Témata
Reklama

Povrchové úpravy v autoprůmyslu - Škoda Superb

V nově připravovaném seriálu, se kterým se od příště budete setkávat mimo přílohu, zavítáme do lakovny tuzemského výrobce vozidel - společnosti Škoda Auto - a seznámíme vás s používanou technologií lakování i s vybavením lakovny, kde svůj barevný odstín získávají všechny karoserie vozidel typové řady Superb.

Dlouhá tradice výrobního závodu Škoda Auto v Kvasinách, v němž se superb vyráběl již v letech 1947 až 1949, se zúročila ve výstavbě nové budovy lakovny, která se díky použité technologii stala jednou z moderních lakovacích linek v evropském i celosvětovém měřítku. V budově o rozměrech 312 x 68 x 26 metrů je možno v třísměnném provozu nalakovat až 450 karoserií denně. Široký výběr barevné palety čítá 14 různých odstínů, přičemž snížení zátěže životního prostředí je dosahováno díky používání vodou ředitelných materiálů.
Lakovna v Kvasinách je přitom vzorovým příkladem stavby "na klíč" realizované firmou Eisenmann.
Nejmodernější řídicí technika v nových výrobních halách nese logo společnosti Siemens, která do jednotlivých provozů dodala řídicí a automatizační techniku, stovky pohonů nejrůznějších typů a velikostí i další zařízení. Lze zde tak najít systémy Simatic S7-300 a 400, skříňové rozváděče, ochranné spínače, proudové chrániče, frekvenční měniče, elektromotory, ale i telekomunikační zařízení - vše od stejného výrobce.
Veškerý pohyb je řízen a kontrolován prostřednictvím 300 mobilních nosičů dat Moby, na něž lze na rozdíl od čárového kódu zapisovat i nová data. Obsluha pak může vydat příkaz k tomu, aby určitá karoserie neprocházela celým procesem, např. v případě, kdy je určena jako náhradní díl pro servis. Tento identifikační systém s mobilními nosiči dat, záznamovými jednotkami a čtečkami ukládá potřebné informace do paměti hlavního řídicího systému Sicalis, který byl vyvinut právě pro potřeby automobilového průmyslu. Tento centrální systém je se všemi dvaačtyřiceti jednotlivými řídicími zařízeními v hale propojen optickou sítí a dispečeři provozu k němu mají přístup z deseti pracovních stanic. Sicalis pak mimo jiné řídí tok materiálu, hlásí poruchy, vyhodnocuje disponibilní kapacity a zobrazuje aktuální stav výrobního zařízení a jeho jednotlivých částí.
Celý výrobní proces je tedy centrálně sledován v řídicím středisku na několika monitorech.
Reklama
Reklama

Povrchová úprava karoserie

Do lakovny přicházejí jednotlivé karoserie jako hotové svařence, jsou vybaveny identifikačním štítkem s číslem zakázky, který je součástí informačního systému celé automobilky, do něhož se ukládají objednávky od obchodníků s požadavky jednotlivých zákazníků na vybavení a barvu vozu. Informační štítek s čárovým kódem se naskenuje a získané informace uloží do systému řízení lakovny, aby obsluha měla stálý přehled o tom, ve které výrobní fázi se karoserie právě nachází a jaká barva na ni má být nanesena.
Samotnému lakování předcházejí předúpravy, které zahrnují odmaštění a fosfátování.
Fosfátování se provádí ponorem celé karoserie do lázně, kde je její povrch ošetřen chemicky vyloučenou 5mm vrstvou krystalického zinkofosfátu, který přispívá ke korozní odolnosti a zajišťuje lepší přilnavost dalších vrstev antikorozní a povrchové ochrany.
Následujícím krokem je vytvořen KTL elektroforetický základ, který je prováděn také ponořením do lázně. Vyloučení ochranné vrstvy tloušťky 15 až 20 mm je však způsobeno elektrochemickou reakcí a je jí zajištěna velmi dobrá antikorozní ochrana spojů, hran a dutin karoserie. Zde je ovšem nutné podotknout, že komplexní povrchová ochrana karoserie začíná již při jejím svařování, protože pro výrobu jsou používány výhradně pozinkované plechy. Povrchové plechy jsou elektrolyticky zinkovány do tloušťky povlaku 8 mm, vnitřní plechy pak do tloušťky 10 mm, ovšem žárovým zinkováním.
Po kontrole kvality kataforetické vrstvy dochází k utěsňování spojů, které se provádí ve dvou krocích - hrubé a jemné - pomocí těsnicích materiálů na bázi PVC. Jeho účelem je zajištění vodotěsnosti, ale přispívá i k odhlučnění karoserie.
U automobilu je nezbytnou součástí kvalitní antikorozní ochrany i důkladné ošetření podlahy a podvozku, které se provádí PVC plastizoly po utěsnění. Tato vrstva chrání spodní část vozu před poškozením odlétávajícími kaménky. Aplikace se provádí oproti předchozím povrchům ve velké vrstvě několika desetin milimetru.
Na speciálním transportním vozíku, tzv. skidu, putuje takto připravená karoserie do další kabiny, kde je automaticky elektrostaticky nanášen vodou ředitelný plnič, jehož úkolem je vyrovnat drobné nerovnosti pro dokonalý vzhled vrchního laku. Tloušťka vrstvy plniče se pohybuje kolem 35 mm. Po jeho zaschnutí a další kontrole kvality se již nanáší barevný podklad, který určuje barevný odstín karoserie. Jeho tloušťka je od 15 do 25 mm podle typu použitého materiálu - metalický nebo UNI lak.
Barevný podklad chrání konvenční bezbarvý vypalovací lak, jehož sušení probíhá za teploty 140 °C. Díky této vrstvě tloušťky 35 až 45 mm má karoserie vysoký lesk a lepší odolnost proti vnějším vlivům okolního prostředí (UV záření, imise z ovzduší i další chemické vlivy).
Ovšem ani vrchním lakem ještě povrchová úprava karoserie nekončí. Při poslední kontrole se zjišťuje, zda je vůz dokonale nalakován, v případně nutnosti se provedou malé opravy a skid s karoserií směřuje do dekoru, kde se na karoserii přidávají dekorační prvky, jako je štítek s nápisem Superb, gumové pásky na boční strany atd.
Úplně poslední operací zajišťující kompletní antikorozní ochranu je konzervace dutin, která se provádí zaplavením horkým voskem o teplotě 120 °C. Tento vosk neobsahuje organická rozpouštědla, je šetrný k životnímu prostředí, a doplňuje tak ekologickou koncepci lakovny.
Z lakovny odcházejí karoserie do haly konečné montáže, kde jsou rovněž instalovány řídicí systémy Simatic S7-300 a 400 a vybavení skříňových rozváděčů, napájecí zdroje, transformátory i jističe, vyráběné společností Siemens.
Zajímavostí na závěr je, že společnost Siemens převzala zodpovědnost za kompletní údržbu lakovny a stala se jejím externím poskytovatelem, což rozhodně není jednoduchý úkol, protože právě v ní je instalováno nejvíc technologií. Kromě potřebných akutních zásahů se jedná i o pravidelnou kontrolu tak, jak to vyžaduje plán preventivních údržeb. Na ty je čas pouze v noci a o víkendech. Necelá padesátka pracovníků společnosti Siemens tak přímo v automobilce Škoda Auto kontroluje stav zařízení a jeho chování v provozu.
Za spolupráci při zpracování společnostem Škoda Auto a Siemens děkuje
Ing. Jiří Čumpelík

Svezli jsme se

Škoda Superb 2,5 TDI
Během přípravy článku o povrchových úpravách v automobilovém průmyslu jsme měli možnost testovat vůz Škoda Superb 2,5 TDI. Jedná se o největší a nejluxusnější limuzínu, nesoucí charakteristickou přední masku a znak okřídleného šípu. Přímým konkurentem superbu je německý passat, s nímž má stejnou platformu a i při pohledu na jeho linie je podobnost těchto dvou vozidel, především v zádi, více než patrná.
Celý interiér vozu je velmi dobře zpracován a slícování všech dílů je dokonalé. Řidič i spolujezdec jsou usazeni v elektricky nastavitelných sedadlech s vyhříváním a i na zadních sedadlech se pohodlně usadí cestující vyššího vzrůstu, kterým v oblasti hlavy, ale i nohou, zůstává k dispozici ještě dostatek volného prostoru. Světlá kůže interiéru, kterou byl testovaný vůz vybaven, posouvá vnímaný luxus k horní hranici vnímání.
Pod přední kapotou si ihned po startu doslova vrněl šestiválcový přeplňovaný vznětový motor o objemu dva a půl litru, který již od 1400 otáček disponuje točivým momentem 310 Nm. Maximum výkonu 120 kW je pak k dispozici při 4000 min-1. I když je vůz relativně dost těžký (1690 kg), zrychluje s tímto motorem velmi lehce a ochotně.
Jízda superbem je příjemná a bez překvapení. Vlivem 17" nízkoprofilových pneumatik je vůz citlivější na příčné nerovnosti, ale v zatáčkách sedí jako přibitý a ani vyjeté koleje na českých dálnicích mu nijak v jeho "plavbě" nevadí. Mírnou nedotáčivost v kritických situacích snadno upravuje ESP. Manévrovací schopnosti při parkování jsou velmi dobré díky mimořádně velkému rejdu a posilovači řízení.
Redakční test jsme ukončili účastí v soutěži o nejnižší spotřebu paliva Economy Run 2004. Ve skupině D3000, vozy Škoda se vznětovými motory o objemu nad 2 l, byl pouze jeden soupeř. Byla jím nová Škoda Octavia s dvoulitrovým motorem. Na trati vedoucí z Mladé Boleslavi přes Doksy a Raspenavu do obce Lánov u Vrchlabí a odtud přes Hořice a Poděbrady zpět do Kosmonos, jsme s tímto vozem dosáhli průměrné spotřeby 4,4 l/100 km. Jen pro porovnání uvádíme, že zmiňovaná Octavia A5 s motorem 2,0 TDI PD/103 kW dosáhla spotřeby 5,1 l/100 km a další dvě nové Octavie A5 1,9 TDI PD/11 kW jedoucí ve společné skupině média a kategorii všech vznětových motorů dosáhly průměrné spotřeby 4,0 a 4,1 l/100 km.
-jc-
Reklama
Vydání #10
Kód článku: 41004
Datum: 13. 10. 2004
Rubrika: Odborná příloha / Automobilový průmysl
Autor:
Firmy
Související články
Skutečný pomocník

Na českém trhu je od září letošního roku k dostání nová generace vozů Opel Vivaro a to ve třech variantách: Van, Crew Van a Combi. První dvě verze jsou určeny především pro převoz nákladu a osob, Combi pak pro převoz větších skupin lidí či sportovních týmů. Všechny vozy pohání turbodieselové motory.

Vozový park pod kontrolou díky moderním technologiím

Mít na starost firemní flotilu není snadné, ale když se nebudete vyhýbat moderním technologiím, ušetříte spoustu peněz, času i stresu.

Chceme svítit

Povědomí o bývalém vojenském prostoru Stříbro v západní části naší republiky přinášejí buď vzpomínky osobního rázu, nebo přicházejí skrze narukované, kteří zde společně, převážně s romskými spoluobčany z tehdejšího východu Československa, v tankových praporech chránili naši republiku proti vpádu západních imperialistů. Doba se naštěstí změnila. Nyní je to rozvíjející se region jak díky blízkosti k Německu a hlavní dálniční tepně, tak i zásluhou generace techniků, kteří se zde kolem plzeňské Škody zrodili a po jejím rozpadu a rozmělnění se vydali na cestu soukromého podnikání ve strojírenském oboru. Do jedné z takových firem, nacházející se v Kladrubech u Stříbra, jsem se vypravil. Důvodem byla ukázka vzniku a růstu dalšího partnerství s dodavatelem technologií obrábění, společností Mazak.

Související články
Příklady táhnou:
Maximum aerodynamiky pro nejrychlejší vozy

Petra Palizu již od mládí zajímaly automobily a záhy se rozhodl, že se v dospělosti bude podílet na jejich vývoji. V průběhu prvních ročníků studia Wichterlova gymnázia v Ostravě si ujasnil, že jeho profesní dráha povede přes strojírenský obor na univerzitě. Že se za několik let bude podílet na vývoji nejrychlejších automobilů na světě, by jej nejspíš v té době ještě nenapadlo…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Stroje v pohybu:
Jak uhasit letadlo

Pozoruhodný stroj, který vám v tomto článku představíme, se pohybuje na šesti kolech a setkáte se s ním nejčastěji v prostoru letiště. Jde o speciální zásahové vozidlo hasičů. Kombinovaný hasicí automobil Rosenbauer Panther 6 x 6 je tři metry široký a téměř 12 metrů dlouhý, váží až 36 tun a ve výbavě má dlouhé teleskopické rameno. Dva tyto vozy slouží na letišti v Praze-Ruzyni.

Jak vést firmu k prosperitě ve složité době,
Část 3. Od inovací k produktu

Pro letošní rok jsme společně s Českou asociací interim managementu připravili sérii 10 podcastů, do kterých si renomovaný krizový manažer Petr Karásek zve své hosty. V minulém dílu k diskuzi s ním usedl Jiří Vaněk, bývalý kolega z Karosy Vysoké Mýto a v současné době zastávající post technického ředitele společnosti Ammann Czech Republic, a Petr Novague, průmyslový designer světového renomé.

Reformy nestačí. Je nutná transformace

Je současná ekonomická krize příležitostí k progresu národního hospodářství? Bude avizovaná 7% inflace v tomto roce velkou hrozbou? Proč by se čísla měření životní úrovně ČR neměla srovnávat s některými státy EU? Je iniciativa českých podnikatelů k druhé transformaci české ekonomiky oprávněným voláním po změnách? Na tyto a další otázky odpovídala v rozhovoru pro MM Průmyslové spektrum hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Příklady táhnou - Být součástí něčeho velkého

Začít po gymnáziu studovat na technické univerzitě, to chce velký kus cílevědomosti a odhodlání. Maturita na gymnáziu sice určitě není zadarmo, ale - jak říká Ing. Petr Jániš - třeba strojnické tabulky vidí student gymnázia leda tak z vlaku. I přes tento počáteční handicap se tento maturant z krnovského gymnázia v roce 1998 nejen na první pokus dostal na Fakultu strojní VŠB-TUO, ale také ji o pár let později úspěšně absolvoval, aby s titulem Ing. a se spoustou nabytých znalostí vyrazil dobývat svět.

MM Podcast: Glosa - Inovačních lídrů zašlá sláva

Většina ze stovky největších společností pochází z USA. Sídlo jich tam má na 60 a na celkové tržní kapitalizaci se podílí dvěma třetinami. Následuje 14 čínských společností, na které jsme se ještě nedávno dívali skrz prsty a viděli jsme v nich především plagiátory. To klíčové nám v naší neohroženosti a neomalenosti unikalo. A jakou v tom všem hraje roli Německo, Francie, Švýcarsko… potažmo celá Evropa? Hádejte. Odpověď je bohužel nasnadě. Nejhodnotnější evropské firmy, které byste spočítali na prstech jedné ruky, jsou spíše ze segmentu módy a luxusního zboží, nikoliv technologií.

Jak vést firmu k prosperitě ve složité době,
Část 1. Úvod do problematiky

Pro letošní rok jsme společně s Českou asociací interim managementu připravili sérii deseti podcastů, do kterých si renomovaný krizový manažer Petr Karásek zve své hosty a diskutuje s nimi o aspektech aktuálních problémů v podnikání, se kterými se firmy potýkají v současné nepředvídatelné době. Podcasty přinášejí reference celé řady konkrétních praktických zkušeností, kterých Petr Karásek se svými týmem nebo jeho hosté nabyli při restrukturalizaci společností, především průmyslových firem. Následující tiskový výstup přináší pouze stručný přepis rozhovoru, komplexní pohled získáte poslechem aktuálního dílu podcastu.

Fórum výrobních průmyslníků

Jak máte obsazeny výrobní kapacity pro druhé pololetí roku 2021 (příp. ve srovnání se stejným obdobím roku předešlého), co tento stav nejvíce ovlivňuje a jak odhadujete výhledy ohledně svých zakázek pro rok 2022?

Svět zpoza volantu zatraceně rychlého náklaďáku

Sednout za volant, nastartovat, přidat plyn a ten držet na podlaze, pokud to jde. Šílená rychlost, mraky prachu za autem, to jsou atributy závodění, jak jej vidí spousta příznivců Rallye Dakar. V něm drží nepřehlédnutelnou roli klan Lopraisů. Ti starší si budou pamatovat na Karla Lopraise, Monsignora Dakar, který výrazně vstoupil do davu kamionů a dokázal pokořit i firemní flotily.

Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu obráběcích strojů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.
Čas jsou peníze. Každá minuta prostoje výrobního zařízení je nežádoucí, proto se dnes vedle vysoké produktivity u strojů očekává také jejich vysoká spolehlivost.

MM Podcast: Glosa - Když se země otřásají v základech

Krize vyvolaná pandemií koronaviru v řadě oborů působí jako urychlovač trendů patrných před jejím vypuknutím. Mnoho odvětví si prochází zásadní strukturální transformací, ale část z nich – které se stát snaží podpůrnými prostředky za každou cenu stále držet nad vodou, zanikne. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit