Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nová rodina vertikálních obráběcích center
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nová rodina vertikálních obráběcích center

Na letošním strojírenském veletrhu v Hannoveru bude poprvé představena ucelená řada zcela nových vertikálních obráběcích center firmy Okuma.

Jde o typ MB-46VA(E), popřípadě menší typ MB-46VA, a MB-56VA/B, který nahrazuje dosavadní stroje typu MXA-45VA(E) a MX-46VA/B. Zcela nová je koncepce rámu stroje, jenž je řešen jako přísně symetrický. To proto, aby se minimalizovaly teplotní změny, které se generují během obrábění v rámu stroje. Výsledkem je vynikající přesnost a její stabilita během 24 hodin.
Stroj dosahuje stejných parametrů jako předchozí typ s přímým odměřováním AbsoScale. Celý rám je odlitek ze speciální litiny a skládá se ze dvou částí. Rám stroje je řešen jako portálový typ, mezi jehož postraními stojany je uložena osa Y. Pracovní stůl tak koná posuv pouze ve směru této osy. Tím je zaručena velká tuhost a přesnost polohování. Na příčníku stroje je uložena osa X a Z. Celá konstrukce byla provedena prostředky 3D CAD/CAM a výsledek konstrukce byl podroben kompletní analýze FEM.

Parametry stroje

Výsledkem jsou výborné parametry stroje, který se může pochlubit dvojnásobným krouticím momentem na vřeteníku a velkou řezivostí při vysokých rychlostech pracovních posuvů. Standardní provedení stroje disponuje krouticím momentem na integrálním vřeteníku (standard pro jakýkoliv stroj Okuma) 198Nm (11/7,5 kW), 8000 otáčkami pro standardní typy obrábění, posuvy os 40 m.min-1 a úběrem oceli S45C frézováním až 364 cm3.min-1. Integrální vřeteník lze dodat ve třech dalších provedeních, a to s otáčkami 15 000 min-1 (22/18,5 kW pro HSC standardních dílů), kroutícím momentem 199 Nm , nebo 25 000 min-1 (15/11 kW pro HSC obrábění forem) či 35 000 min-1 (15 kW pro HSC obrábění forem a neferomagnetických materiálů). Velkou výhodou je velký výkon vřeteníku - 199 Nm při 15 000 min-1. Tyto možnosti stroje jsou velice zajímavé pro výrobce forem.
Stroj používá pouze elektrickou energii a stlačený vzduch (ten je používán jen pro výplach vřeteníku při výměně nástroje). Jakýkoliv pohyb je kontrolován standardním řídicím systémem OSP 10M prostřednictvím servopohonů s nejpokrokovějším typem PREX motoru (patent firmy Okuma) včetně upínání nástrojů a jeho výměny (cca 1 s). Tím byly podstatně redukovány neproduktivní výrobní časy.
Díky zcela nové konstrukci mazání stroje bylo dosaženo dalšího snížení zastavěné plochy a velice snadný přístup k údržbě stroje z jednoho místa. Stroj je svojí šířkou 2,1 m připraven pro zastavění do výrobních linek a pružných výrobních systémů stejně jako pro samostatnou aplikaci.
Symetrizaci byl podroben i integrální vřeteník, který má zcela novou unikátní konstrukci mazání a chlazení pro maximální termální stabilitu (standard pro jakýkoliv stroj Okuma).

Stroj MF-46VA

Dalším odvozeným typem v této řadě je úplná novinka, a to stroj MF-46VA. Tento typ je určen pro sériovou a hromadnou výrobu dílců. Ve standardu je vybaven rotačním dvoupaletovým systémem, který umožňuje maximální využití stroje. Výměna palety trvá 6 s a standardně je dodáváno hydraulické upínání dílců v přípravcích. Konstrukce stroje a jeho možnosti jsou obdobné jako u předchozího typu MB-46VA(E). Konstrukce stroje využívá nejpokrokovějších technologií vyvinutých firmou Okuma počínaje vlastními odlitky lože (speciální materiály, blokové uspořádání a super přesné obrobení vybraných částí rámu) přes nejvýkonnější digitální pohony s VAC motory (již tradičně bezpřevodový a bezúdržbový vřeteník) a konče zcela novou nastupující generací nejpokrokovějších řídících systémů OSP E100M/P100M (14", barevný LCD, inteligentní navigační dialog, integrovaný CAD/CAM, komunikace přes IntraNET atd.).
Dodavatelem strojů firmy Okuma na český trh je firma CNC invest, s. r. o.

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: