Témata
Reklama

Budování digitálního podniku příští generace není o technologiích, ale o změně. A není to otázka jestli, nýbrž kdy a jak. Digitální transformace totiž není o slovu digitální. Digitální ekonomika je primárně zaměřena na uspokojování zákaznických potřeb ve výrazně širším a zásadně jiném kontextu než dříve, a to díky novým exponenciálním technologiím.

Tento článek je součástí seriálu:
Digitální podnik budoucnosti
Díly
Libor Witassek

Dlouhodobě se specializuje na oblast kybernetiky druhého řádu se zaměřením na řízení podniku jako živého organizmu. Působil jako poradce americké Wharton University of Pensylvannia pro programy podnikání ve střední Evropě. Rovněž působil jako Chairman of Managing Partners přední poradenské skupiny Allied Consultants Europe e.V. Libor je expertem v budování soustav podnikového řízení. S metodou Lean Six Sigma pomohl již několika desítkám globálních firem, například Siemensu, Foxconnu, nebo Johnson & Controls. Působil jako transformační manažer v globálních korporacích GCE Group a Vítkovice Machinery Group. 

Liborovýn přáním je pomoci vrátit české firmy mezi podniky světové třídy s vlastním vývojem, vlastními produkty a službami a s přímou vazbou na koncové zákazníky. Podporuje podnikatelské aktivity, které jsou na principech trvalé udržitelnosti, zajímám se o využití vodíku v čisté energetice a elektromobilitě.

Za vyhynutí dinosaurů nemůže jen asteroid

Od počátku poslední globální recese uběhlo deset let a mnoho se toho v naší ekonomice nezměnilo. Stále marnější boj o nižší náklady, nepochopení pojmu zákaznická zkušenost či nostalgická snaha o návrat na „tradiční“ předrevoluční trhy až po úsměvné pokusy hledání pomoci u politiků, aneb typické syndromy vymírajících dinosaurů. Stejně jako kdysi dinosauři nevymřeli jen kvůli pádu asteroidu a příčinou bylo více faktorů, tak i v dnešní transformující se ekonomice je faktorů úspěchu či neúspěchu více, ale jedno začíná být zjevné. Firemním dinosaurům uštědří digitální ekonomika poslední ránu z milosti.

Reklama
Reklama
Reklama
Autor šestidílného seriálu o úskalích budování digitálního podniku Ing. Libor Witassek, MBA, je transformačním manažerem firem. Dlouhodobě se specializuje na oblast kybernetiky druhého řádu se zaměřením na řízení podniku jako živého organismu. Zastával posty transformačních manažerů v globálních korporacích, byl poradcem řady prestižních společností. V loňském roce byl jmenovaný výkonným ředitelem Nadace ZET prof. Zeleného, kde inicioval podnikatelské aktivity zajišťující dlouhodobou udržitelnost Nadace a trvalou podporu nových podnikatelských záměrů nejen v ČR, ale i ve světě. Libor Witassek vydal knihu poznámek ze své manažerské praxe nazvané Tajemství managementu v éře turbulencí. Kniha je k dispozici jak v digitální formě, tak nově i v tištěné podobě. Zájemci si ji mohou zakoupit na příslušných portálech e-knih nebo na

Digitální ohrožení

Řada manažerů zatím stále nevnímá nástup digitální ekonomiky jako ohrožení svého tradičního podnikání, mají totiž pocit, že jejich produkt či službu nelze digitalizovat, jako jde třeba denní tisk. V tom se mýlit nemusí, avšak v pohledu na nástup nových technologií se tragicky mýlit mohou. Digitální ekonomika není primárně o produktu ani o službě, ale o budování skvělé zákaznické zkušenosti. A platí to jak pro průmyslové giganty, tak pro menší hráče ve službách či lehkém průmyslu. Ostatně deník New York Times si již svou digitální transformací úspěšně prošel a zvládl nečekaně rychlou změnu svého ekoprostředí. Francouzský gigant Schneider Electric prošel transformací od výrobce v těžkém průmyslu k dnešnímu lídrovi digitální platformy pro poskytování řešení v energetice a automatizaci. I velké metalurgické, chemické či potravinářské korporace již dnes operují v novém digitálním ekoprostředí, jen si to zatím někteří pantátové nechtějí připustit a asteroid se rychle blíží.

Příležitosti pro nové business modely

Digitální platformy, digitální řešení či digitální výrobní linky mohou být nástrojem pro zvýšení přidané hodnoty a růst obratu o desítky procent. Nelze jednoduše zdigitalizovat staré procesy, špatný proces bude poté jen špatný digitální proces. Digitální business modely jsou primárně o nové nabídce přidané hodnoty pro zákazníka, o novém vzorci pro dosahování ziskovosti, o nových klíčových zdrojích a o nových procesech pro dodávky služeb a produktů zákazníkům. Digitální business modely jsou dnes klíčovým aktivem pro úspěšnou transformaci podniku do nového světa podnikání.

Digitální pilulka pro sebe

Řada firem jako například GE či česká SpoluWorks započaly cestu k digitálnímu podniku iniciativou v digitalizaci vlastních procesů. Cílem nebylo získat další data pro další analýzy, ale skutečná snaha zvýšit produktivitu všech svých aktiv. Digitální dvojče, nástroje pro řízení aktiv nebo smart factory dokážou otevřít cestu k úsporám v řádu miliónů euro. Vznikají tak zcela nové „digitální“ profese, a podniky tak musí naučit své pracovníky pracovat a uspět v novém digitálním prostředí.

Nové služby pro zákazníky

Mezi zaměstnanci John Deere bylo v roce 2006 již polovina inženýrů, a i poté nabírali inženýry většinou se zaměřením na umělou inteligenci a satelitní systémy. Společnost založená v roce 1837 se 60 000 zaměstnanci, tradičně vnímaná jako výrobce pluhů a traktorů, začala v roce 2000 implementovat čipy a senzory, sbírat data od svých klientů, mj. o stovkách tisíc akrů jejich farem, aby vyvinula softwarová řešení pro úspory hnojiv, optimalizaci agroprocesů podle počasí, autonomní řízení podle satelitních map, specializované know-how o výsadbě, prediktivní údržbu, a nakonec komplexní řešení pro ziskové řízení farem. Kam zmizelo přísloví „ševče, drž se svého kopyta“, ztratil snad John Deere svůj fokus? Nikoliv. Apple již také neprodává primárně mobily, Amazon již dávno není jen obchod s knihami atd.

Poskytovatel globální platformy

Jelikož digitální ekonomika je primárně o budování skvělé zákaznické zkušenosti, zásadní se stává péče o koncového zákazníka, aneb špatná zpráva pro české montovny. Novými globálními hráči se stávají tvůrci nových digitálních ekoprostředí. I proto John Deere již nyní otevírá přístupy do svých aplikací pro další vývojáře ve světě, aby vyvinuli své aplikace pro další použití i mimo USA. Když vstoupíte do ekoprostředí John Deere, který traktor si poté koupíte?

Klíčovou otázkou tedy je, kdo je můj zákazník a v čem je má klíčová dovednost? Naštěstí nemáme jen dinosaury, a tak se tedy v příštím čísle podíváme na digitální business modely.
Za měsíc na shledanou!

Ing. Libor Witassek MBA

DC Vision, Nadace ZET

libor.witassek@dcvision.cz

Foto: Jiří Zerzoň

Reklama
Související články
Inovační workshop v Plzni

V polovině listopadu v plzeňském kongresovém centru Primavera uspořádaly společnosti Autodesk a CAD Studio poslední z řady podzimních inovační workshopů určených pro management výrobních firem. Jednalo se o úspěšnou inovační roadshow, která odstartovala v polovině října na zámku Gbelany nedaleko Žiliny, a pokračovala v Brně, Ostravě a nakonec i v Plzni.

Budoucnost výroby tkví v inovacích, Část 5. Proč nemůžeme ignorovat Průmysl 4.0

Jsme zemí s průmyslovou tradicí, díky níž jsme se z provincie stali jednou z předních ekonomik světa. Dnes ale nedokážeme plně využít inovační potenciál a zaostáváme za vyspělou Evropou. Co nás brzdí? Seriál, který připravují odborníci společnosti Autodesk, se na příkladech dobré praxe snaží nastínit možné cesty, jak by firmy a jedinci mohli zvýšit svůj potenciál a tížený efekt.

Budoucnost výroby tkví v inovacích, Část 3. Inovační workshop

Jsme zemí s průmyslovou tradicí, díky níž jsme se z provincie stali jednou ze předních ekonomik světa. Dnes ale nedokážeme plně využít inovační potenciál a zaostáváme za vyspělou Evropou. Co nás brzdí? Seriál, který připravují odborníci společnosti Autodesk, se na příkladech dobré praxe snaží nastínit možné cesty, jak by firmy a jedinci mohli zvýšit svůj potenciál a tížený efekt.

Související články
Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Fórum děkanů strojních fakult

Uveďte prosím stěžejní exponát, který bude vaše fakulta na MSV v Brně prezentovat a proč se škola rozhodla právě pro něj?

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

V čele high-tech továrny

Ivan Slimák je vedoucím závodu Škoda Auto ve Vrchlabí. člověk, který místo já většinou říká my je ve vedení závodu od roku 2011 a dá se říci, že mu dal novou tvář. Do té doby se zde montovaly Škodovky, známé jsou 1203, 105, 120, Favorit, Octavia, Roomster a další. Rozhodnutím koncernu Volkswagen se zde od roku 2011 nastartoval nový projekt a v roce 2012 sériová výroba automatických převodovek DSG (Direct Shift Gearbox).

Praktický výzkum nám dělá svět lepším

Prof. Ing. Milan Gregor, PhD. se narodil v Prievidzi a dětství prožil v Necpaloch. Zde u příležitosti oslav 600. výročí první písemné zmínky byl v roce 2015 oceněn Cenou primátorky Prievidzy za mimořádné zásluhy v rozvoji hospodářství, vědy a techniky a šíření dobrého jména Slovenské republiky v zahraničí.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Mně se tady v Čechách líbí…

…byla jedna ze sympatických odpovědí Josefa Průši, majitele společnosti Prusa Research, která vyrábí 3D tiskárny Original Prusa i3. Ke konstruování 3D tiskáren ho dovedla snaha stále něco tvořit, takže dal přednost návrhům tiskáren před hudbou a školou.

Jak se transferuje know-how

„Pokud někde postavím pět strojů a budou z nich padat šrouby, které budu odesílat do zahraničí, tak to je samozřejmě jiná přidaná hodnota, než když vybuduji vývojové centrum, kde mám devadesát procent vysoce sofistikovaných pozic, spojené s výrobním závodem,“ říká programový ředitel GE Aviation pro Českou republiku Milan Šlapák, který poskytl redakci MM Průmyslového spektra rozhovor.

Inovace podnikatelského modelu, Část 1. Role inovací v podnikatelském prostředí

Současná doba paralyzující naše osobní a profesní konání nám jasně ukázala realitu, se kterou se budeme setkávat stále častěji. Nastavila zrcadlo důsledků našeho, často konzervativního, přístupu k otázce dlouhodobé inovační strategie, a to jak z pohledu diverzifikace produktového portfolia, tak i marketingové a obchodní podpory zaváděných inovací. V tomto novém světě se musíme naučit žít a odolávat jeho často nepředvídatelným nástrahám.

Ujíždí nám vlak digitalizace?

Rozhovor s Martinem Peňázem ze společnosti Autodesk, nám dává možnost nahlédnout na současnou digitální transformaci optikou, jejichž rámec a obzory se vytvářely dalece před tím, než nás doba covidová naučila přemýšlet a konat jinak a pružněji, než bylo standardem.

Ve svém životě bych nic neměnil

Tuto charakteristiku nám sdělil na závěr našeho rozhovoru Zdeněk Pelc, šéf GZ v Loděnicích, který je další osobností našeho seriálu podnikatelských příběhů. Byl dlouhá léta ředitelem Gramofonových závodů, po Sametové revoluci pak pokračoval jako ředitel společnosti GZ Media, které se roku 2007 stal většinovým vlastníkem.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit