Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Purchasing Managers Index (PMI)
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

Purchasing Managers Index (PMI)

Hodnota indexu PMI nad 50,0 znamená nárůst výrobní ekonomiky, pod 50,0 pokles a 50,0 neměnný stav.

Velká Británie

Prosincový průzkum ukázal pokles výrobní ekonomiky Spojeného království, což se stalo poprvé od července 2002 a podruhé za posledních deset měsíců. Sezonně přizpůsobený CIPS/Reuters Purchasing Managers' Index (PMI) se snížil z přehodnocené listopadové hodnoty 50.1 na 49.5 - na nejnižší hodnotu za pět měsíců. Snížení hlavní hodnoty odrazilo další významné snížení jak zaměstnanosti, tak nakoupených zásob. Prozatím bylo v prosinci hlášeno zvýšení výroby jedenáctým po sobě následujícím měsícem, navíc v rychlejším tempu než v předcházejícím období (které bylo přehodnoceno). To, jak bylo hlášeno členy průzkumu, následně vedlo k problému nadbytečných zásob a nejnovější data ohledně rozpracovaných zakázek signalizovala jejich nejvýraznější snížení za posledních třináct měsíců.

Německo

ME/Reuters Purchasing Managers' Index (PMI) se v prosinci prudce snížil, zaznamenal nejnižší úroveň za poslední tři měsíce. Hlavní hodnota indexu klesla na úroveň 46,9, což je po zářijových 46,0 nejnižší zaznamenaná od ledna. Ostrý pokles v poptávce a následné snížení produkce vážně zatížily prosincový celkový index PMI; jeho hodnotu přitom také zmenšila snaha odstranit volnou kapacitu snížením zaměstnanosti a zásob vstupů. Poslední pokles úrovně PMI následoval zvolnění v tempu celkové výrobní kontrakce.

Rusko

Po stagnaci v předešlém měsíci vzrostla v prosinci ruská výrobní ekonomika následkem zvýšení produkce i poptávky. Nicméně další snížení úrovně zaměstnanosti a výrazné snížení nakoupených zásob měly za následek, že se sezonně přizpůsobený Moscow Narodny Purchasing Managers' Index (PMI - souhrnný indikátor sloužící k poskytnutí jednociferné míry výrobních podmínek) vyšplhal jen mírně nad 50,0, aby tak v prosinci zaznamenal pouze mírný nárůst. Průměrné dodací termíny zůstaly na úrovni podobné listopadu.

Francie

Francouzská výrobní ekonomika v prosinci třetím po sobě následujícím měsícem poklesla. Sezonně přizpůsobený CDAF/Reuters Purchasing Managers' Index se zastavil na hodnotě 48,7, nejnižší úrovni za poslední období poklesů. Index PMI byl negativně ovlivněn čtyřmi z pěti potřebných komponentů. Po listopadovém nárůstu se snížila produkční úroveň a ukázalo se také, že opatrné zotavení poptávek, zaznamenané během předchozích měsíců, nebylo stabilní. Během prosince se výrazně snížila zaměstnanost, výrazné snížení zaznamenaly zásoby surových materiálů. Pouze dodací termíny zmírnily celkový pokles sektoru během posledního období průzkumu.

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: