Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Průmyslová automatizace
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Průmyslová automatizace

Veletrhy na celém světě slouží nejen k setkávání odborníků a výměně zkušeností, ale především k prezentaci novinek z dané oblasti. Na MSV Brno je možné v rámci jednoho pavilonu, jednoho oborového celku vidět různé přístupy firem.

V oblasti průmyslové a automatizační techniky se lze setkat s firmami nabízejícími jednotlivé komponenty průmyslové automatizace nebo kompletní požadovaný sortiment v rámci jednoho stánku. Zaměřme se na novinky různých světových výrobců, které je možno vidět právě v rámci jednoho stánku, jako například u firmy AutoCont Control Systems, spol. s r. o., Ostrava.

Programovatelné automaty

Co se týká programovatelných automatů, přichází firma Mitsubishi Electric s kompakty FX1S a FX1N, které se snaží posunout výkonové možnosti nejmenších PLC dále. Integrované rychlé vstupy (max. 60 kHz) spolu s rychlými pulzními výstupy (max. 100 kHz) a podporou speciálních polohovacích instrukcí umožňují realizovat "polohovací aplikace" bez použití přídavných modulů. Z dalších jejich funkcí jsou to integrované PID regulátory, hodiny reálného času, rozšíření programové paměti a také možnost rozšířit PLC o malý ovládací displej.
Operátorské panely MAC určené pro modulární automaty jsou řešeny jako textové a grafické terminály, které kromě standardních funkcí (odolnost v nepříznivých podmínkách, vysoké čelní krytí - IP65, jednoduché programování, hodiny reálného času apod.) navíc podporují tzv. transparentní režim (současné programování PLC i MACu přes jeden port a jeden kabel), dálkovou údržbu systému (připojení na internet, zasílání SMS zpráv, zasílání reportů přes e-mail apod.), implementaci komunikačních protokolů na všechny přední světové výrobce PLC, reportní a alarmní systém, možnost tvorby receptů apod.

Pohony

Novinky v sortimentu pohonů (frekvenční měniče a servopohony) se týkají frekvenčních měničů FR-S540 (od 0.4 kW do 3,7 kW), které navazují na úspěšnou jednofázovou řadu a umožňují využívat výhody této řady i v oblasti třífázových měničů. Dále je to malý servopohon MR-C. Ovládání tohoto serva vychází ze zvyklostí při ovládání krokových motorů a umožňuje jejich přímou náhradu. Uživatel tak získá výkonové možnostmi servopohonů (dynamika, přetížitelnost, přesnost atd.)

SCADA systémy

Z těchto produktů bude předvedena nová verze systému CITECT a především rodina produktů Plant2Business australské firmy CIT. Plant2Business je řešení nad SCADA systémy, které umožňuje publikovat technologická data v podnikové síti. Pracovníci na úrovni středního a vyššího managementu tak mohou získávat okamžitý přistup k důležitým informacím z výroby. Toto přináší společnostem reálnou výhodu ve zvýšení pružnosti výroby.

IPC systémy a komponenty

Externí měřicí modul ICPCON I-8000 obsahuje hlavní řídicí jednotku vybavenou procesorem a jednotlivé moduly se zasouvají do slotů umístěných na hlavní jednotce obdobně jako karty do slotů v PC.
Od firmy Moxa Technologies je to zařízení Nport Expres, umožňující komunikovat na dálku s jakýmkoliv sériovým zařízením po sítí Ethernet. Takovým zařízením může být například čtečka čárového kódu, pokladní systém apod. K vidění budou i různá řešení sériové komunikace.
Od firmy ICP bude možno vidět procesorovou kartu ROCKY 3705EV s chipsetem SiS630E, systémovou sběrnicí (133 MHz), IDE rozhraním podporujícím Ultra ATA66, paticí pro paměťový modul typu Compact Flash II, integrovanou zvukovou kartou i kartou Ethernet.
Novinkou vyvinutou ve firmě AutoCont Control Systems je šasi IAC-2000 a IAC-2000SB v provedeních do 19" zástavby a do rozváděče. Skříň je navržena tak, aby chlazení bylo účinné (monitoring otáček ventilátoru). Je použito hot-swap prvků a celá skříň je velice dobře odstíněná.
Od firmy KNÜRR jako novinka budou představeny modely ISP rack (tzv. colocation rack) a ASP rack určené přednostně pro nově budovaná datová centra a serverhosting. ISP rack nabízí několik navzájem zcela oddělených boxů pro montáž serverů typicky v 19" provedení. Poskytovatel tak může pronajmout na půdorysu jednoho rozváděče mechanicky a kabelově oddělený prostor 2 až 7 zákazníkům. Zcela nová řada malých stojanových rozváděčů Smaract nabízí přes své malé venkovní rozměry tuhou konstrukci, velký účelně využitelný vnitřní instalační prostor a bezproblémový přístup ze všech stran.
Produkce předního světového výrobce KVM přepínačů Avocent bude zastoupena ukázkou řešení pro místní a dálkovou správu několika počítačů z jedné nebo několika konzol v digitálním provedení.

Další články

Automatizace, regulace
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: