Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Unikátní gravírovací technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Unikátní gravírovací technologie

Gravírování šperků? Skla? Samozřejmě, s tím se člověk setká denně. Ale gravírování v technickém průmyslu? Může mít v obrovských halách dokonalých strojů úspěch něco tak nenápadného? Společnost Mepac CZ dokázala, že ano.

Tato inovace představuje jedinečný mobilní laserový gravírovací systém na českém i světovém trhu. Pustit se do vývoje systému, který naprosto obrátí dosud zaběhnutý postup, nebylo lehké.

Upnutí přímo na gravírovaném nástroji

O tom, že odhodlání a odvaha nesmí chybět, ví své i jednatel firmy Ing. Petr Petřík: „Protože zkoušíme prorazit na zahraniční trhy, bojujeme s vysokými náklady s tím spojenými. A také se musíme učit, jak dobře to dělat. S lasery si hrajeme již od roku 2003, nejprve jsme vyvíjeli laserové navařovací systémy. Od nich byl jen malý krok ke gravírovacím. Poznatky z praxe ukázaly, že optimální pro gravírování velkých nástrojů a forem je mobilní laser s možností upnutí přímo na gravírovaném nástroji.“

Týmu odborníků se podařilo zúročit své zkušenosti a dokázali nahradit těžkopádné přístroje mobilním zařízením, které je nejen jednodušší na manipulaci, ale také cenově přístupnější a pro životní prostředí ohleduplnější.


HCP20 umožňuje hloubkové gravírování do nástrojů a forem.

 

„HCP20 umožňuje hloubkové gravírování do nástrojů a forem bez ohledu na jejich rozměry a hmotnost. Doteď používané metody frézování a hloubení jsou v porovnání s tímto systémem dražší, větší, energeticky náročnější a méně přesné. Systém HCP20 umožňuje gravírování i do již zkompletovaných nástrojů a forem bez nutnosti demontáže, nemá problém ani se zrcadlově leštěnými či dezénovými tvary. Univerzálnost jeho použití z něj dělá naprostý unikát na světovém trhu,“ popisuje Petřík.

Přesné opracování povrchu

Díky širokému portfoliu zákazníků z ČR a navázání partnerství s několika zahraničními firmami nabízí společnost přístroje a nástroje, které patří mezi nejlepší v oblasti přesného opracování povrchu. Úspěch dokládá i nově navázaná spolupráce s Portugalskem, které by rádo zavedlo mobilní laserové systémy ve své zemi.
Firma již stihla vyhrát několik ocenění na veletrzích doma i v zahraničí. Zúčastnila se mimo jiné i soutěže Česká inovace 2013, kde postoupila do finále. Stala se Inovační firmou Moravskoslezského kraje 2013, a to se stalo silnou motivací i závazkem pro pokračování v této cestě.


Systém nemá problém ani se zrcadlově leštěnými tvary.

Je to tedy důkazem, že se česká společnost nespokojí s druhou řadou v publiku, ale snaží se být součástí děje. Nebát se přijít na trh s něčím novým, zkoušet a vyvíjet nové projekty nejen v oblasti techniky. Mnozí odborníci právě v tomto spatřují jedinou cestu možného úspěchu. Zkušené vedení firmy se zázemím kvalitního vývojového týmu vsadilo na přesně provedenou práci, jednoduchost a originalitu. Bojovat se silnou světovou konkurencí se může zdařit. Je však třeba nebát se a jít tzv. s kůží na trh. Dokáže Česká republika uspět a přinést svěží vítr do plachet ve smýšlení podnikání? Motivace i nadšení nechybí, můžeme se tedy těšit na vyrovnaný zápas a další dobře mířené střely do branky úspěšnosti na světovém inovačním hřišti.

Česká inovace
Blanka Marosi
blanka.marosi@ceskainovace.cz
www.ceskainovace.cz

Další články

Inovace
Výzkum/ vývoj
Energetické strojírenství
Nekonvenční technologie
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: