Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Blockchain a koronavirus
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Blockchain a koronavirus

Dovolte mi v našem blockchainovém povídání udělat onen pověstný cimrmanovský úkrok stranou. Chtěl bych se dnes věnovat aplikacím, které je možné využít v dnešní (doufám, že v době vydání již pokoronavirové době. Představte si společnost, která chce zajistit rozumnou míru pravděpodobnosti, že nikdo z jejích zaměstnanců není nemocný. Každý zaměstnanec tedy vyplní ráno před příchodem do firmy čestné prohlášení, v kterém stojí, že si není vědom kontaktu s nikým nemocným a že on sám se cítí dobře. Firma tak získává potvrzení, že vynaložila rozumné úsilí, aby se u ní a od jejích zaměstnanců nikdo nenakazil.

Bylo by ale nepraktické, pokud by se všichni ráno podepisovali do knihy: jak časově, tak i z důvodů ochrany osobních údajů. Daleko efektivnější je provést registraci v jednoduché webové aplikaci, která z vlastního prohlášení a ze jména, rodného čísla (a třeba ještě dalšího bezpečnostního prvku) vytvoří zápis do blockchainu. Ten je nečitelný, nehrozí únik údajů, ale při znalosti jména, rodného čísla a bezpečnostního prvku jde zpětně ověřit /a prokázat/, že daný zaměstnanec prohlášení udělal. Tuto aplikaci si již některé firmy pořídily, právě proto, aby minimalizovaly riziko nákazy na pracovišti.


Nepraktické ruční zápisy do knihy lze daleko efektivněji provést v jednoduché webové aplikaci, která vytvoří zápis do blockchainu. (Zdroj: Pixabay)

Pokud bychom celou záležitost generalizovali, je obdobným způsobem možné prokázat v podstatě jakékoliv ověření, pověření, certifikát. Třeba to, že konkrétní zaměstnanec má oprávnění provádět konkrétní práci, operaci, přístup do prostor, jednání se zákazníkem a podobně. Blockchain je tedy ze své podstaty vhodný k realizaci nejrůznějších pasů, povolenek, oprávnění atp.

Jan Prokš

ELA BLOCKCHAIN SERVICES

Další články

Management a řízení
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: