Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Za čajem a varhanami

Za čajem a varhanami


30.11.2011

Paní Helena Kohoutová na tiskové konferenci představila podnikatelský příběh Markéty Puzrlové, zakladatelky společnosti ABIX Europe.

Agentura Helas je kromě jiného organizátorem soutěže Exportní cena DHL Unicredit, o jejíchž výsledcích náš časopis pravidelně informuje. Tentokrát jsem od zmíněné agentury dostal pozvánku na tiskovou konferenci pro strojírenský časopis sice trochu netradiční, ale protože mám rád dobrý čaj a varhanní hudbu, rád jsem pozvání přijal.

I když na místě jsem se trochu divil, protože tisková konference proběhla v rámci setkání dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club, jehož zakladatelem je právě agentura Helas. Takže dámy, a to i mezi novináři, byly v drtivé převaze. Vlastní program už ale nijak speciálně dámský nebyl, protože se týkal čaje. A... „čaj je příležitostí k setkání.“ To už ale nejsou slova moje, ale Markéty Puzrlové, jednatelky a zakladatelky společnosti ABIX Europe, která na tiskové konferenci i na následujícím klubovém setkání představila řadu prémiových čajů TeeGschwendner.

Markéta Puzrlová

Společnost TeeGschwendner je jedničkou na německém trhu v oblasti zpracování prémiového čaje z celého světa. Firmu založil koncem 70. let Albert Gschwendner, charismatik a vizionář, který od samého počátku kladl důraz na prvotřídní kvalitu, sociální rozměr produktu a udržitelný rozvoj čajové produkce. Prémiové čaje TeeGschwendner jsou vybírány z pouhých 0,5 % celkové úrody čaje a musí splňovat nejpřísnější kritéria kvality. V moderní centrále v německém Meckenheimu, kde se dnes čaj zpracovává, pracuje přes 200 zaměstnanců. Jenom v Německu má firma přes 120 specializovaných prodejen fungujících na bázi frenčízingu. Roční obrat centrály vykazuje více než 80 milionů EUR. Prémiový čaj se vyváží také do USA, Ruska a na Arabský poloostrov. V zahraničí spolupracuje TeeGschwendner s lokálními partnery, jejichž úkolem je značku uvést na trh a postupně otevřít specializované prodejny.

To je nyní i úkolem společnosti ABIX Europe. Markéta Puzrlová, zakladatelka společnosti, původně vystudovala německý jazyk, nějakou dobu pracovala u zahraniční společnosti a potom ve státní správě. Nakonec ale sebrala odvahu a pustila se do podnikání. „Podnikání mě lákalo několik let. Dlouho jsem ale hledala produkt, se kterým bych se mohla ztotožnit,“ uvádí paní Markéta. Nakonec pomohla náhoda a celoživotní láska k čaji. V začátcích jí také pomohl projekt GE Money Bank Život nápadům. Cílem této iniciativy je nejen podpořit ženy, které se rozhodly uskutečnit svůj sen a začít podnikat, ale také představit ženské podnikatelské vzory a dát ženám prostor pro diskusi a sdílení rad a názorů.

Ochutnávka čaje

Od letošního září tedy funguje internetový obchod, v kterém je možné prémiové produkty TeeGschwendner zakoupit. Pro rok 2012 plánuje Markéta Puzrlová otevřít kontaktní místo v Praze a dále rozvíjet přímý prodej. Co se týká sortimentu, paní Markéta začala s 24 v Německu nejprodávanějšími čaji, která lze prozatím zakoupit v praktickém balení MasterBag. Jedná se o porcovaný čaj v sáčcích, i když ne v těch úplně obyčejných. Nicméně v sortimentu společnosti TeeGschwendner je přes 300 druhů čajů, i sypaných, na které se milovníci čaje po otevření vlastní prodejny jistě budou moci těšit. Mezi uvedenou čtyřiadvacítkou čajů jsou 3 druhy nearomatizovaných černých čajů z oblastí Assam a Darjeeling a klasická směs English Breakfast, ze zelených je v nabídce japonská Sencha. Dále černé i zelené čaje aromatizované, čaje ovocné a pro našince malé překvapení – několik druhů čajů bylinkových, z nichž některé jsou u nás poměrně neznámé, například verbena nebo fenykl. Naopak německý partner byl překvapen tím, který z jeho čajů jde nejvíce na odbyt v ČR – je to Divoká vášeň! Ovocný to čaj.

Na rozdíl třeba od českých čajoven si ale německý partner údajně moc nepotrpí na filozofii – tedy kromě své výše zmíněné podnikatelské – a jde mu výhradně o chuťový zážitek zákazníka. Tedy o dodávky kvalitního čaje, pokud možno v bio kvalitě.

Markéta Puzrlová (druhá zleva), Helena Kohoutová, ředitlka agentury Helas (v červeném) a Milada Franek (vpravo), která má na starosti projekt Život nápadům v GE Money Bank

A došlo nakonec i na varhany? Samozřejmě. Tisková koference byla zakončena a současně klubové setkání zahájeno koncertem varhanice Ireny Chřibkové a sólisty Národního divadla Romana Janála ve svatojakubské bazilice na pražském Starém Městě.

-Mk-

Fotografie poskytla agentura Helas
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: