struktury je třeba si uvědomit silové toky, které procházejí karoserií vozu při nárazu. Celkem 75 % silových toků při čelním nárazu prochází podlahovou částí, tedy prahem podlahou a tunelem. Další výrazný silový tok vede přes A sloupek. Přes dveře jdou sice pouze 3 % celkového zatížení, ale i to je v reálu několik tun, a proto je tedy třeba správně dimenzovat i dveře.
Stabilita dveří při čelním nárazu je zajištěna systémem vnitřních výztuh z vysokopevnostních materiálů. Ty tvoří na vnitřní straně uzavřený profil, který je výhodný zejména z hlediska namáhání při nárazu. Za zmínku jistě stojí laserový spoj těchto výztuh, který je zde použit hlavně z důvodu maximálního možného využití prostoru pro profil.
Stabilita A sloupku při čelním nárazu je zabezpečena výztuhami z vysokopevnostních materiálů.
Základem struktury zajišťující ochranu proti bočnímu nárazu je výztuha B sloupku lisovaná za tepla a trubková výztuha prahu z téhož materiálu. Důležité je naladění uchycení trubky tak, aby pracovala pouze v elastickém režimu a současně byly splněny potřeby čelního nárazu. Z hlediska zatížení řidiče při bočním nárazu musí být horní uložení sloupku naprosto tuhé a naopak spojení s prahem je třeba naladit na optimální hodnotu. jsou samozřejmostí.
Na porovnání struktury B sloupku staré a nové octavie je vidět, že již u předchozího typu jsou použity pevnostní materiály. Současný pokrok v technologiích umožnil použití materiálů s ještě vyšší mezí kluzu, především pak na výztuhu lisovanou za tepla s Rp02 přes 1100 MPa. To umožnilo snížit počet základních dílů ze 7 na 4 a výrazně zvýšit odolnost sloupku vůči bočnímu nárazu a snížit jeho hmotnost.
Ochrana chodců je nové téma, kterým se konstrukce na tomto projektu také zabývala. Výsledkem je úspěšné vyvinutí opatření pro splnění 1. fáze tohoto předpisu.
Za pomocí FEM výpočtů se podařilo speciálně naladit výztuhu kapoty. Problémem byla spára mezi kapotou a blatníkem, která silně zasahuje do hodnocené oblasti. Zde byl proto navržen speciální deformační člen, který snižuje riziko poranění hlavy chodce na požadovanou úroveň. Ochranu nohou chodce zajišťuje speciální výztuha nárazníku s tlumicím dílem z PUR pěny. .

Pojišťovací náraz

Situace v přední části vozu je komplexním řešením, které musí splňovat nároky jak na čelní náraz, ochranu chodců, tak i na minimální poškození při pojišťovacím nárazu rychlostí do 15 km/h. Veškerá deformační energie se musí absorbovat ve výztuze nárazníku a deformačních elementech.
Část prostoru pro deformaci zabírá opatření na ochranu chodců, a tak bylo třeba věnovat značnou pozornost deformačním členům. Ty musí pohltit dostatečné množství energie, ale nesmí způsobit deformaci podélníků. I zde bylo pro odladění použito FEM výpočtů. Protože jde o stabilitní úlohu, bylo potřeba zpřesnit metodu výpočtu. Jedním z hlavních zpřesnění bylo přenesení výsledků simulace lisování do crash analýz "Mapping". Na obrázcích můžete vidět rozdíl ve výpočtech při aplikaci této metody v koncepční fázi vývoje v porovnání s testem. Korelace s výpočtem je při použití mappingu velmi dobrá. To umožnilo naladit konstrukci na optimální hodnoty.
Použitím vysokopevnostních materiálů se zde podařilo snížit hmotnost výztuhy i přes opatření na ochranu chodců a to o 25 %. Zadní výztuha nárazníku absorbuje nárazovou energii tak, aby nedošlo k poškození ostatních dílů vozu (kromě vlastního nárazníku). I zde jsou použity vysokopevnostní materiály. Tím se podařilo snížit hmotnost o 35 %.

Komfort

Jízdní komfort je do značné míry ovlivněn tuhostí karoserie. A to jak statickou, tak dynamickou, tedy vlastní frekvencí. Díky analýzám pomocí FEM metod se podařilo sestavit skladbu zadní části vozu tak, že došlo k výraznému navýšení statické torzní tuhosti na 18,7 kNm/°, dynamické na 41,6 Hz. Což jsou u tohoto typu karoserie bez zadní příčné stěny vynikající hodnoty ve srovnání s konkurencí. U ostatních módů kmitání karoserie došlo také k zásadnímu zvýšení vlastní frekvence.
Jedním z hlavních důvodů vynikající torzní tuhosti je nová skladba C sloupku a použití laserového letování. Laserový spoj mezi vnější postranicí a těsnicím kanálem umožnil vytvořit uzavřený profil společně s vnitřními výztuhami. Tím došlo k výraznému zlepšení přenosu silového toku při torzním zatížení karoserie.
Dalším důvodem nasazení laserové technologie v této oblasti je kvalita. Průběh spáry zadního víka má svou křivost danou designem vozu. Tato křivost způsobuje během lisování svařovací stojiny vnější postranice rozdíl mezi vnitřním a vnějším vláknem a tím i její vlnitost. Čím je stojina delší, tím je vlnitost výraznější. Laserový způsob svařování umožňuje zkrátit tuto stojinu na polovinu, a tím vlnitost prakticky odstranit.
Je ještě mnoho bodů, o kterých by se dalo hovořit - strukturní lepení, protikorozní ochrana či akustická opatření -, ale to možná někdy příště.
Ing. Petr Šimon
Veškeré obrázky, schémata a tabulky naleznete v tištěné podobě časopisu.
Reklama
Vydání #10
Kód článku: 51036
Datum: 12. 10. 2005
Rubrika: Odborná příloha / Automobilový průmysl
Autor:
Firmy
Související články
Skutečný pomocník

Na českém trhu je od září letošního roku k dostání nová generace vozů Opel Vivaro a to ve třech variantách: Van, Crew Van a Combi. První dvě verze jsou určeny především pro převoz nákladu a osob, Combi pak pro převoz větších skupin lidí či sportovních týmů. Všechny vozy pohání turbodieselové motory.

Vozový park pod kontrolou díky moderním technologiím

Mít na starost firemní flotilu není snadné, ale když se nebudete vyhýbat moderním technologiím, ušetříte spoustu peněz, času i stresu.

Stavme na pozitivním a fungujícím

Česko patřilo ke konci roku 2023 k zemím, jejichž ekonomika stále nedosáhla předcovidové úrovně. Hospodářský růst bude podle většiny ekonomů i v tomto roce velmi pomalý. Situaci komplikují nepříliš optimistické faktory, jako je nestabilita veřejných financí, výroba postavená na subdodávkách, nedostatečná infrastruktura a další. Když k tomu připočteme vnější geopolitické okolnosti, není situace příliš příznivá. A o tom, jak toto vše ovlivňuje automobilový průmysl a jak se zbavit stigmatu subdodavatelské země, jsme hovořili s Petrem Knapem, odborníkem společnosti EY pro automobilový průmysl.

Související články
Je nutné stanovit diagnózu a následně zvolit léčbu

Bohdan Wojnar vždy razil zásadu, že je třeba si všechno řádně odpracovat a každý den zkusit udělat něco navíc. Nikdy se nebránil novým věcem, trpělivě se je učil a s potřebnou dávkou štěstí se pak dostával k zajímavým pracovním příležitostem. Během čtyřiceti profesních let ušel cestu od chemického inženýra, přes dlouhou kariérou ve Volkswagenu Slovakia ve financích a controllingu až po člena představenstva za oblast HR ve Škoda Auto. Toto je dle jeho slov výhodou velkého koncernu, kdy nemusíte zůstat na jednom místě, u jednoho oboru a v jedné zemi. Tyto zkušenosti mu poskytly velký profesní přehled, ze kterého vycházejí témata aktuálního otevíracího rozhovoru MM Průmyslového spektra.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Krize jako cesta k žádoucí změně

Hlavním životním mottem Ing. Vlastislava Břízy, majitele a generálního ředitele společnosti Koh-i-noor, je tvrzení, že kdo je připraven, není zaskočen. Společný rozhovor probíhal v intencích této jeho celoživotní strategie.

MM Podcast: Glosa - Sedmnáctá země spolková na kolečkách

Problémy koncernové automobilky jsou vážnější, než si většina lidí umí představit. Kombinace emisního skandálu DieselGate, změny trhu a návyků spotřebitelů, inflace a neschopnosti na to všechno pružně reagovat je pro VW smrticí koktejl. Může jí dokonce hrozit osud finské Nokie či amerického Kodaku, které před lety nedokázaly zachytit nastupující disruptivní změny a se svým ikonickým byznysem skončily. Jak zásadní problém by podobný osud znamenal pro Německo, potažmo celou subdodavatelskou Evropu, se můžeme jen domýšlet.

Důraz na udržitelnost, digitalizaci a 3D tisk

Japonsko je zemí, kde se rodí nejmodernější technologie a kde se dbá na udržitelný způsob života. Je kolébkou průmyslu a domovem největších průmyslových firem. Každé dva roky mají návštěvníci z celého světa možnost nahlédnout prostřednictvím veletrhu Jimtof (Japan International Machine Tool Fair) pod pokličku nejnovějších inovací v oboru obráběcích strojů a jejich příslušenství. Díky pozvání Japonské asociace výrobců obráběcích strojů JMTBA jsme měli možnost zúčastnit se tohoto veletrhu osobně. V následující reportáži se vám pokusíme zprostředkovat alespoň pár nejzajímavějších témat, která zde zazněla.

Žijeme na dluh dalších generací

Petr Novák aktuálně zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

MM Podcast: Glosa - Made in Germany: Richtig oder falsch?

Proč stále není slyšet o problémech průmyslových firem, do kterých se kvůli souběhu všech krizí dostaly? Obecně, ať se jedná o jedince, či instituci, vždy máme obavy přiznat určité potíže. V momentu, kdy majitel firmy či management pustí do éteru první negativní zprávu, přestane být podnik důvěryhodný pro zákazníky, banky a zaměstnance, jak současné, tak i potenciální. Proto to všichni zatím drží pod pokličkou a vyčkávají do doby, kdy situace již bude neudržitelná či na stav upozorní okolí.

Příklady táhnou: Umět řídit i motivovat

Ačkoli byla Ing. Andrea Urban - tehdy ještě Andrea Kovačiková ze Žiliny- již od střední školy orientována humanitním a ekonomickým směrem, vystudovala posléze v doktorandském programu obor Strojírenská technologie na ostravské VŠB-TUO. A také toto vzdělání ji katapultovalo do prestižních pozic ve špičkových technologických firmách, z nichž zatím poslední, od roku 2014, je Volvo stavební stroje v německém městě Hameln.

Chceme svítit

Povědomí o bývalém vojenském prostoru Stříbro v západní části naší republiky přinášejí buď vzpomínky osobního rázu, nebo přicházejí skrze narukované, kteří zde společně, převážně s romskými spoluobčany z tehdejšího východu Československa, v tankových praporech chránili naši republiku proti vpádu západních imperialistů. Doba se naštěstí změnila. Nyní je to rozvíjející se region jak díky blízkosti k Německu a hlavní dálniční tepně, tak i zásluhou generace techniků, kteří se zde kolem plzeňské Škody zrodili a po jejím rozpadu a rozmělnění se vydali na cestu soukromého podnikání ve strojírenském oboru. Do jedné z takových firem, nacházející se v Kladrubech u Stříbra, jsem se vypravil. Důvodem byla ukázka vzniku a růstu dalšího partnerství s dodavatelem technologií obrábění, společností Mazak.

Příklady táhnou:
Maximum aerodynamiky pro nejrychlejší vozy

Petra Palizu již od mládí zajímaly automobily a záhy se rozhodl, že se v dospělosti bude podílet na jejich vývoji. V průběhu prvních ročníků studia Wichterlova gymnázia v Ostravě si ujasnil, že jeho profesní dráha povede přes strojírenský obor na univerzitě. Že se za několik let bude podílet na vývoji nejrychlejších automobilů na světě, by jej nejspíš v té době ještě nenapadlo…

Stroje v pohybu:
Jak uhasit letadlo

Pozoruhodný stroj, který vám v tomto článku představíme, se pohybuje na šesti kolech a setkáte se s ním nejčastěji v prostoru letiště. Jde o speciální zásahové vozidlo hasičů. Kombinovaný hasicí automobil Rosenbauer Panther 6 x 6 je tři metry široký a téměř 12 metrů dlouhý, váží až 36 tun a ve výbavě má dlouhé teleskopické rameno. Dva tyto vozy slouží na letišti v Praze-Ruzyni.

Reformy nestačí. Je nutná transformace

Je současná ekonomická krize příležitostí k progresu národního hospodářství? Bude avizovaná 7% inflace v tomto roce velkou hrozbou? Proč by se čísla měření životní úrovně ČR neměla srovnávat s některými státy EU? Je iniciativa českých podnikatelů k druhé transformaci české ekonomiky oprávněným voláním po změnách? Na tyto a další otázky odpovídala v rozhovoru pro MM Průmyslové spektrum hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit