Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Best Practice Tour

Best Practice Tour


21.01.2021

Dne 21. února proběhla v režii PartnersForSustainability – což je je platforma Česko-německé obchodní a průmyslové komory, partnerských firem a institucí, která pomáhá skloubit ekonomickou konkurenceschopnost s ekologickou a sociální odpovědností a přispívá tak k prosazování principů udržitelného rozvoje – druhá virtuální Best Practice Tour. Účastníci během akce nahlédli do tří podniků či institucí, které představily svá řešení směřující k udržitelnosti ekonomického rozvoje.

Virtuální Best Practice Tour proběhla v režii platformy PartnersForSustainability. (Zdroj: printscreen)

První virtuální zastávka proběhla v laboratořích ČVUT UCEEB (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov) v Buštěhradě, kde na 250 vědců a studentů ve 21 laboratořích realizuje realizuje každým rokem kolem 180 projektů pro průmysl, jejichž společným jmenovatelem jsou inovace pro lepší energetickou efektivitu, nižší vliv stavebnictví a energetiky na životní prostředí a vyšší komfort pro obyvatele budov.

Ředitel laboratoří Lukáš Ferkl představil mikroelektrárnu Wave situovanou do mobilní buňky která spaluje dřevní štěpu a vyrábí teplo a elektrickou energii. Je určena pro objekty jako např. tělocvičny, komunitní centra aj. Loni získala poslední potřebnou certifikaci a míří k prvním komerčním zákazníkům. Dále představil halu se solárním simulátorem, kde aktuálně probíhají zkoušky hybridních solárních panelů pro výrobu elektrické i termální energie. Tyto panely zároveň slouží jako lehké obvodové opláštění budov. Každý panel je vybaven vlastním řídicím systémem a baterií. Nakonec bylo představeno zařízení pro zkoušení mechanické únosnosti dřevěných stavebních prvků (OSB desek).

První mikroelektrárna Wave slouží jako zdroj elektřiny a tepla pro zásobování obecního úřadu, prodejny a hasičské zbrojnice v Mikolajicích u Opavy. (Zdroj: ČVUT UCEEB)

Druhá virtuální zastávka proběhla ve společnosti Brose v Kopřivnici, dodavatele pro automobilový průmysl, a byla zaměřena na sociální oblast, konkrétně na projekty trvalé udržitelnosti péče o zaměstnance. Představeno bylo robotické pracoviště, které zlepšilo ergonomi při stavbě transportních obalů na europaletách, středisko praktické výuky, kde ve spolupráci se školami probíhá výuka mechatroniky nebo fyzioterapeutické pracoviště. Firma se pochlubila také Brose Kids Clubem, což jsou vlastně podnikové jesle, školka i družina v jednom zařízení. To přichází i s prázdninovými aktivitami pro děti zaměstnanců.

Třetí virtuální zastávka představila novou lakovnu Škody Auto z roku 2019, jejíž předností je snížení spotřeby energie a ekologické zátěže. Lakovna, kterou projde ročně 168 000 karosérií, využívá unikátní technologii sušení, moderní dvoukomponentní lak či technologii mletého vápence místo vody při procesu suchého odlučování barev ze vzduchu. Znečištění vápenec je pak dále využíván pro odsíření spalin v sesterské společnosti ŠKO-Energo. Lakovna byla představena prostřednictvím tohoto videa.

-Mk-

 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: