Témata

Rozšíření evropského skladu náhradních dílů

Na konci března 2015 bylo v belgické Lovani (Leuven) poblíž Bruselu za účasti 130 hostů otevřeno European Parts centrum firmy Yamazaki Mazak. Následující reportáž vám přinese bližší pohled nejen na slavnostní akt otevření, ale především na centrum samotné a odraz jeho existence na poprodejní služby evropským zákazníkům.

Roman Dvořák

Je absolventem oboru Strojírenská technologie Fakulty strojní ČVUT v Praze, kde nakonec kombinovanou formu doktorského studia po dlouhých letech nedostudoval (...). V roce 1997 nastoupil do vydavatelství Vogel Publishing na post odborného redaktora vznikajícího strojírenského titulu MM Průmyslové spektrum. V roce 1999 přijal nabídku od německého vlastníka outsourcingovat titul do vlastního vydavatelství. 

Reklama

Parts centrum bylo slavnostně otevřeno viceprezidentem Yamazaki Mazak Corp. Takashim Yamazakim, spolu s ředitelem evropské divize Marcusem Burtonem a dvěma speciálními hosty. Jednak jím byl Wim Biezepol z Metaaldraaierij de Eendracht, který koupil první Mazak v Beneluxu, a dále pak Adrian Groves, generální ředitel společnosti Katron Engineering Precision, jehož otec si jako první Brit pořídil obráběcí stroj Mazak. Proč zákazník z Anglie, ptáte se logicky? Poněvadž sídlo evropské centrály a zároveň i jediná výroba pro náš kontinent se nacházejí v anglickém Worcesteru.

Reklama
Reklama
Pohled na evropské centrum náhradních dílů strojů Mazak. (Foto: R. Dvořák)
Marcus Burton, ředitel evropské divize Yamazaki Mazak, řekl při slavnostním otevření mimo jiné následující: „Tento rozšířený a modernizovaný sklad zvyšuje naši dodávku dílů evropským zákazníkům a nabízí naši podporu v nejcitlivější části naší spolupráce – včas dodat potřebné součásti. Schopnost rychle identifikovat závadu, vybrat a odeslat náhradní díly je nanejvýše důležitá pro produktivitu našich zákazníků a minimalizaci jejich prostojů.“ (Foto: R. Dvořák)
Slavnostního ceremoniálu se účastnil i výkonný ředitel společnosti Yamazaki Mazak Takashi Yamazaki, který ve svém zahajovacím projevu uvedl, že jeho firma tímto vysílá jasný signál, že poprodejní podpora je nezbytnou součástí jejich trvalého závazku vůči partnerům, a přítomným slíbil, že i nadále budou investovat do služeb a zákaznické podpory. (Foto: R. Dvořák)
Tři... dva... jedna ...
… střih!

Na 97 % dílů do druhého dne

Zpět do belgického Leuvenu. Tímto počinem se téměř zdvojnásobila stávající skladová kapacita náhradních dílů, konkrétně se z původních 2 700 m2 plocha navýšila na 4 600 m2. Tento fakt zabezpečí, že pokud zákazník zadá svůj požadavek do 20. hodiny, druhý den má potřebný díl na své adrese, resp. přesněji řečeno 97 % všech dílů. Skladovací kapacity jsou schopny pojmout 35 000 různých částí a obsahují i vyhrazený prostor pro velké díly. Automatizovaný systém odbaví 20 000 položek každý měsíc po 365 dní v roce. Další část expanze se předpokládá na rok 2022, kdy by mělo dojít k rozšíření plochy na 5,5 tisíce metrů čtverečních.

Automatizovaný sklad je plně integrován do celosvětové sítě objednávkového systému, do něhož jsou napojeny všechny lokální kanceláře Mazaku i jejich dealeři. Ten umožňuje plně on-line sledovat stav objednávky. European Parts centrum firmy Yamazaki Mazak je součástí komplexní zákaznické podpory – od servisu přes technickou podporu až po řízení klíčových projektů.

Srdcem celého systému je plně automatizovaný sklad, který obsahuje 35 tisíc náhradních dílů v hodnotě 37 milionů liber v celém rozsahu produkce strojů Mazak od aktuálně nabízených až do stáří 30 let (!). Po plánované expanzi plochy v roce 2022 se počet náhradních dílů zdvojnásobí. Tzv. State-of-the-art sklad je plně automatizovaný a je vybaven inovativním minizakládacím regálovým pojezdovým systémem pro manipulaci s osmi tisíci malými díly, jež jsou uloženy v 70 000 pozicích skladu. Expedované díly jsou vyváženy ve speciálních přepravkách automatizovanými válečkovými dopravníky a následně již personálem baleny. (Foto: R. Dvořák)

Otevření nové části logistického centra okomentoval MM Průmyslovému spektru pan Takashi Yamazaki: „Před více než čtyřiceti lety začala naše firma Yamazaki Mazak operovat na evropském trhu právě zde v Belgii. Již od samého počátku jsme si uvědomili, že musíme disponovat takovým vyspělým logistickým řešením, které zajistí skladovou dostupnost náhradních dílů a jejich promptní dodání tam, kde jsou zapotřebí. Současná investice do tohoto evropského centra využívá nejnovější technologie v manipulaci s díly a systému logistiky s cílem nadále zlepšovat poprodejní služby našim zákazníkům.“ Jeho slova doplnil i pan Marcus Burton, který uvedl: „Servisní podpora a dodávky náhradních dílů jsou rozhodujícím faktorem naší konkurenceschopnosti. Zavázali jsme se nabízet nejvyšší úroveň podpory pro naše stroje, maximální provozuschopnost a zajistit, že naše obráběcí a laserové stroje poskytují nejlepší výkon. Toto European Parts Center je srdcem naší evropské sítě a zajistí, že na 97 procent objednávek můžeme okamžitě expedovat.“

Obchodní manažer firmy Mazak pro ČR a Slovensko Stanislav Kovanda na slavnostní otevření logistického centra pozval i pana Miroslava Vehovského (vpravo), jehož strojírna používá výrobní park především „Made in Mazak“. Inženýr Vehovský MM Průmyslovému spektru uvedl, že pružnost a operativa poprodejních služeb jsou jedním z klíčových aspektů, které jeho firmu vedou při volbě dodavatele nejen obráběcích strojů, ale veškerého vybavení. Počin firmy Mazak v rozšíření logistických kapacit velice kvituje a věří, že eliminace časových prostojů čekáním na náhradní díly při případných opravách strojů, kterých je minimum, mu napomůže držet stanovené termíny dodávek jeho odběratelům. (Foto: R. Dvořák)

Velké investice

Evropská strategie firmy Mazak spočívá v pokračujících investicích do lidí, produktů a infrastruktury. Nedávno byla započata výstavba nového technologického centra v Maďarsku a postupně se navyšují evropské výrobní kapacity. Od příštího roku se výrobní závod ve Velké Británii ve městě Worcester rozšíří o nové kapacity technologie obrábění, a to v hodnotě šesti milionů liber. Tento fakt umožní rozšířit dodávku strojů a náhradních dílů na evropský trh a zkrátí jejich dodací lhůty.

Roman Dvořák, Leuven, Belgie


Do srdce celého systému plně automatizovaného skladu firmy Mazak v belgickém Leuvenu můžete nahlédnout pomocí vizualizace.
Reklama
Související články
CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Transparentní továrna usnadňuje přístup k datům z výroby

Před pěti lety prošel vrchlabský závod Škoda Auto kompletní proměnou z výroby automobilů na výrobu high-tech automatické dvouspojkové převodovky DSG. Samozřejmě musel být vymyšlen zcela nový layout všech jednotlivých výrobních úseků, důkladně byl navržen tok materiálu až do posledního centimetru a myšleno bylo již od počátku také na přicházející digitalizaci a éru Průmyslu 4.0. Postupné zavádění prvků moderní výroby později pomohlo k vyšší efektivitě. Dnes se namísto původního 1 000 převodovek denně vyrábí více než dvojnásobek.

Související články
Obráběcí stroje pro produkční výrobu

Po sérii článků v minulém vydání se v posledním poohlédnutí po letošním hannoverském veletrhu EMO věnujeme důležité oblasti, a to jednoúčelovým strojům. I v letošním ročníku byla část expozic věnována této komoditě pro produkční výrobu a my se podíváme, co trh zákazníkům nabídl. Proč? Menším dílem proto, že se jim dlouhá léta autor (nejen) profesně věnuje, dílem podstatným proto, že jsou na nich „bytostně“ závislé veškeré obory nejen strojírenské či technické, ale i stavebnictví, telekomunikace, zdravotnictví a další.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Technologie soustružení na CIMT 2015

Na veletrhu CIMT bylo možné vidět různé typy a velikosti výrobních zařízení. V tomto článku se budeme věnovat strojům provádějícím primárně soustružnické operace. Svislé soustruhy a svislá obráběcí centra na rotační součástky jsou v Číně, ale i v Indii, specifickou skupinou. Z hlediska výroby lze konstatovat, že je vyrábí každá firma mající ve výrobním programu více než dva typy obráběcích strojů. Samozřejmě vedle těchto existují firmy, které se na svislé soustruhy specializují.

Chceme svítit

Povědomí o bývalém vojenském prostoru Stříbro v západní části naší republiky přinášejí buď vzpomínky osobního rázu, nebo přicházejí skrze narukované, kteří zde společně, převážně s romskými spoluobčany z tehdejšího východu Československa, v tankových praporech chránili naši republiku proti vpádu západních imperialistů. Doba se naštěstí změnila. Nyní je to rozvíjející se region jak díky blízkosti k Německu a hlavní dálniční tepně, tak i zásluhou generace techniků, kteří se zde kolem plzeňské Škody zrodili a po jejím rozpadu a rozmělnění se vydali na cestu soukromého podnikání ve strojírenském oboru. Do jedné z takových firem, nacházející se v Kladrubech u Stříbra, jsem se vypravil. Důvodem byla ukázka vzniku a růstu dalšího partnerství s dodavatelem technologií obrábění, společností Mazak.

Zlatá medaile pro prof. Kassaye

Po dvouleté pauze, zapříčiněné hygienickými opatřeními ke snížení šíření pandemie koronaviru, se opět otevřely brány MSV v Brně, v rámci kterého se udílejí i ocenění Zlatých medailí. A to jak vystaveným exponátům, tak tradičně, již od roku 2006, díky iniciativě redakce našeho časopisu, také ocenění osobnosti za její celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Praktický výzkum nám dělá svět lepším

Prof. Ing. Milan Gregor, PhD. se narodil v Prievidzi a dětství prožil v Necpaloch. Zde u příležitosti oslav 600. výročí první písemné zmínky byl v roce 2015 oceněn Cenou primátorky Prievidzy za mimořádné zásluhy v rozvoji hospodářství, vědy a techniky a šíření dobrého jména Slovenské republiky v zahraničí.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Chytré stroje přivádějí továrny k životu

Bezpečné balicí stroje připojené k Ethernetu zvyšují produktivitu, zlepšují flexibilitu, snižují komplexnost konstrukce a řeší problémy pracovníků v provozu.

Podpora zavádzania LOTO

Po úspešnej fáze implementácie konceptu TPM (Total Productive Maintenance) sa vedenie spoločnosti DS Smith, závod Martin, rozhodlo doplniť systematický prístup starostlivosti o výrobné zariadenia rovnako dôležitou súčasťou, nasmerovanou na starostlivosť o pracovníkov. Všetky aktivity súvisiace s výkonom údržby, obsluhy, nastavovania a dolaďovania výrobných zariadení sú späté s výkonom ľudskej práce a teda fyzického kontaktu človeka so strojom.

Naší specialitou jsou technicky náročné komponenty

V dalším dílu seriálu reportáží u klíčových zákazníků společnosti Yamazaki Mazak představujeme firmu SpoluWorks Perfecta, výrobce precizních komplexních dílů pro zákazníky s vysokými požadavky na kvalitu a proces. Její výrobky „létají“ v dopravních letadlech či „jezdí“ v MarsRoveru.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit