Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Temelínský den

Temelínský den


13.01.2012

Technický ředitel Škoda JS Jan Zdebor při své prezentaci česko-ruského projektu MIR.1200 na dostavbu dvou bloků JE Temelín.


Jan Zdebor, technický ředitel společnosti ŠKODA JS a.s., a Vitalij F. Jermolajev, technický ředitel společnosti Atomstrojexport, vystoupili na setkání studentů ČVUT a zástupců odborné veřejnosti s účastníky tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Na semináři, který se konal na Katedře jaderných reaktorů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze pod názvem Temelínský den, představili česko-ruský projekt MIR.1200 konsorcia firem ŠKODA JS, Atomstrojexport a OKB Gidropress.

Jan Zdebor ve svém vystoupení zdůraznil pozitivní zkušenosti českého strojírenství s ruskými jadernými technologiemi a dlouhodobou tradici spolupráce v této oblasti. Mezi hlavní výhody představovaného projektu podle něj patří i velmi dobré reference na podobný typ reaktorů a vysoké bezpečnostní standardy. Vitalij Jermolajev blíže představil realizaci projektů tohoto typu ve světě a bezpečnostní systémy, založené na jedinečné kombinaci aktivních a pasivních prvků. Například lapač taveniny aktivní zóny, určený pro řešení těžkých havárií, který byl poprvé na světě realizován společností Atomstrojexport na dvou blocích čínské jaderné elektrárny Tianwan.

Zájemci o dílčí prezentace obou vystoupivších nechť kontaktují redakci MM: info@mmspektrum.com.

Státní energetická korporace Rosatom je mateřskou společností významných ruských společností Atomstrojexport (ASE) a OKB Gidropress, které společně se společností ŠKODA JS a.s. tvoří konsorcium MIR.1200. Toto konsorcium se uchází o dostavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín.

Spojené strojírenské závody (OMZ) je vlastníkem ŠKODA JS a.s.. Patří k čelným podnikům v oblasti těžkého strojírenství se zaměřením na inženýring, výrobu, prodej a servis zařízení pro jadernou energetiku, ropný a plynárenský průmysl, důlní techniku a rovněž na výrobu speciálních součástí a poskytování průmyslových služeb. Výrobní základna OMZ je rozmístěna v Rusku i v České republice. Skupina je kontrolována akciovou společností OAO Gazprombank.

-mz-

O dostavbu temelínské elektrárny se ucházejí americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. Výběrové řízení by mělo být známo v roce 2013 v době, kdy by první jednotky těchto účastněných firem již měly být v provozu z vyhodnocením zkušeností. V případě dvou temelínských reaktorů půjde pravděpodobně o částku minimálně 200 miliard Kč. 


Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: