Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Nový proudový motor PBS pro bezpilotní letadla

Nový proudový motor PBS pro bezpilotní letadla


11.10.2018

Při příležitosti šedesátého Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně byl na tiskové konferenci společnosti První brněnské strojírny Velká Bíteš (PBS) představen širší odborné veřejnosti nový proudový motor PBS TJ150. Tento motor je již pátým typem proudového motoru a je určen především pro bezpilotní prostředky předních světových výrobců letecké techniky.

Uvedením motoru PBS TJ150 na trh rozšiřuje První brněnská strojírna Velká Bíteš nabídku ve výkonnostní kategorii od 200 do 1 500 Newtonů tahu. 


Není to však jediný proudový motor, který společnost PBS letos uvádí na trh. První proudový motor uvedený na trh v první polovině letošního roku byl motor s označením PBS TJ80 s maximálním tahem 900 Newtonů. Specifikem tohoto motoru je mimo jiné absence samostatného olejového systému, což výrazně snižuje váhu i vnější průměr motoru a umožňuje jeho start v libovolné pozici na zemi i za letu.

Nejnovější člen rodiny proudových motorů PBS TJ150 pak vyniká zejména excelentním poměrem tahu a váhy, resp. vnějšího průměru motoru, což jsou nejsledovanější parametry v této kategorii leteckých pohonů. Dalšími přednostmi motoru jsou kompaktní design, integrovaný startér generátor, spolehlivost při startu v náročných klimatických podmínkách, a to včetně možnosti startu za letu při vysokých rychlostech a nadmořských výškách.

Hlavní parametry motoru PBS TJ150
Maximální tah     1 500 N
Maximální rychlost     0,9 M
Vnější průměr motoru     272 mm
Hmotnost motoru     19,6 kg
Maximální výška letu    10 000 m
Výstupní elektrický výkon    600 W / 28 V
Rozsah okolních teplot     -50 °C až +45 °C
Palivo     JET A‐1
Integrovaný elektronický řídicí systém
 

-EB-
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: