Témata
Reklama

Inovační proces a jeho financování

Jak dokládají statistiky, česká ekonomika je proexportně zaměřena. Jsme vývozci jak výrobků, tak komponent. Významné zastoupení v portfoliu vyvážených výrobků pak mají produkty z oblasti strojírenství a automobilového průmyslu. Čím inovativnější jsou tyto produkty, tím je vyšší jejich přidaná hodnota. Nejsme zemí oplývající nerostným bohatstvím. Naší komoditou jsou výsledky výzkumu, vývoje a inovací převedené do praxe, které jsou konkurenceschopné a naleznou uplatnění na světových trzích.

Inovační potenciál společností v České republice je velmi dobrý, a to napříč firmami od velkých přes střední po malé podniky. Proces výzkumu, vývoje a inovací je pak jeden z klíčových, který tyto společnosti musejí zvládnout a rozvíjet. Doposud je většinou pozornost věnována spíše návrhům a optimalizaci procesů výroby, kontroly, případně procesům spojeným s prodejem a službami při implementaci nových výrobků. V některých společnostech je pak samotný proces vývoje řízen intuitivně, případně jen finančními nástroji, bez vazeb na další oddělení společnosti.

Proces výzkumu, vývoje a inovací prostupuje celou organizací a má přesah i mimo její struktury. Nejedná se jen o oddělení konstrukce, designu, technologie, zkušebny apod. Jde i o spolupráci s marketingem, obchodním oddělením, nákupem, výrobou, servisem a technickou podporou. Spolupráce při vývoji nových produktů také zahrnuje stávající i potenciální zákazníky, dodavatele, ale i výzkumné organizace, vysoké školy apod.

Formalizovaný popis procesu výzkumu, vývoje a inovací je součástí řady manažerských systémů, jako je např. ISO 9001. Vždy však záleží na konkrétních lidech v odděleních i ve vedení společností a jejich schopnosti nejen vymýšlet nové produkty a technologie, ale i celý proces efektivně řídit, tak aby bylo dosaženo výstupu realizovaného na trhu.

Pro monitorování stavů procesů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací lze využít tzv. inovační audit. Je rozdělen do několika oblastí. V úvodu je monitorován základní charakter společnosti, jako jsou oblast podnikání, struktura, počet zaměstnanců atd. V následujícím je pak podrobněji analyzován inovační proces v několika oblastech. Jsou to: inovační strategie, kultura a komunikace, zaměstnanci VaV, rozpočet VaV, spolupráce v oblasti VaV, inovační cyklus. Výstupem jsou slovní i grafické zhodnocení stavu uvedených oblastí i inovačního procesu v auditované společnosti jako celku. Získané informace pak slouží ke zlepšení inovačního procesu a k jeho zefektivnění.
Prakticky se inovační audit osvědčil již ve třech ročnících soutěže NEJinovátor Jihomoravského kraje. Cílem soutěže není hledat firmu, která vytvořila nejlepší inovativní produkt či službu, ale najít organizaci s nejlepším řízením inovací. Hodnocen je tedy proces, jakým společnosti k inovacím přistupují. Firmy tak mají možnost porovnat nejen své nápady v oblasti inovací, ale především to, jak s nimi umějí pracovat, jak je dále převedou do praxe a zpeněží.

Stejně jako u ostatních procesů i zde jsou důležité zdroje pro jejich realizaci. Klíčové jsou lidské kapacity, znalosti a zkušenosti pracovníků podílejících se na výzkumu, vývoji a inovacích. Dalším předpokladem je potřebné technické a materiální zajištění inovačního procesu. Nedílnou součástí je pak finanční zajištění realizace. Zejména pak v oblasti výzkumu a vývoje lze chápat tyto investice jako rizikové. Ne vždy se podaří dosáhnout vytčených cílů a vyvinout zamýšlený výrobek, technologie apod. Riziko je spojeno nejen se samotnou podstatou výzkumu, která obsahuje výzkumnou a technickou nejistotu, ale i v konkurenci, která tzv. nikdy nespí, změnách na trhu, změnách legislativních požadavků atd. Firmy do vlastního výzkumu a vývoje investují především vlastní prostředky (graf obr. 1). Proto jako v ostatních vyspělých státech také Česká republika finančně podporuje výzkum, vývoj a inovace.

Reklama
Reklama
Reklama


Obr. 1. Výše finančních prostředků na VaV v České republice poskytnutých soukromým podnikům (Zdroj: ČSÚ 2016, Roční šetření výzkumu a vývoje VTR 5-01)
Pro zvětšení klikněte na graf.

Státní podporu lze rozdělit na přímou, nejčastěji formou dotací, a nepřímou, formou odpočtů nákladů na výzkum a vývoj od základů daně.

Mezi poskytovatele přímé podpory pro podnikatelské subjekty, na výzkum a vývoj patří především Technologická agentura České republiky (TA ČR) s jejím programem Epsilon. Dále Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prostřednictvím programu TRIO. V těchto programech je poskytována podpora z národních zdrojů. MPO prostřednictvím Agentury pro podnikání a inovace (API) v rámci OPIK poskytuje podporu z programu Aplikace z evropských prostředků.

Přímou podporu na výzkum a vývoj je možné získat i z mezinárodních programů, jako jsou Eureka, Eurostars, Horizont.

Nepřímá podpora – podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, je možné uplatnit v České republice, obdobně jako v dalších zemích EU, odečitatelnou položku na výzkum a vývoj. Od základu daně z příjmu mohou poplatníci odečíst 100 % výdajů vynaložených při realizaci projektu výzkumu a vývoje, které mají podobu experimentálních, teoretických, projekčních, konstrukčních prací, výpočtů, návrhu technologií, výroby funkčního vzorku nebo prototypu produktu nebo jeho části. Statistické údaje o nepřímé podpoře jsou na grafu (obr. 2).

Obr. 2. Statistické ukazatele nepřímé podpory VaV v České republice (Zdroj: ČSÚ 2016, Roční statistická úloha o nepřímé veřejné podpoře VaV)

Obě uvedené formy podpory mají z hlediska praktického využití své výhody i nevýhody. U přímé podpory lze jako největší výhodu považovat její výši. Podle typu programu, velikosti žadatele či typu realizovaných činností, lze získat až 80 % podpory způsobilých výdajů. Navíc v některých programech je poskytována podpora ex ante. Nevýhodou je nutnost účastnit se veřejných soutěží vypisovaných poskytovatelem, a to v termínech, které nemusejí korespondovat s časovými požadavky firem, případně trhu.

Výše nepřímé podpory odpovídá aktuální sazbě daně z příjmu právnických osob, tzn. 19 %. Poplatník nedostane finanční prostředky, ale sníží si daňový základ, a tedy sníží si daňovou povinnost. Poplatník pro uplatnění odpočtu na výzkum a vývoj musí mít stejně jako u přímé podpory zpracován projekt v písemné podobě. Projekt není hodnocen ve veřejné soutěži. Není nutné čekat s řešením na vypsání veřejné soutěže a její vyhodnocení. Projekt, respektive řešení musí obsahovat ocenitelný prvek novosti a vyjasnění výzkumné nebo technické nejistoty.

Stále více společností, především z oblasti malých a středních podniků, ale i start-upů, si uvědomuje význam zavádění a optimalizace procesu inovací, včetně všech výše uvedených oblastí. Dlouhodobě tato cesta vede k realizaci tržně uplatnitelných výstupů výzkumu, vývoje a inovací.

BIC Brno

Ing. Karel Kouřil, Ph.D., FEng.

kouril@bicbrno.cz

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 170154
Datum: 08. 02. 2017
Rubrika: Monotematická příloha / Věda, Výzkum, Inovace
Autor:
Firmy
Související články
Aktuální informace ze světa dotací

Zkušenosti s výběrem vhodného dotačního programu aplikovatelného na konkrétní projekt a možnosti čerpání finanční podpory z evropských fondů nám v rozhovoru přiblížila Ing. Pavlína Torhanová, jednatelka poradenské společnosti 201 consulting s.r.o.

Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Podpora rozvoje mladých technologicky orientovaných firem

Je všeobecně známo, že zejména v počátečních fázích podnikání či inovačního cyklu, kdy firma vyvíjí nový, nebo modifikuje již existující produkt pro zcela nové využití, vzniká celá řada otázek spojených s designem produktu, se strategií jeho komercializace, s definicí vhodných zahraničních trhů a se smysluplným byznys modelem. Jedná se o kritickou fázi rozvoje firem, protože jen malé části z nich se podaří touto fází projít bezi zásadních problémů.

Související články
Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Výzkum rozděluji pouze na dobrý a špatný, říká Libor Kraus

Prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus se pohybuje v oblasti výzkumu a vývoje 30 let. Jaká vidí pozitiva, úskalí a rezervy v této důležité součásti našeho ekonomického růstu? Na to jsme se ho zeptali v rozhoru, který poskytl redakci MM Průmyslového spektra.

Je třeba udělat seriózní diagnózu českého průmyslu

Český průmysl je nemocný subdodavatelstvím a pouhým montováním. Jsme nad únosnou míru pouhým subdodavatelem Evropské unie, především Německa, mnohokrát subdodavatelem subdodavatelů. Z řemeslníka kdysi světové úrovně jsme se stali nádeníkem. Je třeba to změnit, přestat být závislý na odběratelích, kteří diktují, za kolik jim můžete jejich součástku nebo jejich díl vyrobit. Chopte se příležitosti a vytvořte svůj vlastní finální výrobek s vyšší mírou lidského umu, který můžete prodat komukoliv na světovém trhu, abyste se stali nezávislými!

O budoucnost českého průmyslu strach nemám říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák

Při příležitosti konání MSV v Brně oslovila redakce MM Průmyslového spektra výraznou osobnost českého byznysu – prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka.Povídali jsme si s ním o tom, žese našemu průmyslu mimořádně daří, jaká jsou největší rizika pro další růst tuzemské ekonomiky, jak vnímá státní podporu v oblasti podnikání a proč fandí Evropské unii, přestože si myslí, že je to byrokratický moloch.

Podpora výzkumu a vývoje v podnicích: Kapitálové investice

V první části našeho třídílného seriálu jsme se věnovali různým možnostem podpory operativních výdajů na výzkum a vývoj, ve druhé části jsme se pak detailně zaměřili na daňový odpočet způsobilých výdajů. V tomto, třetím a závěrečném díle bychom se rádi podrobněji věnovali možnosti podpory investičních výdajů vynaložených v souvislosti s prováděním nebo využíváním výsledků výzkumu a vývoje. Blíže si povíme o možnostech využití investičních pobídek a vybraných programů Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK).

Evropská podpora výzkumu, vývoje a inovací

Představujeme největší evropský dotační titul na podporu výzkumu, vývoje a inovací – program Horizont 2020 – a jeden z nástrojů, který tento program nabízí – SME Instrument, nástroj pro malé a střední podniky.

Našimi „nerostnými surovinami“ musejí být mozky a know-how

K aktuálním problémům v oblasti výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, efektivity jejího financování a implementace výsledků do praxe se v rozhovoru vyjadřují místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a předseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace a Rady pro konkurenceschopnost a hospodářský růst MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA, a předseda Technologické agentury ČR (TA ČR) Ing. Petr Očko, Ph.D.

Vždy se snažíme konkurenci předběhnout

Špičkový výzkum a transfer high-tech technologií do medicínské, průmyslové a environmentální praxe s důrazem na mezinárodní spolupráci je hlavním cílem Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), vědecko-výzkumného pracoviště Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

MM Podcast: Glosa - Nároková ekonomika

Aplikovaný výzkum musí ekonomiku primárně posouvat k vyšší přidané hodnotě. Je však třeba stávající přístup hodnocení změnit optikou dlouhodobé efektivity a rentability investovaných prostředků, a to jak účelově, tak do místa určení. Mám tím na mysli například tvorbu dopravní, energetické či digitální infrastruktury nebo transformaci hospodářství na nízkouhlíkové. Bez dotací se totiž firmy na zelenou ekonomiku nepřetransformují.

Podnikatelské prostředí není stabilní. Nemáme cenovou stabilitu

Mojmír Hampl je přední český ekonom, který se většinu svého profesního života věnuje problematice financí, měnové a fiskální politiky. MM Průmyslovému spektru poskytl rozhovor, kde se mimo jiné vyjadřuje k současné politice ČNB, k důvodům, proč Česká republika aktuálně nesplňuje podmínky pro přijetí eura, a proč je nutné provést zásadní reformy tak, aby veřejný dluh byl udržitelný.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit