Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> CCMT 2018 China CNC Machine Tool Fair - Zastavení třetí

CCMT 2018 China CNC Machine Tool Fair - Zastavení třetí


12.04.2018

Je třetí den šanghajského veletrhu a tím se dostává do druhé poloviny svého konání (pozn. na rozdíl od pekingského CIMT není šestidenní). Dnes již nebyla tak silná účast, jako včerejší druhý den. Dle dostupných statistik asociace CMTBA v první den veletrh navštívilo přes 25 tisíc návštěvníků, v úterý pak 33 tisíc.

Veletrhy tohoto charakteru jsou především barometrem ukazujícím stav domácí produkce. Nejen návštěvníci shlédnou expozice, ale i zahraniční vystavovatelé důkladně prozkoumávají exponáty čínských výrobců především ze své konkurenční komodity.


Co k tomu dodat…

Zajímavostí bezesporu je poznání, že letos se zde neprezentují všechni firmy z tzv. velké čínské pětky, o které jsem psával v reportážích v předchozích letech. Mám konkrétně na mysli tyto výrobce obráběcích a tvářecích strojů: Dalian Machine Tool Group (DMTG), Shenyang Machine Tool (SMTCL), Beijing No. 1 Machine Tool Plant (BYJC), Jier a Qiqihar Qinchuan Machine Tool. Je třeba pro úplnost dodat, že nejen tyto firmy, ale obecně čínští výrobci pokrývají v rámci jedné společnosti, byť v podobě různých divizí, široké portfolio strojů od obráběcích přes tvářecí stroje a jsou v rámci jednoho koncernu soběstační i co se týče slévárenských provozů či výroby celé škály komponent. A každým rokem se jejich portfolio rozrůstá zejména akvizicemi svých dodavatelů.
Pravěpodobně největší exponát letošního veletrhu CCMT. V hlavní roli společnost Wuhan Heavy Duty machine Tool a její “gantry” karusel ZH 5480 s průměrem stolu 6 300 mm, jeho nosností 30 tun a pojezdem v ose Y 8 000 mm.

Obecné poznání z letošních expozic výše uvedené Velké pětky: zdejší expozice nejsou tak rozsáhlé, jako v minulosti. Ale jedno zásadní, největší čínský výrobce výrobních strojů společnost Dalian Machine (DMTG), která vždy patřila bezesporu k tomu nej, co bylo možné zde v Číně na výstavách zhlédnout, a to jak co do velikosti expozice, tak i do počtu prezentovaných strojů, letos zde v Šanghaji nevystavuje. Údajný důvod je překvapující ... Firma, která má jenom v Číně jeden milion metrů čtverečních a další dva a půl milionu výrobních ploch, je údajně zavřena (...). Postupně se dostávala do obrovských finančních problémů, státní subvence podpory nejsou neomezené. Tato globální společnost má své akvírované firmy po celém světě ve více, než 100 zemích, mj. např. Ingersoll či F. Zimmermann a řadu dalších... Zpráva, ze které se až svírá hrdlo.

Čínské firmy jsou umístěny v celém západním křídle, v pěti pavilonech výstaviště a tak návštěvník, který přichází z této strany, neprodleně vstoupí do expozice QCMT&T Group neboli Shaanxi Qinchuan Machine Tool&Tool Group (podobně jako v severní části zahraničních vystavovatelů při vstupu do expozice DMG Mori).

Tato expozice, společně s KMTC (člen skupiny Schenyang Machine Tool) ve vedlejší hale a s Beijing No. 1 Machine Tool Plant (BYJC) neboli „Pekingská jednička“,  v další sousední hale, měly největší rozlohy.


Qiqihar vystavoval karusel s průměrem stolu 1 600 mm, nosností 8 tun a s max. výsuvem smykadla 1 200 mm. Vře řízeno Sinumerikem 840Dsl.

Shenyang Machine Tool (skupina SMTCL) vznikla před 20 lety konsolidací několika tradičních čínských firem včetně China Czechoslovakia Friendship Works (věhlasný Závod Československo-čínského přátelství, farma založená v roce 1956).  Současný sortiment je velmi rozsáhlý, zaměřuje se na vertikální soustruhy, horizontální vyvrtávačky a portálové stroje. SMTCL realizoval historicky celou řadu zahraničních akvizic, např. německého Schiess. Výroba se realizuje ve třech závodech v čínském Shenyangu a Kunmingu a v německém Ascherslebenu. Tuzemský výrobce TOS Varnsdorf již dvanáctým rokem provozuje s touto skupinou společný joint venture závod TOS Kunming.   Skupina SMTCL společně s DMG Mori patří v současné době k největším výrobcům této komodity s průměrným ročním obratem blížícím se 3 mld. USD. Pro informaci, roční produkce celé ČR v této komoditě představuje pouhou pětinu – 0,6 mld. USD.
Expozice Kunming Machine Tool. Detail frézovacího centra HoriMill  63.

Beijing No. 1 Machine Tool Plant (BYJC) v současné době představuje výrobce  včech různých typů CNC obráběcích strojů a center a komponent. Specializují se dále na stavbu výrobních linek, ale i na konstrukci a výrobu geologických vrtných strojů.  Není překvapením, že i „Pekingská jednička“ za dobu své existence realizovala celou řadu akvizic světových firem – konkrétně jde o devět případů.  Za všechny jmenujme rok 2005, kdy koupila německou společnost Waldrich Coburg.


BYJC licenčně vyrábí stroje Okuma pro čínský trh.

Náš výčet uzavřeme společností Jier, která svoji produkcí zaměřuje jak na stroje technologie tváření (objemové, plošné), tak na technologie slévání, obrábění a dělení materiálu laserem a plazmatem. Jde o neskutečně široký záběr. Toto vše samozřejmě staví do výrobních linek a nabízí kompletní technologie řešení na klíč, což bylo velice názorně v expozici prezentováno formou rozsáhlého kinematického modelu. Její realizace jsou tak obrovské, že můžou být demonstrovány pouze na modelech, či video projekcích.


Často byly u strojů prezentovány v plném provozu možnosti paletizace.

Letošní ročník je zajímavý I v ohledu typu prezentovaných strojů – letos vedle tradičních obráběcích center (frézovací, soustružnická, multicentra) převažují karusely a portálová centra, naopak horizontky byly v nižším počtu. Stroje na aditivní výrobu pravděpododně ani jeden (pokud jsem nepořehlédl).
Kontrasty struktury prezentovaných exponátů. Vše má však má své kouzlo a krásu.
Renomované pekingské designérské studio Purifying Design je u konstruktérů pojmem. Spolupracují s těmi nejlepšími a výsledky práce byly i zde prezentovány.

V Číně v sektoru obráběcích a tvářecích strojů pracuje přes půl milionu lidí, kteří vytváří roční produkci hodně přes 30 miliard USD. Ta jde minimálně na vývoz, téměř vše se spotřebuje doma a ještě jsou kapacity na dovoz ze zahraničí, který opakovaně činí v průměru přes 10 miliard USD. 

Strategie zdejších firem se stále nemění, především vyrábět pro domácí trh a zbytek v objemu cca do 10 % exportovat. Vydělané peníze pak investovat do nákupu světových firem v podílu lehce přes 50 % (tím pak za jedny peníze získat podíl ve dvou firmách), ale mít zde rozhodující pravomoce. Majitelé neprosperujících firem na to většinou kývnou, nic jiného jim nezbyde, neboť jsou si vědomi, že jejich firma měsíc co měsíc ztrácí na své hodnotě. Taková je taktika Made in China.


Jsme zde!!!


Za rok v Pekingu.

Roman Dvořák
Šanghaj
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: