Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Pekingský veletrh CIMES 2012

Pekingský veletrh CIMES 2012


17.06.2012

Veletržní dění v oblasti obráběcích strojů běží v druhé čtvrtině roku v Číně na plné obrátky. Během dvou měsíců na ne příliš odlehlých místech (myšleno v čínských poměrech) proběhly dva významné veletrhy.


I v Pekingu bývá krásné počasí bez známek smogu

Cestování vlakem po Číně je komfortní a rychlé.

Čínské město Nanjing má něco přes 8 miliónu lidí a hodinku jízdy rychlovlakem vzdálená Šanghai má 23 miliónu obyvatel, město Peking již 20 miliónu také překonalo. Dohromady to máme 51 miliónu lidí žijících na ploše velikosti Moravy a Slezska. Proto se nelze divit tomu, že v dubnu se ve měste Nanjing konal veletrh obráběcích strojů CCMT a záhy na to v červnu v Pekingu „někdo“ uspořádá veletrh obráběcích strojů CIMES. A zatímco při konání brněnského strojírenského veletrhu ve městě kolabuje doprava, tudíž je do veletžního dění vtaženo celé město, v Číně o tom, že se vůbec nějaké velethy v čínských městech konají nepoznají ani obyvatelé končin, mající výstaviště nadohled. Snad jen národní vlajky můžou prozradit, že se na výstavišti něco děje. Co stojí za to v případě těchto veletrhů vyzdvihnout je to, že je spojují květiny a výrazně je odlišuje složení vystavovatelů. Avšak zatím co ve městě Nanjing se jednalo o národní přehlídku čínské výrobní techniky se zaměřením na obráběcí stroje, tak v Pekingu byla nepřehlednutelná mezinárodní účast. A přes výrazně větší pestrost vystavovaných výrobních technologiíí si obráběcí stroje své postavení uhájily.


O čínskou verzi časopisu MM je zde velký zájem

Oficiální propagační materiály hovoří o 1 000 vystavovalelích (jiné zdroje až o 13 tisících (!)), avšak dostupný seznam má 829 řádků. Pohledem do hal, rozložení a rozloze stánků se lze přiklonit spíše k jmennému seznamu než mediálním prohlášením. Tento seznam samozřejmě obsahuje převážně čínské výrobce, ale vedle těchto bylo účastno pět z České republiky, sedm ze Švýcarska, 14 z USA, 19 z Japonska, 46 z Koreje a například 66 z Němacka. Obvzláště zajímavý byl fakt, že korejské firmy měli pořadatelé potřebu odlišit, a některé schovali pod to, že jsou jednodše z Koreje a u některých zdůraznili, že jsou z Jižní Koreje. Zda některá z firem byla ze severu korejského poloostrova lze jen obtížně dohledat, protože vybrané názvy má i „všemocný“ Google problém přiřadit k něčemu, co by se dalo nazvat firmou.


Korejský stroj s paralelní kinematickou strukturou (Maxrotec)

Další účastněné firmy byly například z Izraele, Finska a jedna z Turecka. Hlavní vstup celkem lemovalo jedenáct vlajek. Korejská chyběla a japonská s klidem vlála po boku čínské (což ve zdejší televizi jen tak neuvidíte). Prostě pro zjištění kolik zemí a vystavovatelů se přesně zůčastnilo je skoro až detektivní činnost a nejmenší rozlišovací jednotkou počtu návštěvníku je rovna 10 000. I když informovanost pro zahraniční vystavovatele a návštěvníky pro ně ve srozumitelném jazyce byla o něco lepší než na nanjinském veletrhu CCMT, povětšinou i zde cizinci zůstávají „ztraceni v překladu“.


I v Pekingu platí, že číňan (vám) usne uvšude

Z porovnání obou veletrhů jednoznačně vyznívá to, že květinové vyzdvihování významnosti firem se vedle evropsko-amerických vystavovatelů moc nenosilo. Spousta v Nanjingu květinami ověnčených firem se veletrhu v Pekingu nazůčastnilo. Když už ani čínská ikona a gigant v jedné „osobě“ SMTCL na veletrhu nevystavovala, je možné věřit osobním vyjádřením čínských zástupců českých firem: „letos malý, letos slabý…“. Možná trochu silná slova a možná jen měli trochu málo květin na očích. Přesto i evropan, jež je oproštěn od národního velikášství, a který navštívil oba veletrhy, jim v něktrých ohledech musel dát za pravdu.


Nedílnou součástí mezinárodního veletruh musí být národní vlajky


Hned u vstupu se dozvíte, že nejste na veletrhu hraček či knihy…

Evropští a američtí vystavovatelé, i když ve stísněných podmínkách, na které nejsou zejména v případě veletrhu EMO zvykli, neskrývaně vystavovali mnohdy to nejlepší ze své produkce. Například firma Chiron vystavovala dnes už legendární, zásobík nástrojů používaný například u strojů řady 18. Nad krytem z polykarbonátu byly zobrazeny aktuální parametry rychlosti vřetene (15 000 ot/min), rychlost výměny nástroje (0,5 sec.) atd. Tlačenice návštěvníků a aktivita záznamových médií byla v tomto prostoru opravdu vysoká. Takto odkrytovaný stroje neměl už žádný jiný výrobce, ale i přesto ruch v prostoru evropských výrobců byl přeci jen znatelnější než na rozlehlých „pláních“ na kterých se nacházely stánky země středu. DMG, Haas, Mazak, Baluff, Agie Charmilles, FPT, Bielomatik, Index, Igus a další reprezentovaly západní svět. Z České republiky se účastnily tři firmy z Alta group (TOS Kuřim, ČKD Blansko, Škoda Machine Tool), Pramet Toosl a TOS Varnsdorf. Poslední zmíněná firma představila i exponát – inovovanou horizontku Prima.


Skupina Alta a její firmy


Nástroje šumperské firmy Pramet Tools využívá řada českých a teď už i čínských výrobců

 
Stroj firmy Kintra pro obrábění bloků motoru


Řada výrobců ke strojům nabízí vývoj a výrobu sofistikovaných upínačů (AWC)

S úctou k pořadatelské zemi se zastavme alespoň u dvou exponátů čínských výrobců. YTO Kintra Euipment Science & Technology Co., Ltd. vystavovala víceméně jednoúčelový obráběcí stroj pro obrábění bloku motorů. Pokud by z dispozice bylo jasné, zda se jedná o součást výrobní linky, dal by se tento stroj zařadit i do jiné kategorie. Tento stroj byl vybaven velkou řadou hydraulických funkcí pro manipulaci s obrobkem, zpevňování a upínání obrobku. Pracovní nástroj tvořila velkorozměrová mnohabřitá fréza a vyvrtávací tyč pro opracování pístového prostoru. Součástí expozice byl i obrobek – dvanáctiválcový blok motoru před opracováním i po opracování. Firma Hanland Machine Tool Group Co. předvedla stroj HPBC1320E. Jedná se o horizontku avšak jiného konstrukčního řešení, než „varnsdorfská“ Prima.


I v Číně jsou firmy se specializací na některé konstrukční celky obráběcích strojů (Beijing Gold Machine Tool Equipment)

 
Horizontka firmy Hanland

Obdobně jako v Německu tak i v Číně se během pár měsíců uskutečňují dva významné veletrhy. V Německu EMO, Metav a AMB je za dveřmi. Čína trochu v tomto směru zaostává, ale i tak je vidět, že průmyslové mocnosti si „žádají své“. Zato USA je jaksi ve stínu dění a bude se muset v letošním roce spokojit s jedním, hranice přesahujícím veletrhem – zářijovým IMTS. Doufejme jen, že zde čínští výrobci nepředvedou to, co předvedli ve městě Nanjing. A pokud ano, bude zase o něco více nezaměstnaných, jak za mořem tak v Evropě. A pokud ne, doufejme že čeští výrobci jednak hlavně americký veletrh nevynechají a jednak dokážou se svou „vozovou hradbou a blýskavými hroty palcátů“ dát o sobě vědět alespoň tak, jak se jim to povedlo ve městě Nanjig. V Pekingu se zajisté zviditelnili přítomní výrobci se svými povedenými stánky, jakožto jednotlivé firmy. Avšak IMTS bude pod diktátem velkých firem a sdružení výrobců, kteří budou ukazovat komplexnost nabídky i sílu ve stylu „sumo“, ať už budou z Japonska, Číny či Evropy.

Lubomír W. Novotný
Peking, Čína

Dvě navazující reportáže z dubnového veletrhu obráběcích strojů CCMT Nanjing od doktora Novotného naleznete v květnovém a červnovém vydání MM Průmyslového spektra. Jejich internetové podoby pak zde: 1. část  2. část

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: