Témata
Reklama

Hledám GA pro lidi. Vy také, pane kolego?

Ač jsem se před několika léty zařekl, že již nikdy nebudu pokoušet osud a psát grantovou přihlášku, pokorně přiznávám, že zodpovědnost vůči mým studentům mne vede k přehodnocení zmíněného stanoviska.

Současnost je charakterizována úpornou snahou o dosažení vysoké efektivity každé činnosti a z těchto činností by právě vše, co souvisí s granty - tedy s penězi, jejichž zdrojem jsou daně -, mělo být vzorem účelnosti. Moje pochybnosti pramenící z konfrontace racionálního technického myšlení s administrativní stránkou grantové reality a úvahy o možné nápravě jsou předmětem tohoto článku.

S ohledem na mou profesi je tematika podřízena aplikovanému výzkumu, zejména podpoře inženýrské práce. Dle mého mínění provázejí grantovou politiku od počátku tři klíčové problémy.

Administrativní náročnost

Vycházím z toho, že zadání obvyklého technického problému lze formulovat nanejvýš na stránku formátu A4. V tom případě je otázkou, k čemu jsou ve formulářích uvedeny statě vedoucí pouze k opisování a neobsahují žádné nové informace, které tedy vedou pouze ke hledání synonym. Z uvedeného plyne představa, že grantová přihláška by měla mít rozsah max. 4 stránky textu a byly by v ní bezpečně uvedeny všechny podstatné informace. Více na toto téma v závěrečném návrhu.

Vzhledem k tomu, že jde o peníze a jejich využití, vyžaduje se velice detailní zpracování rozpočtové části projektu, přičemž zcela uniká účelnost různých kritérií a předpisů, které se v této oblasti nahromadily. Technický rozvoj, personální změny, turbulentní ceny surovin a proměnlivost směnných kurzů vnášejí do této oblasti nestability, jejichž prognóza je nejistá na škále několika málo let. Na druhou stranu existují rozumné předpoklady, na jejichž základě lze vytvořit finanční odhad, ale nikoliv přesný rozpočet. Škatulkování prostředků na položky materiálové, služby, cestovné atd. je z hlediska řešitele projektu zcela nezajímavé a související postupy při žádání a schvalování změn jsou zbytečné.

Podle velikosti grantu vyžaduje jeho příprava kapacitu dvou až osmi měsíců  vysoce kvalifikovaného člověka, což při úspěšnosti mezi 10 až 30 % znamená zhruba 2 roky ztráty toho nejcennějšího, co naší společnosti ještě zbývá - totiž pracovního času člověka s tvůrčím potenciálem.

Ve svém okolí neznám jediného inženýra, jehož životní radostí a příležitostí k seberealizaci je vyplňování grantových a jakýchkoliv jiných formulářů. Co lze tedy učinit pro to, abychom pracovali smysluplně a s radostí?

Netransparentní průběh řízení

V základech problému s transparentností řízení leží zcela mylný předpoklad vycházející z toho, že anonymita posuzování je zárukou objektivity hodnocení. Jednak je to dle mých zkušeností příležitost k likvidaci „pana kolegy" bez otisku palce a dále je to v naprostém rozporu s akademickými zvyklostmi. Počínaje bakalářskými pracemi a konče tezemi pro profesorská řízení, jsou všechny recenzní kroky neanonymní.  

Kromě toho všeho je mi naprosto nepochopitelné, jak se mohu v  roli recenzenta anonymně seznámit s chodem laboratoří, dílen a přístrojů bez komunikace s příslušnými kolegy.

Dalším problémem je velký rozptyl hodnocení projektů, kterýžto jev přímo nabízí rozhodnout podle nejhoršího hodnocení a „řešit" situaci nejjednodušším způsobem, totiž projekt zamítnout. Navíc jsou některé recenze vypracovány bez znalosti dotyčné materie a tím odsouzeny k vyřazení. Připouštím, že se nemusí vždy jednat o zlý úmysl, ale o pouhé nedorozumění, ale neexistuje žádná možnost takový stav uvést na pravou míru.

Je žádoucí připomenout, že mnohá zadání a odhad jejich řešení mohou obsahovat velice citlivé informace, související např. s budoucí patentovou či jinou ochranou duševního vlastnictví. Proto je nedomyšlené požadovat volný pohyb těchto informací v odborně zdatném prostředí. I zde by se daly nalézt příklady jejich zneužití při recenzní činnosti.

Zvláštní kapitolou jsou tzv. „formální nedostatky", přičemž jde většinou o skutečné maličkosti, které lze napravit (a tím neodsoudit mnohaměsíční práci kvalifikovaných lidí k jistému nezdaru) několikaminutovým telefonním rozhovorem nebo krátkou návštěvou.

Opravdových „perel" z pera hodnotitelů jsem zažil hodně, k nejlepším patří skutečně vrcholné odborné stanovisko (byl to projekt vývoje zrcadel pro detektory RICH), staré zhruba 10 let: „Navrhovatel a spoluřešitelé dosáhnou v době plánovaného projektu důchodového věku a nelze očekávat, že projekt zdárně dokončí." O technologii zrcadel ani slovo.

Účinnost transferu peněz řešitelům

Současný těžko zjistitelný počet grantových příležitostí s sebou přináší další otázku, totiž jaké jsou náklady na provoz související administrativní sítě. Lze se oprávněně domnívat, že tyto náklady jdou na vrub podpory vědy a výzkumu, aniž fakticky přispívají k řešení odborné problematiky.

Z útržkových informací získávaných při styku s pracovníky příslušných oddělení plyne, že jeden referent má na starosti desítky až stovky grantů. V jeho silách je tedy nanejvýše zaregistrování docházejících dokumentů a jejich archivace. Předpokládáme-li, že převážná většina grantů je kvalitní, je na místě otázka, jak jsou archivy a v nich uložené informace přístupné, zda také existují čtenáři pracně a draho vytvářených dokumentů a kdo je adresátem nepřeberného množství tabulek o financování, dílčích zpráv, statistických výkazů a desítek dalších dokumentů. Zajímá to vůbec někoho? A je to tedy k něčemu?

Když zcela pragmaticky tvrdím, že výsledkem práce inženýra není počerněný papír, ale užitečný výrobek, není náhodou většina těch předcházejících kroků zbytečná?  Přinejmenším je to černění papíru činností, která odvádí od odborné práce - je to jalový výkon, navíc odevzdávaný s velkým osobním sebezapřením.

Kritizování kohokoliv a čehokoliv

Z doslechu vím, že zásadou americké žurnalistiky je možnost kritizování kohokoliv a čehokoliv za předpokladu, že autor kromě kritiky navrhne také řešení. Zde tedy - řešení alespoň parciální - k další diskusi předkládám, přičemž vycházím z idey 4 stran formátu A4.

Menší administrativní náročnost

Fundovanému inženýrovi musí stačit k výstižné formulaci problému - tedy k zadání práce - jedna stránka formátu A4. V tomto smyslu jsou všechny další subkapitoly s názvy např. „Způsob řešení", „Cíl práce" a mnohé podobné zcela zbytečné, protože kdybych předem věděl, co a jak budu řešit, jednalo by se o realizaci a nikoliv o výzkum a vývoj a cíl je zřejmý ze zadání.

Další stránka by měla postačit k vypracování stručné rešerše s příslušnými citacemi. Pro urychlení práce recenzentů by bylo možné dát do přílohy kopie článků a jiné zdroje relevantních informací. Třetí stránka by měla obsahovat kvalifikovaný odhad nákladů. Měli bychom se přiklonit k modelu malých firem, které nabídnou zákazníkovi na základě objednávky specifikaci a cenu a se získanými penězi naloží optimálně dle svého uvážení. GA (grantová agentura) by tedy v tom případě vystupovala v roli objednatele (zákazníka), který podle svého rozhodnutí ovlivněného užitečností a potřebností výsledku a také podle dostupných financí produkt objedná za dohodnutých platebních podmínek. V tomto modelu by GA bylo v podstatě jedno, jakými cestami se dodavatel k výslednému produktu dostane. Kromě kontroly dohodnutých etap spojené s přesně stanovenými podmínkami parciálních plateb by administrativní povinnosti skončily.

Přesná specifikace etap řešení vyžadovaná na několik let dopředu může být v důsledku průběhu řešení výrazně odlišná od počátečních představ. Rozumný a pravděpodobný výhled se dá udělat na 1 rok.

Z předcházejícího textu plyne, že ke schvalovacímu řízení jsou nutné pouze základní a jisté informace a odhad nákladů s přesnějším rozpočtem na 1 rok.

Transparentní průběh řízení

Nutnou podmínkou transparentnosti je úplné odstranění anonymity z celého průběhu řízení. Právem recenzenta je návštěva řešitelského pracoviště a možnost kontaktů se členy řešitelského týmu.

Při neúnosně velkém rozptylu kvantitativního hodnocení projektu se recenzenti musí dohodnout na objektivnějším hodnocení (viz praxe z EU). Objektivita hodnocení a transparentnosti procesu by se měla opírat o důsledný bodovací systém. Osobní bodové skóre řešitelů by vzrůstalo s každým úspěšně uzavřeným projektem a recenzenti by kromě vzrůstu bodů za objektivní recenze museli také počítat s bodovou ztrátou v případě prokázaných nedostatků v kvalitě posudků.

V inženýrské praxi se uplatňují zejména 2 druhy projektů. Tím prvním je projekt, jehož zadání vyplývá z dosaženého vědeckého poznání v rámci výzkumu a má zpravidla formu vývoje a realizace prototypu. Ve většině případů jde o cestu do neznáma a vynakládané prostředky mohou mít charakter rizikového kapitálu. GA v tomto případě vystupuje v roli sponzora. Druhý typ projektů vzniká jako reakce na aktuální potřebu praxe. Protože se očekává mj. ekonomický efekt, GA by měla vystupovat v roli organizátora účinné a efektivní spolupráce (placené) mezi zadavatelem a řešitelem a eventuálně být zdrojem rizikového kapitálu s nenulovou nadějí na splacení. Oba tyto druhy vyžadují rozdílný způsob práce recenzentů, ovšem anonymita by byla opět jenom překážkou.

Vyšší účinnost transferu peněz řešitelům

S podstatným poklesem rozsahu průvodní dokumentace by také výrazně poklesla potřeba nutné administrativní kapacity se všemi spojenými pozitivními jevy. Ostatně skladování či archivace objemných svazků také není zadarmo. Z ušetřených peněz by mohli být zaplaceni recenzenti a další finance přesunuty na podporu projektů.

Závěrem konstatuji, že jediným skutečným a nezcizitelným bohatstvím každého společenství jsou tvůrčí schopnosti jeho každého člena. Přestože tvůrčích pochodů a výsledků může být nezměřitelně mnoho, neznamená to, že můžeme plýtvat nenahraditelným kapitálem každého člověka, a tím je čas, který může být smysluplné činnosti věnován.

Shora psanými řádky upozorňuji na to, že k podpoře vědy, výzkumu a vývoje by bylo žádoucí hledat efektivnější cesty.

doc. Ing. Josef Zicha, CSc.

zicha.jos@seznam.cz

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Vydání #4
Kód článku: 110438
Datum: 13. 04. 2011
Rubrika: Servis / Názory
Autor:
Firmy
Související články
Sázejme olivovníky, ať mají naši potomci co sklízet

Profesor Stanislav Hosnedl se celý svůj odborný život věnuje oboru konstruování výrobních strojů a zařízení. Značným podílem přispěl k rozvoji konstrukční vědní disciplíny Engineering Design Science and Methodology, ve které se stal uznávaným odborníkem nejen u nás, ale i v zahraničí. K jeho pedagogické a vědecké činnosti jej přivedly kroky z výrobní praxe. Tak by tomu mělo být. Stanislav Hosnedl je Plzeňák tělem i duší s aktivními kontakty po celém světě. Bylo nám ctí, že jsme mu mohli na letošním MSV v Brně předat Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Život podle profesora Kassaye

Profesor Štefan Kassay se řadí mezi klíčové osobnosti podnikatelského a vědeckého života, a to nikoliv pouze na Slovensku, ale i v okolních evropských zemích. Vyučil se jako soustružník a díky své neskonalé touze po poznání se vypracoval mezi evropskou elitu a nenašli byste zde jemu rovnému, který by dokázal v takové míře integrovat podnikatelské, ekonomické, vědecké, pedagogické a diplomatické znalosti, jako právě profesor Kassay. V oblasti vědy a vzdělávání vidí zásadní impuls pro rozvoj jednotlivce a společnosti a proto mj. založil svoji nadaci, která tyto kroky podporuje.

Štěstí přeje připraveným!

Cesta antivirového řešení Avast od prvních nápadů ve Výzkumném ústavu matematických strojů k firmě o 1 700 zaměstnancích Avast Software obývající několik pater nové budovy na Pankráci, byla dlouhá a někdy trnitá. Zakladateli a tvůrci myšlenky na vytvoření vlastního antivirového programu, ze kterého se postupem doby stal ochranný systém bránící napadením, jsou Pavel Baudiš a Eduard Kučera.

Související články
Fórum děkanů strojních fakult

Jaký smysl spatřujete v existenci zahraničních studentů – a to z úhlu pohledu spolustudentů, univerzity a společnosti jako takové? Kolik těchto studentů aktuálně máte na fakultě ve studijních programech v bakalářském a navazujícím mag-isterském stupni? Sledujete dále jejich cestu – odcházejí z republiky, nebo zůstávají?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Fórum děkanů strojních fakult

Jaký počet úspěšných absolventů bakalářského stupně ročně opouští vaši fakultu a jakými praktickými znalostmi disponují? Jaký osobně spatřujete rozdíl v uplatnitelnosti v praxi mezi bakalářem a absolventem strojní průmyslovky?

Spolu (nejen) pro informační bezpečnost

Jedním z komerčních subjektů, které dlouhodobě spolupracují s českými univerzitami, je společnost Gordic. Tento tvůrce softwaru, především pro veřejnou správu a bankovnictví, se dlouhodobě zabývá dnes tak žhavou problematikou kybernetické bezpečnosti. Jedním z jeho důležitých partnerů na poli akademickém je Fakulta podnikatelská brněnského VUT. Ohledně názorů na tuto spolupráci tentokrát proběhla diskuze ve třech. Zúčastnila se doc. Ing. Zdeňka Konečná, proděkanka fakulty, Ing. Viktor Ondrák, Ph.D., pracovník Ústavu informatiky, a Ing. Jaromír Řezáč, generální ředitel společnosti Gordic.

Mezi světem znalostí a světem peněz

Není zvykem začínat článek citací, ale nemohu si pomoci: „Spolupráce mezi komerční a akademickou sférou je obvykle nejvyšší přidaná hodnota, která vůbec v celé společnosti existuje.“

Fórum děkanů strojních fakult

Jak se současný způsob výuky odráží na studentech – na jejich osobnosti, přístupu ke studiu, k dosahování dílčích výsledků, na přípravě k finální části studia, k následujícímu profesnímu působení, ale i v sociální/osobní rovině vazby pedagog – student?

Fórum děkanů strojních fakult

Pokud byste byl jmenován ministrem školství, jaký první krok byste ve své funkci realizoval směrem k technickému vzdělávání?

Fórum děkanů strojních fakult

Jak se vám osvědčila bezkontaktní on-line výuka, zkoušení, případně státní závěrečné zkoušky na vaší fakultě? Myslíte, že v některých případech dokáže tento formát plnohodnotně nahradit "klasický", historicky zakořeněný, způsob výuky a zkoušení a vydáte se touto cestou v nacházejícím semestru (bez ohledu na uvolnění hygienických požadavků)?

Prognózovat vývoj ekonomiky by bylo jednodušší, kdyby šlo jen o ekonomiku, říká ekonom Miroslav Zámečník

Složitá geopolitická situace natolik ovlivňuje ekonomické světové dění, že s jistotou prognózovat vývoj české ekonomiky není jednoduché. Klasické spouštěče, které ohlašují krizi, nefungují. Kdo dnes v recesi uspěje, proč je ČR pořád pro zahraniční investory zajímavá a která firma se budoucnosti bát nemusí? To jsou témata, nad kterými redakce MM Průmyslového spektra diskutovala s hlavním analytikem České bankovní asociace Miroslavem Zámečníkem.

Firmy oceňují studentskou mezioborovou spolupráci

Už po patnácté se na Západočeské univerzitě v Plzni uskutečnil ojedinělý výukový projekt DESING, v němž studenti z několika zdejších fakult pracují v multioborových týmech na tématech zadaných průmyslovými podniky. Vyvrcholením jeho, již 15. ročníku, byl jubilejní 10. mezinárodní workshop, který proběhl začátkem dubna ve Vědeckotechnickém parku Plzeň. Čtyři nejúspěšnější plzeňské a dva bavorské studentské týmy tu v anglicky vedených prezentacích představily návrhy svých technických produktů.

Česko a Sasko společně pro plasty

Pracovní skupina zabývající se technologiemi plastů a vláknových kompozitů se na Vysoké škole v Žitavě/Zhořelci (Hochschule Zittau/Görlitz) začala postupně ustavovat v zimním semestru roku 2015.

Výzkum rozděluji pouze na dobrý a špatný, říká Libor Kraus

Prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus se pohybuje v oblasti výzkumu a vývoje 30 let. Jaká vidí pozitiva, úskalí a rezervy v této důležité součásti našeho ekonomického růstu? Na to jsme se ho zeptali v rozhoru, který poskytl redakci MM Průmyslového spektra.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit