Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nástroje pro CNC obráběcí stroje
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nástroje pro CNC obráběcí stroje

Zatímco v oblasti CNC soustružení hrají stále větší roli poháněné nástrojové jednotky, trendem v oblasti frézování je výroba otvorů a závitů pomocí závitových fréz. Nová řada frézovacích nástrojů Trio-Cut umožňuje jak frézování závitů do předvrtaných otvorů i plného materiálu, tak vrtání a frézování drážek či vybrání

Firma Mimatic-Zettl GmbH, sídlící v jihoněmeckém Betzigau, se během více než 25 let své existence zařadila mezi světově uznávané výrobce strojírenského nářadí. Její výrobní program je rozdělen do tří hlavních skupin, zahrnujících poháněné nástrojové jednotky, nástroje pro třískové obrábění a upínací systémy.

Poháněné nástrojové jednotky

Tento typ nástrojů se začal objevovat s nástupem moderních CNC obráběcích strojů, které byly schopny zhotovit součást kompletně při jednom upnutí. V současné době jde zejména o CNC soustruhy vybavené jednou nebo dvěma revolverovými nástrojovými hlavami, které mohou přenášet krouticí moment na tento typ nástrojů. Poháněné nástrojové jednotky se podle vzájemné polohy osy náhonu a výstupu rozdělují na přímé a rovnoběžně přesazené a na úhlově pevné a úhlově stavitelné. Všechna tato provedení mají další modifikace podle specifikace výrobců strojů nebo přání zákazníků.
Firma Mimatic-Zettl má s konstrukcí a výrobou poháněných nástrojů bohaté zkušenosti. Svědčí o tom úspěšné nasazení jejich speciálních nástrojů při výrobě motorů pro automobilky BMW a Mercedes. Poháněné nástroje jsou například dodávány pro CNC soustruhy těchto výrobců: Mazak, Okuma, Index, Traub, DMG, Hardinge. Velmi široká je zejména spolupráce s firmou MAZAK, pro kterou je dodáváno kompletní nástrojové vybavení pro multifunkční soustružnická centra řady Integrex 200, 300 a 400 Y/SY.
Standardně jsou dodávány poháněné nástroje pro CNC soustruhy vybavené revolverovými hlavami typu Duplomatic, Sauter a Baruffaldi. Speciálně konstruované úhlové pevné a stavitelné hlavy jsou vyráběny pro obráběcí centra firem Grob, Heller, Makino atd. Kromě nástrojů pro kovoobráběcí stroje jsou v nabídce modifikace poháněných nástrojů pro dřevoobráběcí stroje značek Holzher, SCM/Novorex, Reichenbacher, Morbidelli aj.

Nástroje s VBD pro třískové obrábění

Firma Mimatic-Zettl se v této oblasti zaměřila na produkci přesně broušených VBD pro frézovací nástroje, které slouží pro výrobu zápichů, drážek a závitů metodou okružního frézování. Standardně jsou dodávány okružní frézy ve čtyřech velikostních řadách, z nichž tu nejmenší lze použít pro frézování v otvoru o průměru Dmin = 8 mm. K dispozici je celá škála třízubých destiček pro výrobu drážek a zápichů pro pojistné kroužky, těsnění a ucpávky, odjehlování hran a frézování závitů. Pro stejné aplikace je od velikosti otvoru D = 35 mm řada fréz a frézovacích hlav typu DE42, které jsou osazeny jednostrannými přesně broušenými destičkami.
Pro extrémní vyložení a velké úběry materiálu je určen typ fréz P16 a P25 s polygonním uložením třízubé břitové destičky. Frézovací tělesa jsou v krátkém provedení vyrobena z nástrojové oceli, pro dlouhé nástroje je používán spékaný kov s antivibračními vlastnostmi. Na loňském veletrhu EMO 2001 byly představeny výměnné hlavice polygonních fréz, které jsou v indukčním přístroji upínány do celokarbidových držáků.
Velmi široká je nabídka nástrojů pro frézování závitů. Závitové frézy umožňují uživatelům použít jeden nástroj pro více velikostí závitů se stejným stoupáním. Velkou předností je možnost frézování závitů v neprůchozích otvorech bez výběhu, což při použití závitníků není možné. Další výhodou uvedené technologie je nižší potřebný výkon stroje, možnost korekcí tolerance závitu a vysoká kvalita opracování povrchu.
Kromě již výše zmíněných typů okružních fréz nabízí firma nástroje s vysokou břitovou destičkou, jejíž řeznou hranu tvoří závitový profil s různým počtem zubů (tzv. hřebínek). Tento typ je dodáván ve čtyřech velikostech VBD se závitovými profily M, MF, W, G, UN, PG. Podle přání zákazníků jsou dodávány i další nestandardní profily závitů.
Zcela novým typem frézovacích nástrojů je systém Trio-Cut. Tento nástroj umožňuje s jedním základním tělesem tři aplikace:
 • frézování závitů do předvrtaného otvoru;
 • frézování závitů do plného materiálu;
 • vrtání a frézování drážek a vybrání.
 • Břitové destičky mají originální geometrii, která zaručuje plynulý řez, příznivé rozložení řezných sil a vysokou kvalitu opracování. Řezná hrana VBD je broušena v levé šroubovici s velmi pozitivním úhlem čela. Uložení břitových destiček v kónicky provedeném lůžku zajišťuje nástroji vysokou stabilitu. Samozřejmostí je přívod chladicí kapaliny tělesem nástroje k místu řezu pro zajištění odvodu třísek.
  Frézovací tělesa se dodávají ve čtyřech velikostech:
 • velikost 12 a 17 s jednou VBD;
 • velikost 20 se třemi VBD;
 • velikost 25 se dvěma VBD.
 • S nástroji Trio-Cut lze frézovat vnitřní závity od velikosti M14 x 1, k dispozici jsou VBD pro závity typu M, MF, PG a W.
  Všechny typy břitových destiček jsou vyrobeny z jemnozrnného slinutého karbidu s velikostí zrna menší než 0,8 µm. Tato nová generace slinutých karbidů vyniká vysokou houževnatostí a odolností proti opotřebení. Jemná zrnitost umožňuje broušení ostrých a přesných břitů, což je pro závitové frézy velmi důležité. Pro dosažení vysoké životnosti jsou VBD povlakovány nejnovějšími vícevrstvými PVD povlaky Futura TiAlNF a TiAlNX.
  Firma Mimatic-Zettl je známá také svými speciálními nástroji vyráběnými podle požadavků zákazníků. K jejím nejvýznamnějším zákazníkům patří firmy Danfoss a Robert Bosch. V jihlavském závodě firmy Bosch Diesel, s. r. o., je nasazena celá řada speciálních nástrojů při hromadné výrobě vysokotlakých čerpadel pro vznětové motory.

  Upínací systémy

  Do této skupiny patří upínače pro multifunkční soustružnická centra firem Mazak a Hitachi Seiki, systémy pro přívod tlakové chladicí kapaliny do nástroje, soustružnické držáky DIN 69880 a univerzální sklíčidla pro upnutí řezných nástrojů.
  Soustružnické držáky DIN 69880 jsou novinkou v sortimentu firmy a tvoří logický doplněk k poháněným nástrojovým jednotkám. Firma tak může nabídnout kompletní nástrojové vybavení pro CNC soustruhy. Držáky jsou dodávány v mnoha typových provedeních pro upnutí vnějších a vnitřních soustružnických nástrojů.
  Nejznámějšími výrobky z této skupiny jsou univerzální vrtačková sklíčidla, která svojí spolehlivostí a vysokou přesností zajistila firmě Mimatic-Zettl vedoucí postavení v tomto oboru. Sklíčidla byla speciálně konstruována pro CNC obráběcí stroje s požadavkem vysoké upínací síly a samosvornosti v obou směrech otáček. Jejich konstrukce je kompaktní, což znamená, že sklíčidla jsou vždy dodávána s příslušnou stopkou (např. kužely SK, BT-MAS, ANSI-CAT, HSK, modulární systémy, VDI). Přenos upínací síly přes šnekový převod umožňuje dosažení mimořádně velkého upínacího momentu v rozsahu 70 ÷ 90 Nm, který zajistí spolehlivé upnutí vrtáků, fréz a výstružníků se stopkou HSS i TK. Sklíčidla se ovládají velmi jednoduše a rychle přiloženým seřizovacím klíčem. V současné době jsou nabízena ve dvou typových řadách:
 • řada 07 s přesností ± 0,03 mm, otáčkami nmax = 10 000 min-1;
 • řada 09 s přesností ± 0,015 mm, otáčkami nmax = 30 000 min-1.
 • Sklíčidla se dodávají pro rozsah upnutí 0,5 ÷ 13 mm a 3 ÷ 16 mm a v provedení s přívodem a bez přívodu chladicí kapaliny do upnutého nástroje. Pro otáčky nad 10 000 min-1 se sklíčidla jemně vyvažují pro potlačení vibrací vlivem nerovnoměrného rozložení hmoty.
  Firmu Mimatic-Zettl zastupuje na tuzemském trhu plzeňská firma Unitool Europe, s. r. o.

  Další články

  Obráběcí stroje a technologie
  Nástroje pro obrábění / řezné materiály

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: