Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Výstava technických exponátů v centru Eurazio

Výstava technických exponátů v centru Eurazio


19.09.2019

Včera byla v centru Eurazio v Modleticích u Prahy, v rámci oslav 10. výročí firmy 4ISP na trhu, zahájena výstava pod názvem Technologická evoluce z nadhledu. Potrvá zde minimálně jeden rok a stane se tak jednou z akcí pro zákazníky, technické školy i všechny zájemce o moderní technologie. Výstavu společnost 4ISP pořádá ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, které se stalo jejím patronem. Oba subjekty v rámci jejího konání poukazují na bleskový vývoj přístrojů ve světě techniky. K vidění zde budou nejběžněji dostupné počítače 80. let v Československu, část výstavy je věnována fenoménu Igráček. Ta je určená nejmenším návštěvníkům. Výstava bude přístupná nejenom široké veřejnosti či školám, ale i zákazníkům, kteří navštíví některý z dní otevřených dveří na začátku prosince a v únoru příštího roku. V těchto dnech nabídne 4ISP novinky ze svého portfolia. Dále představí exponáty předchůdců CNC strojů a výtvory studentů. Také v jubilejní roce podpoří 4ISP studentský projekt ČVUT Formule, nově se zaměří i na podporu učňovských technických oborů. S těmi navázala firma spolupráci a jejich práci bude prezentovat v rámci dní otevřených dveří. Cílem bude kontakt studentů s reálným podnikáním a kontakt s konkrétními firmami, do kterých možná jednou nastoupí nebo založí své.


Exponáty výstavy Technologická evoluce z nadhledu jsou umístěny v centru Eurazio mezi výrobními stroji.

 „Nápad poskytnout naše prostory pro využití výstavy technického rázu se nám velice líbil. Přístup i nápaditost Technického muzea v Brně je nám pak blízká. Využití výstavy bude nejenom praktické, pokud někdo dorazí na předváděcí akce našich strojů s dětmi, tak poučné. Dveře budou otevřeny všem, školám i zájemcům o techniku. Od počátku založení firmy nám jde o kontinuální seznamování zájemců s novými technologickými trendy. A pokud říkáme, že naše technologie jsou moderní, rádi poukážeme na historii. Aby bylo srovnání s tím, co bylo moderní ještě před jen několika málo lety,“ uvádí Petr Tůma, CEO a jednatel společnosti 4ISP.         


Pro nejmenší je určená část výstavy s názvem Fenomén Igráček.

„Výstava představuje nejběžněji dostupné počítače 80. let v Československu,“ uvádí Ing. Jaroslav Pipota, vedoucí oddělení správy sbírek a informací z Technického muzea v Brně. „Na výstavě jsou zastoupeny počítače Československé výroby, například počítač IQ 151 z roku 1985, nebo počítač PMD 85-2, za zmínku stojí také počítač Didaktik M z roku 1990- jedná se o jeden z mnoha klonů západního počítače ZX Spectrum z roku 1982- oba počítače jsou vzájemně kompatibilní. Počítače západní provenience zastupuje například počítač SHARP MZ-811 z roku 1985, jedná se o jediný západní počítač, který bylo možné v Československu oficiálně zakoupit mimo Tuzex. Jeho kupní cena byla stanovena na 6 600,-Kč. Nebo také populární ZX Spectrum tzv. „gumák“ z roku 1982. Výstava je také interaktivní, návštěvníci si mohou zahrát dobové hry jako je například Super Mario Bros., Tetris, atd. na retro konzoli Nintendo Entertainment System (zkráceně NES).  Z dnešního pohledu nebyl výkon počítačů této éry nijak oslnivý. Například procesor Tesla MHB8080A osazený v počítači IQ151 měl pracovní frekvenci pouhé 2 MHz.  Lépe na tom byl Sharrp MZ-811, který byl osazen procesorem Z80A o taktu 3,5 MHz. Některé počítače Československé výroby měly například problém s chlazením. Počítač IQ 151 po hodině práce byl tak horký, že se na jeho krytu nedala udržet ruka,“ dodává Jaroslav Pipota.


Tiskové konference se účastnila Dagmar Smrčinová (marketingová ředitelka 4ISP), Petr Tůma (jednatel společnosti 4ISP), Johnny Zhang (zástupce společnosti Raycus) a ředitel brněnského technického muzea Ing. Ivo Štěpánek (zleva, uprostřed tlumočník pana Zhanga).

4ISP tak poděkuje všem, se kterými spolupracuje. Výsledky startu letošního roku patří vůbec k nejlepším v počtu prodaných a nainstalovaných průmyslových strojů. Od počátku roku firma prodala již 13 vláknových laserů, 45 CO2 laserů a 15 frézek. Do svého portfolia zařadila i nejrychlejší 3D tiskárnu na světě - Uniz. Těšit se na oslavy pak mohou zejména zákazníci společnosti 4ISP, kteří budou mít k této příležitosti možnost využít výhodnou nabídku seřízení všech laserových strojů, které si od společnosti 4ISP pořídili. Celkem se jedná o zhruba 860 zákazníků, z nichž 57 vlastní vysokovýkonostní laserová zařízení.
Na tiskové konferenci jednatel společnosti Petr Tůma také prozradil, že v těchto dnech firma uzavírá důležitý kontrakt se společností Raycus, jedním z předních světových výrobců vláknových laserových zdrojů, pro evropské zastoupení v oblasti prodejů a servisů. Doba oprav se tak v budoucnu zkrátí z 25 dní na tři.


Zástupci 4ISP také během prohlídky showroomu Eurazio prozradili, že se společnost nově zabývá také problematikou automatizace. První robotické pracoviště s robotem GSK, který bude zakládat polotovar do stroje, bude představeno na MSV 2019 v Brně.

 -EB-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: