Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> High-Torque převodovky pro přesné aplikace
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

High-Torque převodovky pro přesné aplikace

Točivý moment 19 510 Nm pod absolutní kontrolou v téměř bezvůlové přesnosti? Ano, pomocí precizních planetových převodovek s vůlí v ozubení ≤ 1 arcmin je i tato výzva reálná.

Existuje celá řada výrobců planetových převodovek, ale jen ti nejlepší dokáží vyrobit pohonnou jednotku pro náročné zákazníky, kteří potřebují extrémně přesné polohování při vysokých výkonech. Apex Dynamics je předním světovým výrobcem přesných planetových převodovek, který díky inovativním technologiím tyto reduktory vyrábí. Jako důkaz zvládnutí takovýchto výzev vyvinul rovnou dvě řady převodovek – řadu AH a řadu AP, které je schopen dodat ve velmi krátkých termínech. Tyto reduktory pak nacházejí uplatnění nejenom v obráběcích strojích a elektronicky předepnutých řešeních pohonů Master-Slave, ale i v celé řadě CNC strojů, jako jsou vysokorychlostní HSC obráběcí centra, laserové řezací stroje a další manipulační aplikace s vysokou dynamikou.


Prémiový lineární systém

Základem hnacího ústrojí převodovek je planetový převod, který je tvořen centrálním kolem, satelity, unašečem satelitů a korunovým kolem. Vysoká přesnost chodu a zároveň nízká hlučnost je zaručena díky šikmému ozubení převodu. Planetové převodovky řady AH mají 3 satelity, převodovky řady AP dokonce 4, čímž jsou schopny dosahovat o cca 25 % vyšších momentů než běžné převodovky.

Tři satelity AH a čtyři AP převodovky

Zvýšená odolnost a speciální technologie

Dalším důvodem je použití inovativních technologií. Pomocí technologie HeliTopo na ozubení vnitřních převodů se optimalizují styčné plochy, čímž se dosahuje maximálního kontaktu mezi zuby, a tím i přenosu vysokých točivých momentů.

Korunové kolo převodu je vyrobeno z legované oceli a následně cementováno, zakaleno a jeho ozubení broušeno. Díky tomu je schopno odolávat vysokému dynamickému zatížení a nedochází tak rychle k jeho opotřebení. Tím si samotná převodovka zachovává svou přesnost po delší dobu než běžné planetové převodovky.


Graf zachování přesnosti AP a AH převodovek

Limitovaný vzestup teploty

Při vysokých vstupních otáčkách trápí přesné planetové převodovky přehřívání kvůli tření způsobenému právě žádanou nízkou vůlí ozubeného převodu. l tento nešvar dokázal Apex Dynamics zkrotit a převodovka disponuje limitovaným vzestupem teploty v pracovním režimu.

 
Limitovaný vzestup teploty

Lineární systém

Výše popsané výhody lze za použití přesných ozubených hřebenů, které společnost Apex Dynamics rovněž vyrábí, využít k vytvoření prémiového lineárního systému s vysokými nároky na plynulost pohybu, přesnost polohování a vysoké posuvné síly. Zachování tuhosti u řad AP a AH planetových převodovek tak doplňuje vlastnosti celku a umožňuje nevídanou volnost při návrhu.

K dispozici je posuvná síla až 204 308 N, s krouticím momentem 19 510 Nm. Výhody převodovek řady AP doplňuje pastorek připojený pomocí patentované technologie „Curvic Interface“. Toto rozebíratelné spojení dosahuje ještě vyšších přenosových momentů než laserově navařený pastorek k přírubě. Při poškození pastorku tak není potřeba vyměnit celou převodovku a případná výměna pastorku trvá jen několik minut.


Důležité vlastnosti High-Torque planetových převodovek Apex Dynamics

  • Důležité vlastnosti High-Torque planetových převodovek Apex Dynamics
  • Vůle v ozubení i ve čtyřstupňovém provedení ≤ 1,2 arc. min.
  • Zachování přesnosti po delší dobu než běžné planetové převodovky.
  • Posuvná síla až 204 308 N při rychlosti 1,5 m/s.
  • Rozsah převodových poměrů až do i = 5 500.
  • Výstup volitelný s ISO přírubou nebo možno osadit přímo pastorkem.
  • Kompaktní zástavba, jednoduchá výměna pastorku.
  • Vysoká účinnost (až 97 %).
  • Velmi tichý a přesný chod.

Komplexní řešení

V Apex Dynamics jsme si vědomi toho, že učinění správného rozhodnutí je během na dlouho trať. Proto nabízíme zákazníkům komplexní řešení od jednoho dodavatele, včetně mazacího systému, tedy mazacího pastorku, pumpy a rozvodových komponent.

Zároveň poskytneme veškeré a ucelené informace o jednotlivých komponentech celého řešení, které sestavíme na míru k požadované aplikaci. 3D modely jednotlivých částí naleznete v konfigurátoru na našich oficiálních internetových stránkách www.apexdynaczech.cz.


Apex Dynamics

hana.janisova@mmspektrum.com

 

Další články

Inovace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: