Témata
Reklama

Nejnovější trendy v digitalizaci průmyslu

Neexistuje snad člověk, který by neznal název Siemens a neměl představu o jeho významu pro většinu oblastí podnikání i pro jednotlivce. V současné době - postižené celosvětovým dopadem covidové krize - jeho technologie zejména pro průmysl znamenají ještě víc, než kdykoli dříve. Některé z nich pak mohou být doslova záchranným kruhem, jiné výborným usnadněním práce.

Jako například...

...nové řešení pro vzdálenou správu a bezpečnost zaměstnanců ve výrobě.
Vzdálený přístup je od jara letošního roku stále častěji skloňovaný termín: umožňuje správu z jakéhokoliv vzdáleného místa bez epidemiologického rizika. Společnost Siemens uvedla na trh novou verzi platformy Sinema Remote Connect, která rozšiřuje možnosti správy vzdálených uzlů i uživatelů. Jednou z mnoha inovací verze V2.1 je například vylepšené centrální logování a další možnosti centrální správy uživatelů. Dále nová verze přináší možnost propojení na systém UMC, jenž nabízí centralizovanou správu uživatelů napříč celým systémem a rovněž možnost propojení na Active Directory. Administrátoři tedy již nemusí manuálně vytvářet jednotlivé účty na Sinema Remote Connect serveru, ale mohou využít stávající skupiny a uživatele definované v systémech UMC a Active Directory jednoduše zaintegrovat. Nová verze také zvyšuje pohodlí uživatelů, kteří chtějí jako metodu přihlášení užívat svůj běžný přihlašovací účet do Windows – jejich práva jsou přiřazena centrálně a aktivity lze dále logovat na centrálním Syslog serveru.

Reklama
Reklama
Siemens představuje nové řešení pro vzdálenou správu a bezpečnost zaměstnanců ve výrobě. (Zdroj: Siemens)

...nebo výkonný a zabezpečený vzdálený přístup, který významně rozšiřuje možnosti správy vzdálených uzlů a uživatelů.
Možnosti vzdáleného přístupu dále rozšířilo i nové řešení Sinem ARC v2.1, které umožní výrobcům rychle a efektivně vytvořit model vzájemné interakce zaměstnanců, výrobní linky a celého závodu. Toto řešení rovněž umožňuje vytvářet digitální dvojče pro simulaci bezpečnosti pracovníků, optimalizovat pracovní prostor a ověřovat opatření v oblasti bezpečnosti a efektivity pro zajištění udržitelnosti výroby. Řešení je implementováno pomocí transpondérů Simatic RTLS do ID karet, které zaměstnanci nosí jako ochranné prostředky – přijímače RTLS jsou umístěny po celém provozu, a tak mohou průběžně sledovat a zaznamenávat pohyb pracujících.

...a také první technologie CAD skicování s podporou umělé inteligence.
Prvky umělé inteligence nalezneme v řadě oborů a aplikací, společnost Siemens je však jako první představila v technologii CAD skicování. Ta přináší nové možnosti vytváření 2D návrhů díky prostředí NX™ Sketch a nové možnosti skicování v CAD prostředí, což je nezbytnou součástí konstrukčního procesu. Díky vylepšenému jádru mohou uživatelé vytvářet a měnit skici za chodu, bez potřeby se držet pevně definovaných vazeb, vztahů a parametrů. Technologie umělé inteligence (AI) nabízí značnou flexibilitu při skicování a výrazně usnadňuje práci s importovanými daty. Tím umožňuje okamžité znovupoužití starších dat a práci s desítkami tisíc křivek v rámci jedné skici.

Možnosti vzdáleného přístupu dále rozšířilo i nové řešení Sinem ARC v2.1. (Zdroj: Siemens)

...za zmínku samozřejmě stojí i Mohelnický závod na výrobu elektromotorů, který je českým průkopníkem digitalizace.
Siemens je nejen výrobcem, ale zároveň i jedním z prvních uživatelů svých pokročilých digitálních řešení. Jako jeden z prvních v Evropě nasadil mohelnický závod Siemens pokročilé řešení systému MindSphere: Connect&Monitor. Výrobní a provozní data ze 36 strojů a několika pracovišť poskytují, díky zavedení systému, kompletní přehled o výrobě a jednotlivých strojích. Nasazením systému MindSphere dosáhl závod pokročilého stupně digitalizace procesů prediktivní údržby a řízení dostupnosti vytížení strojů. Vizualizace, které mohelnické řešení využívá, umožňují přímo sledovat klíčové informace o stavu stroje a délce trvání daného stavu, dále je možné si zobrazit vývoj produktivity – počty vyrobených produktů systém zobrazí podle časového rozdělení nebo konkrétního výrobku. Toto digitální řešení prokázalo svůj přínos i v době pandemie covid-19, díky automatizaci a ukládání dat do cloudu je totiž možné sledovat a řídit výrobu na dálku – třeba z pohodlí domova.

Zuzana Lepičová

Tomáš Duba

Mariana Kellerová

Reklama
Související články
Snížení energetické náročnosti výroby díky digitalizaci

Digitální transformace výroby je současným největším trendem nejenom v oblasti průmyslu. Přechod na nové, modernější technologie napříč jednotlivými odvětvími, od automobilového průmyslu přes stavebnictví až po farmacii, se závratným tempem zrychluje.

Skutečná tvář zakázkového obrábění

Jak se společnost Pfeiffer stala beta testerem řídicího systému Sinumerik? A jak se vůbec Jak tento systém dostal do světa zakázkového obrábění a provozu obroben? Nebyl to vůbec lehký začátek a pro projektového manažera Karstena Schwarze ze společnosti Siemens, který stojí za tímto historickým milníkem, to nebylo vůbec snadné.

Edge computing pomáhá definovat podnikovou přeměnu

Edge computing už není jen vzdálený koncept. Jak podniky implementují flexibilní řešení pro hybridní cloud a jak se pokrok v open source systémech, jako je Kubernetes, a technologiích pro 5G stává realitou, tak se rozvíjí i edge computing. Kombinací těchto technologických sil vzniká rámec pro podnikové řešení edge computingu, které vezme moc z rukou několika a předá ji do rukou mnoha .

Související články
Marketing v 21. století

Budování značky pomocí moderních marketingových nástrojů je podle Tomáše Keprty, šéfa marketingového oddělení ve společnosti ČKD Blansko, v dnešní době zcela klíčové a nezbytné pro propagaci českého strojírenství a inženýringu ve světě. V následujícím rozhovoru vysvětluje, proč a co může přinést za výhody, obchodní příležitosti i konkrétní zakázky.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Zažijte digitalizaci (nejen) v Brně

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně se letos koná již po jednašedesáté. Stejně dlouho na něm vystavuje i společnost Siemens. Její expozice novinek a řešení již tradičně ukazuje směr dalšího vývoje nejen v oboru obráběcích strojů a průmyslové automatizace, ale především průmyslové digitalizace.

Digitalizace: právě tady a právě teď

Siemens. Jméno, které ať zazní kdekoli na světě, každý ví, že si je má spojit se špičkovými technologiemi – pro soukromé osoby i pro firmy. Abychom se dozvěděli více právě o těch, jež jsou určeny pro výrobní firmy, vypravili jsme se do českého sídla společnosti Siemens v pražských Stodůlkách za Tomášem Dubou, ředitelem obchodního úseku Motion Control.

Od divadelních žárovek k digitalizaci

Od počátku svého působení je Siemens nositelem a zárukou nejmodernějších technologií, jež inovují náš průmysl, energetiku, zdravotnictví, infrastrukturu, bezpečnost, a navíc pomáhají zlepšovat náš každodenní život.

Stroje a technologie: letět ještě výš

Okolo nás pole, před námi malá obecní silnice a nápis „Business Park Holzhausen“. Nic nenaznačuje, že v tomto malém městě poblíž letiště v Linci za okamžik objevíme obrovský technologický potenciál. Společnost Peak Technology byla založena v roce 2007 Dieterem Grebnerem. Zaměřuje se na dodávky komplexních ultralehkých kompozitů na bázi karbonových vláken pro Formuli 1 či letecký průmysl.

Budoucnost české výroby

Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

Broušení ve velkém stylu

I při velkoformátových dílech je broušení první volbou pro jisté dosažení požadované kvality v závěrečném, vše určujícím pracovním kroku.

Aditiva s nanočásticemi a vlastnosti procesních kapalin

Myšlenka, že lze v různých výrobních procesech použít kovoobráběcí kapaliny - Metalworking Fluids (MWF), aby se zajistila kvalita obrobku, snížilo opotřebení nástroje a zvýšila produktivita procesu, je velmi stará. Už Leonardo da Vinci vytvořil několik testovacích sestav umožňujících analýzu tření za různých podmínek.

Třicet let na výsluní

Po Sametové revoluci, zavládl v České republice tak zvaný "divoký kapitalismus". V praxi to znamenalo, že po čtyřicetiletém nuceném podnikatelském abstinování zkoušel podnikat téměř každý. Výjimku netvořili ani lidé z oblasti IT. Zvláště proto, že tato branže se zpočátku, díky naprosto nenasycenému českému trhu, jevila jako opravdový zlatý důl. Firem, které věřily, že výpočetní technika je pro ně správnou cestou, vzniklo v raných 90. letech úctyhodné množství. Jen málo z nich však dnes najdeme v obchodním rejstříku. Mezi ty, které byly úspěšné a dnes jsou ledry oboru bezesporu patří Asseco Solutions, producent informačních systémů Helios. Na podrobnosti cesty k úspěchu i na to, jak to jde dnes, jsme se zeptali Ing. Jiřího Huba, generální ředitele společnosti.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Digitalizujete výrobu? Nezapomeňte na pevné základy

ERP je tradičním podnikovým nástrojem, jehož cílem je podpořit a optimalizovat firemní procesy v rámci jednoho integrovaného řešení. Poskytuje jednotnou datovou základnu, jednotný pohled na dění ve společnosti a svým způsobem je nositelem jednotné verze podnikové pravdy, která je podkladem pro rozhodování managementu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit