Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Seřizovací přístroje se správou nástrojových dat
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Seřizovací přístroje se správou nástrojových dat

Digitální propojení procesů hraje stále významnější roli pro zachování konkurenceschopnosti podniků zabývajících se obráběním. Systémový dodavatel Kelch rozpoznal včas tuto potřebu a nabízí nyní seřizovací přístroj prémiové řady Kenova set line V6 na přání se softwarovými moduly TDM pro správu nástrojových dat.

Moduly TDM (Tool Data Management) je možné kombinovat se všemi třemi verzemi Kenova set line V6 – od manuální přes manuální s CNC vřetenem až po plně automatickou CNC verzi. Integrovaný inteligentní software Easy přitom umožňuje komfortní obsluhu a je přizpůsoben pro použití podle zásad Průmyslu 4.0. Pro tento balíček prémiových seřizovacích přístrojů a softwaru TDM poskytuje navíc Kelch velice příznivý poměr cena/výkon při zachování nejvyšší možné spolehlivosti.


Kenova set line V6 je nový kompaktní seřizovací přístroj prémiové řady Kelch.

 

Procesně spolehlivé seřízení nástrojů

Přístroje Kenova set line jsou optimalizovány pro rychlé, jednoduché a přesné měření a díky použití patentovaných systémů dosahují vysoké procesní spolehlivosti. S řadou V6 přinesl Kelch na trh nejnovější verzi úspěšných systémů pro měření nástrojů, vybavenou jedněmi z nejpřesnějších vřeten vlastního vývoje a výroby. Tím poskytují seřizovací přístroje vysokou přesnost obvodového házení a vysoké upínací síly. Ve spolupráci se softwarovým specialistou na správu nástrojových dat TDM Systems GmbH vznikly moduly pro správu nástrojů a rozhraní pro propojení s dalšími systémy.

Široká možnost použití

Kenova set line V6 umožňuje pomocí pneumatického systému komfortní a rychlé manuální najetí os do místa měření. Pro další přesné najetí v osách X a Z slouží ergonomická najížděcí ruční kolečka. „Řada Kenova V6 je přizpůsobena pro nejširší použití. Systém je díky svojí modularitě a flexibilitě v oblastech rozměrů, stupňů automatizace a softwarových opcí vhodný pro téměř všechny potřeby měření a seřízení nástrojů,“ říká Viktor Grauer, člen vedení a vedoucí vývoje Kelch. Seřizovací přístroje série Kenova set line V6 jsou vyrobeny z materiálů s velice podobným koeficientem tepelné roztažnosti. Tím jsou potlačeny tzv. bimetalové efekty i při použití přístroje v neklimatizovaných prostorách. Modulární konstrukce umožňuje v případě potřeby i odpovídající upgrade. Použitá vřetena jsou přitom kompatibilní s modely Kelch Kalimat, Sirius a Kenova, takže řadu V6 je možné s nevelkými náklady kombinovat se stávajícími seřizovacími přístroji.

Jednoduše a přehledně: software Easy

Se softwarem Easy provádějí uživatelé obsluhu přístroje Kenova set line V6 prostřednictvím přehledného uživatelského rozhraní, ve kterém jsou informace o nástroji, adaptéru, měření a naměřených hodnotách dobře čitelné a zobrazené na jedné obrazovce. Během vyhodnocování měření software uživatele rychle vede k požadovaným výsledkům. Přitom je k dispozici řada dalších funkcí, například kontrola obvodového nebo čelního házení, funkce maximálního obrysu obalové křivky, popřípadě přídavné nasvětlení pro inspekci ostří nástroje. Pro průběh měření a seřízení mohou být použity také nástrojové listy. Pro pozdější vyvolání měřicích postupů zadá uživatel jednoduše identifikační číslo nástroje nebo ho načte z RFID čipu. Jako opce jsou k dispozici i další funkce Easy, například automatizované programování měření nástrojů nebo implementace postprocesorů a CNC parametrů. Také napojení na ostatní systémy v rámci Průmyslu 4.0 je připraveno – například přenos dat po síti, komunikace se systémem pro správu nástrojů, CAM systémem nebo QR kódem. Možné jsou i další softwarové opce, jako například kombinace Kenova set line V6 se softwarem CoVis nebo kOne.


Software Easy srozumitelně provází uživatele všemi programy.

Správa nástrojů s moduly TDM

Díky napojení Kenova set line V6 na odpovídající TDM Software je zajištěno, že veškeré nástroje budou připraveny správně a budou seřízeny v požadovaných tolerancích. Základní modul TDM je koncipován pro správu nástrojových položek, kompletních nástrojů (nástrojových sestav) a nástrojových listů, jakož i pro správu dalších výrobních prostředků. Software spravuje vše v jedné centrální databázi a poskytuje přístup k těmto datům ostatním účastníkům procesu. Skladový modul TDM pomáhá podnikům řídit organizaci nástrojů ve skladu, v servisu (ostření) i na strojích. Přitom je možné řídit jak manuální sklady, tak i automatizované skladové systémy. Pomocí těchto modulů je dokumentován i stav nástrojů. Na přání lze software doplnit ještě o objednávkový modul, který zajistí automatické včasné doplnění potřebných nástrojů.
Pro zajištění vysoké přesnosti obrábění při maximální efektivitě využití výrobních prostředků je důležité seřídit nástroje pomocí výkonného seřizovacího přístroje.

Jednoznačné zatřídění pomocí druhu, třídy a skupiny

Struktura TDM modulů je definována ve třech stupních, takže všechny nástroje lze jednoznačně zatřídit. Software rozlišuje různé druhy nástrojů, jako například frézovací, vrtací, soustružnické, VBD apod., které jsou dále členěny na třídy. Například vrtací nástroje se dále člení na navrtáváky, dělové vrtáky, výhrubníky, stupňové vrtáky a další. Pro optimální přehled jsou tyto třídy děleny ještě na jednotlivé skupiny. Ve třídě výhrubníky tak můžeme nalézt například skupiny záhlubník, výhrubník s VBD atd.


CCD kamera s přesnou optikou a nasvětlením zajišťuje opakovatelnou přesnost ±2 µm.

Vybavení pro všechny: Kenova set line V6

Při výběru vhodného seřizovacího přístroje Kenova set line V6 se mohou zájemci rozhodovat plně podle svých potřeb. Manuální verze je vhodná jako cenově výhodný startovací seřizovací přístroj pro příležitostné seřizování a měření nástrojů. Manuální provedení s CNC osou je určeno pro uživatele s častějšími potřebami měření vícebřitých nástrojů, které potřebují spolehlivý, na obsluze nezávislý proces zaostření, jakož i měření obvodového a čelního házení. Plně CNC řízené provedení je správnou volbou, pokud je potřeba automatizovaný seřizovací přístroj pro velký počet seřizovaných nástrojů. Tato verze je zcela nezávislá na obsluze. Nadto Kelch jako systémový dodavatel nabízí pro novou řadu Kenova set line V6 jako opci provedení nakonfigurované podle potřeb zákazníka.

BTS Technik

oldrich.bosman@btstechnik.cz

www.btstechnik.cz

http://www.kelch.de

Další články

Měření ve strojírenství
Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: