Témata
Reklama

Robot odnese nákup nebo smontuje převodovku

Koncem června se v Mnichově konal populární mezinárodní veletrh Automatica 2016, veletrh automatizace a robotizace. Každoročně se tato akce stává platformou pro setkání výrobců z celé průmyslové sekce, kteří zde hledají motivaci k zefektivnění vlastních výrobních linek či montáží.

Možná bych měla uvést na pravou míru, že se na veletrhu Automatica nenachází pouze robotizace a automatizace průmyslových procesů, i když v průmyslu jsou nejvíce zastoupeny. Robotizace a automatizace, jak jsme toho na veletrhu byli svědky, se týká i dalších oborů lidské činnosti, jako je medicína, potravinářství a další, „schovaných“ pod spojením Servis Robotics. Můžeme si pod tím představit např. roboty na úklid v domácnosti, na nakupování, doručování zásilek, řízení automobilu a mnoho dalších aplikací. Až si člověk připadá, že by mohl ležet doma a robot udělá vše za něj.

Ale většinu z nás by to asi stejně nebavilo. V hrudích strojařů bijí srdce prahnoucí po uspokojení z dobře odvedené práce a v hlavách se mozky radují, že ušetřený čas za uklízení budou moci využít pro kreativní tvorbu, která přinese větší přidanou hodnotu. A to je jeden z hlavních důvodů zavádění robotizace a automatizace. Věřím, že klišé „Roboty berou lidem práci“ je již přežité. Právě naopak, jejich práci zefektivňují, zpřesňují, šetří čas atd.

Vrátím se tedy do oblasti nám nejbližší – průmyslové podniky. Dříve si automatizaci mohly dovolit spíše jen velké podniky se sériovou výrobou většinou z důvodu vysokých nákladů a vhodnosti pouze pro sériové výroby. Letos jsme na veletrhu mohli spatřit, že automatizace je vhodná také pro malé a střední podniky s malosériovou či zakázkovou výrobou. Z důvodu raketově rostoucí konkurence ve výrobě robotů (počet vystavovatelů oproti loňskému roku se zvýšil o 16 %) klesly pořizovací náklady, zjednodušilo se ovládání, instalace i programování robotů a díky iniciativě Průmysl 4.0 se staly automatizace, robotizace a digitalizace velmi trendy a tudíž velmi žádané.

Reklama
Reklama
Reklama

Kolaborativní robot – COBOT

To, že se roboty stále častěji objevují na pracovištích v průmyslových výrobách, vedlo k nevyhnutelnému vývoji kolaborativních robotů, dnes někdy také přezdívaných „COBOTY“. Ještě do nedávné doby byly roboty na pracovištích zavřené v ochranných klecích. Nyní se roboty připravené a hlavně bezpečné pro spolupráci s člověkem objevily na stánku snad všech větších výrobců robotů.

Veletrh tradičně doprovázely další přidružené akce, konference, diskuzní fóra apod. Namátkou jmenuji platformu IT2Industry, sekci start-upů a další.
Veletrh tedy slavil velký úspěch, což dokazuje nejen velký zájem vystavovatelů – 839 ze 47 zemí –, ale i nárůst počtu návštěvníků o třicet procent. Letos jich bylo okolo 45 tisíc. Díky opět patří mnichovským veletrhům Messe München International za záštitu.

Finský projekt: Robot jménem MuMMER (MultiModal Mall Entertaiment Robor) by měl pomoci lidem najít hledané zboží v supermarketu, nabídnout zboží v akci nebo je jen pobavit.


Jedno vychlazené? Roboty lze implementovat do nekonečně mnoha aplikací.


Největší odbyt mají roboty v průmyslových odvětví, zejména automotive.

AURA byla inspirována lidským chováním

Italský výrobce robotů společnost Comau v den zahájení veletrhu uspořádal tiskovou konferenci, na které představil první kolaborativní robot se jménem AURA (Advance Use Robotic Arm). Vyzpovídali jsme viceprezidenta pro obchod, marketing a servis Tobiase Daniela.

Tobias Daniel hrdě představuje nový robot AURA, který je opravdu bezpečný pro práci s lidmi.

MM: Když jste před rokem předváděli veřejnosti Racer3, ptali jsme se, zda se ve vašem portfoliu objeví také kolaborativní roboty. Odpověď zněla, že přijdete s kolaborativním robotem až ve chvíli, kdy budou opravdu bezpečné. Co se změnilo?

T. Daniel: V té době jsme již na konceptu AURA pracovali, ale pro nás je opravdu důležité, aby celý systém byl bezpečný. Není to jen o senzorech, ale velmi lpíme na bezpečnosti celé aplikace. A teoreticky – náš robot by měl být bezpečný už jen kvůli svému obalu, který ho pokrývá po celém povrchu a obsahuje velké množství různých senzorů. Vedle toho může být systém doplněn o celou řadu kamer a dalších bezpečnostních prvků. Vyvinuli jsme kompletní balíček pro práci lidí s roboty.

MM: Robot a celá instalace, kterou jste tady představili, je velmi prostorově rozměrná. Není v dnešní době, kdy je trend spíše všechno zmenšovat, celý systém příliš objemný na instalaci do provozu?

T. Daniel: To záleží na konkrétní výrobní koncepci. Do stejného bezpečnostního systému se stejnými senzory a kamerami lze připojit několik robotů. Ale ten, který jsme tady na veletrhu nyní předvedli, je jen pilotní robot tohoto typu. Vlastně ani tak nejde o rozměry robota, jako o ten systém – obal, kterým je robot vybaven; ten je aplikovatelný na kterýkoliv jiný model robota a instalaci.

MM: Přemýšleli jste o možnosti prodávat systém samostatně i bez vašich robotů?

T. Daniel: Zatím ještě nepadlo konečné rozhodnutí, ale ano, přemýšlíme o možnosti prodávat produkt samostatně.

MM: V dnešní době se mnoho průmyslových podniků potýká s nedostatkem technicky vzdělaných zaměstnanců. Jaké s tímto problémem má společnost Comau zkušenosti?

T. Daniel: Musím říct, že jsme měli velké štěstí – máme velmi dobré fyziky, spolupracujeme s univerzitou v Turíně a máme dokonce celou Comau akademii. Takže si vzděláváme vlastní inženýry. Dále probíhá vynikající spolupráce s vysokou školou v Pise v Toskánsku, se kterou jsme spolupracovali také na vývoji AURY. Byli jsme inspirováni přírodou a jejím chováním.

MM: Kam míříte do budoucnosti? Co bude příště?

T. Daniel: Nejdříve musím tento nový produkt dovést až na trh a úspěšně ho tam usadit.

MM: Děkuji za rozhovor.

K páté průmyslové revoluci dojde

Kolaborativní roboty dodává Universal Robots na trh už od roku 2008, nyní spouští platformu Universal Robots+ (UR+), která ještě více urychluje instalaci nové aplikace. Generální manažer pro střední a východní Evropu Slavoj Musílek nám odpověděl, co nová platforma uživatelům přinese.

MM: Kolaborativní roboty UR se už nacházejí v mnoha procesech a platforma UR+ by měla jejich instalaci ještě více usnadnit. Co tedy UR+ nabízí?

S. Musílek: Naší strategií a cílem UR je zpřístupnit automatizaci a robotizaci také malým a středním podnikům, které si v minulosti často nemohly vysoké investice dovolit. Díky flexibilitě, snadnému programování, rychlé návratnosti a nyní platformě UR+ jim to můžeme usnadnit. Platformu UR+ chápeme jako ekosystém partnerů, vývojářů a výrobců, kteří vyvíjejí a vyrábějí řešení, aplikace a nadstavby snadno využitelné a často úzce integrované s našimi coboty. Dáváme tak zákazníkovi k dispozici portfolio osvědčených produktů, které budou fungovat okamžitě, budou jednoduše nasaditelné pro konkrétní aplikaci, nebudou nutit zákazníka najímat specializované firmy, vyvíjet např. vlastní uchopovače apod. V rámci tohoto ekosystému může každý sám najít řešení, která mu budou funkčně vyhovovat, která jsou prověřená a certifikovaná.

MM: Čtvrtá průmyslová revoluce je tady a automatizace a robotizace jsou jedním z předpokladů pro úspěšnou implementaci. Jaký názor na Průmysl 4.0 máte vy?

S. Musílek: Průmysl 4.0 je velmi zajímavé téma. Osobně tuto revoluci chápu spíše jako evoluci, nejedná se podle mého o něco dramaticky nového, ale spíše o smysluplné pojmenování a využití principů, myšlenek, produktů, které již existují. Cílem Průmyslu 4.0 je zefektivnění výroby, zvýšení flexibility, zvýšení konkurenceschopnosti výroby v Evropě a do tohoto konceptu kolaborativní roboty Universal Robots jednoznačně zapadají.

Slavoj Musílek věří, že lidská kreativita a tvořivost ruku v ruce s malou automatizací je budoucnost průmyslových podniků.

V UR již mluvíme o páté průmyslové revoluci. Což podle nás bude velmi úzká koexistence člověka a stroje ve výrobě. Naší vizí je těsná spolupráce člověka a stroje, nebo robota chcete-li, s tím že na jedné straně bude maximálně využit potenciál a schopnosti člověka a na druhé straně mu cobot, jako bezpečný kolega, umožní zbavit se rutinních, náročných nebo potenciálně nebezpečných úkonů. Věříme, že budoucnost je ne v masové výrobě velkých sérií, ale ve výrobě unikátních produktů, které mají vysokou přidanou hodnotu. Tak si myslíme, že bude vypadat pátá průmyslová revoluce, ke které dojde.

MM: Trh, zejména průmyslový, volá SOS po technicky vzdělaných schopných lidech. Hodně firem tuto situaci řeší po svém. Spolupracuje společnost Universal Robots s vysokými školami nebo se jinak podílí na vzdělávání mladých techniků?

S. Musílek: Zakladatelé společnosti Universal Robots vzešli z akademické půdy, takže z podstaty ano. Spolupracujeme se středními i vysokými školami. Tím, že je robot UR bezpečný a jednoduše programovatelný, je vhodný a využívá se velmi často pro výuku základů robotiky, automatizace apod.

Nedostatek technicky kvalifikovaných, ale často i nekvalifikovaných zaměstnanců je to, s čím se dnes většina podniků nejen v Čechách potýká. Když se podíváme na trh a na to, co naše výrobní podniky říkají, vidíme, že se jedná o kritický moment pro firmy všech velikostí i oblastí průmyslu. Firmy a primárně střední a menší podniky často nejsou schopny růst, přestože mají nové zakázky, nejsou schopny je dodat, protože nemají pracovní sílu. A to je jeden z důvodů, proč střední a malé firmy nyní investují do malé automatizace a robotizace.

MM: Děkuji za rozhovor.

Eva Buzková, Mnichov

Eva.buzkova@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #9
Kód článku: 160965
Datum: 07. 09. 2016
Rubrika: Servis / Reportáž
Autor:
Firmy
Související články
Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Související články
Digitální řešení pro přesná broušení

Je Průmysl 4.0 pouhá vize? Touto otázkou zahájil generální ředitel společností Studer, Schaudt a Mikrosa Jens Bleher letošní výroční tiskovou konferenci v sídle společnosti Fritz Studer ve švýcarském Thunu. Odpověď přišla záhy – ne pro skupinu United Grinding.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Veletrh EMO opět v Hannoveru

Mezinárodní kovozpracující veletrh EMO se po čtyřech letech opět vrací do Hannoveru. Konat se bude od 18. do 23. září a podle našich informací je určitě na co se těšit. Letošním heslem veletrhu je „Connecting systems for intelligent production“, volně přeloženo „Propojováním systémů k inteligentní výrobě“. Cílem tohoto článku je představit trendy letošního veletrhu a několik novinek společností, které v průběhu předveletržní tiskové konference prozradily, jaké inovace budou na svých stáncích v Hannoveru prezentovat.

CIMT je v Číně, Čína je na CIMTu

Při letošním ročníku došlo na CIMT k významné změně. Evropští i američtí vystavovatelé byli přemístěni z hal tzv. západních do východních. Proč, to se mi nepodařilo zjistit. V reportáži před čtyřmi lety jsem umístění evropských a asijských firem popisoval s notnou nadsázkou, a tak si tuto změnu vysvětluji po svém – vystavovatelé si přečetli mé zpravodajství z výstaviště?. Také platí, že není pavilon jako pavilon. Standardy úklidu v halách, stravovacích prostorech, na toaletách byly v pavilonech, kde byla německá a švýcarská expozice, bližší evropským zemím než asijským. A o tom je jedna z čínských mentalit – jaké standardy mají být, ty jim musejí být ukázány, resp. nadiktovány či nařízeny.

Amper 2017 - pohledem redaktorů

Minulý měsíc jsme navštívili již 25. ročník mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení – Amper 2017. Letos se na veletrhu prezentovalo 600 firem z 22 zemí světa.

Přidaná hodnota s koncepty Průmyslu 4.0

Roboty, které je možné ovládat stejně snadno jako smartphone. Stroje, které se učí z vlastních chyb. Digitálně řízené a regulované energetické systémy. A to vše s člověkem v centru dění. To je vize Průmyslu 4.0 na veletrhu Hannover 2017. Výstava bude složena ze sedmi souběžných veletrhů (Industrial Automotation, MDA - Motion, Drive &Automation, Digital Factory, Energy, ComVac, Industrial Suplly a Research & Technology) a její partnerskou zemí bude letos Polsko.

Technologie soustružení na CIMT 2015

Na veletrhu CIMT bylo možné vidět různé typy a velikosti výrobních zařízení. V tomto článku se budeme věnovat strojům provádějícím primárně soustružnické operace. Svislé soustruhy a svislá obráběcí centra na rotační součástky jsou v Číně, ale i v Indii, specifickou skupinou. Z hlediska výroby lze konstatovat, že je vyrábí každá firma mající ve výrobním programu více než dva typy obráběcích strojů. Samozřejmě vedle těchto existují firmy, které se na svislé soustruhy specializují.

SPARC a roboty na Automatica 2014

Tak jako všechno na světě podléhá svému vývoji, jinak tomu není ani v procesech automatizace a robotizace výrobních procesů. Odpovědět však dnes na otázku, kam další vývoj a v delším časovém horizontu povede, není nijak jednoduché a souvisí to i s vývojem celé lidské společnosti. Jak využít technickou dokonalost s nárůstem produktivity, na kterém se automatizace výrazně podílí, zároveň i pro vytváření podmínek kvalitativně vyššího způsobu života zajímá dnes nejprestižnější světové ekonomy. Recept na to možná poskytne nová ekonomická sedmisetstránková studie francouzského ekonoma Thomase Pikettyho s názvem „Kapitál ve 21. století“. Vyšla ve francouzštině s anglickým překladem a obecně je považovaná za vrcholné hodnoticí dílo současné společnosti. The Economist dokonce uvádí, že tato studie „může změnit i způsob, jakým uvažujeme o posledních dvou stoletích ekonomické historie“.

CIMT a Čína v roce 2023

Počínaje Velikonočním pondělím se v Pekingu, téměř tradičně v tomto čase, po pět dnů konal další ročník veletrhu výrobních strojů CIMT 2023. Pro cizince byla poslední výstava jednoduše dostupná na jaře roku 2019. Od ledna 2020 se přestalo do Číny létat a události nabraly nečekaný spád. V tomto krátkém textu se podíváme na výstavu i před brány výstaviště.

Zlatá medaile pro prof. Kassaye

Po dvouleté pauze, zapříčiněné hygienickými opatřeními ke snížení šíření pandemie koronaviru, se opět otevřely brány MSV v Brně, v rámci kterého se udílejí i ocenění Zlatých medailí. A to jak vystaveným exponátům, tak tradičně, již od roku 2006, díky iniciativě redakce našeho časopisu, také ocenění osobnosti za její celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Na evropské trhy s finanční podporou

První celoevropsky významná akce v oblasti strojírenství a subdodavatelské branže se v příštím roce koná na lipském výstavišti v termínu 2. až 5. března: veletrhy Intec a Z 2021. Také a možná právě v současných obtížných časech zde čeští vystavovatelé a návštěvníci mohou navázat důležité obchodní kontakty a informovat se o nejnovějších trendech a vývoji v oboru. Vystavovatelé z Česka navíc se státní podporou.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit