Témata
Reklama

Nová generace pohonů Sinamics

Pod názvem Sinamics uvedla divize Siemens Automation and Drives na hannoverském průmyslovém veletrhu, konaném začátkem dubna t. r., novou generaci pohonů. Tyto pohony jsou vhodné pro jakýkoli druh stroje a jsou konstruovány tak, aby byly kompatibilní s automatizačními systémy Siemens Simatic a Simotion.

Tento nový, všestranný systém pohonů je charakterizován svou jednoduchou a univerzální technickou koncepcí a zajišťuje optimální výkon pro všechny možné úkoly, kde jsou pohony zapotřebí.
V budoucnosti by Sinamics mohl sloužit jako technická platforma pro všechny pohony divize Automation and Drives - od jednoduchých pohonů pro čerpadla až po komplexní zadání řízení pohybů ve složitém balicím stroji. Systém pohonů Sinamics je konstruován s myšlenkou na budoucnost a umožňuje uživateli držet krok s inovacemi bez toho, aby bylo zapotřebí měnit základní systém. Systém Sinamics bude dodáván v různých provedeních na míru podle požadavků zákazníka.
Na hannoverském veletrhu představil Siemens systémy Sinamics veřejnosti poprvé. Tento veletrh byl vybrán zcela záměrně, neboť je mezinárodní výkladní skříní oboru investičních celků a výrobních zařízení, takže bude pro uvedení Sinamicsu zajištěno odpovídající prostředí. Svou premiéru zde měly varianty G150, G110 a S120. Sinamics G150 je vysoce výkonný frekvenční měnič pro čerpadla, ventilátory a turbokompresory. Jedná se v současnosti o nejkompaktnější a nejméně hlučný frekvenční měnič, umístěný ve standardní rozváděčové skříni. Sinamics S120 je univerzální modulární systém pro náročné ovládání pohonů - od aplikace s jednoosým po víceosé vektorové řízení a servořízení. Poskytuje konstruktérovi velkou pružnost při navrhování stroje, protože pohon je modulární a velikostně přizpůsobitelný. Jednotné nástroje pro programování, inženýring a uvádění do provozu umožňují značné snížení času, potřebného na vývoj a vývojových nákladů. Kromě toho je Sinamics S120 těsně propojen s novým systémem regulace pohybu Simotion, čímž poskytuje ideální základ pro automatizaci, založenou na pohonech s využitím Simotion D. Nejmenším členem rodiny Sinamics je Sinamics G110 - základní měnič kmitočtu, pokrývající celou škálu průmyslových aplikací v rozsahu od 0,12 do 3 kW.
Reklama
Reklama
Reklama
Vydání #4
Kód článku: 30489
Datum: 23. 04. 2003
Rubrika: Inovace / Automatizace
Autor:
Firmy
Související články
Bionické konstrukce na Hannoverském veletrhu

Společnost Festo se systematicky zabývá bionikou již několik let a na veletrhu Hannover Messe 2012 představila opět několik zajímavých konstrukcí. Obecně se jedná se o netradiční mechanismy, jejichž konstrukce je inspirována přírodou a je oproštěna od zažitých konvencí. Vývoj v tomto směru přináší nečekané možnosti v oblasti flexibility stejně jako příklady energeticky efektivních řešení pohonů nebo manipulace s materiálem. Některé z novinek rovnou nabízejí široký potenciál uplatnění v oblasti automatizace i dalších oborech, jiné na objev způsobu svého využití v praxi teprve čekají.

Automatizace výroby a kontrola kvality

Stejně jako rostou požadavky na přesnější a efektivnější výrobní procesy, rostou velmi výrazně i požadavky na kvalitu produktu. Kvalita produktu je sledována již od prvopočátku, kdy je za každý vstupní komponent zodpovědný výrobce a dodavatel.

Vzdělávání a rozvoj v provozech s automatizací

Moderní technologie s sebou přinášejí nejen vyšší stupeň automatizace, ale i velkou míru zodpovědnosti v oblasti obsluhy těchto technologií a obecně v oblasti spolupráce mezi lidskou obsluhou a strojem. I když jsou moderní technologie na vysoké automatizované úrovní a např. koboty se dnes vyrábějí s cílem až osmiletého bezúdržbového provozu, je velmi důležité mít na paměti, že i ta nejlepší technologie na světě stále vyžaduje lidský faktor. Další díl seriálu Fenomén automatizace pojednává o přístupu ke vzdělávání a rozvoji zaměstnanců.

Související články
Technologie stárnou stejně jako lidé

V minulém díle našeho seriálu Fenomén automatizace jsme uvedli, jak správně vybrat dodavatele automatizace. S úspěšným výběrem dodavatele přichází na řadu výzkum a vývoj technologie, která bude zajišťovat výrobu, montáž a všeobecně zisky. Takové technologie jsou poptávány s úmyslem sloužit celé roky, jen ve výjimečných případech se staví linky pro krátkodobé použití. Automatizace má pomoci s dlouhodobými plány na celé dekády, ovšem mnohdy s sebou nese velké náklady a trvá roky, než si na sebe začne vydělávat. A pak se často začne hlásit ke slovu potřebná modernizace či únava materiálu vyžadující investice a náklady jsou opět velkým strašákem. S výběrem dodavatele jde v ruku v ruce i výběr partnera na dlouhá léta.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Výběr správného partnera má zásadní význam

Při výběru dodavatele automatizace pro velký závod či malou dílnu je nutné nejprve důsledně definovat požadavky na očekávané aplikace, včetně základních parametrů řízení a případné škálovatelnosti do budoucna. Benefity automatizace jsou již z předchozích dílů seriálu Fenomén automatizace jasné – šetření nákladů, minimalizace lidské chyby, urychlení procesů a zvýšení jejich efektivity. Kolik času však zabere dostat se ke kýžené vizualizaci a implementaci plánu a vize? Úspěch není vždy jen o dodavateli a technologiích, důležité je také připravit klíčové lidi ve firmě na to, co je čeká, a dát jim prostředky pro pochopení představených plánů.

Automatizace není odpovědí na všechny otázky

Primárním cílem zavádění automatizace a robotizace je nejen zajistit více času, jak jsme si řekli v minulém díle, ale jejím účelem je také usnadnit lidstvu složité a zdraví škodlivé úkoly. Automatizace se nasazuje v oblastech stereotypní a nebezpečné práce. Motivací firem může být i škálovatelnost, maximalizace zisku a v neposlední řadě nižší počet lidských selhání. Tento díl našeho seriálu Fenomén automatizace se zamýšlí nad tím, proč, kde a jak automatizovat, a dalšími otázkami.

Velké výzvy pro malé společnosti

Automatizace je fenomén, který je výsledkem přirozené lidské touhy posouvat technologický pokrok kupředu ve snaze ulehčit si vlastní život. Byť je automatizace skloňována v mnoha odvětvích, je stále v počátcích svého vývoje. To, co určuje stupeň technologické evoluce, je náročnost člověka jako uživatele a zákazníka. Automatizovat se dá prakticky jakýkoli proces. Například i koupě chytrého telefonu je ve své podstatě automatizace určitého procesu. Chytrý telefon dokáže nahradit běžný telefon, diář, hudební přehrávač a mnoho dalších aplikací. To vše lze nosit v jedné malé krabičce, která se vejde do kapsy.

Automatizace je neskutečný fenomén

Když se na nás František Zimmermann poprvé obrátil jako věrný čtenář, myslela jsem, že jde jen o milou pochvalu a zpětnou vazbu, která vždy potěší a kterých si velmi vážíme. V naší vzájemné komunikaci však byla schovaná také nabídka na pomoc se zpracováním aktuálních témat z naší branže. Poté, co jsem pana Františka vyzpovídala, vyšlo najevo, že má opravdu bohaté zkušenosti nejen v oblasti vývoje, zavádění automatizace a robotizace, ale také s vedením týmů operátorů i vývojových pracovníků. V průběhu roku se s vámi, čtenáři, bude dělit o vlastní zkušenosti formou desetidílného seriálu o různých aspektech zavádění automatizace. Prosím, seznamte se s Františkem Zimmermannem.

Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Využití robotů při úpravě stehenních kostí pro implantáty

Belgický start-up Texere Biotech v nedávné době zahájil v plně automatizovaném závodě výrobu, která je ve světovém měřítku první svého druhu. Firma odebírá femorální hlavice (tj. horní konec lidské stehenní kosti) a zpracovává je do kostkovitých implantátů, tzv. alograftů. Ve sterilních podmínkách zpracovává tento materiál do kostních náhrad šest robotů Stericlean dodávaných firmou Stäubli.

Automatická přeprava hliníkových desek s milimetrovou přesností

Dopravu těžkých hliníkových desek zajišťují ve společnosti Austria Metall AG (AMAG) autonomní transportní platformy a přispívají tak významným způsobem k flexibilitě interní logistiky. Tyto všesměrové plošiny se pohybují zcela autonomně a provádějí tak samostatně poslední výrobní krok.

Školní robot pro výuku automatizace

Vzdělávání žáků pro život v první polovině 21. století, v naší tzv. industriální civilizaci.

Výměnný systém pro automatizaci obrábění

Hlavice Robot point je novinkou české strojírenské firmy v-tech a je dalším produktem, který jde cestou filozofie Průmysl 4.0.

Praktický návod, jak zavést robotizaci

V posledních letech jsou výrobní firmy doslova bombardovány tématy o robotizaci a automatizaci. Z praxe ale víme, že problém nastává v momentě, kdy se firmy rozhoupou udělat první krok. Jednoduše neví, kde začít. A není se čemu divit. Tak výraznou změnou často procházejí vůbec poprvé a nemůžou se opřít o předchozí vlastní zkušenost.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit