Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Setkání Ocelářské unie

Setkání Ocelářské unie


21.06.2019

Společné ohlédnutí za rokem 2018, sdílení zajímavých čísel z oblasti výroby i obchodu s ocelí a představení inovativních projektů, produktů a technologií z řad českých firem. Takové byly stanovené cíle středečního setkání Ocelářské unie.


Karel Havlíček, ministr průmysl a obchodu, na setkání Ocelářské unie slíbil hájit zájmy oboru.

Úvodního slova se ujal nový ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček. Účastníkům přislíbil, že bude hájit zájmy oboru, jak nejlépe dokáže. „Ocelářství prochází celoevropsky velmi složitým obdobím,“ řekl. Na vině jsou dle jeho slov dumpingové ceny oceli z Číny a rostoucí ceny energií. Rád by však z ocelářství udělal udržitelný obor a bude bojovat za to, aby zpracovatelé oceli využívali v nejvyšší možné míře naší českou ocel. Aby mohl v prosazování zájmů oboru kopírovat požadavky výrobců i zpracovatelů oceli, plánuje zřídit tzv. ocelářskou komisi a dále rozšiřovat podpůrné nástroje pro pomoc ocelářství jako jsou podpora vývoje, výzkumu a inovací a další programy např. ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR apod.


Napříč přednáškami zněla zajímavá číslo z oboru ocelářství.

Pak už dostali slovo zástupci ocelářského průmysl. Petr Janoušek, generální ředitel Sandvik Chomutov Precision Tubes, představil divize i aktivity švédské společnosti Sandvik a inovace ve výrobním podniku v Chomutově s ohledem na požadavky Průmyslu 4.0. Příkladem je digitalizace až 90 % dokumentace, propojení 53 technologií a procesů pomocí MLS systému a standardizace několika pracovišť. Ivo Chmelík, statutární ředitel GO Steel Frýdek Místek představil společnost i současné portfolio společnosti. To sestává zejména z výroby technických plechů, které se následně používají k výrobě transformátorů, akumulátorů apod. Karel Rojko, předseda představenstva VÚHŽ posluchačům popsal úspěšnou transformaci resortního výzkumného ústavu na tržně zaměřenou společnost. Transformace s sebou přinesla také inovace ve válcovně, které dosahuje kapacity 12 000 tun ročně. Inovace se týkají zejména automatizace některých výrobních procesů – rolování a posun vývalku, rychlovýměna válců či nova dělicí linka. Richard Toman, vedoucí provozu svodidel a důlních výztuží ArcelorMittal Ostrava, až po zádech mrazícími obrázky a videi ukázal, jak je důležité dbát na potřebnou kvalitu bezpečnostních prvků na vozovkách. Nekvalita či neprofesionálně provedená instalace svodidel má zpravidla fatální následky. Apeloval na stát, aby na bezpečnost na komunikacích důsledně dbal a dohlížel. Jon Ferriman představil skupinu LIberty Steel.

Závěrem dostali účastníci prostor na dotazy. Otázky se týkaly např. problémů spojených s vývozem do Íránu, rostoucí objemy dovážené čínské oceli do Evropy či otázky ekologie v souvislosti s ambiciózním plánem EU o snižování emisí.   

-EB-
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: