Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Nová generace nabíječek elektromobilů

Nová generace nabíječek elektromobilů


17.09.2020

Předváděcí akce modernizovaných nabíjecích stanic elektromobilů Vector DC75 a DEL Tower žďárské inženýrské společnosti DEL se konala včera v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Praze. Úvodem nejprve Jiří Kabelka, předseda představenstva společnosti DEL, shrnul pětadvacetiletou historii firmy a ve zkratce představil její výrobní program. Důležitým milníkem byl rok 2016, kdy společnost DEL akvírovala slovenského výrobce výkonové elektroniky, firmu NES Nová Dubnica. Od té doby se vedle dodávek komplexních technologických celků na klíč či automatizaci technologických procesů a robotizaci věnuje také výrobě nabíjecích stanic pro elektromobily. Detaily k jednotlivým nabíjecím stanicím pak představil Václav Dvořák, manažer pro elektromobilu v DEL.


Modernizované nabíjecí stanice elektromobilů DEL vstupují na trh s ambicí obsloužit široké spektrum zákazníků. Zatímco model Vector DC75 nabízí i velmi rychlé nabíjení stejnosměrným proudem, stanice DEL Tower zase může nabíjet až čtyři vozy najednou. Výhodou obou nabíječek je také chytré nabíjení s funkcí Plug & Charge umožňující plánovat nabíjení dle aktuálních kapacit sítě a akumulátoru vozu. Stanice lze rovněž propojit s obnovitelnými zdroji energie. Využití mohou nalézt jak ve veřejném prostoru, tak i v komerčních objektech. (Zdroj: DEL)

V základní nabídce jsou dva modely: Vector DC75, který nabízí i velmi rychlé nabíjení stejnosměrným proudem a stanice DEL Tower, která zase může nabíjet až čtyři vozy najednou. Výhodou obou nabíječek je chytré nabíjení s funkcí Plug & Charge umožňující plánovat nabíjení dle aktuálních kapacit sítě a akumulátoru vozu. Stanice lze rovněž propojit s obnovitelnými zdroji energie. Využití mohou nalézt jak ve veřejném prostoru, tak i v komerčních objektech.


Střídavá nabíječka DEL Tower je vhodná pro parkoviště, kde vozy stojí delší dobu. Díky modulárnímu řešení dokáže nabíjet až čtyři vozy z jednoho místa, zastává tak funkci několika nabíjecích stanic v jedné. (Zdroj: DEL)

Nabíjecí stanice DEL Tower a Vector DC75 vznikly, jak bylo již výše zmíněno, v česko-slovenské spolupráci inženýrské společnosti DEL a její dceřiné společnosti NES Nová Dubnica. Jejich nová generace doznala významné modernizace, která spočívá zejména v systému pokročilého nabíjení díky funkci Plug & Charge. „S pomocí této funkce mohou stanice samostatně komunikovat se sítí a plánovat nabíjení podle její kapacity nebo tarifu. Bez této funkce je využití nabíjecích stanic v dnešní době, ale i do budoucna, pro uživatele značně omezující,“ uvádí Jiří Kabelka. Stanice jsou také schopny vyhodnotit potřebu dobití akumulátoru podle jeho aktuálního stavu a potřebného dojezdu. Pokud tuto funkci podporuje i elektromobil, stanice automaticky vybere vhodný tarif a provede autorizaci i fakturaci podle odebrané elektrické energie.


Stejnosměrná rychlonabíjecí stanice Vector nabízí funkci Dual, která umožňuje rozdělit její výkon. Díky tomu dokáže rychle nabíjet dva vozy současně. Nabít 80 % kapacity baterie vozu je schopna již za 20 až 30 minut. (Zdroj: DEL)

Nabíjecí infrastruktura na míru
Nabíjecí stanice mohou díky své modularitě fungovat v různých prostředích, ať už se jedná o firemní vozový park, hotelovou garáž, parkovací dům, anebo třeba čerpací stanici či dokonce sídliště. Oba modely stanic umožňují sestavit nabíjecí clustery a vytvořit tak řešení přímo na míru konkrétním potřebám. „Stejnosměrná rychlonabíjecí stanice Vector nabízí funkci Dual, která umožňuje rozdělit její výkon. Díky tomu dokáže rychle nabíjet dva vozy současně. Nabít 80 % kapacity baterie vozu je schopna již za 20 až 30 minut. Střídavá nabíječka DEL Tower je zase vhodná pro parkoviště, kde vozy stojí delší dobu. Díky modulárnímu řešení dokáže nabíjet až čtyři vozy z jednoho místa, zastává tak funkci několika nabíjecích stanic v jedné,“ vysvětluje Václav Dvořák. Nabíjecí stanice lze také propojit se systémy využívajícími obnovitelné zdroje energie.

Nový smysl pro elektromobilitu
Nabíjecí stanice DEL mohou být připojeny k různým systémům pro platbu a autorizaci, a to včetně integrace platebního terminálu. Samozřejmostí je potom šifrovaná komunikace pro maximální bezpečnost transakcí. Konstrukce stanic je odolná proti vandalům a je navržena v kompaktním provedení s nadčasovým designem. Stanice jsou proto vhodné do veřejného prostoru, kde odolají i drsnějším klimatickým podmínkám. „Nabíječky jsou určeny primárně do veřejného prostoru, jejich zákazníky jsou tak logicky také města a obce. Sloužit mohou třeba právě na sídlištích, kde při výraznějším rozšíření elektromobility pomohou regulovat zátěž energetické sítě. Věříme, že díky moderním funkcím našich nabíječek dáváme elektromobilitě nový smysl,“ dodává Jiří Kabelka.

-EB-

S využitím tiskových materiálů společnosti DEL

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: