Témata
Reklama

Žádná dvě vyrobená ferrari nejsou stejná

Ferrari a jeho výrobní závod v Maranellu je ikonou italské i celosvětové výroby sportovních automobilů, a to již od roku 1929. V roce 2011 společnost vyrobila více než 7 000 automobilů při obratu 2,2 miliardy eur, což znamenalo 7% meziroční nárůst.

Zákazníci společnosti Ferrari jsou velmi nároční a očekávají ty nejlepší služby a maximální vstřícnost ke svým požadavkům. V reakci na zvyšující se poptávku nových trhů jako Čína nebo Střední východ, kde zákazníci nemají tolik trpělivosti čekat na dodávku standardních 12 měsíců, si společnost uvědomila, že musí jednak navýšit výrobu a jednak ji také urychlit, a to vše bez kompromisů v oblasti kvality.

Reklama
Reklama

Nové trhy vyžadují flexibilnější výrobu

Tento úkol představoval velkou výzvu, protože každý vyrobený automobil Ferrari je unikátní. Každý zákazník si může dovolit luxus ušít si své ferrari na míru, od jedinečného barevného provedení přes interiérové materiály až po personalizované detaily každého automobilu. Výsledkem je, že žádná dvě ferrari nejsou stejná a že každý majitel má originální auto.

Každé vyrobené ferrari je originál.

Díky tomu si ve Ferrari uvědomili, že potřebují velmi flexibilní nastavení výroby s podporou podnikového softwaru, který umožní dosáhnout nových výrobních cílů. Na rozdíl od skupiny Fiat, která je majitelem Ferrari a která využívá podnikový software SAP, si ve Ferrari zvolili podnikový software Infor LN. Hlavním kritériem této volby byla schopnost systému přizpůsobit výrobu zákaznickým požadavkům a dosáhnout vyšší rychlosti výroby při udržení maximální kvality. Infor LN nyní pokrývá výrobní operace, oblast financí a řízení, oblast náhradních dílů a závodní aktivity divize formule 1.

Stoprocentní dostupnost materiálu

Nový systém poskytuje požadovanou pružnost a funkcionalitu specifickou pro automobilový průmysl, díky níž se vyrovnává se složitostí výroby téměř nekonečného počtu variant bez dopadu na rychlost informací či kvalitu hotových produktů. Řešení je schopno konfigurovat vozy sekvenčně podle individuálních požadavků a přitom zachovat vysokou míru výrobní efektivity a plné sekvencování v dodavatelském řetězci – na rozdíl od jiných řešení, která spoléhají na vícenásobná externí sekvencování a MES systémy, což zvyšuje komplexnost, rizika, chybovost a celkové náklady.

Management společnosti Ferrari klade velký důraz na procesy výroby a řízení dodavatelského řetězce; obě oblasti jsou klíčově důležité z pohledu jak každodenního, tak strategického rozhodování. Ferrari zavedlo nové procesy dodavatelského řetězce s cílem stoprocentní dostupnosti výrobního materiálu v celém výrobním procesu. To znamená, že nejsou tolerovány žádné chybějící součástky v jakékoliv fázi výrobního řetězce, což vylučuje zpoždění dodávek. Dodavatelský řetězec Ferrari v této perspektivě zahrnuje také outsourcované řízení skladů a manipulaci s výrobním materiálem a externí poskytovatele logistiky.

Zavedení řešení Infor LN umožnilo pružnější reakci výroby na požadavky zákazníků.

Součástí výrobní strategie je výrobní síť (grid), která zahrnuje všechny možné kombinace zákaznických požadavků. Tato síť výrobci umožňuje mít k dispozici všechny správné komponenty na správném místě a ve správný čas. Vozy potom mohu být vyráběny rychle a přesně podle požadavků zákazníka a přitom s maximální efektivitou a úsporami, jež přinášejí automatizované procesy.

Nové řízení výroby motorů

První fáze integrace fyzické výroby a dodavatelského řetězce proběhla v červnu 2012 a od té doby řídí Infor LN logistické procesy na všech stupních výroby. Druhou fází, která proběhla koncem minulého roku, bylo aplikování nového konceptu řízení výroby a dodavatelského řetězce na výrobu nového turbomotoru (včetně integrace s MES systémem Siemens pro řízení dílenské výroby). A nakonec byla implementace završena pokrytím procesů výroby osmi- a dvanáctiválcových motorů v prosinci 2012 a šestiválcových motorů v únoru 2013.

Do budoucna Ferrari plánuje využívat stále více funkcionalit Infor LN v oblastech plánování a rozvrhování, správy podnikového majetku, řízení montážní linky a řízení dodavatelského řetězce. Díky novému řešení ušetřila společnost Ferrari část výrobní kapacity, která jí umožní vyrábět motory i pro další členy skupiny Fiat, například pro vozy Maserati.

-mf-

Infor
miroslav@myr.cz
cz.infor.com

Reklama
Vydání #4
Kód článku: 130403
Datum: 10. 04. 2013
Rubrika: Informační technologie / E-business
Autor:
Firmy
Související články
Nejčastější problémy v řízení skladového hospodářství

Ať už se jedná o materiál potřebný pro výrobu, o polotovary nebo o uskladněné hotové výrobky, řízení skladových zásob je ve výrobních podnicích důležitou součástí firemních procesů, která s sebou nese také nemalé náklady.

Mít, či nemít ERP, to je otázka!

Investice do podnikového informačního systému je imperativum současnosti. Skoro se zdá, že firma bez ERP nemůže existovat. Přínosy implementace pro řízení podniku jsou ve většině případů nesporné a zásadní. Zavedení ERP je ale zároveň finančně i časově náročná záležitost. Nejde pouze o nákup univerzálního a samospasitelného softwaru nebo hardwaru, ale o výsledek společné práce dodavatele systému se zákazníkem.

Současná tendence při práci s plechy a kovy? Automatizace procesů

Neúprosný trend dnešních dní velí: preciznost především. Právě přesnost je totiž u odvětví, ve kterých se pracuje s kovy a plechy, hlavním jmenovatelem úspěchu. Navíc je nutné držet krok s trhem, tedy připravit výrobky k prodeji v co nejkratší době a s co nejnižšími náklady. Není proto divu, že společnosti stále častěji automatizují své firemní procesy.

Související články
Úspěšný sběr zakázek pomocí Online - trhu

Internet dnes poskytuje dodavatelům celou řadu způsobů prodeje. Ale ne všechno vede k úspěchu. Nejlépe to ví Daniel Störzner z firmy LCP GmbH. Jeho podnik specializující se na přesné obrábění laserem vzrostl díky internetu téměř dvojnásobně.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Přesolená polévka a podnikové plánování

Už pár let jsme všichni s velkou chutí ujídali z polévky, která se vařila v kotli globální ekonomiky a jejími nejkvalitnějšími ingrediencemi byly nízká nezaměstnanost a hospodářský růst. A každý přitom čekal, kdy do tohoto stále více se přehřívajícího kotle neviditelný šéfkuchař trh přisype něco, po čem nám ta delikatesa začne pomalu opět hořknout na jazyku. Delší dobu se mluvilo o nejistém směřování čínského hospodářského zázraku, který dosud významnou měrou ovlivňoval jakžtakž pozitivní statistiky WTO a vedle toho analytici průběžně strašili odhady, která bublina praskne jako první.

Udržitelnost v oblasti procesní výroby

Každý chce mít udržitelné produkty a prodejci stále více tlačí na výrobce, aby dodávali zboží vyhovující novým preferencím zákazníků, kteří žádají ekologičtější a čistší varianty.

Sběr dat, analýza a predikce pro rychlé děje

Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.

Pomocník pro řízení strategické změny

Dobře zvládnuté řízení strategické změny je základem pro přežití firmy v podmínkách dnešního neustále se měnícího trhu. Plánování je dnes extrémně důležité, ale stejně tak je důležité umět plány i upravovat a měnit. V tom vám mohou velice efektivně pomoci moderní podnikové informační systémy, jako jsou Helios Orange a Helios Green.

Práce s daty umožňuje předvídat budoucnost

Každý byznys potřebuje plánovat. Potravinářský průmysl potřebuje plánovat inteligentně. V tomto odvětví panuje tvrdý konkurenční boj a produkt, který poměrně rychle podléhá zkáze, je jenom dalším důvodem, proč celý systém musí fungovat bezvadně, rychle a efektivně.

Jak chytré stroje ovlivňují byznys

Autonomně řízená auta nebo donáškové drony začínají být nebo již jsou běžnou realitou. Digitální revoluce je všudypřítomná. Ovlivňuje nejen naše každodenní životy, ale i výrobní podniky a jejich obchodní strategie. „Chytré“ stroje nám pomáhají využívat informace, které lidské oko může přehlédnout. Optimalizovat tak můžeme prostředí kanceláře i veřejnou dopravu ve městě, výrobu nadnárodní společnosti i svoz odpadu.

IT bezpečnostní řešení pro EDGE a cloudová datová centra

Společnosti Rittal a Innovo Cloud představují kompletní portfolio bezpečnostních IT řešení pro hardware, software a cloud. Innovo Cloud implementujte zabezpečené cloudové řešení s certifikací C5 a s datovými centry situovanými v Německu.

Jaké otázky si pokládat při volbě ERP systému?

Největší výzvou současnosti je změna. Trh je neustále v pohybu a výrobní podniky stejně jako high-tech společnosti se už neobejdou bez kvalitního podnikového softwaru. ERP systémy se tak stávají nezbytnou platformou, která podporuje efektivní fungování společnosti od výroby, obchodu až po servis.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit