Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nová dimenze v kopírovacím frézování
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nová dimenze v kopírovacím frézování

Po úspěšném loňském podzimním startu s nově koncipovanou kopírovací frézou typu A251-12 dokončila firma Plansee Tizit celou plánovanou řadu fréz. Je tudíž možné v celém rozsahu využít to nejnovější v oblasti rychlého frézování.

Klíčem k rychlému frézování a současně zárukou enormního snížení výrobních nákladů jsou vysoké posuvy (až 1 mm/zub) a univerzální použití. Důležitým argumentem je také zachování maximální jistoty při obráběcím procesu.

Vlastnosti fréz

Frézovací nástroje jsou vyráběny speciální technologií Tizit, zaručující maximální tělovou tuhost. Optimálně je vykonstruován prostor pro odvod třísek, nástroje vynikají extrémně měkkým řezem šetřícím vřeteno stroje, inovativním uspořádáním těla frézy stoupá její univerzálnost. Vysoké kvality povrchu obrobku lze dosáhnout díky exaktní čelní a obvodové házivosti (0,02 mm) a díky preciznímu přivedení kapaliny do prostoru řezu. Celá řada nyní pokrývá průměry stopkových fréz i frézovacích hlav od 10 mm do 125 mm při normálním, ale i úzkém dělení zubů. Umožní provedení veškerých frézovacích operací, jako je frézování volných ploch, vykapsování, periferní frézování, cirkulární utápění, zpětné frézování axiálním posuvem, soustružnické frézování, frézování čela, ploch a drážek.

Technické parametry

Rychlost frézování udává maximálně možný počet zubů a nová fixace řezných destiček pro maximální posuvy. Patentově chráněné uložení destičky zaručuje její přesnou pozici, zabraňuje protočení a povoluje využití všech 8 efektivních řezných hran. Ty zaznamenaly nový design pro ochranu proti vylomení a superpozitivní geometrie opracovávají lehce veškeré materiály při optimální tvorbě třísky. Nástroje jsou osazovány břitovými destičkami o velikostech 5, 8, 10, 12 a 16 mm. Samozřejmostí pro technologii Tizit je vynikající geometrie ozn. -33 s úhlem třísky +27o pro opracování nerezavějících i běžných ocelí, utvářeč ozn. -29 s úhlem třísky +25o pro osvědčené frézování ocelí, microfinishem opatřená geometrie ozn. -27 P s úhlem třísky +25o pro kvalitní opracování neželezných kovů. Za ztížených pracovních podmínek při obrábění ocelí a litin lze využít nulový úhel třísky s utvářečem ozn. -SN/EN.

Typy destiček

Destičky se vyrábějí jak broušené, tak i přesně lisované, v řadách GM 246 pro nerez, GM43 pro běžné oceli, SR226 pro litinu a běžné oceli, H216T pro neželezné kovy a litinu, v cermetu TCM10. Nejmodernější povlaky umožňují frézovat jak s chlazením, tak i za sucha, při rychlostech od 70 m.min-1 až do 350 m.min-1.

Zdroj informací

Ve zvláštním firemním katalogu, který vydala firma Plansee Tizit, lze nalézt veškeré sortimentní i technické informace, např. doporučené úhly pro utápění, kritéria pro cirkulární utápění do plna, maximální možné otáčky pro jednotlivé nástroje (až do 40 000 min-1), utahovací momenty pro hlavy, samozřejmě běžné řezné podmínky a několik příkladů z praxe.

Další články

Obráběcí stroje a technologie
Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: