Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové aplikační centrum pro výrobní stroje
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové aplikační centrum pro výrobní stroje

Společnost Siemens otevřela ve svém areálu v Praze-Stodůlkách Aplikační centrum pro výrobní stroje v Praze (Application Center for Production Machines Prague). Centrum zaměstnává vysoce kvalifikované technické odborníky, kteří se specializují na výrobní stroje, jejich automatizaci a využití nejnovějších technologií, jako je průmyslový internet věcí.

Nové kompetenční centrum se stává jedním z osmi, které společnost Siemens v České republice provozuje. Tato centra poskytují vysoce odborné služby v mezinárodním měřítku a vyvíjejí komplexní technologická řešení v daném oboru. Investice do vybudování pražského centra přesáhla 1 milion eur a aktuálně zde pracuje 14 odborníků z 9 zemí světa, přičemž plánovaný cílový stav je 21 zaměstnanců do konce roku 2019. Kompetenční centra jsou otevřena spolupráci s českými univerzitami. Konkrétně Aplikační centrum pro výrobní stroje v Praze spolupracuje s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT v Praze.

Otevřením nového kompetenčního centra pro výrobní stroje český Siemens dokazuje, že Česká republika má skvělý inovační potenciál. V rámci koncernu roste význam naší země jako důležitého vývojového a kompetenčního centra s globální působností,“ uvedl při představení centra zástupcům odborného tisku Ing. Eduard Palíšek, Ph.D., MBA, generální ředitel Siemens Česká republika.

Zaměření aplikačního centra

Specialisté z pražského Aplikačního centra pro výrobní stroje se specializují na technologie průmyslových provozů, jako jsou potravinářství, automobilový nebo farmaceutický průmysl a řada dalších. Díky svým rozsáhlým technickým znalostem poskytují zákazníkům z celého světa komplexní služby od prvního návrhu stroje a naprogramování řídicích jednotek až po virtuální zprovoznění stroje. To vše ještě předtím, než je vlastní stroj vyroben.

Dalším důležitým úkolem aplikačního centra je tvorba standardizovaných aplikací pro řídicí jednotky výrobních strojů. „Stroje různých zákazníků ze stejného průmyslového odvětví mají často podobné nároky na technické řešení. Standardizované aplikace řídicích jednotek taková řešení nabízejí, takže až 80 % potřebného programu je již formou aplikace k dispozici. Zbylých 20 % si pak může zákazník sám doplnit podle detailů projektu,“ uvedl Sebastian Thiemann, ředitel aplikačního centra. Hlavní přidanou hodnotou hotových řešení z aplikačního centra je rychlejší vývoj stroje a uvedení do provozu a především dosažení jeho nejlepšího možného výkonu.


Pohled do haly aplikačního centra s balicími stroji Viking Mašek a Sollas

Příkladem je nejnovější aplikace, která v pražském aplikačním centru vznikla. Nese název Simatic Line Control a obsahuje všechny potřebné funkcionality pro stroje, které zpracovávají dřevěné hrany a okraje. Takovéto stroje standardně pracují tak, že z jedné strany do nich vstupuje surové dřevo, které je následně upraveno tak, že je na něj nalepen finální povrch, například v určité barvě nebo vzoru. Celý tento proces zvládá stroj automaticky: měření, lepení, lisování, řezání. Díky nové aplikaci Simatic Line Control mohou být stroje určené pro zpracování hran a okrajů osazeny již plně vybaveným řídicím systémem, který stačí doladit o poslední detaily.


Pro inteligentní balicí stroj Viking Mašek MS 400 jsou v aplikačním centru vyvíjeny nové aplikace pro řídicí jednotky Simatic.

Digitální dvojčata a aplikace MindSphere pro výrobní stroje

V prostorách aplikačního centra byly v době naší návštěvy k vidění balicí stroje firem Sollas a Viking Mašek. Předvedena byla také jejich digitální dvojčata a napojení na aplikaci Simatic Machine Monitor. Tato aplikace, která vznikla právě ve zdejším aplikačním centru, sleduje prostřednictvím internetu věcí stav stroje po celou dobu jeho provozu a zaznamenává všechny údaje o tom, jak pracuje. Po každé směně informuje, k jakým událostem v jejím průběhu došlo a jak má být naplánovaná údržba stroje. Právě pražské aplikační centrum se může pochlubit tím, že jako jediné na světě vyvíjí aplikace v systému MindSphere, který je určen pro průmyslový internet věcí.


Balicí stroj Sollas vybavený řídicí jednotkou Simatic dokáže zabalit do celofánového přebalu až 40 krabiček za minutu.

Vývoj aplikací pro řídicí jednotky Simatic

Moderní sáčkový balicí stroj Viking Mašek MS 400 představil Lukáš Mašek, spolumajitel a obchodní ředitel firmy, přičemž uvedl: „Využíváme ty nejspolehlivější řídicí jednotky Siemens Simatic a Simotion a elektrické pohony Sinamics, které dokážou splnit ty nejpřísnější požadavky našich zákazníků. Náš úspěch stojí na dokonalém servisu: od vývoje komplexních řešení přes virtuální zprovoznění až po nepřetržitou technickou podporu poskytovanou na místě nebo vzdáleně.“ Pro inteligentní balicí stroj Viking Mašek MS 400 pražské Aplikační centrum pro výrobní stroje Siemens vyvíjí nové aplikace pro řídicí jednotky Simatic. „Simatic je nejen spolehlivý, ale také velmi flexibilní a uživatelsky příjemný řídicí systém,“ potvrdil ředitel aplikačního centra Sebastian Thiemann.

Jak potvrzuje příklad společnosti Viking Mašek, spolupráce s kompetenčními centry Siemens umožňuje malým a středním firmám prosadit se na globálních trzích. S pomocí technologií a řešení Siemens, z nichž řada vzniká v Aplikačním centru pro výrobní stroje, se tato společnost dokázala zařadit mezi přední světové výrobce obalových strojů, jejichž výrobky využívají největší světové potravinářské a farmaceutické firmy.

Plány do budoucnosti

V roce 2019 plánuje pražské Aplikační centrum pro výrobní stroje Siemens dobudovat tým odborníků a začít práci na nových projektech. „Nové aplikační centrum se v budoucnu zaměří i na prvky umělé inteligence, edge computing a machine learning. To jsou oblasti, které se velmi rychle rozvíjejí a věřím, že naši pražští odborníci do této oblasti přinesou řadu inovací,“ doplnil Ing. Eduard Palíšek.

Pavel Marek
Zpracováno s využitím podkladů společnosti Siemens.

pavel.marek@mmspektrum.com

 

 

Další články

Průmysl 4.0
Informační technologie/E-business
Výzkum/ vývoj
Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: